Crapi mari in balti private

discutii off-topic despre orice

Moderatori: mini_mic, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Bogdan Melu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 317
Membru din: 18 Mar 2013, 00:22
Localitate: Bucuresti

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de Bogdan Melu » 12 Iul 2013, 15:05

:D[/quote]

Si daca este plin de grauri ? :D[/quote]
Pai graurii tot la fructe vin! :D[/quote]

Pai vezi ce inseamna "facerea de fructe" in locuri cu risc de graur sau piatra ? :D Mai bine salcam ! :D[/quote]
Nu este bine salcam pt ca te taie Moromete,te vinde si cu banii obtinuti isi plateste taxele catre stat ! :))

P.S.: Pt cine este interesat sitatuatia cu salcamul in cauza se poate consultat pe larg in romanul "Morometii"
C.S. CARP ZONE

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de florentiniuga » 12 Iul 2013, 15:24

Dan Mitranescu scrie:P.S. zece clase peste tot ce am discutat pana acum , pentru Radu Bacau . =D>
De ce? Doar pentru ca se pliaza pe ideile tale? Hai sa fim seriosi, comentariul e superficial.
Nu am chef sa mai dezvolt dar polemica initiata se refera la o resursa acvatica limitata (vorbeam strict despre crapii mari), disputata de doua categorii cu interese antagonice - sportiv/recreativ si comercial.

Si uite Dane o intrebare directa, care tine de profilul moral: daca ai vedea o poza cu un crap de 20kg prins pe Dunare intr-un anumit loc si apoi eliberat si daca te-ai duce special acolo si ai avea sansa sa-l prinzi si tu, l-ai retine?
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Bogdan Melu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 317
Membru din: 18 Mar 2013, 00:22
Localitate: Bucuresti

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de Bogdan Melu » 12 Iul 2013, 15:51

Florentin,eu am precizat inca de la bun inceput cateva aspecte:
- am facut apel atat la latura legala cat si la cea morala
- am pledat pentru a face fapte de responsabilitate civica cand nu ne vede nimieni:nici politia,nici paznicul...
- am recunoscut deschis ca uneori si eu retin peste pe care in duc acasa si il mananc,insa niciodata peste limita admisa si extrem de rar ata de mult cat este permis( la mine limita este de "o prajeala" pt 2-4 persoane)

Atata vreme cat:
- multi oameni judeca persoana nu ideea(adica cine esti tu sa deschizi gura?)
- "matul" bate cinstea
- primeaza acumulearea de cat mai mult acum,indiferent de consecitele pe termen lung ale anumitor actiuni

Vine firesc reactia agresiva a celor care se simt lezati si evident ca multi dintre ei reactioneaza violent.
Altii incearca sa de o nota de elegata actinurilor lor aducand in discuite argumente puerile si incercand printr-un limbaj elevat sa duca discutia in zona tot in zona de "balacareala"

Cand citesc ceea ce scriu respectivii nu pot sa spun decat:
" E usor a scrie versuri cand nimic nu ai a spune!"

Asta asa ca tot este vineri si pt unii incepe weekend-ul (pt mine inca mai este mult de munca :( )

Dupa cum spunea si Dan garantat cele scrise mai sus "imi "vor umple frigiderul" >:)
C.S. CARP ZONE

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de florentiniuga » 12 Iul 2013, 16:29

Aaaa... nu chiar. Dan are multe a spune. Pacat e ca le da drumul si la alea care il fac popular (chestie comerciala bine studiata) dar nu-i avantajeaza profilul moral. Cred ca daca ar avea acces la rapoartele statistice de trafic in ceea ce priveste nivelul de varsta, de venituri si de educatie ale utilizatorilor website-ului nostru, ar fi mai retinut. ;)
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Bogdan Melu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 317
Membru din: 18 Mar 2013, 00:22
Localitate: Bucuresti

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de Bogdan Melu » 12 Iul 2013, 16:46

florentiniuga scrie:Aaaa... nu chiar. Dan are multe a spune. Pacat e ca le da drumul si la alea care il fac popular (chestie comerciala bine studiata) dar nu-i avantajeaza profilul moral. Cred ca daca ar avea acces la rapoartele statistice de trafic in ceea ce priveste nivelul de varsta, de venituri si de educatie ale utilizatorilor website-ului nostru, ar fi mai retinut. ;)
Remarca nu se referea in mod exclusiv la Dan.
Pe el l-am citat numai in ceea ce priveste "umplerea frigderului"
Evident ca Dan are multe de spus si de aceea cand am ceva sa ii spun,o fac direct cu subiect si predicat.
Trebuie sa il intelegi si tu ca este in primul si in primul rand comerciat si are nevoie de reclama.
Buna,rea,nu conteaza,reclama sa fie....si daca este greatis si mai bine...
Ultima oară modificat 12 Iul 2013, 17:09 de către Bogdan Melu, modificat 1 dată în total.
C.S. CARP ZONE

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de Dan Mitranescu » 12 Iul 2013, 17:03

florentiniuga scrie:
Dan Mitranescu scrie:P.S. zece clase peste tot ce am discutat pana acum , pentru Radu Bacau . =D>
De ce? Doar pentru ca se pliaza pe ideile tale? Hai sa fim seriosi, comentariul e superficial.
Nu am chef sa mai dezvolt dar polemica initiata se refera la o resursa acvatica limitata (vorbeam strict despre crapii mari), disputata de doua categorii cu interese antagonice - sportiv/recreativ si comercial.

Si uite Dane o intrebare directa, care tine de profilul moral: daca ai vedea o poza cu un crap de 20kg prins pe Dunare intr-un anumit loc si apoi eliberat si daca te-ai duce special acolo si ai avea sansa sa-l prinzi si tu, l-ai retine?

Daca se interzice prin absurd retinerea pestelui pentru consum eu unul ma las de pescuitul "de placere" . Prind anual cateva tone in concursuri . Nu mai pot si de "placere" .
Pescuitul nu o sa fie niciodata o distractie pentru mine . Chinuitul animalelor avand ca justificare distractia este un lucru rau, pe care nu l-am adus niciodata in discutie .
Nu m-am gandit in viata mea ca ma duc la pescuit sa prind ce elibereaza altii . Poate cunoasterea directa a fenomenului imi implementeaza direct in subconstient acest lucru. Nu stiu.
Nu am sa merg niciodata la pescuit cu scopul de a cauta si divulga locuri cu pesti ( indiferent ca sunt mari sau ca sunt crapi ) pentru ca altii sa se distreze cu ei . Cum spuneam mai sus , nu accept ideea ca pescarii sa se distreze cu pestii . Nu ii acuz pe cei care fac acest lucru dar nici nu le ofer avantaje. Le respect obtiunea , dar de la mine nu le ramane nimic.
Sper ca am fost explicit .

Avatar utilizator
Bogdan Melu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 317
Membru din: 18 Mar 2013, 00:22
Localitate: Bucuresti

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de Bogdan Melu » 12 Iul 2013, 17:14

[/quote]
Daca se interzice prin absurd retinerea pestelui pentru consum eu unul ma las de pescuitul "de placere" . Prind anual cateva tone in concursuri . Nu mai pot si de "placere" .
Pescuitul nu o sa fie niciodata o distractie pentru mine . Chinuitul animalelor avand ca justificare distractia este un lucru rau, pe care nu l-am adus niciodata in discutie .
.[/quote]

Ok,este un punct de vedere,il respect ca atare si apreciez modul in care a fost expus.

Intrebare:Chinuirea animalelor avand ca justificare un concurs organizat legal este un lucru bun?
C.S. CARP ZONE

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de Dan Mitranescu » 12 Iul 2013, 17:18

florentiniuga scrie:Aaaa... nu chiar. Dan are multe a spune. Pacat e ca le da drumul si la alea care il fac popular (chestie comerciala bine studiata) dar nu-i avantajeaza profilul moral. Cred ca daca ar avea acces la rapoartele statistice de trafic in ceea ce priveste nivelul de varsta, de venituri si de educatie ale utilizatorilor website-ului nostru, ar fi mai retinut. ;)
Profilul moral ? Pai profilul moral este ridicat prin a te prezenta exact asa cum esti , nu sa pozezi in lebada . Aici am avut eu de castigat Florentin . " Chestia asta comerciala bine studiata " ( :)) ) este o chiestie de viata la mine . Asa am fost educat si asa am avut de castigat in relatia cu oamenii . Si aici ma refer strict la respect , nu la bani sau placeri ascunse .

P.S. de unde cunosti veniturile si educatia utilizatorilor website-ului ? ;)

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de florentiniuga » 12 Iul 2013, 17:22

Dan Mitranescu scrie:
florentiniuga scrie:Si uite Dane o intrebare directa, care tine de profilul moral: daca ai vedea o poza cu un crap de 20kg prins pe Dunare intr-un anumit loc si apoi eliberat si daca te-ai duce special acolo si ai avea sansa sa-l prinzi si tu, l-ai retine?
Nu ii acuz pe cei care fac acest lucru dar nici nu le ofer avantaje. Le respect obtiunea , dar de la mine nu le ramane nimic.
Sper ca am fost explicit .
Maxim! <:-P
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de florentiniuga » 12 Iul 2013, 17:41

Dan Mitranescu scrie:P.S. de unde cunosti veniturile si educatia utilizatorilor website-ului ? ;)
Inscrie-ti site-ul in Trafic.ro si o sa vezi. Uite exemplul de pe un cont demo: http://www.trafic.ro/statistici/trafic. ... 93554#stat
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de Dan Mitranescu » 12 Iul 2013, 17:43

Bogdan Melu scrie:
Daca se interzice prin absurd retinerea pestelui pentru consum eu unul ma las de pescuitul "de placere" . Prind anual cateva tone in concursuri . Nu mai pot si de "placere" .
Pescuitul nu o sa fie niciodata o distractie pentru mine . Chinuitul animalelor avand ca justificare distractia este un lucru rau, pe care nu l-am adus niciodata in discutie .
.[/quote]

Ok,este un punct de vedere,il respect ca atare si apreciez modul in care a fost expus.

Intrebare:Chinuirea animalelor avand ca justificare un concurs organizat legal este un lucru bun?[/quote]

Este un lucru foarte rau dupa parerea mea legat de peste ca vietate . Nu stiu cati au vazut cum arata gura crapilor din carpodroamele vechi.
Ipocrizia o vad in expunerea patronilor de balti care folosesc expresii gen "copilasii mei " la adresa pestilor din iazul propriu .
Respect maxim pentru patronii care recunosc ca au trait in trecut din vanzare de peste sau care recunosc ca vad lucrurile ca pe o afacere nu ca pe o placere , cum jubileaza unii.
Pescuiesc in competitii pentru ca ma ajuta in afacere , in cunoasterea necesitatilor pescarului , in reclama adusa de reusitele de acolo cat si pentru intrecerea in sine .
Am mai spus si in alte ocazii , in subiecte cu total alt sens: Pescuitul pentru mine ( mai ales in competitii ) inseamna ceva numai pana cand swingerul se ridica sau coboara . Partea care urmeaza este o "uzura" care imi displace . Nu ii condamn pe cei care traiesc drill-ul si nici nu ma dau etalon in ce este bine si ce este rau . Asa simt eu si atat .
Ultima oară modificat 12 Iul 2013, 17:58 de către Dan Mitranescu, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de Dan Mitranescu » 12 Iul 2013, 17:46

florentiniuga scrie:
Dan Mitranescu scrie:
florentiniuga scrie:Si uite Dane o intrebare directa, care tine de profilul moral: daca ai vedea o poza cu un crap de 20kg prins pe Dunare intr-un anumit loc si apoi eliberat si daca te-ai duce special acolo si ai avea sansa sa-l prinzi si tu, l-ai retine?
Nu ii acuz pe cei care fac acest lucru dar nici nu le ofer avantaje. Le respect obtiunea , dar de la mine nu le ramane nimic.
Sper ca am fost explicit .
Maxim! <:-P
Scoatere din context in vederea denigrarii interlocutorului atunci cand altceva nu mai tine ! Nu este un lucru moral nici asta ! <:-P

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de florentiniuga » 12 Iul 2013, 17:57

Contextul exista imediat deasupra, nu l-a sters nimeni si nu citeste nimeni o singura postare (a mea) din tot topicul.
Dar nu asta era pe scurt raspunsul tau? Cumva in context se intelegea exact invers?
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de Dan Mitranescu » 12 Iul 2013, 18:09

florentiniuga scrie:Contextul exista imediat deasupra, nu l-a sters nimeni si nu citeste nimeni o singura postare (a mea) din tot topicul.
Dar nu asta era pe scurt raspunsul tau? Cumva in context se intelegea exact invers?
Nu trebuie sa se inteleaga invers . Trebuie sa se inteleaga altceva ! ( alta jonglerie si asta :D )
In ce am scris eu spun ca "nu acuz pe cei care se distreaza cu pestii" , iar din citatul tau se intelege ca acest lucru se refera la cei care elibereaza crapi mari.
Ideea ca "nu judec" implica faptul ca pot sa o si fac . Atat timp cat se refera la cei care elibereaza pesti mari nu ma caracterizeaza .
Eu ma refeream la cei care se distreaza cu pestii . ( un pui de zoofilie :D )

Total altceva .

Vezi nuanta asta cat conteaza si cata dibacie este in a o expluata !? Totusi morala nu se ridica la valoarea inteligentei in aceasta situatie !
Poate nu a fost premeditat , dar eu sunt atent ! :D

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Crapi mari in balti private

Mesaj de florentiniuga » 12 Iul 2013, 22:27

<:-P ;)
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”