Sf. Gheorghe, Mahmudia

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Avatar utilizator
Bestie
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 16 Mar 2011, 23:39

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de Bestie » 30 Ian 2012, 21:00

Aha perfect. Si as mai avea o intrebare toate cele 3 lucruri specificate de tine mai sus le pot platii pe toate odata, sau taxa de intrare in Delta trebuie platita cand plec la pescuit, taxa autovehicul la fel o pot platii cand fac si permisul sau trebuie cand plec la ace partida. Mai pe scurt eu vreau sa le platesc pe toate odata cele 3 prezentate de tine mai sus.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de pharaoh » 30 Ian 2012, 21:16

La taxa auto trebuie specificata perioada pentru care e platita. Se trece pe chitanta data, din cate imi aduc aminte. Deci nu o poti folosi de mai mai multe ori.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Bestie
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 16 Mar 2011, 23:39

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de Bestie » 30 Ian 2012, 21:30

eeee perioada nu o stiu sigur ca nu plec singur, incerc sa ma fofilesc de taxa auto si eu ....:D cu 60 de lei o sa le platesc pe cele 2, taxa de intrare si permisul de pescuit, si daca o sa am un control ceva sper ca o sa aprecieze ca le am pe cele doua si o sa ma scuteasca de taxa auto. Multumesc mult de tot

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de viorelb73 » 31 Ian 2012, 20:18

Poti lasa masina pe timp de zi pe marginea drumului DJ 229K, seara o tragi langa tine si dormi in ea, dimineata o duci la loc - problema rezolvata. Si daca gasesti un loc aproape de drum ... super. Vezi ca locuri bune sunt cam la jumatatea distantei dintre Baltenii de Sus si cel de Jos.
Ai grija mare sa faci nadire buna, cu cel putin 20 - 30 de metri amonte, si cu caramizi (din namolul de pe mal faci amestec cu porumb, in forma de caramida si le lasi 2-3 ore la soare sa se usuce, apoi le arunci in apa - pe masura ce apa dizolva namolul se elibereaza si porumbul).
Pe timp de noapte poti sa dai la somn la pluta - o pluta de setca, un carasel pana in 100 grame agatat in carlig si lasat la circa 1 m adancime, lasat la terminartea crengilor. Daca ai noroc ... poti sa dai lovitura cu somn frumos.
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
Bestie
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 16 Mar 2011, 23:39

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de Bestie » 01 Feb 2012, 20:51

Eu stiam alta cu caramida ...:D (intrii in apa dezbracat total cu doua caramizi una in mana dreapta si alta in mana stanga iar in momentul in care pestele vine la "rama" il lovesti cu caramizile :D ). Ce plumb ai folosit acolo? Eu mi-am facut monturile cu plumb de 120 gr ma badesc ca e destul aa?? Sa nadesc cu porumb uscat?? Ma pun sa curat un sac de porumb:)) In carlig ce fel de porumb da randament, cu ce aroma.? Patratica trage?? Boiles?? Ms

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de viorelb73 » 03 Feb 2012, 18:28

Plumb triunghiular de circa 150-170 grame, porumb inmuiat (daca stai mai mult timp, iei apa din balta, fierbi porumbul cu aromele preferate si-l lasi apoi circa 24 de ore pana la folosirea lui ca nada). Am dat la patratica si la porumb pe carlig (3-4 boabe pe carlig). La boiles nu am incercat si nu pot sa iti dai nici o informatie in acest sens, dar poti incerca.
La caramida de care spui tu dadea si un mos, a venit crapul, vede vecinul de pescuit si ii spune sa-i dea una in cap. Raspunsul mosului a fost ... mai lasa-l putin ... mai lasa-l putin ...! :))
Acum, fiecare cu stilul lui, tu trebuie sa faci lucrurile asa cum ti se par mai bune pentru tine. Eu spun ce am facut eu acolo, tu trebuie sa faci cum vrei tu. Sunt convins ca la fata locului o sa-ti aranjezi lucrurile asa cum iti plac tie.
Respect !!!
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
Spolonic
membru activ
membru activ
Mesaje: 85
Membru din: 19 Dec 2011, 15:30
Localitate: Bucuresti

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de Spolonic » 07 Feb 2012, 18:45

viorelb73 scrie:Eu am pescuit la Mahmudia la Km 84, la ceatal (bifurcatie). La intrare in Mahmudia faci dreapta spre Murghiol. Pe partea stanga se afla fosta pepiniera piscicola (cred ca sunt vreo 1-2 km pana la pepiniera). Intri pe drumul din incinta, treci pe langa cladiri si mergi pana pe malul Dunarii. Sunt zone minunate si am luat si crapi de 3-6 kg, "in mal". Aruncam circa o treime din latimea bratului si ajungea firul la circa 4-5 m de mal din cauza curentului. Am dat la patratica marisoara (1,5 - 2 cm latura) si porumb de la borcan, pe ac. Sunt cateva poienite minunate, umbra, malul cu gropi .. locul este minunat pentru partide de 3-5-7 zile - parere personala.
Respect !!!
Salut Viorel,
Asta toamna, in Octombrie am incerca sa ajungem pe malul Dunarii prin incinta fermei piscicole, dar fara succes.
Am incercat sa le dam paznicilor, si nu o bere, dar nici nu au vrut sa auda.
Inainte de ferma piscicola este un canal, pe langa care este un drum, dar pe partea stanga a lui. Deci la locurile din padure, unde este malul sus, noi nu am putut ajunge decat cu barca.
Malul Dunarii este jos inainte de canalul cu pricina, apa mica cel putin 50-60 de metri de la mal. Am dat si acolo, dar numai puiet.
Intr-adevar sunt niste locuri bune acolo la padurice, dar spre dezamagirea noastra am vazut, pe seara cand ne intorceam de la bibaneala, cum 3 dubiosi isi dotau barcile cu baterii, si nu pentru a creea o noua retea de iluminat fluvial in zona...
:lol:
Intrebare : mai exista si o alta variata de a ajunge la acele locuri sau numai prin interiorul fermei piscicole ?
Fir intins !

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de viorelb73 » 07 Feb 2012, 21:31

Din pacate este singurul drum de acces - prin ferma. Nu stiam ca au devenit asa de stricti paznicii, mai ales ca doar treceti pe drum, nu stati in ferma. Daca ajungeti cu barca, de la bifurcatie 150-200 m pe malul drept (este o poienita si apoi un plop mare, chiar pe mal), pragul este la circa 3-5 m de la mal si "tine" crap frumusel. Dar daca spuneti ca ati vazut meseriasi electricieni, nu mai pierdeti timpul degeaba in acele locuri.
La Km 106 pe Sf. Gheorghe, chiar la terminarea golfului de pe malul stang era locul meu de pescuit preferat, intre cioate. Dupa ce toata saptamana momeam 1 punga "de 1 leu" cu porumb zilnic, in week-end pescuiam cu rezultate bune. Intr-o dimineata am gasit un electrician pe locurile noastre (eram mai multi pescari, fiecare cu locul lui, momea fiecare independent, cu ce voia) care aduna pestii de la suprafata. L-am alergat cu barcile, a abandonat barca, iar in ea am gasit si somn de dimensiunea unui guvide. Aproape 3 saptamani nu am mai avut trasatura pe locurile respective (nu stiu ce efect secundar are curentul electric asupra namolului, cioatelor, etc., dar pestele simte si nu mai sta pe zona respectiva).
DEZASTRU ECOLOGIC, ASTA FAC IMPUTITII CARE DAU CU ELECTRICUL - pacat ca nu avem sprijin sa fie starpiti !!!!
Ma documentez in privinta accesului pe langa Ghiolul Petrii (am prieteni in Mahmudia care ma pot ajuta cu aceste informatii) si daca aflu drum secundar de acces, te informez imediat !
Respect !
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
Spolonic
membru activ
membru activ
Mesaje: 85
Membru din: 19 Dec 2011, 15:30
Localitate: Bucuresti

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de Spolonic » 08 Feb 2012, 02:55

Prin Ghiolul Pietrii exist un drum de acces care ajunge tot catre Ferma Piscicola dar doar ca pe alta parte.
Drumul merge paralel cu Dunarea pana ajungi la o poarta mare albastra, fara nici un paznic si mai ales fara lacat, sudata...
Nu stiu daca au dreptul sa inchida accesul, dar ma voi interesa si eu, legal, chiar daca au concesionat zona, daca iti pot limita accesul, avand in vedere ca drumul de acces nu apartine nimanui si destinatia este REZERVATIA DELTA DUNARII, sau mai bine zis fosta Rezervatie ca acum este mai mult sursa de profit pentru diferiti cefosi cu baterii.
Nu vreau sa fac acum un subiect de discutie referitor la braconajul in Delta, ca vorba aia, daca nu am avea ce manca probabil ca l-ar face oricine, instinctul de conservare este primordial si il avem cu totii, dar macar sa o faca numai cat sa manance si sa nu o faca pentru a isi face pensiuni, cumpara barci pentru a face ulterior turism s.a.m.d. ( exemplele nu sunt intamplatoare, am avut ghinionul sa le cunosc personal ).
Este trist ce se intampla, dar totusi speranta moare ultima, mai ales ca suntem romani si asta ne ocupa tot timpul !

Toata stima si bete parabolice sa aveti !
**== **== **==
Fir intins !

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de sorin1362 » 08 Feb 2012, 03:22

Spolonic scrie:...Drumul merge paralel cu Dunarea pana ajungi la o poarta mare albastra, fara nici un paznic si mai ales fara lacat, sudata...
Nu stiu daca au dreptul sa inchida accesul, dar ma voi interesa si eu, legal, chiar daca au concesionat zona, daca iti pot limita accesul, avand in vedere ca drumul de acces nu apartine nimanui si destinatia este REZERVATIA DELTA DUNARII, sau mai bine zis fosta Rezervatie ...
Cosmine, pe teritoriul deltei sunt terenuri proprietate privata. Acesti proprietari au inceput sa puna bariere acolo unde drumurile intra pe terenul lor. Sfatul meu e sa nu fortati aceste bariere pentru a nu avea surprize neplacute ! Unii din proprietari au infipt tepuse metalice in pamant, pentru ca musafirii nepoftiti sa faca pana. Iar daca faci pana la mai mult de o roata ... situatia devine critica. Probabil ca prima vulcanizare e departe ... ;)
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de viorelb73 » 08 Feb 2012, 18:14

Ar mai fi un drum care sa urce spre Km 84. Ajungi la pensiunea de la iesirea Murighiol (la iesirea din sat faci stanga pe primul drum), mergi in continuare pe langa canal (lasi poarta pensiunii in stanga) si ajungi la malul Dunarii. Acolo faci la stanga si urci amonte spre ceatal. Eu nu am mai fost demult pe acel drum, dar daca inunda Dunarea acesta sigur devine impracticabil. Singura cale este cea prin ferma, iar sansa noastra este sa ii facem pe oameni sa inteleaga ca doar vrem sa ajungem la malul Dunarii, nu sa le furam ceva de prin ferma (poate ca s-au confruntat cu vreun caz de acest gen si de aceea nu mai vor sa dea drumul sa treci spre mal).
Cat despre braconaj ... daca s-ar da la plase nu ar fi o problema mare (se pescuieste cu plase de sute de ani si peste a fost mereu), electricul insa este devastator - pestele daca nu moare de la electrocutare este sterilizat si adio puiet. Mi-as dori din tot sufletul sa dispara acesti nenorociti de @electricieni@.
Ceausescu a incercat in 1987 sa cresca exportul de peste folosind o astfel de metoda de pescuit, dar dupa ce au facut statisticile, in 1988 au renuntat la ea pentru ca este dezastru ecologic.
Respect !!!

PS - Nici eu nu recomand nimanui sa forteze porti sau intrari, nu se stie ce se poate intampla. Mai bine alegeti alt loc de pescuit.
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
dobrin marius
membru activ
membru activ
Mesaje: 108
Membru din: 14 Feb 2009, 10:05

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de dobrin marius » 15 Feb 2012, 21:30

salut . Marius de cat timp pescuiesti la dunare ? cred ca anul asta te voi cauta pentru un transport :"> :"> in cazul in care eu nu voi gasi si vom face o partida impreuna dar sa il luam si pe remus ce zici? :))

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”