Sf. Gheorghe, Mahmudia

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de sorin1362 » 16 Oct 2011, 15:25

zamfi scrie:
fie pe fir legat de tija carligului,
Pai asta nu e tot un "fir de par" ? Chiar nu stiu cum vine montura de care zici .Dar boabe trase pe un fir (fie el si de par :D ) si care "atarna" sub carlig ,pentru mine, se rezuma la montura (modul de prezentare) fir de par ...
Cam asta ar fi montura cu pricina (repet, pentru boabe mai tari):
Fişiere ataşate
DSCF2822.JPG
DSCF2823.JPG
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
catalinmas
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 04 Mai 2011, 17:49

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de catalinmas » 18 Oct 2011, 09:06

marian_popescu scrie:aseara m-am intors de la mahmudia
ne-a dus un localnic cu barca la un loc pe bucla (unul din putinele pe care le-am gasit libere
am luat un somn la 7-8 kg si un crap la 5 kg, pe langa ciortani intre 1-2,5 kg, cativa somotei (1-2 kg), platica si caras
zona are potential mai mare, dar am facut greseala sa ne luam dupa unii care spuneau ca zona a fost intens nadita de cei care au pescuit acolo inaintea noastra, iar noi am nadit doar foarte putin. in ultimele 3 zile i-am dat sa manance mai mult si a inceput sa intre mai bine la carlig
somnul o lua foarte bine pe tipar. la coropijnita si rama intra foarte mic, tipari am avut doar 10, in doi pescari, pentru 5 zile
asta e, omul cat traieste invata, e deabia a doua oara in delta pentru mine
ne-au spart tantarii, apa scazuta si scade in continuare, deabia am, intrat cu barca
am fost controlati de cei de la arbdd, ne-au atras atentia sa pastram curatenia
mamaligi, bors, saramura etc...una peste alta, foarte frumos sper sa revin chiar anul asta
salut colegu :) , vreau si eu sa merg in zona la Mahmudia sau Nufaru ai te rog un numar de telefon de la un localnic ceva pentru cazare sau informatii
Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de marian_popescu » 19 Oct 2011, 22:00

0740911081

Nelu Dogaru, ospitalier, cunoaste tot ce misca in zona si respectat de localnici

am un tovaras chiar pe locul unde am dat eu atunci, de fapt am fost impreuna cu el acolo in septembrie. a zis ca a in prima zi a crescut apa cu o jumatate de metru si s-a tulburat putin. in timpul noptii apa a revenit la nivelul de dinainte, adica a scazut cu 50 cm. pana acum nu au prins decat ciortani si carasi, dar destul de slab
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
catalinmas
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 04 Mai 2011, 17:49

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de catalinmas » 20 Oct 2011, 09:30

marian_popescu scrie:0740911081

Nelu Dogaru, ospitalier, cunoaste tot ce misca in zona si respectat de localnici

am un tovaras chiar pe locul unde am dat eu atunci, de fapt am fost impreuna cu el acolo in septembrie. a zis ca a in prima zi a crescut apa cu o jumatate de metru si s-a tulburat putin. in timpul noptii apa a revenit la nivelul de dinainte, adica a scazut cu 50 cm. pana acum nu au prins decat ciortani si carasi, dar destul de slab
ok colegu ms de informatie, la noapte am plecat sunt pe baricade pregatit bine de frig :)

Avatar utilizator
catalinmas
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 04 Mai 2011, 17:49

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de catalinmas » 25 Oct 2011, 15:49

Am sosit dupa 4 zile petrecute la Nufarul, Vreme buna, înourat toate zilele dar macar nu a plouat :D , frig acceptabil :) . Si acum partea cu pestele :D cea mai asteptata si pe cat de asteptata atat de dezamagitoare :) . Am pescuit prima zi acolo pe langa pensiunea Casa Nichita, ca nu era nimeni sa ne duca cu barca, e undeva aproape de bacul ce face trecerea spre Partizani. O vremea rea frig si ceata de nu se vedea pe malul celalat, capturi ceva platici atat. Seara am vorbit sa ne duca de dimineata la un loc bun de crap, astea fiind zise de dimineata am plecat spre locul de pescuit undeva in amonte ,, La cioate,, in zona epavei, multe locuri bune de crap am zis ca dam lovitura :) . Am ramas numai cu zisul :)) , nici o trasatura toata ziua, un coleg a prins un caras si doua platici in rest nimic .Încercand rapitorul rezultatele au venit abia dupa ora 15 , in interval de o ora am prins 8 avati la kg si dupa pauza totala...... A treia zi un zingur avat si a patra nimic .
Toti cu care ne am intalnit s au plans de aceiasi problema slab de tot, poate ca apa era in crestere si era derutat sau cine stie oricum nu am prins momentul prielnic crapului :D . Ultima iesire de anu asta a fost frumoasa doar din privinta locurilor frumoase de crap si rapitor ..........
Fire intinse tuturor :)

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de pharaoh » 25 Oct 2011, 16:25

Dupa Partizani, pe Sulina am iesit si eu weekend-ul trecut, cu aceleasi rezultate. Am fost in zona 9 insi, s-au insirat in jur de 50 de lansete. 1 ciortan de aprox 2 kg, un morunas frumos si in rest platici cat palma. Si apa era in crestere si vremea a fost ciudata rau... In fine, suntem off-topic :D . Poate a fost cineva la Mahmudia si are alte vesti.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de viorelb73 » 26 Ian 2012, 23:13

Eu am pescuit la Mahmudia la Km 84, la ceatal (bifurcatie). La intrare in Mahmudia faci dreapta spre Murghiol. Pe partea stanga se afla fosta pepiniera piscicola (cred ca sunt vreo 1-2 km pana la pepiniera). Intri pe drumul din incinta, treci pe langa cladiri si mergi pana pe malul Dunarii. Sunt zone minunate si am luat si crapi de 3-6 kg, "in mal". Aruncam circa o treime din latimea bratului si ajungea firul la circa 4-5 m de mal din cauza curentului. Am dat la patratica marisoara (1,5 - 2 cm latura) si porumb de la borcan, pe ac. Sunt cateva poienite minunate, umbra, malul cu gropi .. locul este minunat pentru partide de 3-5-7 zile - parere personala.
Respect !!!
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de pharaoh » 27 Ian 2012, 01:08

viorelb73 scrie:Eu am pescuit la Mahmudia la Km 84, la ceatal (bifurcatie).
Aici e chiar la intrarea pe bucla.
Fişiere ataşate
07062009(007).jpg
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de viorelb73 » 27 Ian 2012, 16:50

pharaoh scrie:
viorelb73 scrie:Eu am pescuit la Mahmudia la Km 84, la ceatal (bifurcatie).
Aici e chiar la intrarea pe bucla.

Fata de locul unde este facuta fotografia, in aval vreo 300 - 400 metri am avut rulota, aproape de @plopu' mare@. Nu am intrat pe buclă, am dat de pe malul drept. Ceatalul era într-un unghi de cca 45 grade stanga, cum te uiti spre apă. Am avut rezultate bune dupa aproape 12 ore de la nadire, dar apoi a fost bine. Am aruncat porumb aproape de ceatal, simplu si facut bricheta cu namol (eliberare in timp).
Respect !!!
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
Bestie
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 16 Mar 2011, 23:39

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de Bestie » 29 Ian 2012, 19:26

Salut viorel, as vrea si eu mai multe detalii as vrea sa plec la vara in delta in zona asta Mahmudia - Murghiol. Nu stiu nimic sa zic asa este pentru prima oara cand plec in delta. As vrea la crap si undeva sa am masina langa mine am o dacie papuc si dorm in spate. Am mai vorbit cu multi pescari si mult imi spun ca daca nu am barca nu fac nimic, cica sa inchiriez barca si sa ma plimb sa caut locuri. Vrau sa stiu daca sunt locuri bune de pescuit la crap dar sa ajung cu masina acolo, intentionez sa acord 3-4 zile pt aceasta partida poate mai mult daca e sa traga. As vrea sa ma ajute cineva cu niste informatii locuri bune si s am masina langa mine ..MS

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de viorelb73 » 30 Ian 2012, 12:14

Eu am pescuit in zone excelente de pe mal, cu masina langa mine, in zona Baltenii de Sus - Mahmudia, pe drumul care leaga cele 2 localitati chiar pe malul Dunarii (DJ 229K). Iti dau un link al zonei si iti recomand ca din centrul Loc. Baltenii de Sus sa mergi dreapta (aval) si ai sa vezi unde iti place. Mai este un drum dupa iesirea din BESTEPE, faci stanga si ajungi in zona Baltenii de Jos, dar apoi tot pe DJ 229K ajungi, ține de tine pe unde vrei sa mergi.
Sunt multe cioate in apa, de la pomii cazuti de pe mal si zona tine crap frumos, dar si salau (pestisor pus la cca 50-60 cm mai sus fata de plumb), somn, caras mare si platici frumoase. Pescuiam la maxin 5 metri de mal, intre cioate, cu 1 singur ac si plumb de 150 gr. Nada - porumb, 1 sac in 3-4 zile (jumatate in prima zi si apoi de mentinere).
Singurul inconvenient ar fi ca "localnicii" sa nu rupa cu curentul sau plasele, lucru care ti-ar face zob toata frumusetea de iesire.
Si ai grija sa platesti toate taxele de intrare in Delta, caci amenzile sunt mari !!!!!!

http://maps.google.ro/maps?hl=ro&q=best ... CB4Q8gEwAA

Respect!!!
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
Bestie
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 16 Mar 2011, 23:39

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de Bestie » 30 Ian 2012, 19:57

Ms mult am inteles dupa cate am vazut pe harta cred ca o sa ma indrept spre Baltenii de sus si de acolo o sa merg pe mal DJ 229K pana gasesc locuri asa cum ai zis si tu cu crengi, cioate...locuri care sa ascunda crapu'. :D. Ceea ce imi da o bataie de cap este taxele de intrare in Delta. Tin sa mentionez ca eu nu am permis, am vrut sa-mi fac dar am renuntat din motivului ca trebuie sa ma duc in tulcea sa il vizez sa pot da in delta cu el. Sau daca ma poti indruma unde sa il fac ca sa fiu in regula. Eu sunt din Focsani dar mult timp il petrec in Galati cu studiile. Astept un raspuns legat de taxele astea si tot c imi trebuie ca sa fiu in ordine. Am intrebat anul trecut la Galati la asociatie de ce am nevoie pentru Dunare si mi-a bagat in fata un regulament, niste foi de 3-4 pagini si nu m-am lamurit m-ai tare ma bagat in ceata. Daca ma poti ajuta cu toate detaliile astea ma duc si imi fac permis sigur. Multumesc

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de pharaoh » 30 Ian 2012, 20:39

Bestie, s-a mai scris pe-aici, daca rasfoiesti topicurile dedicate Deltei. Ai nevoie de 3 lucruri:
-taxa de intrare in Delta - 30 lei, se aplica oricarui turist care intra pe teritoriul rezervatiei, deci si pescarilor,
- permis de pescuit in Delta - 30 lei, fara asta nu ai voie sa pescuiesti
- taxa autovehicul - 10 lei pe zi, si nu mai retin cat pe o saptamana si pe an. Eu la asta m-am fofilat, n-am mai platit-o ca deja ma ustura buzunarul si m-am enervat .
Toate astea se platesc la sediul ARBDD de pe faleza din Tulcea. Ti se elibereaza chitante si niste cartoane colorate pe post de permis. Sunt valabile doar impreuna.

Permisul ANPA nu e valabil in Delta Dunarii.
De asemenea, pe Sf. Gheorghe, cel putin in zona Mahmudia nu iti trebuie viza de la Politia de Frontiera.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Bestie
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 16 Mar 2011, 23:39

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de Bestie » 30 Ian 2012, 20:50

Si pentru astea trebuie sa ma prezint personal acolo?? Am un coleg care e din jud. Tulcea si ar putea el sa-mi faca fiind mai aproape de ei. Trebuie sa ma prezint acolo personal? Ms

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de pharaoh » 30 Ian 2012, 20:53

Nu trebuie sa te prezinti personal, ii poti da datele tale, din buletin, prietenului tau si le poate plati si ridica el. Asa am facut si eu cu permisul de pescuit.
I Fish. Therefore I am.

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”