Sulina

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Info Sulina

Mesaj de craparulsef » 20 Ian 2010, 22:01

NOUTATI DIN ZONA...la Sulina azi cota e de 117 cm, in crestere, vant din directia N, forta 4 la 5, temperatura 0 grade cu tendinte pana dimineata de -2 grade, cer acoperit 70-80%, fara precipitatii. Ne mai despart cativa centimetri si vom calatori cu barca pe strada I-a...fereasca sfantul! Navigatia la Bara Sulina este oprita...iar eu astept sa iasa brandusele ca m-am saturat de facut monturi la gura teracotei! In rest stress in fire!!!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Sulina

Mesaj de craparulsef » 20 Ian 2010, 23:08

Subscriu si eu pentru tot ce reprezinta un pescuit ordonat, curat, linistit si nu numai. Organizarea unei partide din punctul meu de vedere incepe din acest anotimp si nu exagerez daca va impartasesc faptul ca pentru partida de anul acesta, din august, ce se va desfasura pe o perioada de aproximativ 60 zile, la Dunarea Veche, am inceput deja pregatirile. Chiar si aceasta imixtiune a mea, pe acest forum, reprezinta o cale de a mai rectifica pe ici pe colo, cate ceva, din ceea ce pana acum consideram a fi suficient. Constat cu placere, ca mai am de adaugat destule elemente, pentru a-mi asigura un confort al partidei cat mai placut. Pentru acest fapt va multumesc tuturor acelora care adaugati aici ceva de interes pentru oricare pescar sportiv.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: Sulina

Mesaj de sorin1362 » 21 Ian 2010, 01:13

Marius, trebuie stai linistit intr-o dupamasa si sa faci lista celor necesare(lista pe care o facem de fapt an de an): cam tot ce-i printr-un magazin de articole de pescuit, cam tot ce-i prin bucatarie, dormitor, garaj si atelier. Apoi incepi sa tai: oala de 15l nu, aragazul nu, dulapul nu, menghina nu, flexul nu... :))
Lasand gluma laoparte apreciez interventiile tale pertinente. Consider ca avem inca foarte multe de invatat de la tine atat in ceea ce priveste organizarea unei tabere, cat mai ales, in privinta comportamentului nostru, al tuturor acestor sezonieri venetici care vin, fac ce fac fiecare, iar apoi pleaca acasa si nu spun nici macar : scuzati deranjul!
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: Sulina

Mesaj de sorin1362 » 21 Ian 2010, 03:35

Pentru cunoscatori astea sunt sculele rusesti de care povestea Sebi
Fişiere ataşate
Picture 437.jpg
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: Sulina

Mesaj de sorin1362 » 21 Ian 2010, 03:40

Asta e unul din crapii pentru care am mers pana la Chilia
Fişiere ataşate
DSCF1023.jpg
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: Sulina

Mesaj de sorin1362 » 21 Ian 2010, 03:50

Asta ar fi altul de 11 kg (primul de 11.5 kg ), iar lista "babanilor" poate continua...
Fişiere ataşate
DSCF0991.jpg
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: Sulina

Mesaj de sorin1362 » 21 Ian 2010, 04:27

Da, bre, cu masina, da asortat...
Fişiere ataşate
Picture 412.jpg
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Sulina

Mesaj de Sebastian » 21 Ian 2010, 10:13

super,bravo, asa imi place.referinta mea nu era la scule sorine,era doar o metafora lansata pt ati atita spiritul tau taios de catavenc ;) iar pt crapi ce sa mai zic jos palaria , ca meriti din plin o:-) acuma pe partea cu organizarea tu cam stii ce imi place mie si cum trebuie sa arate o tabara oriunde nu numai in delta , si cred ca o parte din arsenal chiar mi lai vazut.implicit cred ca tiai cam facut o parere despre stilul meu care credema mai nou nu este axat pe prinderea pestilor cu orice pret, pregatirile . planurile , visele si intr-un final relax si linistea de acolo, sunt pt mine cele mai mari placeri si tu cred ca stii asta ca doar si aici pe forum am mai povestit

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Info Sulina

Mesaj de Sebastian » 21 Ian 2010, 16:35

craparulsef scrie:NOUTATI DIN ZONA...la Sulina azi cota e de 117 cm, in crestere, vant din directia N, forta 4 la 5, temperatura 0 grade cu tendinte pana dimineata de -2 grade, cer acoperit 70-80%, fara precipitatii. Ne mai despart cativa centimetri si vom calatori cu barca pe strada I-a...fereasca sfantul! Navigatia la Bara Sulina este oprita...iar eu astept sa iasa brandusele ca m-am saturat de facut monturi la gura teracotei! In rest stress in fire!!!
credema nu esti singurul care sta si tot leaga cirlige si face monturi, uite eu de exp in lipsa barci ma tot gandesc cum sa imi plasez montura pt somn pe al treilea prag cu tipar sau caras fara sa il pierd in momentul lansari :-?? poate ai tu vreo idee.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Info Sulina

Mesaj de craparulsef » 22 Ian 2010, 19:22

sebastian scrie: credema nu esti singurul care sta si tot leaga cirlige si face monturi, uite eu de exp in lipsa barci ma tot gandesc cum sa imi plasez montura pt somn pe al treilea prag cu tipar sau caras fara sa il pierd in momentul lansari :-?? poate ai tu vreo idee.
Ar trebui sa stiu distanta aproximativa, greutatea plumbului, diametrul liniei si evident grosimea carligului. Daca sunt secrete, am o alta solutie: pipote de pasare tinute la soare aprox. 2 zile si fixate cu elastic pe un carlig suficient de mare, cat sa poata sustine aproximativ 200-250gr de carne "fezandata"! Evident se va pescui in timpul zilei la fund. Pentru pescuitul de noapte e mai buna o vesela, cu un caras cat palma, viu, la suprafata in zonele de hranire nocturna ale somnului. Si acele zone pe Dunare de exemplu noaptea nu sunt la al treilea prag ci uneori foarte aproape de mal, langa obriz. Solutii sunt cred suficient de multe si mai putem discuta pe aceasta tema.
P.S. Mai bune ca pipotele, sunt matele de macrou. Ref. pastrare pe mai multe zile sunt solutii.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: Info Sulina

Mesaj de sorin1362 » 22 Ian 2010, 19:53

Sebi, in lipsa unei barci poti apela la alte solutii: un colac de salvare, o saltea pneumatica din cort, o pluta din busteni de brad, alte materiale flotante cum ar fi peturile ce le gasesti din abundenta pe mal.
Daca nu gasesti nici peturi (daca o fi curatat Alin locul) atunci trebuie sa executi aruncarea de pe mal, n-ai ce face...
In acest caz singura solutie e sa infasori pestisorul (tiparul) cu banda izolatoare in jurul carligului. Daca nici asa nu ai deplina siguranta, atunci mai trage-i vreo 2-3 capse =))
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Info Sulina

Mesaj de Sebastian » 23 Ian 2010, 11:36

multumesc sincer,din suflet mii de plecaciunii,tot stau acum si imi dau pumni in c....ie, cum de nu mam gandit pina acuma la aceste solutii.multumesc incaodata , ma inclin cu respect , si promit ca am sa incerc :)) offff trebuie sa mai trec pe lista capsator cu capse =)) =)) banda izo[oare merge si altfel de banda]colac de salvare,hmm unde le mai pun si pe astea?fac eu cumva, daca unii siau luat jeppuri pe delta, o sa gasesc eu ceva mai lunguiet >:)

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Info Sulina

Mesaj de Sebastian » 23 Ian 2010, 11:39

busteni din lemn de brad?in delta?pe sf,gheorghe?ooo stai ca am alterantiva cu peturile dar asta implica sa trec prima data pe la chilia sa le adun, sau sa vb cu un amic de acolo?hmm vad eu ,ma descurc cumva.ai pup you :x <:-P

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: Info Sulina

Mesaj de sorin1362 » 24 Ian 2010, 23:31

Ceva mai lunguiet? Cu baterie? Vibrator? Hmm...da, si ala iti poate da satisfactii, dar de alt gen... :x .
In legatura cu peturile, nu cred ca trebuie sa te obosesti pana pe Chilia, deoarece petul nu are preferinta in mod deosebit pe unde sa pluteasca.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Info Sulina

Mesaj de Sebastian » 25 Ian 2010, 10:13

peeetul pe valuri ,pluteste usoor :D da sorine petul nare preferinte de plutire ,dar din pacate OAMENII AU.vibratorul?hmm ,inca o chestie care trebuie sa o pun in lista, si nu cred ca mai am loc in masina totul e gandit deja si calculat , numai am loc sa pun un ac in masina.ce sa fac ?oo daaa am gasit , yupii, mil bag in.... :)) =)) =)) si gata am impuscat doi iepuri dintro data, spatiul si placerea =)) =)) =))

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”