Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de craparulsef » 08 Ian 2011, 12:22

sebastian scrie:...acum te plangi ,da ai refuzat violetul daca bine imi aduc eu bine aminte :D lasa ca vine luna mai si apoi sa te tii,cirese peste cirese =)) :))
Sebi. eu nu-mi doresc cireşată ... eu vreau o cireașă de merit. Ce e așa de greu de înțeles?
E posibil să nu o merit, ei bine mă voi strădui în continuare ... am prieteni care se pricep la desen, e drept că desenează o dată pe zi ... Na, că fără să vreau i-am mai dat o temă! =))
Dar el nu știe ce-l așteaptă ... Surprise !!!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
pescarugigel
membru activ
membru activ
Mesaje: 53
Membru din: 13 Aug 2010, 23:11
Localitate: bucuresti

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de pescarugigel » 08 Ian 2011, 13:45

De cind am vazut pozele cu borcanele cu peste,acum doua zile,numai conserve imi umbla prin cap.Dati- mi Domnilor si mie reteta VA ROG! Am incercat sa fac si nu am fost deloc incintat de ce-a iesit. Ofer la schimb reteta de compot de cirese :))

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de craparulsef » 08 Ian 2011, 14:19

pescarugigel scrie:De cind am vazut pozele cu borcanele cu peste,acum doua zile,numai conserve imi umbla prin cap.Dati- mi Domnilor si mie reteta VA ROG! Am incercat sa fac si nu am fost deloc incintat de ce-a iesit. Ofer la schimb reteta de compot de cirese :))
În primul rând, cu detalii, cum ai procedat?
Voi puncta pe rând fiecare eventuală greșeală! :-?
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
pescarugigel
membru activ
membru activ
Mesaje: 53
Membru din: 13 Aug 2010, 23:11
Localitate: bucuresti

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de pescarugigel » 08 Ian 2011, 15:11

Daca iesea ceva de soi ,sigur tineam minte detaliile. Sint retete gasite pe net. N-am incercat,din pacate ,o reteta postata pe un alt forum de o concetateanca de-a d-vs.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de craparulsef » 08 Ian 2011, 15:17

pescarugigel scrie:Daca iesea ceva de soi ,sigur tineam minte detaliile. Sint retete gasite pe net. N-am incercat,din pacate ,o reteta postata pe un alt forum de o concetateanca de-a d-vs.
Gigele, nu te eschiva frate, pune rețeta de pe net cum o fi ea bună, rea, pe care ai încercat-o ... şi lasă-ne blondele în pace căci ele au alte preocupări acum. Cei mai buni bucătari rămân tot bărbații !!! ;)
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
pescarugigel
membru activ
membru activ
Mesaje: 53
Membru din: 13 Aug 2010, 23:11
Localitate: bucuresti

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de pescarugigel » 08 Ian 2011, 15:43

Iaca din amintiri... cica ar merge cu orice fel de peste,eu am incercat cu crap,macrou si novac(asta a fost nasol ,l-am aruncat). Se taie pestele bucati,se aseaza in borcan cu cepa taiata rondele si boabe de mustar. Se face marinata din otet si apa( 1/3,parca) sare,boabe de piper si parca foaie de dafin , se fierbe ,dupa racire se toarna peste peste . Acestea se inchid , se pun la rece,se umbla la ele dupa citeva zile,cu multa pofta,cu speranta ca se pot minca.Nerecomandat a se incerca :))

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de craparulsef » 08 Ian 2011, 16:21

pescarugigel scrie:Iaca din amintiri... cica ar merge cu orice fel de peste,eu am incercat cu crap,macrou si novac(asta a fost nasol ,l-am aruncat). Se taie pestele bucati,se aseaza in borcan cu cepa taiata rondele si boabe de mustar. Se face marinata din otet si apa( 1/3,parca) sare,boabe de piper si parca foaie de dafin , se fierbe ,dupa racire se toarna peste peste . Acestea se inchid , se pun la rece,se umbla la ele dupa citeva zile,cu multa pofta,cu speranta ca se pot minca.Nerecomandat a se incerca :))
Nu comentez pentru început speciile de pește folosit decât în măsura în care le-ai combinat ...
Dacă ai pus peștele crud în borcan cu ceapă crudă rondele, boabe de muştar şi peste ai turnat marinata după răcire ai mai închis şi capacul în mod sigur borcanele tale au bubuit toate după câteva zile !!! =))
Nici nu vreau să mă gândesc la miros ... :-&
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
pescarugigel
membru activ
membru activ
Mesaje: 53
Membru din: 13 Aug 2010, 23:11
Localitate: bucuresti

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de pescarugigel » 08 Ian 2011, 17:06

Nu le-am combinat ,nu s-au imputit , dar n-a iesit nimic.Am sa mai incerc,sint consecvent.Parca vad ca voi fi trimis la "culinare" si inca n-am aflat reteta :))
Fişiere ataşate
Picture 308.jpg

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de craparulsef » 08 Ian 2011, 17:54

pescarugigel scrie:Nu le-am combinat ,nu s-au imputit , dar n-a iesit nimic...
Ceva nu e clar din ce ne povestești ... ca atare nu mai insist în a încerca să căutăm împreună o eventuală hibă. E clar că nu dorești acest lucru, revenind la rețeta pe care ai încercat-o:
"... am încercat cu crap, macrou și novac... Se taie pestele bucăți, se așează în borcan cu ceapă tăiată rondele și boabe de muștar. Se face marinata din oțet și apa( 1/3, parca) sare, boabe de piper și parcă foaie de dafin, se fierbe, după răcire se toarnă peste pește. Acestea se închid, se pun la rece, se umbla la ele după câteva zile, cu multa pofta, cu speranța ca se pot mânca..."
Din punctul meu de vedere combinațiile de pește oceanic cu pește de apă dulce sunt neinspirate ... asta în mod cert nu putea să dăuneze atât de mult la final încât să nu poată fi consumate. E o altă chestiune. Dar niciodată, peste pește crud nu poți pune o concentrație de 33 % oțet şi să poți obține o conservă care ca orice conservă din carne de pește ar trebui să reziste fie şi numai 120 de zile. Poate încercai să ne povestești cumva de pește marinat ... asta e o altă mâncare de peşte! Dar şi în acest caz peștele necesita o pregătire prealabilă, respectiv sărare, desărare parțială, zvântare şi abia apoi așezare în borcan. Sau poate l-ai prăjit inițial?
Conservele de care facem noi vorbire, în general se sterilizează deși mai există şi o altă metodă, mai rar folosită. Este cea din imaginile postate de mine. Pe scurt borcanele de 800 gr., fără capace după o spălare şi clătire atentă se pun iarna la uscat în cuptor după care se scot şi la scurt timp li se înfiletează capacul fiind ținute astfel până la vară în cutii speciale de carton, compartimentate şi se mai deschid cu câteva secunde înainte de a pune din oala minune conținutul fierbinte al viitoarei conserve !!! Ei ce zici, te-am făcut curios?
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de sorin1362 » 08 Ian 2011, 21:08

craparulsef scrie: ... am prieteni care se pricep la desen, e drept că desenează o dată pe zi ... Na, că fără să vreau i-am mai dat o temă! =))
Dar el nu știe ce-l așteaptă ... Surprise !!!
Sa stii Marius, ca pentru unii este imposibil sa deseneze chiar si o data in viata, iar cat despre "Surprise !!!" ... chiar nu ma asteptam din partea unuia care se pretinde a fi ... , ma opresc aici. Am citit ce-ai scris prin alte parti si te intreb : DE CE ?
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de craparulsef » 11 Ian 2011, 12:05

sorin1362 scrie: ... Surprise !!!
Sa stii Marius, ca pentru unii este imposibil sa deseneze chiar si o data in viata, iar cat despre "Surprise !!!" ... chiar nu ma asteptam din partea unuia care se pretinde a fi ... , ma opresc aici. Am citit ce-ai scris prin alte parti si te intreb : DE CE ?
Nu credeam că voi face publice anumite aspecte din viața mea, după numai un an de când sunt pe acest forum ... dar pentru că Sorin bănuiesc că a vrut să spună: "... chiar nu ma așteptam din partea unuia care se pretinde a fi ... ", cred începător în arta desenului (zic şi eu) ... eu unul nu am afirmat, cred, (voi căuta pe net) că aș avea sau nu talent ... e o perioadă din tinerețea mea, pe care pentru moment am abandonat-o. Cei ce mi-au vizitat casa au putut constata că arată cumva ca o mini expoziție de pictură.
Voi posta ca şi surpriză doar două imagini, e drept nu sunt concludente pentru că nici nu-mi doresc a fi ... am făcut la repezeală cu telefonul o imagine cu ce lucram eu prin anii '70, pe lemn de tei preparat prealabil tehnica fiind în ulei şi o alta după mai mulți ani în care am lucrat alături de mentorul meu (mama), ulei pe pânză, pe care cu greu am finalizat-o după '90 ... familia noastră are o tradiție de peste 100 de ani în desen, pictură, grafică, restaurări monumentale ...
Ultima oară modificat 11 Ian 2011, 12:38 de către craparulsef, modificat 1 dată în total.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de craparulsef » 11 Ian 2011, 12:36

Surprise !!!

..... şi surprizele încă nu au luat sfârșit mai am cel puţin una pentru semestrul doi !!!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de pharaoh » 11 Ian 2011, 12:41

Chiar ca surpriza. Placuta. Poate reusesti sa pui niste poze mai calitative nea Marius. =D>
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de florentiniuga » 11 Ian 2011, 12:56

Marius, nu e cazul sa te superi, eu m-as simti magulit daca Sorin mi-ar face o asemenea caricatura si sa-ti explic de ce. Si eu "cochetez" cu pictura. Am facut scoala populara de arte, am lucrat 13 ani ca desenator artistic si restaurator de tablouri, am avut 2 expozitii, am luat 3 premii nationale in festivalul artei si creatiei studentesti si am vandut sute de picturi de la marimea unei icoane pana la 3x2m. Nu spun toate astea ca sa ma laud ci ca sa scot in evidenta respectul pe care il port pentru caricaturisti, care detin un gen aparte, greu de egalat, de talent. Din multitudinea artistilor plastici pe care i-am cunoscut in viata mea, foarte putini au fost haraziti cun acest dar. Marele Clenciu care era si un epigramist de exceptie, precum si Mihai Stanescu, mi-au facut niste demonstratii extraordinare de caricatura viteza. Crede-ma sunt genul de creatori care te lasa cu gura cascata. Inca odata iti repet parerea mea, caricatura pe care ti-a facut-o Sorin e absolut minunata. Eu l-as fi rugat sa-mi trimita originalul si-l puneam pe perete in galeria de acasa, la loc de cinste. ;)
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de craparulsef » 11 Ian 2011, 13:04

florentiniuga scrie:Marius, nu e cazul sa te superi, eu m-as simti magulit daca Sorin mi-ar face o asemenea caricatura si sa-ti explic de ce. ....
Oameni buni, nu mai înțeleg nimic !!!
Sorin simultan cu postarea caricaturii a avut chiar aprecierea mea pozitivă pe privat! Poate confirma acest lucru. Chiar nu mai înțeleg nimic !?
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”