primavara in delta

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de pharaoh » 19 Apr 2010, 12:48

La Balteni?? N-am pescuit niciodata, dar cred ca e zona buna. Poate ne lamureste nea Ion.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: primavara in delta

Mesaj de Paun Ion » 19 Apr 2010, 14:24

pharaoh scrie:La Balteni?? N-am pescuit niciodata, dar cred ca e zona buna. Poate ne lamureste nea Ion.
E una din cele mai apreciate zone de mine ,are toate ingredientele,si butuci,si gropan si prag si resturi de padure veche la rasul fundului ,iar peste dig in spate balta cit tine cu ochi pentru baboieri din echipaj (acum citiva ani Dunarea a spart digul si primavara baga peste la greu in balta din spate inclusiv anul asta,iti explicam mai mute dar mai am de lucru la munca cimpului.De fapt e o zona pe care o fercventez des.E data de mine pe clipul ,,mai multe locati de pescuit pe dunare,,

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: primavara in delta

Mesaj de cosmin mihut » 19 Apr 2010, 15:32

Sa mai discutam despre zona asta nea Paun ma intereseaza ca pare foarte faina ,si daca d-ta mi-o recomanzi vreau sa mai povestim...Noroc.
MERCEDES S

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de Sebastian » 20 Apr 2010, 08:30

exact cum banuiam si ma asteptam, somnul a inceput sa faca larma,a iesit din amorteala si cauta papa.oscilantele grele brazdeaza apa[cica ,prohibitie,dar e voie la stiuca] si mustaciosi iesiti din gropanele de hibernare,musca in draci.ce noroc ca monstrul meu prefera doar lipitorile negre :)) :)) si este rabdator,stie ca in septembrie il astept cu masa pusa plina de chestii suculente :D

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: primavara in delta

Mesaj de cosmin mihut » 20 Apr 2010, 22:39

Cum am mai zis Sebi sa nu-i fii executat aia cu vana de baie...
MERCEDES S

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de Sebastian » 21 Apr 2010, 07:37

cosmin mihut scrie:Cum am mai zis Sebi sa nu-i fii executat aia cu vana de baie...
asta sper si eu,insa informatiile pe care le primesc sunt din ce in ce mai ingrijoratoare.pina si aici la noi in baia mare tremura becurile ,se ard sigurantele la pc ,at cind baietii high voltage incep munca prin delta :-q ~x(

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: primavara in delta

Mesaj de cosmin mihut » 21 Apr 2010, 15:18

Chiar azi zicea un prieten de la Valcea ,ca pe Olt in Vl.controlul de la asociatie,o saltat niste "pescari",a venit si potera si direct in duba au fost introdusi baietii. Tu cum mai stai cu organizarea ???
MERCEDES S

Avatar utilizator
cossty
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 03 Dec 2009, 21:12
Localitate: Ploiesti

Re: primavara in delta

Mesaj de cossty » 21 Apr 2010, 19:53

Confirm (daca mai e nevoie :D ) ce spune d-nul Paun.
E un canal in spate care da in balta unde merge stiuca, ciortan, caras, biban mare. In balta in schimb iti trebuie barca.
E si in filmuletul cu locuri de pescuit de pe site.
Later: d-nu Paun il stiti pe "dragonu"? Sunt curios cum o mai arata anul asta.(un localnic cu o voce deosebita)
Paun Ion scrie:
pharaoh scrie:La Balteni?? N-am pescuit niciodata, dar cred ca e zona buna. Poate ne lamureste nea Ion.
E una din cele mai apreciate zone de mine ,are toate ingredientele,si butuci,si gropan si prag si resturi de padure veche la rasul fundului ,iar peste dig in spate balta cit tine cu ochi pentru baboieri din echipaj (acum citiva ani Dunarea a spart digul si primavara baga peste la greu in balta din spate inclusiv anul asta,iti explicam mai mute dar mai am de lucru la munca cimpului.De fapt e o zona pe care o fercventez des.E data de mine pe clipul ,,mai multe locati de pescuit pe dunare,,

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: primavara in delta

Mesaj de Paun Ion » 21 Apr 2010, 21:06

cossty scrie:Confirm (daca mai e nevoie :D ) ce spune d-nul Paun.
E un canal in spate care da in balta unde merge stiuca, ciortan, caras, biban mare. In balta in schimb iti trebuie barca.
E si in filmuletul cu locuri de pescuit de pe site.
Later: d-nu Paun il stiti pe "dragonu"? Sunt curios cum o mai arata anul asta.(un localnic cu o voce deosebita)
Paun Ion scrie:
pharaoh scrie:La Balteni?? N-am pescuit niciodata, dar cred ca e zona buna. Poate ne lamureste nea Ion.
E una din cele mai apreciate zone de mine ,are toate ingredientele,si butuci,si gropan si prag si resturi de padure veche la rasul fundului ,iar peste dig in spate balta cit tine cu ochi pentru baboieri din echipaj (acum citiva ani Dunarea a spart digul si primavara baga peste la greu in balta din spate inclusiv anul asta,iti explicam mai mute dar mai am de lucru la munca cimpului.De fapt e o zona pe care o fercventez des.E data de mine pe clipul ,,mai multe locati de pescuit pe dunare,,
In balta din spate vara apa e foarte mica,nu are rost sa intri cu barca ,apa are max 1m si e limpede cristal
in schimb pe canal e adinca ,pestele se retrage in canal de frica pasarilor,acum dupa ce a spart Dunarea digul,paralel cu digul mai este un canal (nu dai 2 lei pe el )nu cred ca are 4m latime ,dar are ceva adincime,ramii uimit cit maruntis e in santul ala.Cum cobori din sat ,zona de crap incepe imediat de la ultimele vile si se intinde pe cam 1km si ceva,prima portiune de vreo 300m e o liziera de padure,intre dunare si dig,lata de vreo 10m,pe la jumatatea ei e o teava care ajunge in balta de peste dig, (exact unde e canalul ) in zona la teava aia sint locuri bune(pe fund sint resturi de pomi dar nu prea agata).Apoi urmeaza o portiune unde nu mai sint pomi,e apa adinca (prag) linga mal si curent puternic ,nu e rea nici zona aia,deci zona de prag ,are o lungime de vreo 300m ,tocmai la capatul ei a spart Dunarea digul,chiar acolo era si gropan(unde a spart Dunarea digul),dupa zona de prag incepe iar o liziera de padure ,tot cam asa 10m latime apoi e digul ,acolo sint butuci la vedere are si aia citeva sute de metri lungime .dar pina nu se retrag apele bine nu poti ajunge pe ultima zona ,din cauza Dunari care are legatura cu balta(unde a spart digul) Da, se poate pescui cu masina linga tine,nu sint lemne de foc ,dar e bere rece aproape ,la max 1km,pe malul opus pentru cine are barca e zona buna de somn.Apa e adinca aici pe zona de crap (asa ii zic eu ,dar aici pe zona de crap era sa il traga un somn in girla pe Gigel) Catre centru, vara apa e mica in jur de 3m ,apoi linga malul opus iar e adinca ,zici ca e un sant,dar e apa la 6,7 m pe o latime de vreo 30m catre centru.

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de Sebastian » 23 Apr 2010, 15:29

cosmin mihut scrie:Chiar azi zicea un prieten de la Valcea ,ca pe Olt in Vl.controlul de la asociatie,o saltat niste "pescari",a venit si potera si direct in duba au fost introdusi baietii. Tu cum mai stai cu organizarea ???
stau binisor, in sensul ca ,in fiecare vineri seara ma organizez pina cind nici macar la taximetrist nu mai pot sai spun unde sa ma duca =)) =)) acuma serios vorbind listele deja sunt incepute.......si ...cum imi place sa fiu supt :)) :)) nu pot sa spun decit-TINTARI VA IUBESC

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: primavara in delta

Mesaj de cosmin mihut » 23 Apr 2010, 17:51

O.K. BRAVA...
MERCEDES S

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de Sebastian » 26 Apr 2010, 09:26

inca un pas mare in ceea ce priveste pregatirile pt delta-REMORCA.mii de scuze ca am luato inaintea proprietarului cu anuntul :)) :)) :)) =)) =)) ca stiu cal arde la tastatura impartaseasca chestia asta.1-0 mai joci? :D ;)

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de Sebastian » 01 Mai 2010, 00:03

sa nu uitam ca nea ion isi serbeaza ziua de nastere pe malul dunarii,pe linga LA MULTI ANI ,il asteptam cu vesti si impresii.FORTZA ION :D

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: primavara in delta

Mesaj de cosmin mihut » 02 Mai 2010, 08:35

Sebi mai voiam sa te intreb de lipitorile negre de pamant cum le transporti?Vreau sa zic asa ca si ramele,stii ca daca o sa merg in iunie as vrea sa-mi duc si eu vreo cateva ,ca se pot cumpara de aici de la un mag. de pescuit ,sau se mai pot comanda pe la feciori dinastea care se ocupa cu momeala vie ...Multumesc.
MERCEDES S

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de Sebastian » 02 Mai 2010, 16:38

cosmin mihut scrie:Sebi mai voiam sa te intreb de lipitorile negre de pamant cum le transporti?Vreau sa zic asa ca si ramele,stii ca daca o sa merg in iunie as vrea sa-mi duc si eu vreo cateva ,ca se pot cumpara de aici de la un mag. de pescuit ,sau se mai pot comanda pe la feciori dinastea care se ocupa cu momeala vie ...Multumesc.
bre cosmine le poti transporta in pamintul de la rime numai sa fie oleaca mai umed si cu gauri in capac si evident nu la soare.si eu am facut rost si pt magazin ca nu am chef sa ma mai jupuiasca aia din tulcea cu preturile lor de hoti

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”