Crapi mari in balti private

discutii off-topic despre orice

Moderatori: mini_mic, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de Dan Mitranescu » 10 Iul 2013, 23:10

Bogdan Melu scrie:
P.S.: Tot nu ai raspuns la intrebarea legata de pescuitul la "bomba".Esti pro sau contra?
Cand o sa raspunzi si tu la ale mele am sa raspund si eu la aceasta .

Felicitari pentru cele expuse legat de studii si realizari.

Cu pescuitul nu ai nicio legatura . Ca iti place este altceva . Nici sport nu ai facut , poate conditie fizica . Sportul te invata ce tu nu stii sa dai dovada ! Cand te duci pe terenul de fotbal sa joci o miuta nu ii faci pe jucatori huligani sau analfabeti ( chiar daca observi asemenea iesiri ) , in speranta ca vor parasi terenul ... si vei reusi sa marchezi si tu un gol . ;)

Pe site-ul cailor ferate internationale promit ca am sa-ti respect pozitia , recomandarile si ideile !
Aici te rog sa ma crezi ca esti copil . Si cu legile stai rau . Ti-am raspuns cat de clar am putut la acuzatiile tale jignitoare aduse celor care au pescuit pana sa te apuci si tu . Adica ieri .
O tii una si buna ... Ce sa mai zic ... Du-te la politie , DNA sau unde crezi tu ... Eu nu mai vand peste de peste 10 ani si nici crapi vii nu am dus pe balti . Nu am prins vremurile acestea in "activitate" . Poti sa ma bagi insa la "inlesnirea infractionalitatii" pentru ca am directionat cativa crapi catre carpodroame .
In rest numai de bine.

P.S. mai este unul care vrea sa puna pescuitul la punct cu legile in brate . Lipsa colaborarii cu fenomenul i-a umplut frigiderul .

Avatar utilizator
Bogdan Melu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 317
Membru din: 18 Mar 2013, 00:22
Localitate: Bucuresti

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de Bogdan Melu » 11 Iul 2013, 00:40

Dan Mitranescu scrie:
Bogdan Melu scrie:
P.S.: Tot nu ai raspuns la intrebarea legata de pescuitul la "bomba".Esti pro sau contra?
Cand o sa raspunzi si tu la ale mele am sa raspund si eu la aceasta .

Felicitari pentru cele expuse legat de studii si realizari.

Cu pescuitul nu ai nicio legatura . Ca iti place este altceva . Nici sport nu ai facut , poate conditie fizica . Sportul te invata ce tu nu stii sa dai dovada !
Pe site-ul cailor ferate internationale promit ca am sa-ti respect pozitia , recomandarile si ideile !
Aici te rog sa ma crezi ca esti copil . Si cu legile stai rau . Ti-am raspuns cat de clar am putut la acuzatiile tale jignitoare aduse celor care au pescuit pana sa te apuci si tu . O tii una si buna ... Ce sa mai zic ... Du-te la politie , DNA sau unde crezi tu ... Eu nu mai vand peste de peste 10 ani si nici crapi vii nu am dus pe balti . Nu am prins vremurile acestea in "activitate" . Poti sa ma bagi insa la "inlesnirea infractionalitatii" pentru ca am directionat cativa crapi catre carpodroame .
In rest numai de bine.

P.S. mai este unul care vrea sa puna pescuitul la punct cu legile in brate . Lipsa colaborarii cu fenomenul i-a umplut frigiderul .
Dane de ce te dai dupa cires si nu vrei sa raspunzi la o intrebare directa?
Vorbesti despre lucruri despre care nu ai habar numai asa din lipsa de argumente si ca sa te aflii in treaba.
La club acolo unde ai facut sport nu va invatau ce inseama respectul de sine si respectul fata de regulament?
Tot ii dai ca am jignit pe cei care iau peste acasa si asa mai departe.
Eu nu am spus si nici nu voi spune nimic la adresa celor care pescuiesc si retin conform legii.
Eu nu am facut decat sa le spun pe nume celor care incalca legea.
Am spus si sustin in continuare ca cel care retine peste peste cantitea legala permisa pe o anumita apa comite un act de braconaj.
Si ca pestle mare retinut legal pe o apa publica nu poate fi vandut in baza legala catre o balta privata.
Te-ai basicat tot si ai inceput sa faci teoria chibritului si sa aduci in discutie tot felul de argumente puerile care sustina incalcarea legii.
Nu ai putut aduce un exemplu clar in care sa precizezi ca vanzarea este legala in baza legii X care permite asta.
Ai spus ca nu eliberezi pesti chiar daca depasesti limta legala pe motiv ca nu esti naiv si ca altii pescuiesc industirial.
Pe urma ne-ai prezentat o istorie a vietii tale in care nu ai ascuns faptul ca ai incalcat legea in mod constant si repetat prin neplata taxelor si prin vanzarea de marfa la negru.
Nu este clar precizat daca continui cu aceste practici sau ele sunt de domeniul trecutului.
Pe urma ai spus ca momentan castigi mai mult decat multumitor din vanzarea si promovarea de articole de pescuit.
Bravo tie!
Eu unul asa cum am precizat si anterior pescuiesc de mic copil,am avut intotdeauna permis si am respectat la fiecare partida regulile care guvernau apa respectiva.
Asa am fost invat si acasa si la club.Sa respect legea si pe cei din jurul meu.
Nu am vandut nicioda peste si nici nu voi vinde decat daca imi voi deschide o afacere legala in domeniu.
Legat de partea cu jignirile aduse nu stiu cui.
Daca la tine in magzin vine cineva si iti fura in mod constant din marfa sau plteste o pluta si pleaca si 2-3 rod poduri pe care nu le pateste,tu cum il numesti pe respectivul?
Nu spui ca este hot pt ca omul pe urma se simte jignit?
Hai sa fim seriosi.
Peronal nu am interese comerciale in zona pescuitului.
Tu ce castigi daca inveti pe cineva cum sa transporte un peste mare prins sa zice pe Mihailesti pana la nu stiu ce balta si sa il vanda celui care administreaza respectiva balta?
Lucrezi pe baza de comision?

Ce crezi ca iti da dreptul sa ii judeci pe altii in ceea ce priveste pescuitul?
Faptul ca participi la n copetitii pe an "in interes de serviciu" pt a promova diverse produse pe care le importi si le vinzi?
Sau locurile pe care te-ai clasat la ultimele competitii la care ai participat?In sesul asta CN-ul de pe Corbu cred ca este elocvent.
Si apropo de ultimul CN: de mare efect tricoul tau pe care scria:"Dan Mitranesc"...lipsa de spatiu sau lipsa de bani?
S-a vazut valorea si experienta cand ai intrat in competitie cu cei care au la fel de mult timp sa stea pe malul apei si sunt "de meserie" ca sa ma exprim mai plastic.
Pana la urma pe balta suntem cu totii simpli pescari.
Mai mult sau mai putin priceputi/norocosi,insa tot pescari ne numim.
Asta atata timp cat respectam legea.
Cand o incalcam devenim braconieri.
Chestiune strict de optiune...

Vreau sa atrag atenetia asupra urmatorului aspecti:nu vreau sa transform tema in discutie intr-o disputa personala a ta cu mine.
Eu am propriile opinii,tu le ai pe ale tale si cu asta basta.
Ai ceva de comentat strict pe subiect,posteaza pe forum.
Vrei sa ma ataci pe mine,sa ma caracterizezi in fel si chip?
Nicio problema.Scrie-mi pe privat sau pot sa trec in weekend pe la tine pe la magazin si putem discuta fata in fata.
Nu cred ca este de interes public ce crezi tu despre mine sau ce educatie avem fiecare dintre noi sau daca platim sau nu taxe catre stat.
Consider ca forumul trebuie sa constituie un loc unde sa se infrunte idei nu persoane.
Eu pt asta am pledat si pledez in continuare.
Imi cer scuze fata de toti cei care citesc acest topic pt ca am derapat de la aceasta directie.
C.S. CARP ZONE

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de Dan Mitranescu » 11 Iul 2013, 11:18

Bogdan Melu scrie:
Nu ai putut aduce un exemplu clar in care sa precizezi ca vanzarea este legala in baza legii X care permite asta.
Nu pot sa tin pasul cu tine ...
Am spus clar de cateva ori , poate acum se vede :
Ala care prinde un peste mare pe ape publice ESTE PESTELE LUI SI FACE CE VREA CU EL !!!

Ala care cumpara o poate face legal cu :
ACHIZITIE DE LA POPULATIE IN BAZA UNUI BORDEROU DE ACHIZITIE !!!!

Mai mult nu mai pot pe aceasta tema .

Cu "bombele" este o alta mare prostie motiv pentru care nici nu mi-am batut capul sa-ti raspund .
Nu pescuiesc cu ele si nu le agreez , dar le vand LEGAL ! Legea nu este ca in cazul monofilamentelor : "detinerea , comercializarea sau folosirea monofilamentelor este interzisa " . In cazul monturii in cauza legea se refera numai la "folosirea" ei si asta numai pe ape publice .
Nu ai voie sa detii sau sa porti macete . Cu toate acestea macetele se gasesc in toate magazinele de profil !!!!
Cu detectoarele de radar a fost la fel : nu puteai sa le folosesti , dar se puteau comercializa .
Pe departe fata de aceste exemple "bombele" poti sa le folosesti pe ape private , poti sa scoti trei ace de rezerva si sa le folosesti pe ape publice . Poti sa le pui in pomul de Craciun , sau sa ti le agati in urechi . ESTE LEGAL !
In plus le vand majoritatea magazinelor fara niciun fel de probleme , repet LEGAL !

P.S.De moral sa nu ma intrebi ca fac referire direct la maciucile alea de 40 cm din silicon . De alea ce spui ? Este moral sa se vanda asa ceva ? Mai sunt si negre ...

Avatar utilizator
Bogdan Melu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 317
Membru din: 18 Mar 2013, 00:22
Localitate: Bucuresti

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de Bogdan Melu » 11 Iul 2013, 13:01

Dan Mitranescu scrie:
Bogdan Melu scrie:
Nu ai putut aduce un exemplu clar in care sa precizezi ca vanzarea este legala in baza legii X care permite asta.
Nu pot sa tin pasul cu tine ...
Am spus clar de cateva ori , poate acum se vede :
Ala care prinde un peste mare pe ape publice ESTE PESTELE LUI SI FACE CE VREA CU EL !!!

Ala care cumpara o poate face legal cu :
ACHIZITIE DE LA POPULATIE IN BAZA UNUI BORDEROU DE ACHIZITIE !!!!
Am sunat la ministerul Mediului si la ANAPA si am intrebat cum este cu cele spuse de tine.
Dupa mai mute transferuri si asa mai departe mi-au spus ca pestele face parte din cateroria speciala de produse si ca atare nu se poate nici vinde si nici cumpara de cat de la persoane atorizate.
Asta este raspunsul de primi telefonic de mine.
Daca tu stii mai bine si cei de la minister si de la ANAPA au spus prostii,asta e.
La partea cu bombele nu am spus nicio secunda ca este ilegal sa le vinzi.
Intrebarea era strict daca esti pro sau contra pescuituiui cu "bomba".
Chestiunea legata de moralitate este relativa si tine de fiecare in parte.
Asa cum si etnobotanicele erau legal de vandut si consumat,nu era tocmai un comert moral...
C.S. CARP ZONE

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de Dan Mitranescu » 11 Iul 2013, 13:23

atunci ne-am 'inteles" si sper ca a fost benefica discutia pentru toata lumea .

Avatar utilizator
Bogdan Melu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 317
Membru din: 18 Mar 2013, 00:22
Localitate: Bucuresti

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de Bogdan Melu » 11 Iul 2013, 14:37

Dan Mitranescu scrie:atunci ne-am 'inteles" si sper ca a fost benefica discutia pentru toata lumea .
Dane,din punctul meu de vedere nu am avut si nici nu vom avea (sper) nimic de impartit.
A fost pur si simplu o coliziune de opinii care asa cum ai spus si tu sper sa fi fost benefica pt toata lumea.

Respect!
C.S. CARP ZONE

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de Dan Mitranescu » 11 Iul 2013, 19:17

Bogdan Melu scrie:..... sa fi fost benefica pt toata lumea.

Respect!
Este ! Chiar daca te injura mult mai multi pe tine decat pe mine ! :D

Si eu respect pentru ca altfel nu dialogam.

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de Laurentiu » 11 Iul 2013, 21:57

Ce-ti mai place shaorma... >:)

Avatar utilizator
Bogdan Melu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 317
Membru din: 18 Mar 2013, 00:22
Localitate: Bucuresti

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de Bogdan Melu » 12 Iul 2013, 00:23

Dan Mitranescu scrie:
Bogdan Melu scrie:..... sa fi fost benefica pt toata lumea.

Respect!
Este ! Chiar daca te injura mult mai multi pe tine decat pe mine ! :D

Si eu respect pentru ca altfel nu dialogam.
In pomul fara fructe nu da nimeni cu pietre! :D
C.S. CARP ZONE

Avatar utilizator
Radu Bacau
senior
senior
Mesaje: 204
Membru din: 12 Ian 2010, 22:07

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de Radu Bacau » 12 Iul 2013, 02:01

Este oare posibil ca aceasta lunga disputa sa fie cauzata de o lipsa de simt a ridicolului ?
Vorbim despre un peste sau votam sanctificarea lui ? Daca nu as fi auzit de « crap » as fi crezut ca tema discutiei este tezaurul Romaniei.Poate fi vorba despre lipsa de moralitate si ilegalitate cand pestii sunt mutati din punctul A in punctul B,sau cand sunt sacrificati intru profana noastra foame? Da,in masura in care ar trebui sa ma simt vinovat ca ieri am calcat pe 3 furnici si le-am curmat existenta,fara sa fiu urmarit penal.Da,in masura in care am smuls o floare din cires doar sa o miros,desi stiam ca floarea aia nu o sa mai faca fruct.Ce ar fi daca toti am calca furnici si am smulge flori,am extermina specii... ? Nu,pentru ca deja o facem,e in natura noastra,si ceea ce alteram se adapteaza si compenseaza lipsurile,fara sa se modifice esenta.Hai sa nu mai proslavim si pupam in bot pe porcul baltilor,hai sa nu mai fim pretiosi si pudibonzi cu o vietate care nu are constiinta de sine.Respectul fata de natura si de continuitatea ei nu presupune sa imbratisam copacii si sa lacrimam cand frunzele lor se vestejesc,pana la urma, « copacii mor in picioare » .Pana la urma,caninii nostri ascutiti nu sunt doar o reminiscenta a trecutului carnivor,nu sunt un impediment al evolutionismului,ci sunt o necesitate astazi.Sacrificam,preparam,consumam mamifere.Are rost sa comparam porcul/vita/oaia cu pestele ? Mamiferele sufera,simt durerea.Dar noi,pescarii nuuuuu,nu omoram pestii,facem poza cu un zambet inteligent si satisfacut si ii eliberam,apoi mergem acasa si bagam ceafa de porc.Pestele nici pe departe nu se apropie de inteligenta unui mamifer,atunci de unde atata falsa pudoare ? Pana la urma ce ar trebuia sa respectam....pestele......eliberarea pestelui.....sau ideea de a elibera un peste,dovedita prin martori si poze? V-ati gandit vreodata de ce crapul e atat de important ? Nu cumva ne lamentam artificial ? Nu cumva ne scaldam in snobism ? Nu cumva ar trebui sa practicam C&R fara sa facem poza de avatar cu eliberarea ?
Cred ca disputa capata sens atunci cand se poate dovedi ca cel afectat este pestele si nu noi.Deci.....CRAPUL CE PARERE ARE ?

Revin,

Este oare posibil ca aceasta lunga disputa sa fie cauzata de o lipsa de simt a ridicolului ?
Vorbim despre un peste sau votam sanctificarea lui ?
CRAPUL CE PARERE ARE ?

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de florentiniuga » 12 Iul 2013, 02:51

L-am intrebat dar o sa spun in soapta, de teama ridicolului, ce mi-a raspuns:

:-$ E de acord!
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de Dan Mitranescu » 12 Iul 2013, 12:06

Unde ati discutat ? Pe mal sau in apa ? :D

P.S. zece clase peste tot ce am discutat pana acum , pentru Radu Bacau . =D>

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de Dan Mitranescu » 12 Iul 2013, 13:16

Bogdan Melu scrie: In pomul fara fructe nu da nimeni cu pietre! :D
Si daca este plin de grauri ? :D

Avatar utilizator
Bogdan Melu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 317
Membru din: 18 Mar 2013, 00:22
Localitate: Bucuresti

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de Bogdan Melu » 12 Iul 2013, 13:26

Dan Mitranescu scrie:
Bogdan Melu scrie: In pomul fara fructe nu da nimeni cu pietre! :D
Si daca este plin de grauri ? :D
Pai graurii tot la fructe vin! :D
C.S. CARP ZONE

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de Dan Mitranescu » 12 Iul 2013, 14:29

Bogdan Melu scrie:
Dan Mitranescu scrie:
Bogdan Melu scrie: In pomul fara fructe nu da nimeni cu pietre! :D
Si daca este plin de grauri ? :D
Pai graurii tot la fructe vin! :D
Pai vezi ce inseamna "facerea de fructe" in locuri cu risc de graur sau piatra ? :D Mai bine salcam ! :D

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”