primavara in delta

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de Sebastian » 29 Ian 2010, 09:04

din pacate ,data fiind criza asta care pe linga financiar ma afectat si mental, nu pot vbi de iesire in delta decit odata pe an , in septembrie, ori cat mi as dori sa ating acel statut de pescar de dunare.nu pot si asta ma doboara incet , incet in special acum in anul acesta cind pt prima data imi propusesem sa organisez prima mea experienta de pescuit PRIMAVARA IN DELTA :-< PS.ramin cu speranta...poate la anu 8-> :(

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: primavara in delta

Mesaj de Paun Ion » 31 Ian 2010, 02:00

sebastian scrie:din pacate ,data fiind criza asta care pe linga financiar ma afectat si mental, nu pot vbi de iesire in delta decit odata pe an , in septembrie, ori cat mi as dori sa ating acel statut de pescar de dunare.nu pot si asta ma doboara incet , incet in special acum in anul acesta cind pt prima data imi propusesem sa organisez prima mea experienta de pescuit PRIMAVARA IN DELTA :-< PS.ramin cu speranta...poate la anu 8-> :(
Ai mai, mai taci ,fi optimist,speranta nu trebuie sa moara niciodata,cind nu o mai fi speranta mici tu nu mai ai ce cauta pe pamintul asta.

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de Sebastian » 31 Ian 2010, 10:28

exact lucrul acesta il spuneam si eu,SPERANTA, este tot ce mi a ramas.din pacate :-<

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: primavara in delta

Mesaj de craparulsef » 31 Ian 2010, 13:13

sorin1362 scrie:Bravo, Ionica!
Ai sesizat o treaba, dar tu pe unde mi-ai umblat pana acum? Craparulsef, caruia noi ii spunem de o vreme Marius(ai lipsit la acea lectie), e inghetat bocna. Nu se mai plange de cotele Dunarii, probabil nici nu a mai plecat cu barca pe nu stiu unde. Sta la gura sobei, asculta crivatul si face te miri ce monturi.
Cu Sebica ce ma mai intretin si ne facem vremea asta mai usor de trecut.
Am aparut, nu v-am uitat, v-am trimis si informatii vizuale din Sulina, ma bucur ca vine primavara in delta!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: primavara in delta

Mesaj de Paun Ion » 31 Ian 2010, 13:30

bre pai matale vad ca esti de acolo de la mama lui ,bravo

Avatar utilizator
liviu_neacsu
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 09 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti,sect.6
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de liviu_neacsu » 31 Ian 2010, 14:12

Salut pe toti cei care au scris pana acum despre "primavara in delta": Sebi. Craparulsef, Sorin, Ion.
Eu am avut norocul sa ajung in delta in toate anotimpurile, la fiecare 2 -3 saptamani, si sa ma pot bucura de tot ce inseamna delta. Vorbesc de peisajele superbe, de linistea pe care o capeti cand ajungi acolo, de bucuria de a incerca fel si fel de monturi, de sf de saptamana fara sotie, de "speranta despre care vorbeati" ca am sa prind captura vietii, vorbesc despre compania prietenilor - parteneri de pescuit - si despre glumele lor rautacioase, despre toate pregatirile, planurile si visurile de innainte de plecare, despre dezamagirile de la intoarcere :D , vorbesc despre bucuria intregii aventuri.
Nu pot vorbii insa despre marile capturi. Asta nu pentru ca nu ar fii peste in balta ci doar pentru ca ... nu prea ma pricep.
De fiecare data intreb localnicii unde pica, ce pica, la ce.... insa.... aud doar povesti. Cu toate astea vezi oameni ai locului cu niste bete... si niste mulinete de invart cu scartaieli si troncate de 4-5 ori sa faca tamburul o tura, moturi din topor si... seara vin acasa cu cateva bucati de invidiat.
In 2 saptamani am sa fac prima iesire pe anul asta si sper sa am despre ce sa povestesc (capturi desigur).
Eu cred ca Ion ar trebui sa ne povesteasca mai multe despre ce inseamna pescuitul pe o astfel de vreme.

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de Sebastian » 31 Ian 2010, 14:16

bine ai sosit liviule, te asteptam cu vesti de pe acolo

Avatar utilizator
liviu_neacsu
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 09 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti,sect.6
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de liviu_neacsu » 31 Ian 2010, 14:23

Salut,
Vesti despre cand si cat e de frumoasa delta iarna sau primavara.... va pot spune si acum. Sau despre cati nebuni stau cu corturile, sau despre preturi de cazare si mancare (ca vorbim de vreme grea si friguroasa) va pot spune si acum.
Sa-l asteptam pe Ion mai bine sa ne povesteasca cam cum se pescuieste primavara la stationar (nu vb de rapitor).

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de Sebastian » 31 Ian 2010, 19:43

ehei aici cam ai dreptate,ion e cam tata lor in orice anotimp :D ;) povestile,pozele etc despre delta sunt oricand bine venite,doar asa ne mai trece timpul in mod placut ,se mai astampara un pic dorul delta dar si putem invata unii de la altii **==

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: primavara in delta

Mesaj de Paun Ion » 31 Ian 2010, 19:49

liviu_neacsu scrie:Salut pe toti cei care au scris pana acum despre "primavara in delta": Sebi. Craparulsef, Sorin, Ion.
Eu am avut norocul sa ajung in delta in toate anotimpurile, la fiecare 2 -3 saptamani, si sa ma pot bucura de tot ce inseamna delta. Vorbesc de peisajele superbe, de linistea pe care o capeti cand ajungi acolo, de bucuria de a incerca fel si fel de monturi, de sf de saptamana fara sotie, de "speranta despre care vorbeati" ca am sa prind captura vietii, vorbesc despre compania prietenilor - parteneri de pescuit - si despre glumele lor rautacioase, despre toate pregatirile, planurile si visurile de innainte de plecare, despre dezamagirile de la intoarcere :D , vorbesc despre bucuria intregii aventuri.
Nu pot vorbii insa despre marile capturi. Asta nu pentru ca nu ar fii peste in balta ci doar pentru ca ... nu prea ma pricep.
De fiecare data intreb localnicii unde pica, ce pica, la ce.... insa.... aud doar povesti. Cu toate astea vezi oameni ai locului cu niste bete... si niste mulinete de invart cu scartaieli si troncate de 4-5 ori sa faca tamburul o tura, moturi din topor si... seara vin acasa cu cateva bucati de invidiat.
In 2 saptamani am sa fac prima iesire pe anul asta si sper sa am despre ce sa povestesc (capturi desigur).
Eu cred ca Ion ar trebui sa ne povesteasca mai multe despre ce inseamna pescuitul pe o astfel de vreme.

Ion ,cred ca la mine te referi,intrebarea e,pescuitul primavara ? sa luam ca reper luna aprilie, sau pescuitul acum in ianuarie ,daca vrei raspunsuri, iti pot povesti de dunare ca la balti nu ma pricep.dar am postat ceva care se potriveste pe siteul pescuit,ro topicul,, Respect pentru crapul de dunare,,la pag 18

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de Sebastian » 01 Feb 2010, 17:56

ioane zi tot,hai povestene,cum ai prins tu crap pe dunare lai curatat si cu boabele din stomacul lui,pe care tot tu le-ai aruncat pt nadit,ai mai prins niste crapi :)) :)) ion alias fostu I.J.V.R.M =)) =)) =)) PT CINE NU STIE I.J.V.R.M ESTE L.M.C[adica la mintea cocosului] :)) :))

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: primavara in delta

Mesaj de sorin1362 » 01 Feb 2010, 18:04

Mai Sebi, asta de scotian :))
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de Sebastian » 02 Feb 2010, 12:40

sorin1362 scrie:Mai Sebi, asta de scotian :))
deloc scotian style :)) hai sa va povestesc una de scotian adevarata.inainte de prima mea iesire in delta, plin de ganduri,normale pt un incepator in ale deltei,ca am sa prind numai monstrii, ceream sfaturi despre tot ce inseamna pescuit de la mentorul meu in ale dunarii si deltei.printre multe sfaturi si cerinte, el ma atentionat ca neaparat , plumbul pe care il voi folosi pt pescuitul somnului sa fie facut de mine , adica topit in ligura pt supa [inox]si gaurit la final pt atasarea unei agrafe cu vartej.am umblat zile intregi pe la diverse lucrari de inst sanitare ca sa gasesc plumb pe care ulterior l am topit si aranjat conform specifcatiilor.ajunsi acolo si pescuind am intrebat asa intro doara , in jurul unui foc mistic de seara coraborat cu una din potiunile magice specifice zonei noastre geografice :D ,DOMNULE DE CE TREBUIE NEAPARAT SA PESCUIM CU ASTFEL DE PLUMBI?gandinduma ca totul e reduce doar la spiluri de pescuit.raspunsul a venit sec si promt-PAI CA SA NU MAI DAI BANI PE PLUMB. :-/ :-?? :-?? cerul a picat pe mine amintindumi cat efort am depus pt niste amarati de plumbi ,si chiar vizualizand ce varietate si cantitate de plumbi am in propriul magazin.dar , sincer , totul a trecut , am iertat si am inteles pt ca in asta consta tot farmecul pescuitului, a expeditiilor in natura, al acumularii de noi cunostinte si experiente.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: primavara in delta

Mesaj de craparulsef » 04 Feb 2010, 00:05

sebastian scrie: ... el ma atentionat ca neaparat , plumbul pe care il voi folosi pt pescuitul somnului sa fie facut de mine , adica topit in ligura pt supa [inox]si gaurit la final pt atasarea unei agrafe cu vartej...
Daca mai ai acei plumbi sa stii ca sunt foarte buni pentru pescuitul la glosa la malul marii. Am folosit si eu candva astfel de plumbi turnati in lingura de inox - ce e drept ca era de provenienta ruseasca, deci destul de mare - cumparata de la Valcov, si erau foarte stabili pe fundul marii chiar si atunci cand era agitata.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de Sebastian » 04 Feb 2010, 11:39

se poate sa fie asa cum spui, iar plumbi sa fie buni pe mare agitata, dar eu la mare nu merg decit sa beau bere la halba si sa ma uit la nevasta
[ altuia :)) ]cum se bronzeaza.plumbi am o gramada si in magazin , asa de multi incat pot fi considerat unul din cele mai mari combinate siderurgice si poluante din tara :)) :))

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”