Crapi mari in balti private

discutii off-topic despre orice

Moderatori: mini_mic, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de Dan Mitranescu » 10 Iul 2013, 02:48

In Rusia , cu zece clase peste noi ca civilizatie , se promoveaza pescuitul cu retinere de peste in majoritatea emisiunilor de pescuit de pe canalele de profil.

Ne-am gasit noi pupaciosi ...
Hai ca m-am suparat iar .

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de Dan Mitranescu » 10 Iul 2013, 02:51

:D
florentiniuga scrie:M-am prins, bagi fumigene si deturnezi subiectul ca nu-ti convine. :D
Era prea mult de raspuns si uitam ce am de spus . :D
Pe aia cu casele din peste o tin minte totusi ! L-) :D
O garsoniera era 5000 dolari pe vremea aia !
Vremea in care se carau rulmenti la turci si se aduceau blugi . Lumea ocupata rau ... Baltile erau goale ... Ce mai vremuri . Numai lume cinstita . De fapt ca si acum .

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de florentiniuga » 10 Iul 2013, 04:38

Dan Mitranescu scrie::D
florentiniuga scrie:M-am prins, bagi fumigene si deturnezi subiectul ca nu-ti convine. :D
Era prea mult de raspuns si uitam ce am de spus . :D
Pe aia cu casele din peste o tin minte totusi ! L-) :D
O garsoniera era 5000 dolari pe vremea aia !
Vremea in care se carau rulmenti la turci si se aduceau blugi . Lumea ocupata rau ... Baltile erau goale ... Ce mai vremuri . Numai lume cinstita . De fapt ca si acum .
Daaaa, ce vremuri! 8-> Dolarul era 24 de lei... kilu' de crap era vreo 13-15lei... Noroc ca erau baltile goale, ca nu s-ar fi prins asa usor 10 tone :D
Oricum, legea nu s-a abrogat niciodata, nu tin minte sa fi avut perioade de anarhie, tot 5kg/zi se puteau retine. Deci, cu calculatorul: 10.000kg : 5kg/zi = 2000 de zile de pescuit non-stop, adica aprox. 5 ani jumate, vara-iarna, fara pauze si cu capturi maxime admise zilnic. :-? Nu prea iese bine socoteala. Stiam eu ca din munca cinstita nu m-as fi putut imbogati. Mai pescuiam si azi sa-mi pun usa la baie. :))
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Bogdan Melu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 317
Membru din: 18 Mar 2013, 00:22
Localitate: Bucuresti

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de Bogdan Melu » 10 Iul 2013, 09:29

Pe aia cu casele din peste o tin minte totusi ! L-) :D
O garsoniera era 5000 dolari pe vremea aia !
.[/quote]
Daaaa, ce vremuri! 8-> Dolarul era 24 de lei... kilu' de crap era vreo 13-15lei... Noroc ca erau baltile goale, ca nu s-ar fi prins asa usor 10 tone :D
Oricum, legea nu s-a abrogat niciodata, nu tin minte sa fi avut perioade de anarhie, tot 5kg/zi se puteau retine. Deci, cu calculatorul: 10.000kg : 5kg/zi = 2000 de zile de pescuit non-stop, adica aprox. 5 ani jumate, vara-iarna, fara pauze si cu capturi maxime admise zilnic. :-? Nu prea iese bine socoteala. Stiam eu ca din munca cinstita nu m-as fi putut imbogati. Mai pescuiam si azi sa-mi pun usa la baie. :))[/quote]

Pe vremea cind o garsoniera era 5000 de dolari,un intelectual castiga undeva intre 200-300 de dolari lunar.
Netrebuind sa faci dovada provenientei banilor evident ca puteai sa cumperi case,masini,etc fara a avea nicio sursa de venit.
Adica la ce bun sa iti declari veniturile si sa platesti impozit?
Si utite asa baietii cinstiti si curatati se dovedesc a fi si "descurcareti".
Nu au luat nimic de la nimeni,nu au furat un capat de ata insa s-au "descurcat".
Si evident orice fel de "istet" de tipul asta se ofusceaza daca cineva ii pune o oglinda in fata pt a se vedea asa cum este in realitate sau il eticheteaza asa cum merita.
Partea cea mai grava nu o reprezinta incalcarea legii ci incalcarea ei in mod reptat,voluntar si constient.
C.S. CARP ZONE

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de Dan Mitranescu » 10 Iul 2013, 11:05

florentiniuga scrie:
Dan Mitranescu scrie::D
florentiniuga scrie:M-am prins, bagi fumigene si deturnezi subiectul ca nu-ti convine. :D
Era prea mult de raspuns si uitam ce am de spus . :D
Pe aia cu casele din peste o tin minte totusi ! L-) :D
O garsoniera era 5000 dolari pe vremea aia !
Vremea in care se carau rulmenti la turci si se aduceau blugi . Lumea ocupata rau ... Baltile erau goale ... Ce mai vremuri . Numai lume cinstita . De fapt ca si acum .
Daaaa, ce vremuri! 8-> Dolarul era 24 de lei... kilu' de crap era vreo 13-15lei... Noroc ca erau baltile goale, ca nu s-ar fi prins asa usor 10 tone :D
Oricum, legea nu s-a abrogat niciodata, nu tin minte sa fi avut perioade de anarhie, tot 5kg/zi se puteau retine. Deci, cu calculatorul: 10.000kg : 5kg/zi = 2000 de zile de pescuit non-stop, adica aprox. 5 ani jumate, vara-iarna, fara pauze si cu capturi maxime admise zilnic. :-? Nu prea iese bine socoteala. Stiam eu ca din munca cinstita nu m-as fi putut imbogati. Mai pescuiam si azi sa-mi pun usa la baie. :))
Inca nu reusim sa facem diferenta intre "ape publice" unde se aplica legea aia comunista si "ape private " unde administratorul face legea ?

Avatar utilizator
Bogdan Melu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 317
Membru din: 18 Mar 2013, 00:22
Localitate: Bucuresti

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de Bogdan Melu » 10 Iul 2013, 11:22

Inca nu reusim sa facem diferenta intre "ape publice" unde se aplica legea aia comunista si "ape private " unde administratorul face legea ?[/quote]

Pai pana la urma tu de unde pleci cu sacul de "dulapi" ?
De pe ape publice sau de pe balti private?
C.S. CARP ZONE

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de Dan Mitranescu » 10 Iul 2013, 11:26

Bogdan Melu scrie: Pe vremea cind o garsoniera era 5000 de dolari,un intelectual castiga undeva intre 200-300 de dolari lunar.
Netrebuind sa faci dovada provenientei banilor evident ca puteai sa cumperi case,masini,etc fara a avea nicio sursa de venit.
Adica la ce bun sa iti declari veniturile si sa platesti impozit?
Si utite asa baietii cinstiti si curatati se dovedesc a fi si "descurcareti".
Nu au luat nimic de la nimeni,nu au furat un capat de ata insa s-au "descurcat".
Si evident orice fel de "istet" de tipul asta se ofusceaza daca cineva ii pune o oglinda in fata pt a se vedea asa cum este in realitate sau il eticheteaza asa cum merita.
Partea cea mai grava nu o reprezinta incalcarea legii ci incalcarea ei in mod reptat,voluntar si constient.
Daca oglinda ar avea doua fete poate ar aparea si nesimtirea , ingalarea , prostia , nepriceperea , lenea si ... grija altuia.

De la retinerea pestilor si decizia pe care o are pescarul in ce face cu ei am ajuns la niste chiestii de viata , cu remarci nesimtite , bolnave si comuniste .

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de Dan Mitranescu » 10 Iul 2013, 11:30

Bogdan Melu scrie:Inca nu reusim sa facem diferenta intre "ape publice" unde se aplica legea aia comunista si "ape private " unde administratorul face legea ?
Pai pana la urma tu de unde pleci cu sacul de "dulapi" ?
De pe ape publice sau de pe balti private?[/quote]

Pai mai intai afla si apoi rupeti mainile cu oglinda ! Nu mai vorbii ca "istetii" ! ;)
Nu ai sesizat ca se discuta de acum 15 ani ??? Nu se inventasera "pupaciosii" pe vremea aia !
Sau ce este peste 2 ani in urma te depaseste ?
Si deja ... este problema mea !

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de gor965 » 10 Iul 2013, 12:38

Bogdan Melu scrie:
Pai pana la urma tu de unde pleci cu sacul de "dulapi" ?
De pe ape publice sau de pe balti private?
Cred ca aluneci de pe drum ! Ai plecat de la a sesiza un fapt permis de lege, care te deranjaza , dar care tine totusi de alegerea pescarului si apoi ai ajuns sa-i acuzi pe ceilalti de hotie sau braconaj ...?! :-??
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de Dan Mitranescu » 10 Iul 2013, 13:05

Uite cateva lucruri despre mine Bogdane ca sa stii de unde pleci cu remarcile :
- parinti ingineri , tatal meu ,cu functie in Vulcan peste 30 de ani , a condus sute de oameni din suba , chiar daca putea sa o faca din costum . A fost si este respectat chiar si acum de toti cei care l-au cunoscut. Asta este mediul in care m-am nascut . ( In vremurile de dupa revolutie avea salariul cat unul care facea din vanzarea de casetofoane ,aduse din Ungaria, in doua zile. Am sesizat si asta .)
- olimpic la matematica si fizica , faza pe tara in clasa a 7-a si a 8-a . .
-sport de performanta , polo , 11 ani .
- jucator de sah - candidat de maestru . Acum sunt "rege" pe sahonline ;)
- intrat in Politehnica cu 10, 10 .
- am crescut si vandut pesti de acvariu. ( stiu ... un infractor )
- am alergat cu antene facute de mine (din sina de perdea si sarma de aluminiu ) prin toate blocurile din sectorul 5 cand a aparut Antena 1 . Cumparam materialele legal , dar le vindeam la negru ( stiu ... tot penal )
- in studentie am avut un bufet la subsolul facultatii . Am firma din 1994 . Eu vindeam sendwich- uri cu acte in perioada in care altii vindeau utilaje din intreprinderi la pret de fier vechi .
- am undita in mana de la 4 ani . Pe la 24 am inceput sa stiu sa o si folosesc.
Pe balti ca : Albele , Camineasca , Hobaia , Sarulesti , Valea Argovei , Mihailesti intre 1995 -2000 si ceva se percepea taxa , iar pestele era la liber . Aia mai dibaci prindeau mai mult . Pestele se vindea fara nici cea mai mica problema . Nu am avut nici cea mai mica idee ca peste ani o sa inceapa sa umble lumea cu oglinzi in mana si sa ma acuze de ce faceam .
- am avut ambitie sa NU IAU NICIUN BAN DE LA PARINTI . Poate suna pompos , dar daca prindeam peste imi luam o sticla de cola dupa partida respectiva , daca nu beam apa .
- am pescuit numai singur cu riscurile aferente . Zile multe nedormite , condus obosit , imparteam locuri cu localnici iritati ...
- am pus ban pe ban timp de 5 ani 4500 de dolari din pescuit si 1500 de dolari din bufet.
-mi-am cumparat garsoniera unde am acum magazinul cu ultimul leut avut . am spart fereastra ca sa fac usa . Stiu ...tot ilegal .
- garsoniera a fost cumparata in octombrie , iar eu am deschis in iunie anul urmator . Am asteptat luna mai in care prindeam peste mai bine pentru a face bani pentru marfa . Am deschis cu 4 milioane . Atat am avut . Am renuntat la banii din pescuit . Eram constient ca nu pot sa duc la nesfarsit acest lucru stiind ce implica din punct de vedere fizic . Parca nici nu era de mine ...
- am fost la viermi cu sitele un an de zile . La Mihailesti unde se aruncau vagoane de pui morti . Viermii nu se gaseau atunci si trebuia sa ai in magazin . Stiu ... ilegal . Si ramele la fel , dar macar mi le aduceau tiganii de pe Dambovita . Stiu si aia tot ilegal .
- cand am vazut pe forumuri ca "recordurile" in competitii de crap sunt de 200kg in cateva zile si cu asta se castiga bani frumosi am intrat in concursuri . Am mai castigat ceva bani si aici ( cu un plus de imagine) . Stiu ... in competitii ilegale si neimpozitati !
- am adus imbunatatiri pescuitului si sculelor aferente . Este singurul lucru din viata mea care mi-a dat un plus financiar peste cel necesar unui trai decent . Si asta este cu capul ... fara infractiuni .
- sa nu uit : nu consum alcool si nu am fost niciodata beat .Nu am fumat niciodata si nu m-am atins de droguri .

Cam asta este toata viata mea .
Pot sa stiu si eu acum cine ma acuza .
Ultima oară modificat 10 Iul 2013, 13:08 de către Dan Mitranescu, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Bogdan Melu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 317
Membru din: 18 Mar 2013, 00:22
Localitate: Bucuresti

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de Bogdan Melu » 10 Iul 2013, 13:06

gor965 scrie:
Bogdan Melu scrie:
Pai pana la urma tu de unde pleci cu sacul de "dulapi" ?
De pe ape publice sau de pe balti private?
Cred ca aluneci de pe drum ! Ai plecat de la a sesiza un fapt permis de lege, care te deranjaza , dar care tine totusi de alegerea pescarului si apoi ai ajuns sa-i acuzi pe ceilalti de hotie sau braconaj ...?! :-??
Din pacate pt tine te afli intr-o foarte mare eroare.
Eu am sesizat o practica comuna printre pseudo administratorii de balti de la noi si care este total in afara legii.
Mai mult,prin cumpararea "la negru" pt legal nu se poate a "dulapilor" de catre "administratorii" de balti se incurajeaza o activitatea care incalca legea.
Oricine pleaca de pe o apa publica dupa o singura partida de 12 ore cu mai mult de 5kg de peste sau cu o singura captura care depaseste aceasta cantitate comite un act de braconaj.
Deci este braconier.
Indiferent de cum il cheama pe cel care comite faptele descrise mai sus,tot la braconaj se incadreaza.
Alegerea pescarului consta in a se situa de partea corecta a legii sau de a o incalca cu buna stiinta.
C.S. CARP ZONE

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de Dan Mitranescu » 10 Iul 2013, 13:24

Eroare :
Se poate achizitiona peste de la populatie in baza unui borderou de achizitie ????
Unul care prinde un peste de noispe kile poate sa il ia acasa ???????
Cine ii interzice sa il vanda si sa declare valoarea pentru a fi impozitata ????????
Daca am balta mea pot sa vand peste din ea pe un pret avantajos ?????
Daca am pescarie si primesc pesti vii de la pescarii comerciali pot sa ii vand ????
Totul se reduce numai la zece crapi prinsi de unul sau altul ????

Pai patronii aia de balti isi conduc afacerile dupa sufletul tau Bogdane ?

Pai remat-urile trebuie sa se inchida pentru ca exista posibilitatea ca unii sa fure guri de canal ??????

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de gor965 » 10 Iul 2013, 14:13

Bogdan Melu scrie:
Din pacate pt tine te afli intr-o foarte mare eroare.
Eu am sesizat o practica comuna printre pseudo administratorii de balti de la noi si care este total in afara legii.
Mai mult,prin cumpararea "la negru" pt legal nu se poate a "dulapilor" de catre "administratorii" de balti se incurajeaza o activitatea care incalca legea.....
Nu stiu in ce eroare ma aflu eu, dar dumneata sigur amesteci problemele. Iti inteleg rationamentul dar repet, pentru a N-a oara, legea prevede ca pot retine un peste peste 5 kg SI MAI DEPARTE NU SPECIFICA CE TREBUIE, SAU CE AM VOIE SA FC CU EL ! E clar pana aici ? Ca aleg sa-l mananc sau sa-l vand lui X-ulescu, care e administrator de balta, e alegerea mea si nu constituie act de braconaj ! Nu poti confunda actiunea ori decizia unui pescar care se afla in situatia de a decide soarta unei capturi de peste 5 kg, cu situatia in care astazi sunt grupuri de pescari care dau gauri in balti ! Ii tot tragi cu PSEUDOadministratorii de balta care fac si dreg...pai ia zi-le domnule pe nume sa stim si noi cum sta treaba ! Ai o problema cu pescarii care retin mai mult de 5 kg de peste pe zi...pai spune-mi si mie, care am doar vre-o 18 ani de pescuit, de cate ori ti-a cantarit cineva cantitatea de peste retinut, dupa ce-ai plecat de la pescuit de pe o apa naturala...ma refer la un organ de control, care sa te fi verificat vreodata, ca pe mine nu m-a verificat nimeni , niciodata ! Desprea asta vorbim...despre lipsa legislatiei clare, despre lipsa normelor si posibilitatilor de aplicare a legilor din tara asta ! Crezi ca aia de-au stabilit cantitatea de 5 kg de retinut pe zi, au scos valoarea asta din punga ?...pur si simplu cam asta era media de peste prinsa pe vremuri la pescuit in fiecare zi...azi prindeai 10 kg, maine 2, apoi 15, iar 3 si tot asa ...
Ca sa inchei, daca ai o problema cu faptul ca sunt pescari care retin prea mult peste, ori ca PseudoAdministratorii cumpara peste la negru, decat sa risti sa incurci borcanele, facandu-i braconieri si hoti pe toti care nu-ti impartasesc ideile, mai bine te adresezi direct organelor de control !
Sanatate multa !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Bogdan Melu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 317
Membru din: 18 Mar 2013, 00:22
Localitate: Bucuresti

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de Bogdan Melu » 10 Iul 2013, 16:57

.[/quote]
Nu stiu in ce eroare ma aflu eu, dar dumneata sigur amesteci problemele. Iti inteleg rationamentul dar repet, pentru a N-a oara, legea prevede ca pot retine un peste peste 5 kg SI MAI DEPARTE NU SPECIFICA CE TREBUIE, SAU CE AM VOIE SA FC CU EL ! E clar pana aici ? Ca aleg sa-l mananc sau sa-l vand lui X-ulescu, care e administrator de balta, e alegerea mea si nu constituie act de braconaj ! Nu poti confunda actiunea ori decizia unui pescar care se afla in situatia de a decide soarta unei capturi de peste 5 kg, cu situatia in care astazi sunt grupuri de pescari care dau gauri in balti ! Ii tot tragi cu PSEUDOadministratorii de balta care fac si dreg...pai ia zi-le domnule pe nume sa stim si noi cum sta treaba ! Ai o problema cu pescarii care retin mai mult de 5 kg de peste pe zi...pai spune-mi si mie, care am doar vre-o 18 ani de pescuit, de cate ori ti-a cantarit cineva cantitatea de peste retinut, dupa ce-ai plecat de la pescuit de pe o apa naturala...ma refer la un organ de control, care sa te fi verificat vreodata, ca pe mine nu m-a verificat nimeni , niciodata ! Desprea asta vorbim...despre lipsa legislatiei clare, despre lipsa normelor si posibilitatilor de aplicare a legilor din tara asta ! Crezi ca aia de-au stabilit cantitatea de 5 kg de retinut pe zi, au scos valoarea asta din punga ?...pur si simplu cam asta era media de peste prinsa pe vremuri la pescuit in fiecare zi...azi prindeai 10 kg, maine 2, apoi 15, iar 3 si tot asa ...
Ca sa inchei, daca ai o problema cu faptul ca sunt pescari care retin prea mult peste, ori ca PseudoAdministratorii cumpara peste la negru, decat sa risti sa incurci borcanele, facandu-i braconieri si hoti pe toti care nu-ti impartasesc ideile, mai bine te adresezi direct organelor de control !
Sanatate multa ![/quote]

In mod clar nu amestec in nici un fel problemele.
Dumneata te faci ca nu pricepi si incerci sa indreti lucrurile intr-o anumita directie.
Legea prevede foarte clar CE NU POTI SA FACI cu pestele de peste 5 kg retinut in mod legal.
Si mai specific inca o data asa ca sa zica nimeni ca nu am spus clar si raspicat de 2 ori:
In baza permisului de pescutit pllus PG-uri unde este cazul poti retine in mod legal 5kg de peste sau o singura captura care depastete 5kg.
Legile statului roman(deci nu in mod special cea a pescuitului) regmenteaza clar cine si in ce conditii are voie sa vanda peste viu.
Ca preferi sa aduci argumente puerile de genul ca mai sunt multi altii care fac si dreg este stric problema dumneata.
Insa asta nu face vanzarea pestelui in cauza nici legala si nici morala.
Imi ceri sa numesc administratori si asa mai departe...
Cand mai mergi la pescuit pe o balta privata intreaba-l pe respectivul adminsitraror daca cumpara sau nu "dulapi" la negru.
Cum ai dori sa il numesc pe un om care se preteaza sa cumpere marfa la negru?
Istet,jmecher,descurcaret?
Eventual sa il si laud pt ca face o fapta de mare noblete....
Asa cum bine stim cu totii inainte de revolutie cand baltile chiar erau administrate nu prea existau zile in care sa poti sa pescuiesti legal(in afara perioadei de prohibitie) si sa prinzi sub 5 kg.
Cantintatea respectiva nu a fost stabilita ca urmare a uneii medii ci referindu-se la necesarul de consum al unei familii.
Pana si lipiovenii din Delta care depind exclusiv de peste pt a avea ce pune pe masa au o cota zilnica pe care o pot retine legal.
Eu am facut un simplu apel la decenta si normailte si nimic mai mult.
Faptul ca nu ne cantereste nimeni capturile cand mergem si pescuim pe ape salbatice/publice nu trebuie sa fie un factor incurajant in a incalca legea.
Tine de constiinta si de ce nu de bunul simt al fiecaruia de a retine atat cat i se permite.
Cum propui dumneata sa ii numesc pe cei care retin mai mult peste decat prevede legea?
Ideea de baza stimate domn este nu aceea de a-mi impartasi sau nu cineva ideeile ci de a spune lucrurilor pe nume.
Daca cineva iti fura lansetele de pe malul apei,dumneata ce vei face?
Te vei abtine in a-l numi hot pe faptas pt a nu ii jingi pe cei care nu iti impartasesc ideile legate de acest incident,te vei adresa organelor in drept si nu iti vei expune ideile public sau pe nici un forum?

Respect maxim indiferent de care parte a legii doresti sa te situezi!

P.S.: Asa cum se poate observa postez cu numele meu real si sub pseodonim.
Ca atare oricine mi se poate adresa pe numele mic.
Indiferent de pozitiile pe care ne situam la un moment sau altul.
C.S. CARP ZONE

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de gor965 » 10 Iul 2013, 18:57

Ne lungim intr-o discutie de genul CUM ESTE vs. CUM AR TREBUI SA FIE...dar privita din unghiuri diferite ! Sa nu intelegi ca eu sunt hot, braconier sau vre-un lup moralist. Iti spun exact cum stau lucrurile in tara asta ! Pana n-o sa scrie negru pe alb ca pestele de la o anumita marime in sus se elibereaza neconditionat, ori ca (re)vanzarea lui de catre pescarii cu permis recreativ-sportiv e strict interzisa, aici incluzand toate circumstantele legate de transport si depozitare, pana atunci spuneam, lucrurile vor sta exact in felul in care stau acum ! Cine prinde un peste mare are varianta atat sa-l omoare cat si sa-l "predea" mai departe viu ! Restul discutiilor, despre plecat cu sacii de peste de pe balti si "contrabanda" cu peste, ma depasesc, eu nefiind niciodata in situatii de genul asta ! ...in definitiv, traim in Romania nu in Germania, iar indemnurile catre respectarea legii, facute pe forum sunt egale cu zero...nu le respecta bulangii aia din parlament, de ce crezi ca le-ar respecta X-ulescu de pe balta !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”