Crestinesti...

discutii off-topic despre orice

Moderatori: mini_mic, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Crestinesti...

Mesaj de timer » 29 Sep 2012, 08:35

Breviar
--------------
Modul da pescuit depinde de tehnica fiecaruia.I-ai incurcat guta vecinului…dreacu te-a luat.
Tipare in pescuit nu exista.Improvizatiile is binevenite , dar nu iesi den comun ca… dracu te “citeste”..
Nelinistea dinaintea unei partide , suprim-o! Esti incordat ,… dreacu te-a pandit…
Inconstienta nu-si are loc in pescuit.Ai dat cu lanseta peste firu de-nalta..dracu te primeste.
Imprejurarile iti vor fi potrivnice sau nu..Te-a prins ploaia la greu..dracu si-a bagat coada..
Mareata -i ziua , cand ai prins captura capitala.De multe ori , canci ..Deci , ..dracu te slujeste..
Rol da actor nu ai.Cel mult raspunzi de decoruri.Pestii fac scenariu’ si ..dracu regia..
Oamenii nu-s toti la fel..Multi sunt ai reac…Filtreaza cu minciogu…
Reflexia apei iti da o stare de incantare.Nu privi , totusi , continuu luciu apei , ca faci albeata-n ochi..Tot necuratu’ , s-ar zice…
Imaginea unui pescar fericit e destul da rara..Cum ..dreacu… sa fii in al noulea cer , cand stai ca proasta pa balta…
Neacceptarea esecului face parte den hibele pescaresti..Stai reac acas’ , de nu-t convine!
Inceputul in ale pescuielilor e mai greu.Urmeaza faza acuta , apoi a cronica..Deci, tot la ala ajungi..Ala , invocat da mine…
Fişiere ataşate
Prins la boaba  porumb la Fantanele
Prins la boaba porumb la Fantanele

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Crestinesti...

Mesaj de timer » 13 Oct 2012, 19:58

Ala care le dezbarliga e profesor , nene… Si-o face si far de ajutor…Ferice de mama lui si de compania , care-l are-n plata..Pai , statui io ceva timp la baza stalpului da piatra , privii profund la ale intortocheli de mate si ma simtii inferior , fata de-asa minunatie..Iar primul gand ce-mi trecu prin cap , fu legat de firele incolacite ale lansetelor , cand le dau io dreacu pa balta si jinduiesc a fi separate..Ce sa mai , un intreg ritual ..Ca la sf. Parascheva , cand cu pelerinaju’ , pentru o lecuta di sanatati si bunastari…Mai , mai , ca-mi venea , sa ma urc pa stalp si sa-ncerc sa le deznod..Da’ , ziceau dusmanii , ca am ganduri necurate ..Tre sa ne ferim de rele , ca ne ducem la inchisoare si-acolo e cu alifie.. :-B
Fişiere ataşate
Imag040.jpg

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: Crestinesti...

Mesaj de sorin1362 » 14 Oct 2012, 03:43

Inchipuie-ti ca toata aceasta matzaraie ar fi ingropata in paralel cu conductele de gaz si cu cele de apa ... La un moment dat ar aparea un individ cu o basca ce a fost candva neagra, cu un maiou ce a fost candva alb si cu un chishtoc in coltul gurii ce a fost candva tigara ... si la bordul unui excavator ar incepe sa trazneasca cu cupa, fara discernamant ... ca de, l-au trimis sefii sa sape aiurea. Consecintele sunt lesne de anticipat. :)
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Crestinesti...

Mesaj de timer » 21 Oct 2012, 18:11

sorin1362 scrie:Inchipuie-ti ca toata aceasta matzaraie ar fi ingropata in paralel cu conductele de gaz si cu cele de apa ... La un moment dat ar aparea un individ cu o basca ce a fost candva neagra, cu un maiou ce a fost candva alb si cu un chishtoc in coltul gurii ce a fost candva tigara ... si la bordul unui excavator ar incepe sa trazneasca cu cupa, fara discernamant ... ca de, l-au trimis sefii sa sape aiurea. Consecintele sunt lesne de anticipat. :)
Ai uitat pichameru'... :)

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Crestinesti...

Mesaj de timer » 21 Oct 2012, 18:15

N-am uitat , ca nu-s nerod , cand m-am tras pe calanod ,
Ma caiesc , c-a fost cam ludic , ca n-a fost unu’ soludic
Si-am stat ca tontu’ pistatic , in loc sa fi fost tufalnic..
Te dadeai inocentima , ca sa-ti creasca coenzima,
Da’ , cand am veridicat si la clarid ti-am umblat ,
Era da mult rosuar , ca tu ai fost in viespar , asta ca sa-ti fie clar…
Parc vad , era-ntr-o miercuri , n-am putut dacat trecercuri ,
Da’ si –asa , d-atat urcus , m-a durut la amarcus…
Sarece inima mea , mi-ai turnat telin in ea (dansa)..
http://www.youtube.com/watch?v=rj7ypxAk ... r_embedded
Si traducerea melodiei:
Spuni spuni vruta mea (Spune spune iubita mea)
Cari da di gura ta? (Cine da de gura ta?)
Spuni spuni vruta mea (Spune spune iubita mea)
Cari da di gura ta? (Cine da de gura ta?)

Spuni`ni feata mas mi vrei (Spune`mi fata daca ma iubesti)
Ca tze plangu` lea ochii`a tai? (De ce plang ochii tai?)
Spuni`ni feata mas mi vrei (Spune`mi fata daca ma iubesti)
Ca tze plangu` lea ochii`a tai? (De ce plang ochii tai?)

Spuni spuni feata nica (Spune spune fata mica)
A mea inima`s disica (A mea inima se rupe)
Spuni spuni feata nica (Spune spune fata mica)
A mea inima`s disica (A mea inima se rupe)

Spuni`ni feata mas mi vrei (Spune`mi fata daca ma iubesti)
Ca tze plangu` lea ochii`a tai? (De ce plang ochii tai?)
Spuni`ni feata mas mi vrei (Spune`mi fata daca ma iubesti)
Ca tze plangu` lea ochii`a tai? (De ce plang ochii tai?)

Spuni spuni feata`armana (Spune spune fata aromana)
Cari tu bratza`nit e`aduna? (Cine te strange in bratze?)
Spuni spuni feata`armana (Spune spune fata aromana)
Cari tu bratza`nit e`aduna? (Cine te strange in bratze?)

Spuni`ni feata mas mi vrei (Spune`mi fata daca ma iubesti)
Ca tze plangu` lea ochii`a tai? (De ce plang ochii tai?)
Spuni`ni feata mas mi vrei (Spune`mi fata daca ma iubesti)
Ca tze plangu` lea ochii`a tai? (De ce plang ochii tai?)

Spuni spuni vruta mea (Spune spune iubita mea)
Cari da di gura ta? (Cine da de gura ta?)
Spuni spuni vruta mea (Spune spune iubita mea)

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Crestinesti...

Mesaj de timer » 03 Noi 2012, 20:07

Acuma , de Halloween , cu scheleti si masti din plin , imi facusem io un plan , sat trag o fuga la Bran , la castelu’ bantuit , de secole construit.. Drumul la Brasov nu-i lung , din Banie ca s-ajung , nicidecum primejdios , ca doar n-as fi mers pa jos..Dar , sfanta realitate imi dadu un semn , mai , frate..Ma catai in pozonare , ca ziceam ca-i teancu’ mare , canci plecare…Motiv clar , se intelege , ca n-am venituri da rege…Si asa , cu demnitate , ragaind da libertate si plin da identitate , cu gandire de-a curata , nu den cea falsificata , imi gasii altfel de tel : imbracai pe Wilsonel , da far da portjartier , c-asa are mai mult fler..Cipilica si afis , scuze, de-o privi piezis..Ca mai stiu io unu , care tat priveste-n dunga , cat e ziulica lunga..
Fişiere ataşate
Imag006.jpg

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Crestinesti...

Mesaj de timer » 10 Noi 2012, 12:08

De o luna-ncoace , gura nu le tace si-mi trimit pa mail , destul de abil , fara sa le cer , mesaj in eter: epilat total , chiar si inghinal..Sa fiu ras la pele , pacatele mele , de la vintre-n jos , c-ar fi cu folos..S-arat ca o juna , fara de cununa , iar paru’ de-l port , sa fie too short.Pai , de m-oi uita , in oglinda mea , mai determinat , cu un chip socat , o sa vaz un chel , nu un top model (vorba vine)..Asta-i treaba veche , la spam se petrece si nu vor sa plece , umple-s-ar de streche !
Pai , cum , fratilor, io sunt sclavul lor , sa trag la edec , franghia s-o frec? Corabie nu-i , pune-ti pofta-n cui, ca doar is barbat , nema epilat…Eu voi pa pamant , ca sa scurm adanc , fericirea mea e altundeva , pai ce pana(lanseta) mea !
http://users.heeloo.ro/ioska/gallery/12 ... _cocos.jpg

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Crestinesti...

Mesaj de timer » 17 Noi 2012, 20:10

E prea multa liniste , pe aceasta iniste.. Noi avem vocatie , dorim agitatie …Iarna asta , Mos Craciun , inainte de Ajun, se suie in sanie mai acataroasa , mai nabadaioasa , treaba datorata , hramului ce-l poarta.Reni cu nasu’ rosu ( ii vopsi , iar , mosu) se rotesc in zbor , in pacla din nor, ca o anelida , ca o crisalida ..Mosu-ti va trimite carte mai aparte , cu scrisu pe-o parte , ce n-ai mai vazut , da ai prevazut . Imposibile citate , de la FeMeI notate. Daruri , nu prostii , frumos ambalate , chiar de-s deghizate…Cu curaj sa gusti , din merele dulci , facute de faur , poleite-n “aur”, sa te veselesti , pana ametesti , cu nentu’ Setila , neam cu Flamanzila , cardas cu Berila , sa strangi prafu’ leilor , de pe tolba elfilor…Mai apoi , s-asculti , boncanitu’ cerbilor din inima codrilor , croncanitu’ ciorilor (fara nici un risc, dau gratis den plisc) din aria campului , chioraitu’ matelor , din miezu’ Carpatilor…Si – asta , nu-i nimic, mai ascult-un pic ! De s-o plictisi , la ora-n chindii , Mosu’ mai serveste, c-are balta peste si ii prisoseste : un caras sau doi , din cei cu solzi noi , patru , cinci hamsii , cu ochii zglobii , o icra de crap si-un rahat cu mac..Antidotul mare, il cara-n spinare: de pe la Bruxelles , al sau toiegel ..
Ho!Ho! Hodarrr!
Mosu' :-B :
http://4.bp.blogspot.com/_N2qVjR4PE5U/S ... aciun6.jpg

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Crestinesti...

Mesaj de timer » 04 Dec 2012, 12:30

S-ar zice , dupe mayasi , ca ne-o trage mintenas..Or soarele da cu flitu’ , or cade meteoritu’…Oricum , asta vreau sa spun , cica n-ar fi lucru’ bun..D-asta , ieri , pana-n chindie , dup-un gat da razachie , hotarai , cu competenta , sa-mi fac sacu’ da urgenta..Stand asa , cazut den prun , ma gandii ce dreac sa pun , sa-mi ajunga-n cursu’ lunii , cand o veni moartea lumii..Si , ca sa-mi umplu bocceaua ( lasai in pace sarmaua’ ) , imi deschisai debaraua..Catai , io , pa la cotloane si-alesei fro trei borcane : unu plin cu marinata ( facuta din pesti , odata), o zacusca rafinata si cu gust asezonata , iar al treilea , sa fac fatza , un borcan ras cu dulceata.Paine am , da’ nu pe vatra , indesai de-a feliata ( gasii dintr-aia vidata)..De beut , de n-o fi apa , aranjai si de-o agapa…Doo sticle cu cocean , de zaibar din altu’ an..De-o fi ceru’ far’ da luna si-o juma’ tuica da pruna..Iar ca supravietuire , mai fac o scurta rostire…
Am ace , gute si plute , de s-or aduna balti multe..N-oi prinde , io , sturion , da’ incerc de pe balcon…Acu’ , nu stiu ce sa fac , calendaru-i decalat..Toate lunile den an is da 31 la Dan(DD)..
Nu-i bai , 21 poa’ sa vie , io va tzuc tat din Banie! :)
ps/Cica, asta ar fi capu' rautatilor... @-)
http://geogon.wikispaces.com/file/view/ ... /mayas.gif

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Crestinesti...

Mesaj de timer » 15 Dec 2012, 20:31

Privind la guitatoru ’ den ograda (cine are , io n-am , (da ‘ asta nuielevat ) , n-ai cum sa nu simti o risipitornada den crestet spre calcai si sa nu te gandesti , cum sa-i faci veatza mai usoara , sa fie o sadictare pentru dansu ’ , mai ales ca se apropie Ignatu ’ ! El , porcu’ , ca d-aia-i porc , va fi un adevarat cremaculat pe batatura ! Pe langa faptul ca godacu ’ va trebui sa aiba acces la albastrudnic , la o zona confortabila den punct da vedere fizic , termic si imaginarativ, boxele pentru vieri vor trebui construite in cuscamant si nu oricum.. In asa fel , incat sa permita acestora sa se roteasca printre bolovanturi, sa se miroase , sa se auda si sa se vada intre dansii. Na belea ! Pai pentru asta trebe , neaparat , sa-i constientizam , sa-i castram la propusca si sa-i invatam primele notiuni de orientare topografica.. Si asta in prima urgenta ! Dac ’ dupa ce se rotesc si isi pierd mirosul , te trezesti cu ei ca isi fac avansuri amoroase si le vine o pofta uriasca .. Cand vieru ii vede cireasambla la vecin si ii vine da turtitan ? Doamne , fereste , nici nu voiesc , ca sa ma gandesc ! Nici odina si siesta , dupe portia da laturi , nu e uitata ! Propretarul da porcine va fi obligat sa-si cumpere incaltaminte nescartaitoare , pentru a nu perturba linistea in jurul cotetelor ! O sa-i zac lu ’ tzaica Leana , sa-si cumpere botosei , la prima pensie ! Tui paiu ’ ma-sii , curat murdar , coane ! :-w

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: Crestinesti...

Mesaj de sorin1362 » 06 Ian 2013, 10:48

M-am tot gandit unde sa-mi exprim public un OF (of, of, of ... nu off). Si am decis ca la "Crestinesti ..." e cel mai potrivit loc. Si asta cu toate ca nu este prea crestineste ce a facut ROMTELECOMUL ... va' sa zica DOLCE, ca de dumnealui vreau sa zic neshte vorbe de DULCE ... ;) Nu este prea crestineste ca acest DOLCE a "taiat" pachetul PRO tocmai intre Craciun si Boboteaza. Pai nu ieste tomna ortodox, vreau sa spun, mai fratilor sa ne-o traga pa la spate, cand noi stam in patru labe ca sa ne-o traga altii pa din fatza. Cu ce ne-o trag aia din fatza ? Pai inca nu stiti ? ... Cu taxe, cu impozite, cu accize, cu promisiuni electorale, cu dublari de preturi, cu etc, de nu le mai stie nimeni cate sunt. Iar ceilalti vin caine, caineste pe la spate si PAC-PAC (vorba lu' Jiji) prind si ei o gaura neastupata si nepazita si o infunda si p'aia.
Io'te cum m-au aburit astia de la ROMTELECOM din '95 incoace : " Sunteti un client fidel, blablabla ... asa ca ... blablabla". Iar eu ma umflam in pene de cat de mare si fidel client eram si nu vedeam si alte oferte. Adica plateam dublu, ma chinuiam sa prind pe net cate-un meci din liga de fotbal, netul pica mereu in arsita verii, nervi si nervi. #-o Pai mai da'va-n aia lu' Hector ... ca asa oi rezilia contractu' cu amprenta voastra vocala cu tot ... sa va stea in gat.
Si sa le mai spun la astia de la ROMTELECOM ca telefonul statea doar de decor pe perete ... si n-oi sta cu televizoru-n priza pana mi-or da ei numa' TARAF si ETNO. ;)
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Crestinesti...

Mesaj de florentiniuga » 07 Ian 2013, 17:21

Pe ast topic de satira
Ti-ai gasit sa fii nervos?
Atunci ce te miri mai frate
Ca ti-o trag toti pe la dos?!

Sa te-nvat eu nu cutez,
Ca esti mester cu penitza.
Doar as vrea sa-ti sugerez
Sa-i inviti la Perinitza.

Si cand ii alegi sa-i pui
In genunchi la sarutare,
Sa te pupe unde-ajung,
Ei stand jos, tu in picioare.

Imagine
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Crestinesti...

Mesaj de timer » 09 Ian 2013, 15:04

Pentru d-nul Sorin (caruia ii inteleg superarea) si pentru d-nul Florin (Perinita, bis)...Sa fiti iubiti! :)
De ma duc , sa achit banu’ , la ghiseu , s-a dus elanu’…Ca vezi , p-aia obosita , cu sfecla schimonosita…
Va spui , ca nu ma mai duc ( la ghiseu , da zabauc ) ca plec d-acolo nauc…
De ii pui o intrebare , acolo , une te doare , n-o sa primesti dezlegare ( sfiintii parinti au dezlegat mancarea da peste in posturi aspre ) si-ti mai trebe o lucrare ( alte acte, adicalea) si-ai plecat de-a-nboulea ...
Si-uite-asa , pana prinzi rostu’ , faci maraton , precum prostu’…
ps/Ce sa mai…Sa ai noroace , tre sa pui mana la floace..Ca acolo , ai izbanda si o faci pa dansa blanda (pa bugetara da la ghiseu)..Zic si io , da’ , nu-i asa , stai la rand si rupi pingea
@-) @-) @-)

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Crestinesti...

Mesaj de timer » 23 Mai 2013, 16:46

Den negura timpului , romanul si-a aparat glia strabuna si bunurile contra hoardelor cotropitoare..Inca o dovada , de iubire da pamant stramosesc :
Fişiere ataşate
Imag002.jpg

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Crestinesti...

Mesaj de florentiniuga » 23 Mai 2013, 17:12

Stransa legatura cu natura, a fost bine sintetizata in legendara expresie "romanul e frate cu codrul".
Fotografia de fata ar putea fi intitulata si "doi copaci". ;)
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”