cum sa pescuiesc linistit in delta?

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 01 Sep 2010, 15:05

Crownyboy scrie:
Sa inteleg Sorine ca undeva pe 7 Sept pleci? S-ar putea sa te vizitez, sa-ti vad torpilele alea meseriase cu care ne-ai ademenit anii trecuti. Noi o sa fim mai sus pe Cernovca.
Voi cand plecati, Gabi ? Deci sa inteleg ca o sa fiti pe Bratul Cernovca ? Cat despre torpile... sa speram,...sa speram...
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Crownyboy
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Apr 2009, 22:39

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Crownyboy » 02 Sep 2010, 20:31

Pe 13 Septembrie, dar deocamdata nu ne-am hotarat unde . Am vrea pe Cernovaca dar trebuie sa fim cam 5 persoane pentru ca am gasit o salupa care ne duce din tulcea pana la locul de pescuit cu 500 lei si in 2 -3 ne cam rupe la bani.

Avatar utilizator
marriuss017
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 03 Feb 2009, 17:44
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de marriuss017 » 09 Sep 2010, 12:21

Buna! Va salut pe toti! Sunt nou pe acest forum si as dori si eu ceva informatii despre delta. Vreau sa me duc saptamana viitoare vineri pe bratul Chilia in zona Pardina(parca aici la Pardina nu e concesionat de Raduta) si daca imi puteti spune ce taxe trebuie achitate pentru a nu ma trezi cu surprize. Permis ANPA am, nu stiu cum se procedeaza exact cu PG-ul( stiu ca pe strada Isaccea nr. 103 la Pol de Frontiera dar se plateste ceva taxa pentru eliberarea acestuia?). Trebuie achitata o taxa de acces in delta, daca da cat ar fii de persoana si de masina? Va multumesc!

Avatar utilizator
harkonenn
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 22 Mai 2010, 13:44

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de harkonenn » 09 Sep 2010, 12:32

Pt Marius: PG il obtii direct din tulcea de la sediul politiei de frontiera te duci dimnineatza completezi un formular si baietii de acolo ar trebui sa te rezolve in 15-20 min.Sorin a mai scris despre pg pe acest topic asa ca rasfoirea lui inainte de a intreba nu strica .La pardina nu mai stiu sigur da sa fii pregatit sa te viziteze oamenii lui Radutza,multi au patit-o chestiunea cu delimitarea zonei concesionate e problematica dar eu anul trecut pe tataru i-am vazut.Asadar pt ca vei controlat cam de 3 ori de politia de frontiera pina ajungi pe loc si ulterior vor mai trece cu salupa sa aveti buletine,permise ANPA,si PG, eu nu am avut probleme avind aceste acte anul trecut dar cum treburile se schimba de la an la an e bine sa fii precaut. In rest va urez fire intinse!

Avatar utilizator
marriuss017
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 03 Feb 2009, 17:44
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de marriuss017 » 09 Sep 2010, 13:42

Harkonnen mersi mult de info. Am mai cautat pe net cate ceva si uitati ce am mai descoperit http://www.info-delta.ro/blog/eu-am-o-t ... alta-taxa/

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 29 Sep 2010, 23:14

harkonenn scrie:Pt Marius: PG il obtii direct din tulcea de la sediul politiei de frontiera te duci dimnineatza completezi un formular si baietii de acolo ar trebui sa te rezolve in 15-20 min.Sorin a mai scris despre pg pe acest topic asa ca rasfoirea lui inainte de a intreba nu strica .La pardina nu mai stiu sigur da sa fii pregatit sa te viziteze oamenii lui Radutza,multi au patit-o chestiunea cu delimitarea zonei concesionate e problematica dar eu anul trecut pe tataru i-am vazut.Asadar pt ca vei controlat cam de 3 ori de politia de frontiera pina ajungi pe loc si ulterior vor mai trece cu salupa sa aveti buletine,permise ANPA,si PG, eu nu am avut probleme avind aceste acte anul trecut dar cum treburile se schimba de la an la an e bine sa fii precaut. In rest va urez fire intinse!
Cam asa sta situatia si anul acesta, cu completarea ca pentru obtinerea pg-ului trebuie o copie dupa CI si ANPA.
Iar in ceea ce priveste zona concesionata : Ostrovul Tataru (inclusiv) pana la Periprava.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
armandcristi
membru activ
membru activ
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2009, 12:10
Localitate: Bucureti

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de armandcristi » 30 Sep 2010, 10:55

Salutare,
Pe Cernovca nu se mai plateste taxa de pescuit,am sosit duminica de acolo deci e FREE
Simplicity is the ultimate Sophistication.... LdV

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 30 Sep 2010, 12:35

armandcristi scrie:Salutare,
Pe Cernovca nu se mai plateste taxa de pescuit,am sosit duminica de acolo deci e FREE
Completez, este vorba de Bratul Chilia ...apropos de zona taxabila.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 01 Oct 2010, 01:39

Si ca sa raspund unor "mari" filosofi care cred ca impun "gandirea" lor asupra mari mase...anul acesta nu am putut pescui linistiti (printre altele) din cauza crapcenilor, somoteilor si stiuculitelor. Dupa discutii, consultatii, sedinte, urmate de supunerea la vot, s-a ajuns la concluzia ca inundatia din acest an a scos tot (sau aproape tot) maruntisul din canalele inchise (zona dig-mal) si l-a pus in libertate in Dunarea Mama. Ca atare, acest maruntis infometat se repezea la momelile temeinic potrivite in carlig, iar "piesele" dorite nu mai apucau sa guste din bucatele destinate.
Participantii la vot au fost din multe colturi ale tarii : Constanta, Bucuresti, Cluj, Medias, etc. Sedintele se tineau la un foc de tabara si se stropeau cu diverse licori ;) ... Dar vom mai povesti despre asta in alt capitol al "Deltei 2010", caci, vorba lui Marius, iarna va fi lungaaaaa...
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de cosmin mihut » 03 Oct 2010, 19:46

Servus Sorine ,bine ati revenit sanatosi,deci a fost frumos ,si ultima mea iesire a fost frumoasa dar fara absolut nici o captura ,sa nu mai zic nici o trasatura la crap....dezamagire totala pe partea asta dar a fost frumos pe celelalte parti <:-P
MERCEDES S

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 08 Oct 2010, 01:04

cosmin mihut scrie:Servus Sorine ,bine ati revenit sanatosi,deci a fost frumos ,si ultima mea iesire a fost frumoasa dar fara absolut nici o captura ,sa nu mai zic nici o trasatura la crap....dezamagire totala pe partea asta dar a fost frumos pe celelalte parti <:-P
Servus Cosmine ! Toata frumusetea iesirii a compensat lipsei capturilor capitale. Dar de bors si plachie am avut suficient. Daca erau si vreo doua trei capturi mai acatari, totul ar fi fost perfect...dar cum in lumea asta nu exista perfectiune... Oricum, prefer o iesire cu prieteni si printre prieteni (pe care tii faci si ad hoc) si fara nustiuce trofee,... decat invers.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
liviu_neacsu
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 09 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti,sect.6
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de liviu_neacsu » 08 Oct 2010, 12:50

Sanatate la toata lumea!!!
Am tot iesit anul asta insa,..... la fel. Fara nici o captura.
Ultima iesire saptamana trecuta. Mult biban, mult caras, multa palinca si multa voie buna :D Am adunat in schimb poze multe si povesti pentru iarna ce urmeaza.
Fişiere ataşate
DSC03792.JPG
DSC03789.JPG
DSC03768.JPG

Avatar utilizator
liviu_neacsu
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 09 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti,sect.6
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de liviu_neacsu » 08 Oct 2010, 13:20

Si am uitat.... Mult mai multa mizerie decat in ceilalti ani!!!!
Pesemne "pescarii" in graba de a pleca spre alte locuri unde poate "pica ceva".... au uitat sa-si mai stranga gunoaiele. Am gasit pana si un cort abandonat dupa ploaie ..... astia chiar ca au plecat in mare graba!!!

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de cosmin mihut » 08 Oct 2010, 19:34

Probabil ca le-a fost teama de valul asta toxic si rosu ce vine de la unguri,asta a fost o paranteza ,adevarul este ca si eu cand am fost am gasit mare mizerie in locul in care am stat,patru zile am tot ars peturi si conserve lasate de nenorocitii care au stat acolo .Ce sa faci astia suntem ,ne place sa n-e marcam teritoriu ca animalele asa ca nu trebuie sa ne miram ca ne fac de minune peste tot in lume...Scuza-ma Sorine de off dar tare dezamagit am venit de la ultima iesire in acel ,,colt de rai "vorba lui Sebi ,pacat mare pacat...Te salut cu aceasta ocazie pe tine si pe toti pescarii din Baia Mare.
MERCEDES S

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Sebastian » 08 Oct 2010, 20:00

cosmin mihut scrie:Probabil ca le-a fost teama de valul asta toxic si rosu ce vine de la unguri,asta a fost o paranteza ,adevarul este ca si eu cand am fost am gasit mare mizerie in locul in care am stat,patru zile am tot ars peturi si conserve lasate de nenorocitii care au stat acolo .Ce sa faci astia suntem ,ne place sa n-e marcam teritoriu ca animalele asa ca nu trebuie sa ne miram ca ne fac de minune peste tot in lume...Scuza-ma Sorine de off dar tare dezamagit am venit de la ultima iesire in acel ,,colt de rai "vorba lui Sebi ,pacat mare pacat...Te salut cu aceasta ocazie pe tine si pe toti pescarii din Baia Mare.
si noi te salutam cosmine si iti dorim toate cele bune.dar sincer nu cred ca eu as putea sa afirm vreodata ca sunt dezamagit de DELTA DUNARII,indiferent daca am avut sau nu capturi capitale,caci pt mine delta nu inseamna doar pescuit si peste ,ba chiar as putea sa afirm cu mina pe inima ca acestea au trecut pe un plan secundar.noi am fost placut surprinsi de curatenia locului unde am debarcat[campat]anul acesta cu o mica exceptie -niste gunoi pe jumatate ars,dar pe care l am remediat noi.iar la plecare nici nu se observa ca cineva a campat acolo[am sa dau si exemple cu poze dar mai incolo caci iarna este lunga :-< ].si repet cum poti sa afirmi ca esti dezamagit de acest colt de rai,cind exista asa ceva......si te asigur exemplele pot[si vor]continua 8->
Fişiere ataşate
Picture 421.jpg
Picture 498.jpg
Picture 290.jpg
Picture 369.jpg
Picture 298.jpg
Picture 257.jpg
Picture 223.jpg
Picture 251.jpg

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”