Sulina

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: Sulina

Mesaj de sorin1362 » 01 Iul 2009, 03:28

Drago, daca-ti place o conversatie pe forum, trebuie s-o intretii. Nu deschide un topic de amorul artei. Tine steagul sus pana cineva ti-l va inchide pe motiv de limbaj incalificabil. Hai, curaj, pune intrebari si se vor gasi multi sa-ti raspunda.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Drago009
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 21 Mai 2009, 10:40

Re: Sulina

Mesaj de Drago009 » 01 Iul 2009, 20:23

Daca nu pun intrebari nu inseamna ca nu sunt activ.. :-?? Citesc zilnic ce e nou pe`aici.

Avatar utilizator
bc11cos
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 24 Iun 2009, 17:29

Re: Sulina

Mesaj de bc11cos » 01 Iul 2009, 21:45

sorine vad ca esti peste tot.nu te intreseaza doar chilia:).
junior am fost la sulina ultimii 3 ani la rand. in jurul orasului nu prea ai unde pescui.doar la farul vechi la somn pe malul alalalt este un canal care se varsa in dunare ai somotel frumos acolo la rama neagra. in rest...iti trebe bani multi ca sa dai unui localnic sa te duca la pescuit.anu trecut ne-a dus la rosu.2 mil a stat toata ziua cu noi.au prins si doamnele somotei in prostie.

Avatar utilizator
Drago009
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 21 Mai 2009, 10:40

Re: Sulina

Mesaj de Drago009 » 01 Iul 2009, 22:12

Pai la Rosu vreau si eu sa ma duc..am auzit ca e crap si somn la greu.Anu trecut dadeam din port al 2 metri si luam somn :D ..vre`o 5 bucati la kil.....Zi`mi la ce dadeai la Rosu:)

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Sulina

Mesaj de krammar » 01 Iul 2009, 22:39

cristea radu scrie:Toate ca toate (ecipament,nada,etc.) dar luati in considerare Dunarea.Poate creste enorm , uitativa ce vine de la austrieci.
NUMAI BINE
Pentru ca sa crerasca apa in zona Sulina (sau celelalte guri de varsare) ar trebui sa fie super inundatii pe unde trece Dunarea prin tara. Asa ca nu cred ca e cazul sa se ingrijoreze. Eu am fost la Sulina in oct. 2005 (de fapt merg in fiecare an) cand erau inundatiile mari in toata tara si pe Dunare, dar nu s-a simtit nimic la Sulina.

Avatar utilizator
Drago009
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 21 Mai 2009, 10:40

Re: Sulina

Mesaj de Drago009 » 01 Iul 2009, 22:45

La Rosu ai fost?..sau prin ce parti ai prins peste?

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: Sulina

Mesaj de sorin1362 » 01 Iul 2009, 23:22

Mai baieti, daca mergeti la Rosu, sa stiti de la mine ca ala e un loc de plecare la stiuca. Pe Potcoava, pe Puiu, pe Puiulet, pe Lumina si pe Rosu, si mai sunt niste japse. Pe canal, la intrarea in Potcoava poti prinde, din barca, somotei si salau la imbucatura(bucata de peste marunt taiat transversal).
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: Sulina

Mesaj de sorin1362 » 01 Iul 2009, 23:49

bc11cos, mi-ar fi mai usor sa-ti spun unde nu am fost (in delta). Si iubesc tot ce misca in delta, de la insecta pana la om.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Drago009
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 21 Mai 2009, 10:40

Re: Sulina

Mesaj de Drago009 » 02 Iul 2009, 13:43

pai spune`mi cateva locuri din Sulina..pt crap si somn:)

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: Sulina

Mesaj de sorin1362 » 03 Iul 2009, 20:43

Drago, am mai spus ca bratul Sulina este al salaului, Sf. Gheorghe al somnului si Chilia al crapului. Nu-ti indic bratul Sulina pentru ca e un dute-vino al vapoarelor de mare tonaj. Eventual, de la Crisan ( Lebada ) s-o iei pe Dunarea Veche spre Mila 23. Acolo sunt locuri bune pentru crap si somn.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Sulina

Mesaj de krammar » 05 Iul 2009, 23:13

Drago009 scrie:La Rosu ai fost?..sau prin ce parti ai prins peste?
Daca pe mine ma intrebi....
Am prins stiuca pe Rosu, Puiu, Puiulet si Lumina. Pe Lumina cel mai bine. Undeva pe Rosu este un camping. Un canal de trecere intre Rosu si Rosulet daca bine-mi amintesc (ca a fost acum cativa ani si am avut un ghid. Daca vrei ti-l recomand. Un baiat de milioane). Acolo merge bibanul la twister (este biban mare).
Crap am prins pe canalul Tataru si la Sonde spre lacul Rosulet (numai din barca). Aici am prins si stiuca si daca treci de sonde spre SF. Gh. dai de lacul Tataru unde eu am fost martorul unui festival de prins stiuca. (eu am prins numa una - eram vaslas, ceilalti doi din barca au prins nenumarate si maricele, pana in 3 Kg) . Crap se mai prinde pe Bazinul mare, acolo se poate pescui de pe mal si se ajunge pe jos.
Somn am prins (in fiecare seara in pat :)) ) la confluenta canalului 4 cu canalul ce uneste can. Sulina cu marea (se ajunge pe jos). Acolo este un gropan si se formeaza si un vartej. Tot acolo avat super fain.
Inca doua locuri faine - canalul 4 intersectie cu canalul Tataru si canalul 4 de la podul de la unitatea militara o iei in jos (spre "intersectia cu somni") cam 50 - 70 m. Am vazut acolo crap aprox. 10 Kg si somn tot cam asa (aprox).
Sulina este un loc superb atat pt. pescari cat si pentru iubitorii de mare.

Avatar utilizator
pestisorul de aur
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 07 Iul 2009, 14:12

Info Sulina

Mesaj de pestisorul de aur » 07 Iul 2009, 14:18

Buna tuturor,

in doua saptamani plec la sulina. 3 saptamani ma pierd printre valuri si somni.

Am o intrebare la cei care au fost in ultimele 2-3 luni acolo si cei care cunosc cat de cat zona:

ma intereseaza daca mai exista un canal care se varsa in mare imediat in partea dreapta cum ajungi cu microbuzul la terasele de pe plaja? Acum 2 ani era destul de mare apa si nu se putea trece pe plaja de dupa canal decat inot sau cu barca. Anul trecut insa l-au deschis sau i-au schimbat cursul si se putea trece in picioare de pe plaja cu umbrelute spre plaja pustie din dreapta. Ma inytereseaza ptr ca vreau sa stiu daca iau microbuzul pana la plaja si apoi trec in picioare cu toate bagajele pana spre plaja pustie sau trebuie sa merg pe jos pe langa cimitir si sa ocolesc canalul(inspre pod).

Multumesc!

Silviu

Avatar utilizator
Drago009
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 21 Mai 2009, 10:40

Re: Sulina

Mesaj de Drago009 » 08 Iul 2009, 15:02

OK.Mersi frumos de sfaturi..sper sa prind si eu:))

Avatar utilizator
Drago009
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 21 Mai 2009, 10:40

Re: Info Sulina

Mesaj de Drago009 » 10 Iul 2009, 20:54

unde ai mai dat anii trecuti la peste in Sulina?

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: Sulina

Mesaj de sorin1362 » 15 Iul 2009, 02:04

Bratul Sulina este o perfecta rampa de lansare ( buricul deltei ) spre nenumarate canale si ghioluri, ca sa nu uitam Dunarea Veche ( Mila 23 ). Si, mai baieti, un pescar adevarat isi gaseste singur locul care-i place ( asta poate dura cativa ani de tatonari ). Odata gasit, locul, cu toate secretele lui, de adancime, de distanta, de directie a lansarii, etc., devine ceva personal. Orice informatie pe care o primiti poate fi o inducere in eroare...V-ati pus problema? Poti face o iesire in delta si sa te "lauzi" doar cu somotei si carasei? Iar apoi, dai vina pe solunar, pe nivelul apei, pe turbiditate, pe ghinion, pe dracu si pe masa... In concluzie, locul odata gasit se marcheaza si se face tacere... adanca... :-$
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”