Crapi mari in balti private

discutii off-topic despre orice

Moderatori: mini_mic, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de florentiniuga » 10 Iul 2013, 20:07

gor965 scrie:Ne lungim intr-o discutie de genul CUM ESTE vs. CUM AR TREBUI SA FIE...
Asta imi aduce aminte de un topic, deschis de tine daca nu ma insel, cu imagini idilice din Romania, pe care m-ai criticat ca l-am stricat cu imagini din Romania reala. Cam asta ii faceti acum lui Bogdan, nu-l lasati sa viseze, sa spere.

@Dan
Excelent CV, jos palaria si ma inclin! dar vorba ta "si Ramaru era educat". :D

PS Ma retrag sa-mi reconsider pozitiile. Plec dupa dulapi. :))
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de gor965 » 10 Iul 2013, 20:21

florentiniuga scrie:
gor965 scrie:Ne lungim intr-o discutie de genul CUM ESTE vs. CUM AR TREBUI SA FIE...
Asta imi aduce aminte de un topic, deschis de tine daca nu ma insel, cu imagini idilice din Romania, pe care m-ai criticat ca l-am stricat cu imagini din Romania reala...........
E cam asha ...da' nu prea ! :D Imaginile, si unele si altele , erau din aceeasi Romanie a zilelor noastre, cu diferenta ca ochiul autorului pozelor (si implicit, ochiul celui care prelua imaginile) vedea doar o anumita latura !

p.s.
Te-am criticat eu pe tine ...cum am indraznit ? :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de sorin1362 » 10 Iul 2013, 20:27

Mai, mai, mai ...
Am citit p'aci polemica iscata pe tema "dulapilor" stramutati, in special, din Dunare in diverse balti ori lacuri private.
Pe parcurs s-au facut asemanari cu alte domenii de activitate, s-a calatorit in timp, s-a discutat despre C&R ... de incepea sa ma doara materia cenusie. #-o
Permiteti-mi sa subliniez niste aspecte :
-In mod normal orice activitate comerciala trebuie declarata, iar statul va percepe taxele aferente. Deci daca nu declari actul de vanzare-cumparare, asta se numeste evaziune fiscala. Iar daca te prinde statul cu de astea ... pai atunci te frige rau;
-Daca-ti consumi legumele din gradina e una, iar daca iesi cu ele pe piata e alta;
-Nu am auzit de vreun pescar cu undita sa-si vanda capturile de peste 10kg. In primul rand ma stiu pe mine,... pai sa nu le duc dragilor de acasa ceva bun? In al doilea rand nu vad cum l-as putea duce viu de la Dunare pana la Sarulesti ori MV2 ... :-? ;
-In concluzie exista o filiera de furnizare a crapilor mari catre balti private ... ceva cu alte scule decat unditele ... ascultati la baciu, ca la baciu inca nu i-a murit neuronu' ... ;) :))
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de cristian505ro » 10 Iul 2013, 21:01

Am urmarit cu interes si sa zicem un oarece amuzament acest topic. Cu toata stima pentru cei pe care ii cunosc : Dan Mitranescu, Florentin Iuga, George Iorga. Amuzament vis-a-vis de faptul ca de ce sa comentam, sau sa nu apreciem de fapt ca patronii de balti ( cateva, inca se numara pe degete ) se straduiesc sa aiba din ce in ce mai multi pesti mari in balta lor. Eu unul le zic : Bravo ! Cand ma duc la peste C & R( crap) de placere, vreau sa prind cat mai multe exemplare mari, cat mai mari. Nu caut altceva. Sa-mi pun problema ca prin asta : se imbogatesc patronii de balti, producatorii de nada,etc. ar fii un non sens. Uite asa ma imbogatesc si eu in driluri si amintiri placute. Deci cand ma duc la peste pe asemenea balta nu imi doresc decat sa aiba cat mai mult peste mare, taxa sa fie cat mai mica si balta cat mai aproape si in conditii cat mai bune. Am mai spus asta ,ca in ultimii 4-5 ani ,pe praful asta economic general, carpfishingul s-a dezvoltat destul de bine ca business, dar si ca placere.
"Sa zicem", ca problema care s-a ridicat aici a fost din aspectul legal si fiscal prin care pestele ajunge din undita sau plasa in bazinul piscicol al lui "X". Teoretic exista organismele si oamenii care ar trebui sa urmareasca asta. Mai exista si faptul ca legal am dreptul sa prind pe zi un peste mai mare de 5 kg. sa il retin si sa-l mananc sau sa-l donez lui nea " X" care este fratili' meu!
Am spus "sa zicem" ,mai sus, pentru ca eu cred ca problema este de fapt ca la noi : nemuritoarea capra vecinului !
In loc de : bai ce capre frumoase are vecinul, bravo,ia sa-mi cresc si eu, nu la noi, nu : sa-i moara ba astuia toate caprele, n-are capre, sa-i moara bai altceva, trebuie sa-i moara ceva,orice.....mama lui de....
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
Bogdan Melu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 317
Membru din: 18 Mar 2013, 00:22
Localitate: Bucuresti

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de Bogdan Melu » 10 Iul 2013, 21:33

gor965 scrie:Ne lungim intr-o discutie de genul CUM ESTE vs. CUM AR TREBUI SA FIE...dar privita din unghiuri diferite ! Sa nu intelegi ca eu sunt hot, braconier sau vre-un lup moralist. Iti spun exact cum stau lucrurile in tara asta ! Pana n-o sa scrie negru pe alb ca pestele de la o anumita marime in sus se elibereaza neconditionat, ori ca (re)vanzarea lui de catre pescarii cu permis recreativ-sportiv e strict interzisa, aici incluzand toate circumstantele legate de transport si depozitare, pana atunci spuneam, lucrurile vor sta exact in felul in care stau acum ! Cine prinde un peste mare are varianta atat sa-l omoare cat si sa-l "predea" mai departe viu ! Restul discutiilor, despre plecat cu sacii de peste de pe balti si "contrabanda" cu peste, ma depasesc, eu nefiind niciodata in situatii de genul asta ! ...in definitiv, traim in Romania nu in Germania, iar indemnurile catre respectarea legii, facute pe forum sunt egale cu zero...nu le respecta bulangii aia din parlament, de ce crezi ca le-ar respecta X-ulescu de pe balta !
Am sa incep cu un raspuns la ultima parte:pt ca X-ulescu este un tip responsabil,cu simt civic si care s-a saturat sa traiasca in mizerie morala.Si in curand alaturi de el vor mai veni si altii si lucrurile se vor schimba intr-un final.Ca va dura zeci de ani sau nu astga nu are nimeni de unde sa stie.Insa un lucru este cert,daca nu se incepe de undeva sigur nu se va schimba nimic.
Personal prefer sa incerec si sa lupt chiar daca finaul este incert decat sa stau cu mainile in san si adopt o atitudine fatalista.
Da,paralmentarii fura,multi in jurul meu fura,insa asta nu inseamana ca si eu trebuie sa fur.Si daca tot nu fur de ce sa nu iau si atitudine si sa "instig" la cinste si normalitate.
Toti vrem sa traim intr-o tara mai curata,mai cinstita ,mai prospera insa ce facem fiecare dintre noi pt a ajunge acolo?
Nu sunt un naiv si stiu si eu foarte bine cum stau lucrurile la noi in tara.
Ceea ce am spus eu este ca legea pescuitului reglementeaza ce si cat se poate retine,legea comertului ce si cum se poate vinde legal.
Si de ce sa asistam pasivi la incalcarea repetata a legii?
De ce sa nu fim mandrii ca intr-o tara in care toata lumea fura si incalca legile noi aveam taria de caracter de a le respecta?
C.S. CARP ZONE

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de Laurentiu » 10 Iul 2013, 21:38

Treaba e extrem de simpla: daca iei un peste de peste 5 kg dintro balta privata unde exista specificatia ca pestii mai mari de 5 kile se elibereaza fara conditii, dar il vinzi lu altu cu balta (nu dau nume, dar se lauda pe aici cu achizitiile) se numeste furt si poti fi condamnat si tu si cumparatorul. Punct.
Restul e vorbe. Ce se discuta pe aici ca ramaru era educat, ca am facut nu-s cati ani de facultate si tata era la panoul de fruntasi dar uite unde am ajuns, nu-s au locul aici, sau hai sa ne dam onesti si sa iesim in evidenta. Faasssss. :-@
p.s. am prins si io cativa mari, dar am preferat sa-i duc acasa. probabil tot furt se poate numi, dar hotul neprins e negustor cinstit si sa arunce cu pieatra cel care nu a dus acasa un crap de peste 5 kile, fraudulos.
nu i-am vandut ca nu ma interes banii lu ala cu balta cu cea mai mare densitate, cum ii place sa se laude si imi place sa-i halesc prinsi si preparati de mine. :)
Ultima oară modificat 10 Iul 2013, 21:45 de către Laurentiu, modificat de 2 ori în total.

Avatar utilizator
Bogdan Melu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 317
Membru din: 18 Mar 2013, 00:22
Localitate: Bucuresti

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de Bogdan Melu » 10 Iul 2013, 21:41

cristian505ro scrie:Am urmarit cu interes si sa zicem un oarece amuzament acest topic. Cu toata stima pentru cei pe care ii cunosc : Dan Mitranescu, Florentin Iuga, George Iorga. Amuzament vis-a-vis de faptul ca de ce sa comentam, sau sa nu apreciem de fapt ca patronii de balti ( cateva, inca se numara pe degete ) se straduiesc sa aiba din ce in ce mai multi pesti mari in balta lor. Eu unul le zic : Bravo ! Cand ma duc la peste C & R( crap) de placere, vreau sa prind cat mai multe exemplare mari, cat mai mari. Nu caut altceva. Sa-mi pun problema ca prin asta : se imbogatesc patronii de balti, producatorii de nada,etc. ar fii un non sens. Uite asa ma imbogatesc si eu in driluri si amintiri placute. Deci cand ma duc la peste pe asemenea balta nu imi doresc decat sa aiba cat mai mult peste mare, taxa sa fie cat mai mica si balta cat mai aproape si in conditii cat mai bune. Am mai spus asta ,ca in ultimii 4-5 ani ,pe praful asta economic general, carpfishingul s-a dezvoltat destul de bine ca business, dar si ca placere.
"Sa zicem", ca problema care s-a ridicat aici a fost din aspectul legal si fiscal prin care pestele ajunge din undita sau plasa in bazinul piscicol al lui "X". Teoretic exista organismele si oamenii care ar trebui sa urmareasca asta. Mai exista si faptul ca legal am dreptul sa prind pe zi un peste mai mare de 5 kg. sa il retin si sa-l mananc sau sa-l donez lui nea " X" care este fratili' meu!
Am spus "sa zicem" ,mai sus, pentru ca eu cred ca problema este de fapt ca la noi : nemuritoarea capra vecinului !
In loc de : bai ce capre frumoase are vecinul, bravo,ia sa-mi cresc si eu, nu la noi, nu : sa-i moara ba astuia toate caprele, n-are capre, sa-i moara bai altceva, trebuie sa-i moara ceva,orice.....mama lui de....
Problema nu este ca se imbogateste paronul de balta sau mai stiu eu cine.
Este o economie libera si fiecare activitate economica are ca scop obtinerea de profit.
Pana la urma baltile nu sunt societati caritabile.
Ideea este cum o face.
Daca cumpara in mod legal "dulapii" respectivi sau si mai bine daca ii creste in ferma prorie,bravo lui.
Ca sa revin la exmplul tau: este ca si cum unii baieti mai iesteti ar fura caprele care apartin intregului sat,le-ar duce la ei in curte si apoi ar vinde laptlele si branza pe bani grei restului satenilor de la care au furat caprele.
C.S. CARP ZONE

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de vioril » 10 Iul 2013, 21:59

multa vreme am stat sa ma gandescu cum sa fac sa SCOT DOPUL LA BALTA (vorba unui priten ) . inca nu am gasit solutia ,dar nu ma las . :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de cristian505ro » 10 Iul 2013, 22:04

Bogdan Melu scrie: Daca cumpara in mod legal "dulapii" respectivi sau si mai bine daca ii creste in ferma prorie,bravo lui.
Ca sa revin la exmplul tau: este ca si cum unii baieti mai iesteti ar fura caprele care apartin intregului sat,le-ar duce la ei in curte si apoi ar vinde laptlele si branza pe bani grei restului satenilor de la care au furat caprele.
Nu am dat asa ceva de exemplu, din contra vezi din ce am scris morala : daca vad ca vecinul are capre frumoase sa nu-mi doresc sa-i moara, ci sa apreciez ce face, nu sa-l critic, sa-mi doresc si eu sa am , ca asta-i progresul!
Cat despre aspectul legal si fiscal am mentionat ca sunt organisme care au angajati care ar trebui sa se ocupe de treaba asta.
Poate ca actul de vanzare-cumparare se face legal cu factura si chitanta, de unde stii ca nu-i asa ? Sau are prieteni care ii doneaza lui exemplarele mari prinse ? ( Atata timp cat legea permite retinerea unui peste mai mare de 5 kg. Nu stiu exact daca specifica si limita maxima si nu ma intereseaza ca nu ma ocup cu asa ceva ).
Nu acuza atata timp cat nu ai dovezi clare,nu uita ca exista prezumtia de nevinovatie, iar daca ai aceste dovezi nu te opreste nimeni sa sesizezi pe cei in masura sa o faca.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de cristian505ro » 10 Iul 2013, 22:05

vioril scrie:multa vreme am stat sa ma gandescu cum sa fac sa SCOT DOPUL LA BALTA (vorba unui priten ) . inca nu am gasit solutia ,dar nu ma las . :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Vezi pe care-l scoti, ca la Mihailesti sunt mai multe, e cam gaurita balta...sa nu desfaci butoiul vecinului :))
Ultima oară modificat 10 Iul 2013, 22:31 de către cristian505ro, modificat 1 dată în total.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de vioril » 10 Iul 2013, 22:11

=)) =)) =)) =)) =)) =))


una peste alta chiar ma bucur cand vad ca in tara asta mai sunt si oameni ce doresc sa prinda si ei un crap de peste 5kg pe o balta publica .

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de sorin1362 » 10 Iul 2013, 22:17

cristian505ro scrie:... Sau are prieteni care ii doneaza lui exemplarele mari prinse ? ...
=)) =)) =))
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Bogdan Melu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 317
Membru din: 18 Mar 2013, 00:22
Localitate: Bucuresti

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de Bogdan Melu » 10 Iul 2013, 22:26

@Dan Mitranescu:
Dan,nu te acuza nimeni personal,mesajul meu condamna un anumit tip de comprtament, de atitudine si nu persoane in mod pariticular.
Cum ai vrea sa il numesc pe cel care incalca legea?
Nu intelge de ce cineva s-ar supara daca fura si este numit hot.Nu vrei sa te strige lumea asa,nu fura.
Nu vrei sa fi numit braconier,nu incalca legea pescuitului.
Si acum sa iti satisfac si curiozitatea cu privire la originea si cv-ul subsemantului:
-Nascut si crescut in Bucuresti
-Mama medic primar cu specializarea in pediatrie si doctorat in bacteriologie.
-Tata a teminat 3 facultati:Politehnica,IATC sectia regie si IATC sectia imagine sef de promotie.A lucrat toata viata la cameraman la TVR si a fost unul dintre cei mai apreciati profesionisti din domeniu.
-Niciunul din parinti nu a fost membru PCR.Mai mult am avut de suferit pt ca mama nu avea "origini sanatoase"
-Am jucat polo de performata la Steaua,Rapid,Dinmo si Triumf.
-Am jucat rugby de performanta la Sportul Studentesc.
-Am terminat facultatea in Bucuresti.
-Masterat in Romania
-Masterat in Elvetia.
-Din 2003 pana in 2006 inginer software in Chicago,Illinios. Am muncit legal si paltit taxe in
-Din 2007 pana in prezent lucrez ca inginer software la o multinationala care face printre altele soft-ul pt trenurile de mare viteza insa si soft-ul care controleaza trenurile in garile din Romaia.Pe scurt spus de soft-ul testat si de mine depinde viata miii de oameni care calatoresc zilnic cu trenul in Germania,Franta,Elvetia,Austria,Ungaria.Situatia la locul de munca a impus lucrul asta si ca atare am locuit si muncit 1 an si ceva in Viena si circa 8 luni in Berlin.Deci stiu cum se misca lururile pe acolo si in ceea ce priveste pescuitul si retinerea/eliberarea de peste.
-Am lucrat mereu cu forme legale,am platit toata viata taxele si impozitele aferente veniturilor realizate.
-Tot ceea ce detin pot justifica prin prisma castigurilor realizate legal,adica platind taxe si impozite.
-Pescuisc de cand ma stiu,blocul in care locuiesc de mic copil aflandu-se pratic pe malul lacului.
-Practic pescuitul stric din placere,nu retin decat ocazional peste si niciodata mai mult decat permite regulametul apei pe care pescuiesc.
-Nu pescuisc la "bomba" si fac tot ceea ce pot pt a convinge cat mai multi pescari sa renunte si ei la a pescui cu asa ceva.
-Nu consum alcool,droguri,nu fumez si nu incalc legea in mod constient.

P.S.: Tot nu ai raspuns la intrebarea legata de pescuitul la "bomba".Esti pro sau contra?
C.S. CARP ZONE

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de vioril » 10 Iul 2013, 22:41

oare cum il putem numi pe personajul interpretat de regretabilul Louis de Funès din filmul NI VU NI CONNU , parca pe personal il chema Blaireau, nu ? :D :D :D

Avatar utilizator
Bogdan Melu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 317
Membru din: 18 Mar 2013, 00:22
Localitate: Bucuresti

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de Bogdan Melu » 10 Iul 2013, 22:49

cristian505ro scrie:
Bogdan Melu scrie: Daca cumpara in mod legal "dulapii" respectivi sau si mai bine daca ii creste in ferma prorie,bravo lui.
Ca sa revin la exmplul tau: este ca si cum unii baieti mai iesteti ar fura caprele care apartin intregului sat,le-ar duce la ei in curte si apoi ar vinde laptlele si branza pe bani grei restului satenilor de la care au furat caprele.
Nu am dat asa ceva de exemplu, din contra vezi din ce am scris morala : daca vad ca vecinul are capre frumoase sa nu-mi doresc sa-i moara, ci sa apreciez ce face, nu sa-l critic, sa-mi doresc si eu sa am , ca asta-i progresul!
Cat despre aspectul legal si fiscal am mentionat ca sunt organisme care au angajati care ar trebui sa se ocupe de treaba asta.
Poate ca actul de vanzare-cumparare se face legal cu factura si chitanta, de unde stii ca nu-i asa ? Sau are prieteni care ii doneaza lui exemplarele mari prinse ? ( Atata timp cat legea permite retinerea unui peste mai mare de 5 kg. Nu stiu exact daca specifica si limita maxima si nu ma intereseaza ca nu ma ocup cu asa ceva ).
Nu acuza atata timp cat nu ai dovezi clare,nu uita ca exista prezumtia de nevinovatie, iar daca ai aceste dovezi nu te opreste nimeni sa sesizezi pe cei in masura sa o faca.
Pai ceea ce spun eu este ca acele capre frumoase pe care le are vecinul de fapt sunt crescute de altii si exploatate de el.
El nu are ferma unde creste iezi care care apoi devin caprele frumoase care sunt invidiate de toata lumea.
Ceea ce am spus eu este ca cineva fura o capra care este a intregului sat,o vinde unde unui baiat istet si pe urma baiatul istet vinde lapte si branza celor care de fapt au crescut capra pana la maturitate.
In ceea ce priveste partea cu doantia,este ca si in cazul altor animale.Exista regementari in domeniu.
Nu este legal sa donezi ca peroana particulara un peste retinut legal dintr-o apa publica catre o balta privata.
In urma cu ceva vreme am paricipat la un gest simbolic de populare a apelor salbatice si a Lacului Morii.
Ei bine si pt a elibera pesti din Dunare sa spunem in Lacul Morii ai nevoie de autorizatie speciala de la Ministerul Mediului.Si poti elibera respecitvii pesti numai dupa ce li se face o analiza si se constata ca sunt sanatosi.
Intreaba la ANAPA sau la Ministerul Mediului care sunt pasii legali prin care poti dona un peste prins in Dunare si retinut legal catre o balta privata si vei ramane surprins de raspunsul primit.

Nu existsa o limta maxima inpusa de lege in ceea ce priveste greutatea pestelui retinut.
Legea spune ca se poate retine "un singur exemplar care depaseste greutatea de 5kg"
Pt a sesiza organele in drept ar presupune sa fiu de fata cand are loc tranzatia repectiva...
Pt a elimina orice suspiciune eu am propus ca in momentul in care se anunta o mega eliberare de "dulapi" pe langa pozele cu respectivii pesti sa se posteze si o copie dupa factura in baza in carei s-a facut palta pt respectivii pesti.
C.S. CARP ZONE

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”