Strategie de echipa noua

Concurs la discurs sau totul despre competitii

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Strategie de echipa noua

Mesaj de cristian505ro » 15 Ian 2010, 17:18

iorgu scrie:Am o intrebare sincera fara nici un substrat.Ce considera utilizatori acestui forum ca este mai important:experienta sau sculele de pescuit. IDEAL AMANDOUA! Dar totusi? Rog raspunsuri.Multumesc.
Experienta, iar dupa aceea urmeaza locul, apoi, nada si in ultimul rand sculele. Dar dupa ce capeti experienta iti vei dori cele mai tari scule, caci asa este normal daca vrei performanta si bineinteles daca te tin buzunarele....
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Strategie de echipa noua

Mesaj de florentiniuga » 15 Ian 2010, 17:56

EXPERIENTA este pe primul plan si prin experienta inteleg asa:
- cunostinte acumulate din practica proprie cat mai indelungata
- cunostinte acumulate din informarea permanenta din toate sursele posibile
- antrenamentul in manuirea sculelor
- rezistenta fizica, stapanirea de sine si determinarea
- "simbioza" cu partenerul
ECHIPAMENTUL trecut in plan secund, depinde de posibilitatile financiare ale fiecaruia si este in functie de experienta.
Strict in competitii, toate astea au o valoare procentuala de 20-30%. Restul e "BULAN". :D

Imi permit sa dau un sfat tuturor. Nu va pierdeti timpul incercand sa faceti echipa pe termen lung cu o persoana pe care nu ati simpatizat-o la prima vedere. Aproape sigur veti avea deceptii. Functioneaza pe principiul casatoriilor din interes. Chiar daca pot dura, aproape niciodata nu exista sentimentul unei relatii implinite.
In cazul unei victorii, fiecare va incerca sa-si aroge meritele iar in cazul unei infrangeri, in loc de consolari reciproce vor aparea reprosurile.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Strategie de echipa noua

Mesaj de iorgu » 15 Ian 2010, 21:01

florentiniuga scrie:EXPERIENTA este pe primul plan si prin experienta inteleg asa:
- cunostinte acumulate din practica proprie cat mai indelungata
- cunostinte acumulate din informarea permanenta din toate sursele posibile
- antrenamentul in manuirea sculelor
- rezistenta fizica, stapanirea de sine si determinarea
- "simbioza" cu partenerul
ECHIPAMENTUL trecut in plan secund, depinde de posibilitatile financiare ale fiecaruia si este in functie de experienta.
Strict in competitii, toate astea au o valoare procentuala de 20-30%. Restul e "BULAN". :D

Imi permit sa dau un sfat tuturor. Nu va pierdeti timpul incercand sa faceti echipa pe termen lung cu o persoana pe care nu ati simpatizat-o la prima vedere. Aproape sigur veti avea deceptii. Functioneaza pe principiul casatoriilor din interes. Chiar daca pot dura, aproape niciodata nu exista sentimentul unei relatii implinite.
In cazul unei victorii, fiecare va incerca sa-si aroge meritele iar in cazul unei infrangeri, in loc de consolari reciproce vor aparea reprosurile.
Florine,(am inteles ca pe acest forum ne putem tutui)acum 48 de ore aveam impresia ca sunt ironizat - pentru toti utilizatori recunosc ca m-am inselat. Am 55 de ani , sunt nascut si crescut la 20 de m de o crescatorie de crapi,la varsta de 7 ani am furat 30 de oua pentru un carlig galben pe care l-am primit de la un pescar cu o VOLGA.Voi fii mai comprimat in exprimari:am experienta acumulata din f. multa practica,antrenament mult,rezistenta ca pescari ,,ruginiti" pe balti si SCULE (lansete) de 35 de ani-respectiv GERMINA din fibra de sticla. De cand le am nu m-au lasat niciodata,si te rog sa ma crezi am multe capturi si cantitati la activ.Posibilitati financiare AM, dar sincer nu vad de ce sa le schimb din moment ce nu m-au tradat. Mulinete,fire,carlige,cort,sistem de iluminare etc.etc. De felul meu sunt mai conservator in ceea ce priveste momeala si nada pentru crap - de multe ori am avut bila alba fata de meseriasi pe balta. IERTATI-MI LIPSA DE MODESTIE. Dar nu inteleg un lucru: conteaza chiar 1 sau 2 gr de nu stiu ce la nu stiu ce reteta din nu stiu ce nada sau momeala? Oare crapul nu se hraneste,ma refer, genetic cam la fel fata de acum multi,multi ani? Si ultima intrebare care ma roade rau de tot: de ce in stand trebuie sa fie 2-3 pescari? Pestele este singur. Mai corect,sportiv si cu sanse egale nu ar fi 1 - 1. am vedea cine este mai priceput,mai rezistent, mai insistent si i-am da si lui o sansa in plus. Imi cer iertare dar eu sunt solitar la toate partidele,indiferent de specie (de felul meu sunt comunicativ si am relatii civilizate cu semenii mei) considerand ca in acest fel evit orice polemica legata de pescuit.
P.S.Florine iarta-ma dar eu in BULAN nu mai cred de multi ani.

VA RESPECT SINCER PE TOTI! :-h
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
huscky
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 11 Sep 2009, 17:01

Re: Strategie de echipa noua

Mesaj de huscky » 15 Ian 2010, 21:31

asta cu sanse egale,cu 1 -1 este f buna ideea!eu cred ca aici s-ar vedea adevarata valoare a fiecaruia si cum a zis si dl florin nu ai mai avea pe cine sa dai vina in cazul unui esec sau cu cine sa imparti laurii,in cazul unei reusite!

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Strategie de echipa noua

Mesaj de iorgu » 15 Ian 2010, 22:09

huscky scrie:asta cu sanse egale,cu 1 -1 este f buna ideea!eu cred ca aici s-ar vedea adevarata valoare a fiecaruia si cum a zis si dl florin nu ai mai avea pe cine sa dai vina in cazul unui esec sau cu cine sa imparti laurii,in cazul unei reusite!
Ai argumente solide si putere de convingere (eu da) cu exceptia factorului comercial ,sa sustii aceasta parere?
Personal sunt de acord sa ma achit financiar de obligatiile participarii la un concurs, indiferent nivelul, in postura de solitar: eu momesc,eu ratez, eu pun in pahar :"> , eu prind,eu iau eventual premiul pe care il merit. Atunci exclus comentariul la cine a fost mai bun, mai rezistent, mai motivat sa castige concursul. EU UNUL MA BAG LA ASA CEVA !
VOI CEILALTI ? DAAAAAAAAAA! =D>

Va respect mult ! :-h
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
Teddy
Veteran
Veteran
Mesaje: 588
Membru din: 26 Apr 2008, 18:35
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Strategie de echipa noua

Mesaj de Teddy » 15 Ian 2010, 22:46

iorgu scrie: Si ultima intrebare care ma roade rau de tot: de ce in stand trebuie sa fie 2-3 pescari? Pestele este singur. Mai corect,sportiv si cu sanse egale nu ar fi 1 - 1. am vedea cine este mai priceput,mai rezistent, mai insistent si i-am da si lui o sansa in plus. Imi cer iertare dar eu sunt solitar la toate partidele,indiferent de specie (de felul meu sunt comunicativ si am relatii civilizate cu semenii mei) considerand ca in acest fel evit orice polemica legata de pescuit.

Cand in balta va fi un singur crap, atunci va fi 1-1 ! Cum poti spune ca pestele este singur? Sunt zeci, sute de pesti prinsi la un concurs, de 72-96 ore, chiar si de 48 de ore. Daca tu crezi ca poti pescui singur toata aceasta perioada cu sanse la podium, te inseli amarnic ! Astia (crapii :) ) nu te lasa sa dormi, lucreaza in echipa, eu de ce as pescui singur? Eu consider ca pestele are cele mai mare sanse sa castige si chiar o face, indiferent de cine este sau cati sunt pe mal !
Recunosc ca un concurs individual este foarte placut, am aceasta experienta, tu faci strategia, programul, nada, tu esti cel invins si in acelasi timp toate meritele in caz de castig sunt doar ale tale.
Dragos Dimache - Pescar sportiv
Fieldtester si colaborator SUPERBAITS

Avatar utilizator
Marian Constantin
Veteran
Veteran
Mesaje: 898
Membru din: 16 Dec 2007, 13:55

Re: Strategie de echipa noua

Mesaj de Marian Constantin » 15 Ian 2010, 23:04

iorgu scrie:
huscky scrie:..... , eu prind,eu iau eventual premiul pe care il merit. Atunci exclus comentariul la cine a fost mai bun, mai rezistent, mai motivat sa castige concursul. EU UNUL MA BAG LA ASA CEVA !
VOI CEILALTI ? DAAAAAAAAAA! =D>

Va respect mult ! :-h
Cupa rezistentei Doripesco 27-29.06 organizator Tata Nitu


inca mai sunt cateva locuri , sper ...

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Strategie de echipa noua

Mesaj de iorgu » 15 Ian 2010, 23:12

Teddy scrie:
iorgu scrie: Si ultima intrebare care ma roade rau de tot: de ce in stand trebuie sa fie 2-3 pescari? Pestele este singur. Mai corect,sportiv si cu sanse egale nu ar fi 1 - 1. am vedea cine este mai priceput,mai rezistent, mai insistent si i-am da si lui o sansa in plus. Imi cer iertare dar eu sunt solitar la toate partidele,indiferent de specie (de felul meu sunt comunicativ si am relatii civilizate cu semenii mei) considerand ca in acest fel evit orice polemica legata de pescuit.

Cand in balta va fi un singur crap, atunci va fi 1-1 ! Cum poti spune ca pestele este singur? Sunt zeci, sute de pesti prinsi la un concurs, de 72-96 ore, chiar si de 48 de ore. Daca tu crezi ca poti pescui singur toata aceasta perioada cu sanse la podium, te inseli amarnic ! Astia (crapii :) ) nu te lasa sa dormi, lucreaza in echipa, eu de ce as pescui singur? Eu consider ca pestele are cele mai mare sanse sa castige si chiar o face, indiferent de cine este sau cati sunt pe mal !
Recunosc ca un concurs individual este foarte placut, am aceasta experienta, tu faci strategia, programul, nada, tu esti cel invins si in acelasi timp toate meritele in caz de castig sunt doar ale tale.
Buna Teddy.1 - 1 pentru mine inseamna pestele la un cap eu la un cap. El lupta pentru supravietuire, eu (sau infinit altii) pentru al consuma. Daca el scapa <TRAIESTE>. Daca eu il scap vine altul :"> In ceea ce priveste rezistenta la un concurs, referitor la remarca ta [ EU DE CE AS PESCUI SINGUR?] exista o explicatie simpla: selectia naturala a vanatorului sau PESCARULUI la efort si faptul ca nu mergem mai multi <la petit>. Multumesc pentru partea finala a comentariului ;;)

Te respect mult! :-h
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Strategie de echipa noua

Mesaj de iorgu » 15 Ian 2010, 23:20

Marian Constantin scrie:
iorgu scrie:
huscky scrie:..... , eu prind,eu iau eventual premiul pe care il merit. Atunci exclus comentariul la cine a fost mai bun, mai rezistent, mai motivat sa castige concursul. EU UNUL MA BAG LA ASA CEVA !
VOI CEILALTI ? DAAAAAAAAAA! =D>

Va respect mult ! :-h
Cupa rezistentei Doripesco 27-29.06 organizator Tata Nitu


inca mai sunt cateva locuri , sper ...
TOATE CELE BUNE MARIANE. Conditii ? Si sincer am o sugestie: nu te considera inferior sau invins fara lupta si fara un verdict final<< REAL>>. Viata a fost si este DURA cu noi dar ne bucuram infinit mai mult cand avem o reusita .

Te respect mult! :-h
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
Marian Constantin
Veteran
Veteran
Mesaje: 898
Membru din: 16 Dec 2007, 13:55

Re: Strategie de echipa noua

Mesaj de Marian Constantin » 15 Ian 2010, 23:30

iorgu scrie:.........Conditii ? ..................
Te respect mult! :-h

DISPONIBILE 22 LOCURI / DOUA SECTOARE DE 11
TAXA DE PARTICIPARE 900 RON
PESCUIT INDIVIDUL CU DOUA LANSETE
PREMII PE SECTOR

LOCUL 1 _ 2500 RON
LOCUL 2 _ 1500 RON
LOCUL 3 _ 1000 RON

CASTIGATOR LA GENERAL 1000 RON
CAPTURA CONCURSULUI VA FI PREMIATA CU PRODUSE DE LA FIRMA ANACONDA IN VALOARE DE 1000 RON


LOCURILE 1-3 , PRECUM SI DETINATORUL CAPTURII VOR PRIMI CUPE SI TOTI PARTICIPANTII VOR PRIMI DIPLOME SI MEDALII , SI DE ASEMENEA TRADITIONALA MASA FESTIVA DE LA SFARSIT .

SE PUNCTEAZA CRAPUL SI AMURUL DE ORICE GREUTATE
VOR FI 4 ARBITRI CARE VOR CANTARI PESTI INCLUSIV SCOATEREA SI ELIBERAREA PESTILOR DIN SACII DE PASTRARE
FARA MARTOR OBLIGATORIU LA CANTAR.


INFORMATII LA TELEFON 0722950716 TATA NITU / 0723594290 CLAUDIU COZMA

PREMIILE SUNT VALABILE IN CAZUL PARTICIPARII A 22 DE PARTICIPANTI

LISTA CU PARTICIPANTI

1. LENGYEL ******************ACH.AVANS
2. URSICA DORIN**************ACH.AVANS
3. IRINEL NITU****************ACH.AVANS
4. MARTIN ( GERMANIA )*********ACH.AVANS
5. MARIUS ( GERMANIA )*********ACH.AVANS
6. CLAUDIU COZMA*************ACH.AVANS
7. TATA NITU*****************ACH.AVANS
8. GALITA GICA****************ACH.AVANS
9. JURCA C-TIN
10. MARCIUC VASILE
11. GOSA EUSEBIU
12. CIOARA ALEXANDRU
13. MARIAN C-TIN************ACH.AVANS
14. FLOROIU CIPRIAN
15. IONESCU TIBERIU
16. PETRE IULIAN ???
17. PISTA
18. GEORGE PETRILA
19. SEBI STEFANESCU
20. ADI LUPU
21. MIHAIU ADRIAN
22. STEFAN DADAY
23. TOTH H.*****************ACH.AVANS
24. TOTH TIBOR **************ACH.AVANS
25. BORNI IONCSO*************ACH.AVANS
26. HEROVIC GEORGIANI*********ACH.AVANS

pentru cei interesati , contul in care se poate achita avansul este RO 64 BPOS 15002725545 ROL 01 BANK POST SFANTU GHEORGHE
cei care achita prin banca sunt rugati sa confirme la 0722950716 Tata Nitu

13 au achitat avans
mai sunt 9 locuri libere

Un concurs de anduranta unde iti verifici cu adevarat capacitatea la un efort maxim ...
Anul trecut mi-am ales un loc intre Maty si George Petrila
Cand ma gandesc prin ce am trecut si acum ma ia durerea de maini , dar e ca un drog si te atrage de fiecare data ...

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Strategie de echipa noua

Mesaj de iorgu » 16 Ian 2010, 00:07

Mariane este f.tentant. Ms de informatii. De unde iau date privind locatia? cu cele ce decurg din ea.

Terespect mult! :-h
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
Teddy
Veteran
Veteran
Mesaje: 588
Membru din: 26 Apr 2008, 18:35
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Strategie de echipa noua

Mesaj de Teddy » 16 Ian 2010, 00:16

iorgu scrie:
Teddy scrie:
iorgu scrie: Si ultima intrebare care ma roade rau de tot: de ce in stand trebuie sa fie 2-3 pescari? Pestele este singur. Mai corect,sportiv si cu sanse egale nu ar fi 1 - 1. am vedea cine este mai priceput,mai rezistent, mai insistent si i-am da si lui o sansa in plus. Imi cer iertare dar eu sunt solitar la toate partidele,indiferent de specie (de felul meu sunt comunicativ si am relatii civilizate cu semenii mei) considerand ca in acest fel evit orice polemica legata de pescuit.

Cand in balta va fi un singur crap, atunci va fi 1-1 ! Cum poti spune ca pestele este singur? Sunt zeci, sute de pesti prinsi la un concurs, de 72-96 ore, chiar si de 48 de ore. Daca tu crezi ca poti pescui singur toata aceasta perioada cu sanse la podium, te inseli amarnic ! Astia (crapii :) ) nu te lasa sa dormi, lucreaza in echipa, eu de ce as pescui singur? Eu consider ca pestele are cele mai mare sanse sa castige si chiar o face, indiferent de cine este sau cati sunt pe mal !
Recunosc ca un concurs individual este foarte placut, am aceasta experienta, tu faci strategia, programul, nada, tu esti cel invins si in acelasi timp toate meritele in caz de castig sunt doar ale tale.
Buna Teddy.1 - 1 pentru mine inseamna pestele la un cap eu la un cap. El lupta pentru supravietuire, eu (sau infinit altii) pentru al consuma. Daca el scapa <TRAIESTE>. Daca eu il scap vine altul :"> In ceea ce priveste rezistenta la un concurs, referitor la remarca ta [ EU DE CE AS PESCUI SINGUR?] exista o explicatie simpla: selectia naturala a vanatorului sau PESCARULUI la efort si faptul ca nu mergem mai multi <la petit>. Multumesc pentru partea finala a comentariului ;;)

Te respect mult! :-h
Intotdeauna lupta va fi 1-1 atunci, eu aici, el acolo. Si sa fii sigur ca el va castiga de fiecare data, intorcandu-se in balta, doar cu o sperietura si o gura de aer. Eu sunt castigator din momentul in care am ajuns pe balta, faptul ca prinzi si cativa solzosi pe camera este deja extraordinar.
Nu uita, aici discutam strict despre pescuitul sportiv, C&R, niciodata nu s-a pus problema de altceva.

In alta ordine de idei, deja suntem putin off topic, asa ca mai bine ne oprim aici, si continuam cu ideea acestui topic, strategia unei echipe noi in concursuri.
Dragos Dimache - Pescar sportiv
Fieldtester si colaborator SUPERBAITS

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Strategie de echipa noua

Mesaj de florentiniuga » 16 Ian 2010, 05:13

@ Iorgu
Ai dreptate dar numai in cazul unui concurs individual, unde fiecare prinde cat poate singur.
Daca e pe echipe, pe o balta ca MV, Doripesco sau chiar Tancabesti, ramai la stadiul de pescuit de placere. Garantat nu vei prinde podiumul. L-am vazut pe Maty pierzind concursuri la mustata din cauza epuizarii, pentru ca pescuise singur. Si tot pe Maty l-am vazut spectator la cateva concursuri, din cauza locului prost pe care l-a tras. Iar pentru mine Maty este la ora asta un etalon in ceea ce priveste experienta, ambitia, rabdarea, etc.

PS Cu Germina nu o sa arunci niciodata pe MV2 pana la malul opus, unde sunt pestii. In rest, pe Dunare, in Delta, da Doamne monstrul, ca nu te lasa la greu!
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Strategie de echipa noua

Mesaj de iorgu » 16 Ian 2010, 17:49

Ok. Multumesc mult pentru raspunsuri.

Va respect mult! :-h
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Strategie de echipa noua

Mesaj de cristian505ro » 17 Ian 2010, 00:57

florentiniuga scrie:@ Iorgu
Ai dreptate dar numai in cazul unui concurs individual, unde fiecare prinde cat poate singur.
Daca e pe echipe, pe o balta ca MV, Doripesco sau chiar Tancabesti, ramai la stadiul de pescuit de placere. Garantat nu vei prinde podiumul. L-am vazut pe Maty pierzind concursuri la mustata din cauza epuizarii, pentru ca pescuise singur. Si tot pe Maty l-am vazut spectator la cateva concursuri, din cauza locului prost pe care l-a tras. Iar pentru mine Maty este la ora asta un etalon in ceea ce priveste experienta, ambitia, rabdarea, etc.
Sunt de acord cu tine,atata cat l-am cunoscut pe Matty si sincer m-am straduit sa il citesc, spun tuturor ca este un exemplu demn de urmat. Si asa cum spui si tu l-am vazut si pe ultimele locuri datorita locului prost,in concursuri in care am participat si eu,si pierzand la mustata caci a pescuit mult singur in concursuri cu echipe de 2 sau chiar 3.( Cred ca te referi la MV2 si Doripesco). De aceea e nevoie de echipa sudata!
Revenind si mai aproape de acest topic, eu sunt unul care pledeaza pentru pescuitul in echipa pe termen lung ( aici te contrazic). O echipa se formeaza greu, dar odata ce este sudata si functioneaza, este imbatabila.
Cristian Bebesel

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse despre competitii”