locuri campare delta!

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: locuri campare delta!

Mesaj de pharaoh » 05 Aug 2012, 19:20

Gasesti tipari la sensul giratoriu din Tulcea, negresit.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
maweric
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 25 Ian 2012, 16:53

Re: locuri campare delta!

Mesaj de maweric » 05 Aug 2012, 19:35

ms frumos dl pharaoh >:D<

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: locuri campare delta!

Mesaj de pharaoh » 05 Aug 2012, 20:04

Imagine
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: locuri campare delta!

Mesaj de sorin1362 » 05 Aug 2012, 23:34

Asa e cum zice Marius, cu adaugirea din partea mea ca in sensul giratoriu mentionat, gasesti si rame negre, si lipitori, si coropisnite, si alte momeli, ... ca odata intrat in delta nu mai gasesti nimic din astea. Deci atentie mare ... nici pe bani !!!
Te sfatuiesc sa pui momelile vii intr-o lada frigorifica, alaturi de niste recipiente cu gheata. In doua, trei ore de caldura se duc dreq ... dau copitele. ;)
In legatura cu mamaliga, ramane de povestit ... "traditionala" patratica ar trebui sa intre in istorie, defapt la arhiva. :D
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
maweric
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 25 Ian 2012, 16:53

Re: locuri campare delta!

Mesaj de maweric » 06 Aug 2012, 12:00

URA TRAIASCA MAMALIGA :))

Avatar utilizator
nica jr.
senior
senior
Mesaje: 306
Membru din: 19 Feb 2011, 09:17
Localitate: Focsani

Re: locuri campare delta!

Mesaj de nica jr. » 06 Aug 2012, 20:59

De Somova poate da cineva detalii ? s-au recomandati alt loc .
Multumesc.
**==

Avatar utilizator
oliver
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 06 Apr 2012, 22:29
Localitate: Tulcea

Re: locuri campare delta!

Mesaj de oliver » 06 Aug 2012, 21:09

E ok la Somova se prinde foarte mult caras,bineanteles si alte specii.
Majoritatea la undita.
Peştele care scapă din undiţa pescarului este întotdeauna cel mai mare.

Avatar utilizator
Gherman
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 27 Mai 2013, 19:16

Re: locuri campare delta!

Mesaj de Gherman » 07 Iun 2013, 11:02

Totusi, este voie sa iti intinzi cortul sau nu? Eu m-am pierdut in detalii si amenzi.De exemplu eu as dori sa merg in zona Dunavat la inceputul lunii iulie cu niste prieteni din alba-iulia. Vreau sa stiu daca as putea gasi un loc de pus cortul pe acolo.Nu de alta, dar asa e mult mai frumos in natura, decat sa stai la o cabanuta sau vila/pensiune.
Va rog sa-mi dati niste raspunsuri.Va multumesc!

Avatar utilizator
BruMareL
membru activ
membru activ
Mesaje: 60
Membru din: 19 Sep 2011, 15:18
Localitate: Onesti / Bacau

Re: locuri campare delta!

Mesaj de BruMareL » 07 Iun 2013, 11:35

Gherman,mergi la pescuit sau numai in vacanta sa vezi delta si sa respiri aer cu ceva aerosoli ? Pot spune asa ca de cand merg eu in delta la pecuit nu am intampinat probleme din partea ecologistilor atata timp cat ai tabara amenajata civilizat si anume: Locul curat tot timpul, loc special pentru gunoaie care trebuie obligatoriu tinut in saci, loc pentru Buda ( o groapa pe care o poti imprejmui cu stuf pentru o mai buna intimitate :) ), locul unde este amenajata bucataria sau unde se face focul pentru gratar sau gatit la ceaun etc sa poata fi ulterior curatat. Pe scurt atata timp cat pastreazi zona curata in timpul sederii precum si lasata curata dupa plecare nu vei avea probleme. Asta nu acopera cazul in care i-ti place o anumita zona si te apuci sa defrisezi locul ca sa poti campa :( , am vazut si asa ceva. Nu stiu cazul camparii cu rulotele. Stau si ma intreb oare cum ar arata un chemping pentru pescari ?

Avatar utilizator
Gherman
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 27 Mai 2013, 19:16

Re: locuri campare delta!

Mesaj de Gherman » 08 Iun 2013, 16:34

Ms mult BruMareL, eu as dori sa merg la inceputul lunii iulie, cu inca 4 prieteni, si am dori sa mergem la pescuit, cu cortul. Nu se pune problema gunoaielor si ecologizarii ca am baietii de valoare :)) si ne vom gospodarii civilizat. Imi este frica de amenzile celor de la ARBDD din motivul ca nu am campat in zonele exclusive amenajate de ei:
Administraţia Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării anunţă vizitatorii că în perimetrul Rezervaţiei este interzisă instalarea corturilor, cu excepţia locurilor de campare autorizate, amenajate şi dotate corespunzător cerinţelor igienico-sanitare. Măsura este adoptată atât în scopul prevenirii accidentelor, îmbolnăvirilor şi altor riscuri ce pot surveni în cazul campării în zone lipsite de facilităţi igienico-sanitare, cât şi pentru prevenirea  efectelor negative asupra speciilor şi habitatelor naturale, generate de comportamentul turiştilor ce campează în astfel de locuri.

Avatar utilizator
Gherman
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 27 Mai 2013, 19:16

Re: locuri campare delta!

Mesaj de Gherman » 09 Iun 2013, 17:35

Sunt indicate si cateva zone de campat cu nr de tel si e-mail...dar acolo deja nu te mai simti in natura, nu mai simti ca pescuiesti mioritic (sa zic asa) :)))

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: locuri campare delta!

Mesaj de sorin1362 » 09 Iun 2013, 22:19

Gherman scrie:Sunt indicate si cateva zone de campat cu nr de tel si e-mail...dar acolo deja nu te mai simti in natura, nu mai simti ca pescuiesti mioritic (sa zic asa) :)))
Nu-ti face probleme, daca dai dovada de bunsimt fata de organele de control, daca acestia observa ca pastrezi locul curat (adica daca ai strans si gunoaiele altora), daca ai toate actele in regula (ARBDD, PG, intrarea cu autoturismul), atunci nu-ti vor zice decat :"fir intins".
Zonele de campare sunt inca nefunctionale, a fost doar o idee, un plan prost gandit. Daca noi, toti iubitorii Deltei, am face front comun in ecologizare, atunci asta ar parea cel mai bun plan ... fara bani de la buget si fara sa ne temem de amenzi ori campare fortata.
P.S. : Am un mesaj pentru cei ce au "gandit" zonele de campare : mai "ganditi-o" ... ;)
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
armandcristi
membru activ
membru activ
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2009, 12:10
Localitate: Bucureti

Re: locuri campare delta!

Mesaj de armandcristi » 10 Iun 2013, 11:10

sorin1362 scrie:
Gherman scrie:Sunt indicate si cateva zone de campat cu nr de tel si e-mail...dar acolo deja nu te mai simti in natura, nu mai simti ca pescuiesti mioritic (sa zic asa) :)))
Nu-ti face probleme, daca dai dovada de bunsimt fata de organele de control, daca acestia observa ca pastrezi locul curat (adica daca ai strans si gunoaiele altora), daca ai toate actele in regula (ARBDD, PG, intrarea cu autoturismul), atunci nu-ti vor zice decat :"fir intins".
Zonele de campare sunt inca nefunctionale, a fost doar o idee, un plan prost gandit. Daca noi, toti iubitorii Deltei, am face front comun in ecologizare, atunci asta ar parea cel mai bun plan ... fara bani de la buget si fara sa ne temem de amenzi ori campare fortata.
P.S. : Am un mesaj pentru cei ce au "gandit" zonele de campare : mai "ganditi-o" ... ;)
Salutare,


Buna asta cu "mai ganditi-o" , problema e sa gandesti constructiv si nu pe interes
Si depinde si cat ii duc capu ,pt ca sunt cam limitati dupa cate se vede

Stima
Simplicity is the ultimate Sophistication.... LdV

Avatar utilizator
Gherman
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 27 Mai 2013, 19:16

Re: locuri campare delta!

Mesaj de Gherman » 13 Iun 2013, 18:58

ms mult de raspuns baieti, o sa-mi duc cu mine 2 role de saci menajeri sa "defrishez" zona de gunoaie si atunci poate celelate ~"gunoaie"~ o sa ne lase in pace :P

Avatar utilizator
Andu105
membru activ
membru activ
Mesaje: 117
Membru din: 21 Dec 2009, 01:22

Re: locuri campare delta!

Mesaj de Andu105 » 03 Iul 2013, 00:27

ca sfat: dupa ce gasesti locul de campat fa putina ordine/curatenie....daca vine controlul nu tine cu faza "nu sunt ale noastre"

Eu personal am vb si cu doamna de la permise (dunavatu de jos) si cu "organele" de control.

MI-au spus asa:
1.fara gropi pentru foc.
2.fara gunoaie (saci menajeri la maxim)
3.crengi/lemne in zona unde campezi.

Eu ca rezolvare am facut in felul urmator: cortul putin mai la distanta de liciul apei (Spre padure,depinde de zona),am facut curat si am pus sacii agatati in pom (normal la plecare i-am luat cu mine),in loc de groapa am folosit un semi damb cu niste pietre si legat de lemne le adunam doar spre intuneric, si "stocul" il tineam mai la distanta preventiv.Permise la zi.

Pentru linistea ta,cei de la control prima oara dau avertisment.si abia a 2-a oara primesti amenda.Amenda directa primesc cei care nu au respectat nimic din spusele de mai sus
Fir intins

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”