Sulina

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: Info Sulina

Mesaj de Paun Ion » 28 Ian 2010, 22:01

craparulsef scrie:
sebastian scrie: credema nu esti singurul care sta si tot leaga cirlige si face monturi, uite eu de exp in lipsa barci ma tot gandesc cum sa imi plasez montura pt somn pe al treilea prag cu tipar sau caras fara sa il pierd in momentul lansari :-?? poate ai tu vreo idee.
Ar trebui sa stiu distanta aproximativa, greutatea plumbului, diametrul liniei si evident grosimea carligului. Daca sunt secrete, am o alta solutie: pipote de pasare tinute la soare aprox. 2 zile si fixate cu elastic pe un carlig suficient de mare, cat sa poata sustine aproximativ 200-250gr de carne "fezandata"! Evident se va pescui in timpul zilei la fund. Pentru pescuitul de noapte e mai buna o vesela, cu un caras cat palma, viu, la suprafata in zonele de hranire nocturna ale somnului. Si acele zone pe Dunare de exemplu noaptea nu sunt la al treilea prag ci uneori foarte aproape de mal, langa obriz. Solutii sunt cred suficient de multe si mai putem discuta pe aceasta tema.
P.S. Mai bune ca pipotele, sunt matele de macrou. Ref. pastrare pe mai multe zile sunt solutii.
Nu il mai invata bre atita ,ca asta vrea sa il rupa anul asta si raminem fara peste pe girla

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: Sulina

Mesaj de Paun Ion » 28 Ian 2010, 22:08

sebastian scrie:super,bravo, asa imi place.referinta mea nu era la scule sorine,era doar o metafora lansata pt ati atita spiritul tau taios de catavenc ;) iar pt crapi ce sa mai zic jos palaria , ca meriti din plin o:-) acuma pe partea cu organizarea tu cam stii ce imi place mie si cum trebuie sa arate o tabara oriunde nu numai in delta , si cred ca o parte din arsenal chiar mi lai vazut.implicit cred ca tiai cam facut o parere despre stilul meu care credema mai nou nu este axat pe prinderea pestilor cu orice pret, pregatirile . planurile , visele si intr-un final relax si linistea de acolo, sunt pt mine cele mai mari placeri si tu cred ca stii asta ca doar si aici pe forum am mai povestit
Bre sa te iei de mina cu mine ,ca si eu ma duc de multe ori asa de nebun sa ascult pasarelele cum cinta si sa ma imbat ,de multe ori cind ajung acasa vad ca nici sculele nu leam scos din husa.Am locuri libere daca vrei sa mergi la iesiri dastea.

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: Info Sulina

Mesaj de sorin1362 » 29 Ian 2010, 04:37

Lasa-l "bre" sa intrebe, ca dupa aia iar te plangi de inactivitate. Pune si el niste intrebari, doar asa de dragul conversatiei.
Alta e problema, nu mai primim date meteo...pod de gheata? vant? ninsoare? ce ne facem...?
Ceva pescuit la copca? Ar fi interesanta si o povestioara, asa cum ne-a invatat.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: Sulina

Mesaj de sorin1362 » 29 Ian 2010, 05:02

:)) Pana la carciuma din colt n-ai nevoie de scule,iar dupa doua sau trei paharele iti canta multe pasarele,... ori gresesc eu?...haaac...
Nici pe doamna cu facaletu nu o vezi cand ajungi acasa? =))
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Sulina

Mesaj de Sebastian » 29 Ian 2010, 09:09

ce noroc pe mine ca nam o doamna cu facaletul, pt ca daca as avea si implicit mar vedea de cite ori si in special cum ''nu imi desfac eu sculele de pescuit cind sunt la pescuit,cum imi canta pasarele in jurul capului'' :)) =)) s ar transforma urgent din doamna cu facaletul in doamna cu coasa =)) =))

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Info Sulina

Mesaj de Sebastian » 29 Ian 2010, 09:13

serios vorbind anul acesta chiar presimt ca voi prinde numai monstrii in delta :D , deja il simt cum ma pindeste , ma asteapta , deja in obosesc, deja ma laud cu el. asa ca ochii pe mine :)) =)) pina atunci astept povestile ,nu de copca si gheata pe dunare , cat si sfaturi pt prins pesti de la 10kg in sus :)) ;)

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: Sulina

Mesaj de Paun Ion » 31 Ian 2010, 01:53

sorin1362 scrie::)) Pana la carciuma din colt n-ai nevoie de scule,iar dupa doua sau trei paharele iti canta multe pasarele,... ori gresesc eu?...haaac...
Nici pe doamna cu facaletu nu o vezi cand ajungi acasa? =))
Nu ma lasa viata si alergatura sa beau la circiuma din colt,beau doar pe girla,dar sti vorba aia,la baliga moale ii trebuie putina apa,cam ala sint eu ,mai mult vorba e de mine.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Info Sulina

Mesaj de craparulsef » 31 Ian 2010, 13:05

sorin1362 scrie:Lasa-l "bre" sa intrebe, ca dupa aia iar te plangi de inactivitate. Pune si el niste intrebari, doar asa de dragul conversatiei.
Alta e problema, nu mai primim date meteo...pod de gheata? vant? ninsoare? ce ne facem...?
Ceva pescuit la copca? Ar fi interesanta si o povestioara, asa cum ne-a invatat.
Chiar daca voi nu ma vreti eu va trimit....imagini din fata casei unde-mi tin si barca...vezi foto...
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Info Sulina

Mesaj de Sebastian » 31 Ian 2010, 13:10

te vrem marius , cum sa nu :D frumusica scula , norocosule :))

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Sulina

Mesaj de craparulsef » 31 Ian 2010, 13:28

DISCUTAM CEVA SI DESPRE SULINA ?!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: Sulina

Mesaj de Paun Ion » 31 Ian 2010, 13:33

craparulsef scrie:DISCUTAM CEVA SI DESPRE SULINA ?!
pai zi bre matale ca sintem cu urechile ciulite ,,eu ce pot zice de sulina daca stau la ploiesti

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: Info Sulina

Mesaj de Paun Ion » 31 Ian 2010, 13:37

sebastian scrie:te vrem marius , cum sa nu :D frumusica scula , norocosule :))
bre da e mare rau apa,daca mai creste 40cm o ia pe strada,inseamna ca in padure pina in dig are mai mult de 1 m

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Sulina

Mesaj de craparulsef » 31 Ian 2010, 16:48

Uite ceva nou de acum cateva minute
Imag001.jpg
Mai e putin si ne urcam cu toate jucariile pe mal.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Info Sulina

Mesaj de craparulsef » 31 Ian 2010, 17:25

Sa speram ca nu vom fi inundati anul acesta - dar si asa avem deja un castig. Puietul are unde sa zburde, iar riscul de a se prinde mult peste indiferent de metoda, pentru moment e limitat. Toti pestii mici sau mari, sunt bagati adanc in stufaris unde nivelul apei e foarte crescut. Si in ultimii 2 ani s-a intamplat cam la fel si probabil acest fapt explica numarul foarte mare de stiuci tinere.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Info Sulina

Mesaj de Sebastian » 31 Ian 2010, 19:34

si in plus tinand cont de previziunile sumbre vis a vis de anul secetos ce sa anunta a fi 2010,este super ca apele au debitul mare ,si chiar si abundenta de zapada ajuta mult.marius,si eu am obsv in ultimi doi ani abundenta stiucilor mici,tinere(din pacate si in plasele braconierilor)pe canalul paralel bratului sf gheorghe .sa speram ca asa va ramine 8->

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”