Strategie de echipa noua

Concurs la discurs sau totul despre competitii

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Strategie de echipa noua

Mesaj de cristian505ro » 14 Ian 2010, 21:54

florentiniuga scrie:va adresez o intrebare pe care ne-o punem de multe ori si cei obisnuiti deja cu concursurile, atunci cand suntem in postura de a concura alaturi de o persoana putin cunoascuta sau dimpotriva, foarte cunoscuta si cu ambitii la fel de mari ca ale noastre de a-si impune teoriile in competitie.
Care este calea amiabila potrivita?
Salut Florentin si iti urez pe aceasta cale "La Multi Ani !"
Parerea mea este ca cei 2( sau 3) membrii ai viitoarei echipe ar trebui sa se cunoasca inainte si sa faca macar un minim de 2 sedinte de 2-3 zile, ca sa vada daca se pot cupla, cum se inteleg in abordarea strategiilor, a nadirii, a programului de pescuit si odihna, ca in armata in garda, vezi tehnica si tactica echipei din Africa de Sud de anul trecut. Sunt perfect de acord cu ce au scris anterior Madalin si Teddy, referitor la nadire, anotimp de pescuit etc.
Nu ai timp de experimente si teste in concurs.Astea se fac anterior.
Referitor la MV2 ( pe care o cunosc destul de bine,dar mai este loc) cred ca este o pierdere de timp, o zi pierduta sa te apuci sa schimbi strategii la 24 h. Alegi strategia imediat ce stii ce loc ai tras si ce anotimp este. Daca nimeresti intre Mitranescu si Matty, iar tata Nitu a tras un loc foarte bun, atunci devine chiar palpitant !
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
serban_31
Veteran
Veteran
Mesaje: 944
Membru din: 04 Oct 2008, 14:42
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Strategie de echipa noua

Mesaj de serban_31 » 14 Ian 2010, 22:06

cristian505ro scrie:
florentiniuga scrie:va adresez o intrebare pe care ne-o punem de multe ori si cei obisnuiti deja cu concursurile, atunci cand suntem in postura de a concura alaturi de o persoana putin cunoascuta sau dimpotriva, foarte cunoscuta si cu ambitii la fel de mari ca ale noastre de a-si impune teoriile in competitie.
Care este calea amiabila potrivita?
Salut Florentin si iti urez pe aceasta cale "La Multi Ani !"
Parerea mea este ca cei 2( sau 3) membrii ai viitoarei echipe ar trebui sa se cunoasca inainte si sa faca macar un minim de 2 sedinte de 2-3 zile, ca sa vada daca se pot cupla, cum se inteleg in abordarea strategiilor, a nadirii, a programului de pescuit si odihna, ca in armata in garda, vezi tehnica si tactica echipei din Africa de Sud de anul trecut. Sunt perfect de acord cu ce au scris anterior Madalin si Teddy, referitor la nadire, anotimp de pescuit etc.
Nu ai timp de experimente si teste in concurs.Astea se fac anterior.
Referitor la MV2 ( pe care o cunosc destul de bine,dar mai este loc) cred ca este o pierdere de timp, o zi pierduta sa te apuci sa schimbi strategii la 24 h. Alegi strategia imediat ce stii ce loc ai tras si ce anotimp este. Daca nimeresti intre Mitranescu si Matty, iar tata Nitu a tras un loc foarte bun, atunci devine chiar palpitant !
Daca tragi langa Mitranescu si Matty iti spui rugaciunea si te duci la nani ca oricum iti iei nana :D ( Cristian sper ca ai inteles gluma mea).
Serban Ionescu
0722.439.937
ionescu.serban@yahoo.com
www.heruselectric.ro

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Strategie de echipa noua

Mesaj de cristian505ro » 14 Ian 2010, 22:23

serban_31 scrie:[
Daca tragi langa Mitranescu si Matty iti spui rugaciunea si te duci la nani ca oricum iti iei nana :D ( Cristian sper ca ai inteles gluma mea).
Am inteles, nu-i problema ! Dar sincer e mai tentant sa pici in asemenea combinatii . Te forteaza sa dai ce stii mai bine, esti mereu in priza, etc. In fond asta e competitia.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
serban_31
Veteran
Veteran
Mesaje: 944
Membru din: 04 Oct 2008, 14:42
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Strategie de echipa noua

Mesaj de serban_31 » 14 Ian 2010, 22:27

cristian505ro scrie:
serban_31 scrie:[
Daca tragi langa Mitranescu si Matty iti spui rugaciunea si te duci la nani ca oricum iti iei nana :D ( Cristian sper ca ai inteles gluma mea).
Am inteles, nu-i problema ! Dar sincer e mai tentant sa pici in asemenea combinatii . Te forteaza sa dai ce stii mai bine, esti mereu in priza, etc. In fond asta e competitia.
Lasand gluma la o parte ai perfecta dreptate( eu unul am patito pe mw cu martoiu in stanga si crsti de ptv in dreapta), dar asa mai ai si o scuza ca nu aveai ce sa faci daca doi maestri te-au prins intre ei.
Serban Ionescu
0722.439.937
ionescu.serban@yahoo.com
www.heruselectric.ro

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: Strategie de echipa noua

Mesaj de Tibi30 » 14 Ian 2010, 23:29

si ce ai facut atunci pe mv2?pe ce loc ai iesit?eu unul,cu toate ca nu sant pescar de competitie,din lipsa timpului,chiar as vrea sa cad asa la un concurs..lntre 2 pescari titrati..pt. ca daca faci treaba,si prinzi podiumul,satisfactia e si mai mare.. ;)

Avatar utilizator
serban_31
Veteran
Veteran
Mesaje: 944
Membru din: 04 Oct 2008, 14:42
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Strategie de echipa noua

Mesaj de serban_31 » 14 Ian 2010, 23:40

Tibi30 scrie:si ce ai facut atunci pe mv2?pe ce loc ai iesit?eu unul,cu toate ca nu sant pescar de competitie,din lipsa timpului,chiar as vrea sa cad asa la un concurs..lntre 2 pescari titrati..pt. ca daca faci treaba,si prinzi podiumul,satisfactia e si mai mare.. ;)
A fost simplu Martoiu a iesit in fata mea datorita experientei si echipamentului mai bun( desi eu aveam 3 pesti la sac si el zero) si Cristi Vaileanu cel din dreapta a iesit sub mine la final (asta ma bucurat mai ales ca el stia mw foarte bine), pt mine a fost o lectie importanta mi-am luat HAKUYO acum sa ii vad daca mai ies mai in fata ca mine :D
Serban Ionescu
0722.439.937
ionescu.serban@yahoo.com
www.heruselectric.ro

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Strategie de echipa noua

Mesaj de Madalin Dirla » 14 Ian 2010, 23:53

serban_31 scrie:
Tibi30 scrie:si ce ai facut atunci pe mv2?pe ce loc ai iesit?eu unul,cu toate ca nu sant pescar de competitie,din lipsa timpului,chiar as vrea sa cad asa la un concurs..lntre 2 pescari titrati..pt. ca daca faci treaba,si prinzi podiumul,satisfactia e si mai mare.. ;)
A fost simplu Martoiu a iesit in fata mea datorita experientei si echipamentului mai bun( desi eu aveam 3 pesti la sac si el zero) si Cristi Vaileanu cel din dreapta a iesit sub mine la final (asta ma bucurat mai ales ca el stia mw foarte bine), pt mine a fost o lectie importanta mi-am luat HAKUYO acum sa ii vad daca mai ies mai in fata ca mine :D
Hakuyo+mulineta cu tambur mare + fir de max. 0.20 :D si............................forta ;) !!!

Avatar utilizator
mosharu
Veteran
Veteran
Mesaje: 544
Membru din: 15 Iul 2008, 22:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Strategie de echipa noua

Mesaj de mosharu » 15 Ian 2010, 00:02

ar fi bine daca lanseta ar arunca singura.... :))

si on-topic, cristi bebesel a explicat de nota 10.
Cristian Surdu
mosharu carp fishing team

http://www.facebook.com/cristimosharu

Avatar utilizator
sandupodaru
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 29 Ian 2008, 11:22

Re: Strategie de echipa noua

Mesaj de sandupodaru » 15 Ian 2010, 10:00

sunt si exceptii,cu marian constantin am pescuit anul trecut la concurs la greaca prima oara si ne-am inteles ca si cum ar fi fost partenerul meu ani de zile,'mai rau' =P~ ,am si castigat =D>

Avatar utilizator
serban_31
Veteran
Veteran
Mesaje: 944
Membru din: 04 Oct 2008, 14:42
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Strategie de echipa noua

Mesaj de serban_31 » 15 Ian 2010, 10:51

sandupodaru scrie:sunt si exceptii,cu marian constantin am pescuit anul trecut la concurs la greaca prima oara si ne-am inteles ca si cum ar fi fost partenerul meu ani de zile,'mai rau' =P~ ,am si castigat =D>
Da, dar tu nu iei in calcul ca Mary este un pescar foarte bun si cu mare experienta competitionala.
Serban Ionescu
0722.439.937
ionescu.serban@yahoo.com
www.heruselectric.ro

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Strategie de echipa noua

Mesaj de cristian505ro » 15 Ian 2010, 14:12

mosharu scrie: si on-topic, cristi bebesel a explicat de nota 10.
mercy moshare! Oricum din cate stiu eu, tu ai experienta mai mare decat mine si le pui mai bine in practica.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Strategie de echipa noua

Mesaj de cristian505ro » 15 Ian 2010, 14:16

serban_31 scrie:
sandupodaru scrie:sunt si exceptii,cu marian constantin am pescuit anul trecut la concurs la greaca prima oara si ne-am inteles ca si cum ar fi fost partenerul meu ani de zile,'mai rau' =P~ ,am si castigat =D>
Da, dar tu nu iei in calcul ca Mary este un pescar foarte bun si cu mare experienta competitionala.
Subscriu, Mary face deja parte dintre cei priceputi,cu experienta si scule ca lumea.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Strategie de echipa noua

Mesaj de iorgu » 15 Ian 2010, 14:52

Am o intrebare sincera fara nici un substrat.Ce considera utilizatori acestui forum ca este mai important:experienta sau sculele de pescuit. IDEAL AMANDOUA! Dar totusi? Rog raspunsuri.Multumesc.

Va respect mult! :-h
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
Nowatiny
Veteran
Veteran
Mesaje: 566
Membru din: 27 Oct 2008, 19:45
Localitate: Bucuresti

Re: Strategie de echipa noua

Mesaj de Nowatiny » 15 Ian 2010, 16:05

Cu siguranta experienta , dar degeaba esti expert daca nu te ajuta sculele.Mai mult ca sigur norocul face pescarul , unde contribuie si experienta cu sculele.

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Strategie de echipa noua

Mesaj de Madalin Dirla » 15 Ian 2010, 16:38

iorgu scrie:Am o intrebare sincera fara nici un substrat.Ce considera utilizatori acestui forum ca este mai important:experienta sau sculele de pescuit. IDEAL AMANDOUA! Dar totusi? Rog raspunsuri.Multumesc.

Va respect mult! :-h
AMBELE,sa poti face performanta,este ca la Formula 1,degeaba il iei pe Schumaher pilot,daca nu il ajuta masina ;)

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse despre competitii”