Crestinesti...

discutii off-topic despre orice

Moderatori: mini_mic, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Crestinesti...

Mesaj de stefanflorin » 17 Apr 2008, 19:29

Ai uitat urarea :lol:
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Crestinesti...

Mesaj de timer » 17 Apr 2008, 21:36

stefanflorin scrie:Ai uitat urarea :lol:
Salut Fane!Se subantelege:Fir intins! :)

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Crestinesti...

Mesaj de timer » 18 Apr 2008, 13:45

Drum bun...!
Sunt convins ca multi conduceti Logan sau Jeep ,dar ati calatorit si cu mijloacele de transport in comunCa sunt autobuze tramvaie,metrouri ,toate au acelasi numitor comun:sunt facute pentru oameni si de oameni.Sa ne bucuram de ele si sa aruncam o privire.La urcare cautati sa impingeti cu disperare si cu toata forta de care dispuneti,folosindu-va de maini picioare si cautti sa utilizati prin alternanta labele piciorului pentru a crea spatiu vital.Folositi formule cat mai politicoase si indemnuri de genul"Avansati mai in fata!"sau "Haideti domne,o data,ca mi-a prins usa plasa cu oua!"Efectul va fi cel scontat si vei constata ca se produce o mica rumoare in randul calatorilor invecinati si vei reusi sa inaintezi cei cativa centimetrii doriti.Daca printr-o minune ajungi sa ocupi un loc ,orienteaza-ti privirea spre geam si ignora pe cat posibil femeile insarcinate si batranii(doar nu i-ai pus tu sa urce si pana la urma de-aia sunt taxiuri ,sa fie folosite)Nu lua bilet niciodata!Biletele sunt pentru fraieri si cei bogatiTu esti prea sarac sa cumperi bilet.Daca te prinde controlorul incearca cu tot dinadinsul sa-l convingi ca l-ai pierdut din cauza inghesuielii si ca ar fi bine sa se suplimenteze numarul de mijloace de transport in comun.Nu renunta in nici un chip,chiar daca insista sa platesti amenda,spunand ca guvernantii sunt de vina si da neaparat vina pe institutia prezidentiala.Daca cumva vreun vecin de calatorie e prins ca si tine fara bilet,agita spiritele,incercand sa creezi o mini revoltaAsta prinde bine si nu uita sa acuzi controlorii ca sunt pusi sa jefuiasca cetateanul de rand.Vei avea o surpriza cand o sa constati ca ai multi sustinatori.Nu folosi deodorante si pasta de dintiCel mai indicat este sa mananci inainte de a pleca de acasa un catel de usturoi.Toate astea te vor ajuta pe timpul cand te vei deplasa spre coborare si-ti vor crea culoar si o aura de domn respectabil,invatat cu munca.Cand cobori scarile,arunca o privire urata inspre sofer(vatman) si incheie-ti periplul cu cuvintele"Fir-ar ai dracului,cu autobuzele (tramvaiele)lor,ca de-aia nu ne-nghite UE!" Si acum urarea:Fir intins! :)

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Crestinesti...

Mesaj de timer » 19 Apr 2008, 11:03

Dar daca...
Nesiguranta rezolvarii unei probleme,da nastere la tot soiul de intrebari,care mai de care mai rascolitoare,pe care ti le pui,constient de faptul ca birocratia de la ghisee n-a intzarcat.Prima intrebare care-ti trece prin cap este:"DAR daca mai trebuie ceva?"Ai mai patit-o de cateva ori,asa ca vine solutia salvatoare:"Las' ca iau mai multe!"Acest" multe" se reduce ,de fapt,la strictul necesar,indeobste"hartiile" cele datatoare de izbavire(doar pleci la scoala cu tema facuta,DAR mai stii?)Buuun!Ajungi la ghiseu(poarta imparatiei)Aici te intampina o fatza plictisita,sigura de statutul care-l poarta,de zmeu pe propriul taram.Zmeul nu arunca flacari pe nas,doar ca iti va da de inteles ca timpul e dramuit si nu accepta prea multe explicatii lamuritoare.Tu,cel din fata zmeului,stii in general ce te asteapta,numai ca te roade prima intrebare:"DAR daca...?"Profitand de starea ta de neliniste,satrapu' ,dupa inspectarea "actelor" ,ataca decisiv:"Mai trebuie si...!"Replica ta vlaguita de emotie:"DAR am citit pe afisier si nu mai trebuie altceva!" va fi din nou atacat de data asta cu o alta lovitura si mai dura,expediata exact intr-o zona in care te asteptai mai putin:"Au venit dispozitii ulterioare!"Nu-i mai spui zmeului(si-asa e inutil) ca "noutatile"trebuiau afisate langa "blazonul" imparatiei si pleci infrant(eventual injurand in gand"ulterioarele" si "imparatia")obsedat toata ziua de intrebarea:"DAR daca...?" :shock: Si acum urarea:Fir intins!

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Crestinesti...

Mesaj de stefanflorin » 19 Apr 2008, 21:48

Aplauze :D
PS: ar trebui sa ai o rubrica speciala la un ziar, le scoti pe banda :lol:
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: Crestinesti...

Mesaj de RaPpSodIq » 19 Apr 2008, 23:21

Doamne timer, nu imi pot da seama cum le scoti asha. Le visezi noaptea? Ar trebui sa faci ceva pe chestia asta, ca ai talent gramada. Ii grotesc ce scoti din tine. Respecte! Baga tu urarea! :D
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Crestinesti...

Mesaj de timer » 20 Apr 2008, 08:58

Stimati prieteni pescari,va multumesc pentru incurajarile si cuvintele frumoase.Aceste povestioare(unele mai reusite,altele mai putin :oops: )le-am scris,inspirat fiind,din viatza cotidiana,ca doar subiecte se gasesc cu ...duiumul.O parte din ele sunt creatzii mai vechi,altele mai recente.Va marturisesc ca le scriu din pura placere,fara un scop anume,mai mult din amuzament...In limita posibilitatilor,o sa incerc sa mai postez la aceasta rubrica,in sperantza ca va voi oferi(cat merge..neuronu'),cateva clipe de destindere...intre doua partide de pescuit.Sau cine stie?Inca o data ,va multumesc ! Si acum ,urarea :fir intins! :)
////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Se apropie
Pregatiti-va muschii,ca mai e putin…
Totul incepe cu nelipsitul maraton al gasirii materiei prime:mielul si ouale.Mielul(exponentul de baza al mesei pascale)va fi inpachetat si carat in saci de plastic(de regula stravezii)din care sarmanul sacrificat va ranji trecatorilor,belit si jupuit.Traseul procurarii oualelor va fi si el unul sinuos.Exceptand privlegiatii,care le primesc de la "rudenii"(de la sat),ceilalti cautatori de oua vor alege calea cea mai la-ndemana:pietzele de cartier.Si cum fiecare le vrea(pe oua)mai ieftine(Cu cat le dai,mamaie?) si ,daca se poate,cat mai proaspete(Acu' le luai maica din cuibar!)finalul va fi mai intotdeauna unu' fericit(Io le gasii cu galbenusu' rosu!)
Acasa e alta mancare de …miel
Si alta randuiala.Mielul va fi atacat voiniceste!Portionat in fel si chip,pe bucatzi dinainte stabilite(de ciorba,de drob si de tava)isi va gasi in sfarsit binemeritata cinstire si lauda crestineasca:Scazu' la jumate,taiat!Mai apoi,intre doua sarje de cozonaci si o plamadire de salata boeuf,se va gasi timp si pentru vopsitul oualelor(Parca-s mai frumoase astea ca anu' trecut!)Lucrarea nu va lua sfarsit,decat atunci cand,dupa primenire,vor fi luate cu asalt ultimele redute crestine:bisericile.In tihna!Vineee.. :D Si acum, urarea:fir intins!

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Crestinesti...

Mesaj de mircea13 » 20 Apr 2008, 12:03

Fata cu benzina....... cauta baiat cu Maibah. Rocada !
Ultima oară modificat 20 Apr 2008, 12:15 de către mircea13, modificat 1 dată în total.
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Crestinesti...

Mesaj de mircea13 » 20 Apr 2008, 12:14

Eu îi vreau,dar ei......mai puţin. Problema este rezolvata 5o%
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Crestinesti...

Mesaj de mircea13 » 20 Apr 2008, 12:44

Cu ocazia zilei de Florii calde felicitari celor care au nume legate de aceasta zi. Fir intins ! Mircea :lol:
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Crestinesti...

Mesaj de timer » 21 Apr 2008, 15:40

mircea scrie:Fata cu benzina....... cauta baiat cu Maibah. Rocada !
Am inteles ,da' ce cifra octanica tre sa aiba benzina(fata)? :)

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Crestinesti...

Mesaj de timer » 21 Apr 2008, 15:50

Doina de ...jale..(intelege fiecare ce vrea)
////////////////////////////////////
Traiane cu vorbe dulci
Spune-ne unde te duci?
Si te duci unde nu stii
Unde nu mai poti veni!
Numai azi nu este joi(aia, 322)
Zi de jale si nevoi!
Si-oi ocoli pe la munte
Da' nu poti, ca-s pietre multe!
Si-oi ocoli pe la mare
Da' nu poti,ca-i departare!
Doua vorbe sa-ti vorbesc
Si-apoi sa ma despartzesc!
Fie-ti trupul la hodina
Si sufletul la lumina!
Ca mi-ai avut boala grea
Traienele,mila mea!
Si mi-ai avut boala mare(ceva pi la cervicale)
Si-ai purtat-o pe picioare!
Cui ne lasi acum pe noi
Singuri si plini de nevoi?
Jale mare,ceasul rau
Ne-om usca de dorul tau!(sau cine stie?))
As mai doini,da' mi-e greu
Te lasam cu D-zeu!
/////////////////////
Si-acum urarea:fir intins! :)

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Crestinesti...

Mesaj de stefanflorin » 22 Apr 2008, 12:03

:D asta e "Miorita" varianta contemporana sau...? :mrgreen:
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Crestinesti...

Mesaj de timer » 22 Apr 2008, 16:26

stefanflorin scrie::D asta e "Miorita" varianta contemporana sau...? :mrgreen:
Fane,esti p-aproape... :)

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Crestinesti...

Mesaj de timer » 22 Apr 2008, 20:13

Cezar
/////////////
--Marine,scoala-te ca ti-au iesit greierii din calcai!A lu' Dumitru pleca cu caruta la coceni pana-n rasaritul soarelui,asta da barbat la batatura!
-Unde-i sticla cu vin d'asara,fah Marie?zise Marin aprinzandu-si mahorca
-Ai uitat c-ai varsat-o cu piciorul,cand te-ai urcat in asternuturi?Unde ti-o fi capu',vai de nascarea ta! sudui Maria,aranjand cerga de la marginea patului.
Marin casca,stinse mucul de tigara pe un ciob de sticla,isi trase nadragii si camasa tocita la maneci si iesi in curte cu ochii inca mici de somn.La usa il astepta Hotzu,cainele de maidan,pripasit nu se stie cum in ograda lui Marin si a Mariei.Cu ochii jucausi si dand din coada,ii urmarea fiecare miscare,jinduind cu pofta la un colt de paine.Fara sa-l bage in seama,Marin lua cana de pe pridvor,o indesa in galeata si sorbi cu nesat cateva guri zdravene de apa.Se duse apoi la hambar,calcand talamb pe pamantul batatorit,lua traista si secera si isi sterse o pata imaginara de pe incaltarile scofalcite de vreme.Cu miscari lenese,inhama apoi pe Cezar,o martoaga costeliva si fara vlaga,se sui in caruta cu rotile tocite de glodurile campului si se pregati de plecare inspre tarlaua din capu' satului ,unde aveau ei porumbul.
-Marine,striga nevasta-sa auzind poarta deschizandu-se,sa treci pe la primarie ca azi se dau banii de motorina,sa nu uiti!
-Nu uit fah,uita-m-ar moartea,zise Marin,pipaind sticla de tulburel din traista,pusa de el in dupa amiaza trecuta ,cand era treaz.Dadu bici lu'Cezar,care,poticnindu-se, se balega la iesirea din curtea casei.
-Asta e norocu'meu,'tui viata ma-sii ! -zise Marin,cantarind din ochi balega aburinda
Un card de ciori ii trecu falfaind pe deasupra capului croncanind a paguba si a foame
-Dia,Cezare!
///////////////////////
Si acu,urarea:Fir intins! :)

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”