cum sa pescuiesc linistit in delta?

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de craparulsef » 02 Aug 2010, 18:26

TAVI...pentru absolut orice informatie despre Sulina si imprejurimile ei contacteaza-ma pe mobil.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
tavi79
utilizator
utilizator
Mesaje: 44
Membru din: 20 Iul 2010, 21:44

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de tavi79 » 02 Aug 2010, 18:46

asa am sa fac. maine dimineata va dau un telefon.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de craparulsef » 03 Aug 2010, 22:00

tavi79 scrie:asa am sa fac. maine dimineata va dau un telefon.
Tavi, am tot asteptat telefonul tau ... dar cred ca s-a descarcat bateria!
In consecinta am fost nelinistit azi!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
tavi79
utilizator
utilizator
Mesaje: 44
Membru din: 20 Iul 2010, 21:44

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de tavi79 » 03 Aug 2010, 22:30

imi cer scuze pentru neserioazitate. Problema este urmatoarea: nu suntem inca decisi unde sa mergem. Din acest motiv am intarziat cu telefonul. Eu trag spre sulina, partenerii mei trag spre crisan. Multumesc de intelegere.

Avatar utilizator
cosmin79
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 16 Mai 2010, 14:25
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de cosmin79 » 03 Aug 2010, 22:47

Du-te frate la Sulina ca n-o sa-ti para rau. Si crezi ca daca stai la Crisan o sa prinzi o tona de peste?
Cel putin la Sulina mai ai ce vedea... Te plimbi seara pe faleza te mai opresti la o terasa. Ai multe de vazut in Sulina si mai ales ca ai bazinul mare la doi pasi. Daca ai mai multe de carat te urci frumos in taxi si cu 7 lei ai ajuns la bazin. De fapt ideal ar fi sa te duci cand are craparulsef concediu si sa te legi cumva de barca lui sau a lui Florin sa te duca la locurile lor secrete de pescuit.
Florin cel putin e inteles si cu pestii ca eu cand am fost numa la el in juvelnic ajungeau. :D
Fir intiiins!

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de craparulsef » 03 Aug 2010, 23:35

cosmin79 scrie:...De fapt ideal ar fi sa te duci cand are craparulsef concediu si sa te legi cumva de barca lui sau a lui Florin sa te duca la locurile lor secrete de pescuit.
Florin cel putin e inteles si cu pestii ca eu cand am fost numa la el in juvelnic ajungeau. :D
Fir intiiins!
Peste careva zile s-a terminat cu lafaiala lui Florin...impartim pestele la doua juvelnice, am intensificat pregatirile, mai are un mic moment de respiro si il ajung din urma! <:-P ..la nea Sioma!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
tavi79
utilizator
utilizator
Mesaje: 44
Membru din: 20 Iul 2010, 21:44

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de tavi79 » 04 Aug 2010, 08:30

cosmin79 scrie:....Du-te frate la Sulina ca n-o sa-ti para rau. Si crezi ca daca stai la Crisan o sa prinzi o tona de peste? ...Fir intiiins!

Nimeni nu intentioneaza sa prinda o tona de peste, si chiar daca ar fi asa, 9,995 kg ar c&r. Daca nu ar fi fost atat de multe probleme cu apele dunarii, probabil ca pana acum am fi stiut unde mergem. Se aproprie oricum ziua de 9, iar decizia trebuie luata.
Multumesc de sfaturi si sper sa fiu inteles.

Cu stima!

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de craparulsef » 07 Aug 2010, 20:15

tavi79 scrie:...Nimeni nu intentioneaza sa prinda o tona de peste, si chiar daca ar fi asa, 9,995 kg ar c&r. ...

Oameni buni va rog eu frumos, nu mai scrieti c&r pe topicul Delta Dunarii...credeti ca are timp cineva sa va creada? Ne facem de ras! Sunt convins ca pe baltile private unde regula de baza e aceasta chiar asa se intampla, dar numai in general...in particular nu e nici macar acolo chiar astfel!
In Delta Dunarii eu personal de 24 de ani de cand locuiesc nu am vazut asa ceva, e fals, toti dar absolut toti cei ce vin aici de oriunde din tara si nu numai, prind sau consuma pur si simplu si de cele mai multe ori iau si la sacosa.
Si daca nici macar eu, care cunosc atat de multi oameni, unii chiar pescari sportivi, nu sunt crezut pe cuvant atunci sa arunce primul cu piatra (vorba) cel ce crede altfel!
Nu faptul ca se face pe malul baltii un bors de peste, e un pericol pentru fauna piscicola...pericolul zace in cei lacomi, periculos de puternici, ce folosesc metode pe care le stim cu totii si despre care doar, au curs rauri de cerneala si atat!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
wwwww
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 26 Mar 2010, 00:26

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de wwwww » 08 Aug 2010, 14:04

Mie mi-a venit tare greu sa ma invat cu eliberatul pestelui. La primul a fost mai greu, l-am tinut in juvelnic mai multa vreme, sa ma laud la aia din jur, ca eu prindeam (incepator eram doar eu) si ei nu. Cand i-am dat drumul, am fost fericit, o senzatie de nedescris. De atunci mi s-a intamplat doar o singura data sa iau pestele acasa, mi-era pofta mare de bors si mi-am calcat pe inima ( a stat 2 saptamani borsul in frigider, ca nu-l puteam manca :D )
Asa ca mi-am extins obiceiurile proaste - golit juvelnicile amicilor, pe ascuns, sau uitatul lor acasa :)
Cat de victorios m-am simtit anul trecut, in Delta, cand un amic care reusise sa prinda si niste crap i-a dat drumul cand a venit barca sa ne ia, stiind ca va trebui sa cumpere la plecare :)

PS - nu merg decat pe Dunare la pescuit si, evident, nu mai mananc nici carne :))

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de craparulsef » 09 Aug 2010, 10:00

wwwww scrie:Mie mi-a venit tare greu sa ma invat cu eliberatul pestelui. La primul a fost mai greu, l-am tinut in juvelnic mai multa vreme, sa ma laud la aia din jur...

Doamne, ajuta-ma te rog sa-l am pe juniorul asta langa mine, in delta, 60 de zile sa-l tin numai pe cartofi prajiti pe care o sa-i gateasca singur, in timp ce noua celorlalti o sa ne curga prin barbi grasimea borsului pregatit de nea Sioma, saramurile si malasolca lui Aurica, plachia facuta de mine. icrele de stiuca preparate de Tutu....
Da, Doamneeeee!!!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de cosmin mihut » 10 Aug 2010, 15:48

Sa-ti deie Doamne Doamne tot ce vrei...
MERCEDES S

Avatar utilizator
wwwww
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 26 Mar 2010, 00:26

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de wwwww » 10 Aug 2010, 15:59

Juniorul ar veni cu placere, si s-ar baga si la spalat oalele dupa borsul si plachia aia, numa sa stea atata vreme pe apa Dunarii! 8->
Numai ca, la 35 de ani ai lui, mai degraba isi mai aprinde inca o tigara, decat sa guste din malasolca aia :))
Pana la urma, n-ar fi prima oara cand cineva i-ar arunca zacusca si fasolea de post la conserva in Dunare :)

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de pharaoh » 10 Aug 2010, 16:01

adica tu preferi sa te otravesti cu tigari decat sa mananci peste? :O
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de craparulsef » 10 Aug 2010, 19:05

E bine, pentru inceput e harnic, e drept ca nu ar spala atat de multe zile vasele, e copt, are vicii desi tine post...adica e din ce in ce mai bine!
Dar cand noi vom hali stiuca cu mujdei de usturoi si cartofi natur taiati pe din doua de lungul....o sa-i dam si lui o portie pe un cartus de tigari si uite asa vom iesi mai ieftin cu concediul asta!!! =))
Si promit ca nimeni nu va indrazni sa-i arunce conservele in Dunare, ba dimpotriva o sa i le punem la rece in pivnita.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Amos » 11 Aug 2010, 13:37

craparulsef scrie: Oameni buni va rog eu frumos, nu mai scrieti c&r pe topicul Delta Dunarii...credeti ca are timp cineva sa va creada? Ne facem de ras! Sunt convins ca pe baltile private unde regula de baza e aceasta chiar asa se intampla, dar numai in general...in particular nu e nici macar acolo chiar astfel!
In Delta Dunarii eu personal de 24 de ani de cand locuiesc nu am vazut asa ceva, e fals, toti dar absolut toti cei ce vin aici de oriunde din tara si nu numai, prind sau consuma pur si simplu si de cele mai multe ori iau si la sacosa.
Si daca nici macar eu, care cunosc atat de multi oameni, unii chiar pescari sportivi, nu sunt crezut pe cuvant atunci sa arunce primul cu piatra (vorba) cel ce crede altfel!
Nu faptul ca se face pe malul baltii un bors de peste, e un pericol pentru fauna piscicola...pericolul zace in cei lacomi, periculos de puternici, ce folosesc metode pe care le stim cu totii si despre care doar, au curs rauri de cerneala si atat!
Nea Mircea mare adevăr ai grăit. În Deltă, 90% dintre pescarii C&R merg pe principiul "mic, mare, copilul mănâncă".

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”