Cum sa ajungi pescar de competitie

Concurs la discurs sau totul despre competitii

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de Ion Mironov » 11 Dec 2009, 01:14

Tibi30 scrie:mai am si eu o lntrebare pt.tine Johny...pestele cu care ai facut poza de la avatar,unde l-ai prins,si daca l-ai eliberat...dar sincer.. :D

nu tibane nu l-am eliberat...si crede-ma ca regret....aveam alta conceptie atunci insa acum am alta la care inca lucrez sa ma perfectionez si crede-ma ca nu regret deloc......pestele e prins pe teghes la florin langa buturugeni magura......am vorbit cu patronul care imi este prieten si i-am zis ca am prins acest peste si ca as vrea sa ii dau drumul contra unor partide gratuite impreuna cu prietenii.....nici nu a vrut sa auda....cum sa dau drumu la peste....citez"i-al acasa si zi la toata lumea ca am peste in balta sa vina sa dea la peste ca imi scot eu parleala"si-a scos-o cei drept...urmatoarea saptamana dupa ce m-am laudat eu cu trofeul meu prin cartier si binentele si pe net....m-am dus la peste......doar am stat de vb cu el la o bere...ca loc de dat la peste ioc balta era fulll in viata mea nu am vazut atati pescari gramada.....se pescuia infernal unii peste altii se certau intre ei ce sa mai nu pot explica.....binenteles ca patronul era multumit.......concluziile le trageti fiecare cum vreti

am fost de acord sa ma dedic trup si suflet acestui sport pt ca ma simt implinit atunci cand pescuiesc si mai ales cand practic c&r.asta nu inseamna ca sunt de acord cu taxale mari care se practica in romania dar asta este si pana la urma traim in romania nu in anglia.pescuiesc cu atata pasiune incat nici nu pot explica in cuvinte.daca pescuiesc pe o balta unde imi cere patronul 100 ron si eu ii platesc ma supun regurilor baltii respective....unde imi cere unu 400 ron nici mort nu ma duc...banii aia ii pun deoparte si pot sa imi platesc partea la un concurs sau sa imi iau accesorii sau sa imi scot nevasta la pescuit ca mai tot sezonu sta acasa sau cu prietenele cat sunt eu la peste(din primavara pana-n iarna.....)are doar o luna cand ma are langa ea....in rest daca ma vrea sa vina pe balta....II MULTUMESC PE ACEASTA CALE.....

am ajuns sa prefer sa pescuiesc numai pe la concursuri fie ele scumpe fie ele ieftine nu ma deranjeaza unde numai sa fie mai multi adversari ma simt ca fac ceva important...fie ca castig sau nu atat cat timp simt adrenalina in vene sunt un pescar implinit.anu asta am fost doar la vreo 5-6 partide de placere (blasova(2)tibrinu(2)moara(1)cam astea......nici nu imi mai aduc aminte...dar concursurile.......le stiu pe toate...de la toate am diplome printre care si o treapta si multa speranta ca vor mai fi si alte trepte in concursurile viitoare la care voi participa....cand particip la un concurs ieftin ma simt la fel ca la un concurs scump....am acelasi tel la ambele...sa castig...cand participi la un concurs de pescuit ai cateva realizari in ceea ce priveste o partida de pescuit reusita:

1.drilul cu maria sa pestele
2.adrenalina de a incerca sa faci tot ce iti sta in putinta sa prinzi peste
3.morcovul care il ai in spate cand esti in carti si se apropie celalalt..
4.morcovul de la extragere
5.etc
6.samd
anul acesta clubul nostru si-a propus sa faca concursuri pt toate categoriile de pescari si cateva surprize care cred eu va fi pe placul tuturor celor care ori nu isi permit ori le este frica ca vor pierde....voi reveni cu aceasta tema la timpul potrivit si in alt topic
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de nagy victor » 11 Dec 2009, 12:47

La rubrica ''competitii pt. copii'' , am vazut mesaje trimise de catre copii care ar fi interesati de competitii sau de asociatii , cluburi care ar putea sa-i ajute sa debuteze in concursuri !
Nu-mi vine sa cred ca pe un site cu un nr. atit de mare de membri nu este cineva care macar ar putea sa le raspunda !
Domnilor organizatori de competitii !de ce ii neglijati pe acesti copii si tineri ?, oare nu ei sint cei care trebuie sa vina din urma ?
Sper ca prin deschiderea acestei rubrici se va indrepta putin mai multa atentie spre viitorul pescuitului sportiv de competitie din Romania ! (indiferent de stilul de pescuit) :-h **==
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de Ion Mironov » 11 Dec 2009, 13:55

ai dreptate victor....eu unu nu am gasit ce zici tu.... daca vrei deschide personal un topic in acea sectiune si o vom dezvolta in asa fel incat toti copii sa poata pasi in acest sport si sa refuze alte vicii ale vietii(fumatul bautura drogurile furtul si altele mai rele)

acum sa revenim la subiect.......
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de florentiniuga » 11 Dec 2009, 15:18

In general solicitarile au venit din provincie iar Carp Zone, din nefericire, nu poate face mare lucru pentru ei deocamdata. Poate daca vom gasi sponsori mai generosi...
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de nagy victor » 11 Dec 2009, 15:37

@ jonny_23

multumesc pt. propunere , am deschis topicul ''si eu pot participa la competitii ?''

@ florentiniuga

chiar si faptul ca putem discuta acest subiect pe un forum atit de vizitat , deja inseamna ceva !

Va multumesc in numele Tinerilor , viitori Concurenti =D> :-h ---<>< **==
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de florentiniuga » 11 Dec 2009, 21:29

Discutiile despre taxe au fost mutate AICI.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de Ion Mironov » 11 Dec 2009, 22:23

multumesc....
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
tibi0102
membru activ
membru activ
Mesaje: 71
Membru din: 10 Oct 2008, 15:29
Localitate: ploiesti

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de tibi0102 » 15 Dec 2009, 13:06

Ce presupune din parte ta sa fi pescar de competitie ?

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de Ion Mironov » 15 Dec 2009, 23:15

cu mine vb tibi?

eu am mai scris si sus...astept pe altii sa comenteze subiectul....printre care si tu...intrebarile le pun ceilalti si noi raspundem....
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
tibi0102
membru activ
membru activ
Mesaje: 71
Membru din: 10 Oct 2008, 15:29
Localitate: ploiesti

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de tibi0102 » 16 Dec 2009, 10:24

Da Jonny ,ma refer la toate aspectele :timp ,bani ,pregatiri ,strategie ,nada ,program de pescuit .Cred ca toate astea trebuiesc discutate .
Si eu am preferat sa merg la concursuri decat la o partida de pescuit dar dupa cum stii si tu la concursuri conteaza foarte mult locul ,vecini ,strategie,nada .
Parerea mea este ca la un concurs inveti foarte multe si incerci toate posibilitatile sa prinzi peste .

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de IULIAN C » 16 Dec 2009, 11:34

tibi0102 scrie:Da Jonny ,ma refer la toate aspectele :timp ,bani ,pregatiri ,strategie ,nada ,program de pescuit .Cred ca toate astea trebuiesc discutate .
Si eu am preferat sa merg la concursuri decat la o partida de pescuit dar dupa cum stii si tu la concursuri conteaza foarte mult locul ,vecini ,strategie,nada .
Parerea mea este ca la un concurs inveti foarte multe si incerci toate posibilitatile sa prinzi peste .
Da,Tibi...asa e...daca toata viata ta n-ai fost inventiv,concursul...presiunea psihologica asupra ta-a concurentului te fac sa dai dovada de inventivitate,de idei care in mod normal poate ca nu-ti treceau prin cap nici macar in 100 de ani!
Te fac sa exploatezi toate cunostintele acumulate,te fac sa improvizezi uneori,sa-ti framanti mainile si creierii ca sa actionezi atunci cand vezi ca nu mai prinzi si vecinii o fac...
Dar acestea toate la un loc,chiar daca dupa concurs realizezi ca te-au dus la epuizare,fac acel pachet emotional care te tin in competitie PANA LA SFARSIT si nu te lasa sa devii las,sa abandonezi...tragi sperante pana-n ultima secunda ca poate-poate se mai poate intampla ceva bun si la lansetele tale...te tin in priza si iti simti excesul de adrenalina ca-ti iese si prin ultimul por al pielii !!
Peste gandul la premii si recompense,te gandesti poate sa te implici in circuitul competional si numai pt aceasta portie destul de generoasa de adrenalina...ca este stiut faptul,ca toti suntem avizi dupa asa ceva...
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
Joker
Veteran
Veteran
Mesaje: 585
Membru din: 16 Mai 2010, 23:51
Localitate: buzau
Contact:

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de Joker » 20 Mai 2010, 19:14

salutare .. e foarte greu sa ajungi pescar de competitie ..in primul rand trebuie sa ai un potential financiar bun ca sa iti permiti sa te dotezi cu tot ce trebuie ...sper ca anul asta sa imi fac si eu un arsenal cat de cat profesionist si poate bifez si un concurs ...referitor la conceptia c&r e foarte greu ..lucrez la un magazin de articole de pescuit si ma apuca oroarea cand vezi ca mai vin "pescari"care se lauda ca au prins si luat acasa 13-15 kg de peste pana si pe ala de o palma chiar si mai mic ....va dau si un exemplu ..care sunteti din buzau sigut a-ti auzit de balta de la banita...recent am vb cu un politist comunitar si mia spus ca in 2 iesiri de cate 12 ore a venit acasa cu peste 50 de kg de peste ..bucati intre 0.150 gr si 4 kg si iam zis ce face cu el si de ce a luat atata ...raspuns "poi cum sa il las ca oricum il ia altu sau il curenteaza altii , asa ca ce a fost mai mare am oprit eu si ce a fost mai mic am dat la vecini si la neamuri " fierbea sangele in mine si singura replica care am putut sa i-o spun a fost "foametea si dorinta de afirmare a fost este si va fii foarte mare in tara asta numita Romania....nu cred k vom putea vreodata schimba conceptia omului de a lua acasa ce se merita si daca se merita si sa mai arunce si in balta ....asta este
fire intinse
Prinde ,pastreaza dar si ELIBEREAZA !!

Avatar utilizator
kelu84
senior
senior
Mesaje: 192
Membru din: 17 Mai 2010, 00:21
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de kelu84 » 07 Iun 2010, 01:43

OFF TOPIC-Referitor la ce spunea cineva pe pagina anterioara ca in Anglia costa o partide x zile 25 lire si poate veni oricine si nu este nevoie de recomandare,uitam totusi un aspect f important: ACOLO NU TRAIESC ROMANI!!!! Din pacate la noi, este impamantenita conceptia conform careia daca mergi la pescuit trebuie sa aduci si peste acasa, si daca se poate un sac, ar fi ideal. Multi se gandesc ca daca tot au prins,de ce sa-l dea inapoi in garla. Si uite asa se apuca sa doseasca pesti prin truse, prin sacose, pe sub roata de rezerva. Taxele mari de la noi reflecta in primul rand preturile mari la toate cele, cum ar fi combustibil, impozite s.a.m.d., DAR foarte important, prin taxa mare patronul cauta sa isi selecteze clientela prin aceasta taxa, si de ce nu? ca doar suntem romani, sa isi umple buzunarul. Insa spre dezamagirea multor patroni, sunt multi care au putere financiara,si tot fura peste. Degeaba ma lamentez eu in fata calculatorului si ma stiu ca nu fur macar un solz de peste daca patronul e patit. De aceea este nevoie si de recomandare.
Revenind la subiectul topicului, ca sa devii un pescar de competitie ai nevoie de foarte multi bani. Anul trecut am participat la un concurs pe Cercani organizat de un sindicat,si am prins gustul. Nu aveam scule dedicate crapului dar m-am descurcat cu ce aveam. Taxa a fost 400 ron. Pe langa acesti 400 ron am mai cheltuit 1000 pe boiliesuri si toate cele necesare. Noroc ca s-a impartit la 3. Am prins gustul concursurilor, am pus ban peste ban si am bagat 500 euro in 4 lansete, 4 mulinete, fir si pana la agrafe... cam tot ce trebuie sa am scule echipate complet. Insa din 3 insi cati eram in echipa, am ramas doar eu cu dorinta pentru ca unul a ramas fara job, iar celalalt a luat in 6 luni,salariu 1500 ron. Si eu sunt pe cale sa raman fara 25% din salariu. Ce pot face in situatia asta?? Nu pot decat sa stau pe bara pentru ca nu am bani. Mi-as dori enorm sa particip la un concurs cum urmeaza pe Popesti, dar chiar daca aveam echipa completa, 1400 rion mi se pare foarte mult. Pe langa acesti 1400, mai trebuie sa pui 1000 lejer. Si ajungi aproape de 3000 ron. Pentru ce?? Tind sa cred ca s-a pierdut spiritul de competitie si de placere. Se fac concursuri strict pentru bani. Platesti 1400 ron taxa si poti castiga 8000 ron premiul 1. E frumos si asa, insa mai ok mi se pare sa fie o taxa de 500 ron si sa mi se dea o amarata de vaza sau un suport de lanseta. Spiritul e tot acelasi. Faptul ca ai o diploma in raft inseamna ca ai marcat momentul si asta conteaza-SPIRITUL DE COMPETITIE. Avand in vedere contextul economic in care ne aflam, o sa se ajunga sa participe la aceste concursuri strict anumite echipe care au putere financiara si cam atat. O sa fie aceleasi fete si aceleasi strategii. Oare noi cei cu mai putini bani dar cu pescuitul in sange, nu avem fete de concurs? Stiu ca mi se va spune ca nu se poate sa ocupam o balta 4 zile pe 500 ron de echipa. E gresit. Daca organizam un concurs cu 20 de echipe 3 zile sa zicem, patronul baga mare parte din bani in buzunar si ramane si cu tot pestele in garla. Si de 10 milioane se fac si cupele si se tiparesc si diplomele. Dar lacomia e mare rau. Eu respect toti patronii de balti bune si le respect munca. Si nu m-ar deranja, ba dimpotriva sunt pro c&r, sa fie toate baltile c&r(baltile care se respecta si au un renume). La urma urmei spiritul de competitie il avem toti in sange si exista competitii din vremurile antice. Nu ma coafeaza neaparat un premiu in bani cat ma incanta participarea la o competitie. Dar taxele extraordinar de mari din pacate pe multi dintre noi ne tin pe tusa pe majoritatea si randurile se vor ingrosa considerabil avand in vedere ce vremuri traim. Pacat, mare pacat ca nu ne putem bucura cu totii de aceste competitii. Si ca sa raspund la obiect titlului topicului, ca sa devii pescar de competitie ai nevoie de bani. De aici ai si echipament corespunzator si ai si nade si bile de care trebuie. :(

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de Ion Mironov » 07 Iun 2010, 14:42

sper sa nu te superi pe mine insa la un concurs de genul floarea popestilor taxa 14 mi impartit la trei vine 500 ron de caciula(sa zicem) maxim inca 500 ron te mai duce nada mancare bautura si restul.


de ce nu vii la turneul organizat de george la cercani 1200 ron in 3 pescari pt trei manse...ia calculeaza...cu masa cu tot pe mine nu ma costat decat 1000 ron.sunt trei concursuri de cate trei zile...acum daca tu ai aspiratii la astea de la 15 mil in sus e problema ta.....

sfatul meu prietenesc este sa incerci sa participi la concursurile low cost insa nu te astepta sa te coste 100 ron toata treaba.....

PESCUITUL ESTE UN SPORT SCUMP SI UN HOBBY SI MAI SCUMP

FIR INTINS LA VIITOARELE COMPETITII
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
kelu84
senior
senior
Mesaje: 192
Membru din: 17 Mai 2010, 00:21
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de kelu84 » 07 Iun 2010, 20:21

sunt de acord cu tine in tot ce spui, insa problema este tocmai lipsa echipei.in postul de mai sus am specificat ca echipa pe care mi-o formasem s-a stricat pentru ca unul nu mai are job si celalalt nu a mai luat salariul intreg de la inceputul anului.asta spuneam eu.normal ca in 3 insi cheltuielile sunt mai reduse si prin urmare mai usor de suportat. competitii de 100 ron nu exista, stiu asta si dac ar exista ar fi deplorabil organizate din punct de vedere al locatiei.turneul de 1200 suna tentant intr-adevar, dar revin la problema lipsei echipei. sa suport de unul singur cheltuiala nu este imposibil, dar m-ar ingenunchia garantat.
pescuitul este un sport scump, asta o stiu si am simtit-o pe propriul buzunar,insa nu se poate trai fara el :D
si totusi, este nevoie de bani sa ajungi pescar de competitie.de acord?

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse despre competitii”