Sa ajutam un om!

discutii off-topic despre orice

Moderatori: mini_mic, vali003, Coleman

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Sa ajutam un om!

Mesaj de nagy victor » 26 Aug 2010, 15:51

Sper din tot sufletul sa reusesti sa-ti aduni banii necesari pt. proteza cit mai repede
si urmatoarele poze sa fie facute pe malul apei , in timpul unui dril spectaculos ;) :)
iti doresc multa putere si sanatate :-h
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
Lucian Marogel
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 09 Oct 2009, 00:49
Localitate: Dabuleni Dolj

Re: Sa ajutam un om!

Mesaj de Lucian Marogel » 21 Sep 2010, 14:37

Asadar....
Am vorbit cu dr. si am stabilt ca saptamana viitoare (cred ca luni) ma internez pentru investigati iar cealalta saptamana (pe 4-5 octombrie) ma opereaza la sold pentru "montarea" protezei si in acelasi timp si la genunchi pt indreptarea piciorului. Am reusit sa mai facem un inprumut la banca si momentam am 180 milioane lei vechi. Astea-s vestile bune, vestea proasta este ca trebuie sa ma operez acum (pe data mentionata mai sus) ca apoi pleaca dr in alta tara ,
A zis sa facem operatia ca imi ajung bani de proteza si cateva zile de antibiotic dar pe parcurs sa fac rost de bani pentru a continua tratamentul pe care il pot lua si doar la flacon, preturile antibioticului sunt undeva pe la 100-150 ron flaconul (Anunturi Google),si mai am nevoie de doi donatori, dar asta nu e o problema chiar mare ca o sa gasesc si pe aici...daca totusi are cineva binevointa si poate sa-mi doneze sange (vreun inginer, tehnician, sa ajung si eu "mare" :)) ) sa imi lase mesaj pe mp sau chiar aici.
Deci....
Daca puteti (pe ultima suta de metri) sa ma ajutati cu cat de putin, o puteti face, contul este acelasi... Sau macar antibioticul daca il poate procura cineva mai ieftin sa ma anunte saptamana aceasta...postez numele antibioticului: Zyvoxid- linezolid
VA MULTUMESC TUTUROR.
Cu Stima Lucian.

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Sa ajutam un om!

Mesaj de nagy victor » 22 Sep 2010, 17:32

mult succes , prietene ! :-h
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
Lucian Marogel
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 09 Oct 2009, 00:49
Localitate: Dabuleni Dolj

Re: Sa ajutam un om!

Mesaj de Lucian Marogel » 17 Oct 2010, 11:54

Salut
Eu m-am internat de miercuri (29-09-2010), am facut toate analizele, radigrafiile, etc. , marti (05-10-2010) m-am operat, mi-a pus proteza, si au aparut mici inconveniente deoarece am avut hemoglobina mica si am pierdut mult sange in timpul operatiei (mi-a scazut tensiunea sub limita normala) si a trebuit sa ma duca la terapie intensiva pana miercuri (06-10-2010) noaptea (nu am avut acces la tel...) m-au tinut conectat la aparate ca sa ma restbilizeze.ajuns in salon au urmat durerile dupa operatie.... Operatia a fost una grea, si din privinta medicilor, si din privinta mea, si mai am mult "de tras" (si la propriu si la figurat) caci picorul este foarte "strans" din cauza muschilor si tendoanelor, si vor dura cateva luni bune pana o sa il "intind", vineri (08-10-2010) noaptea nu stiu cum naiba m-am miscat in somn si am luxat proteza (a "sarit" de la locul ei) sambata si duminica mari dureri si stat nemiscat in pat deoarece era proteza sarita si imi atingea nervul sciatic si ma durea ingrozitor piciorul, luni (11-10-2010) ma bagat iar la sala de operati pentru a-mi da proteza la loc, fiindca tot m-a anesteziat pentru a-mi fixa proteza, mi-a "tras" si de picior cu un fel de presa pana la indreptat perfect si apoi l-au fixat cu o orteza (am cumparato si pe aceasta) in speranta sa se mai )lungeasca tendoanele stand fortat .... toate bune pana am inceput sa imi revin din anestezie, dupa aceia simteam ca rupe orteza aceia la cat de mult forta in ia, in momentul acesta am avut cele mai mari dureri din viata mea, asa de mari incat nu a avut efect nici un calmant si am tipat de "m-a auzit tot spitalul" ,asta spun colegi de salon si "cadrele" ca eu nu prea imi amintesc din cauza durerilor, apoi a venit medicul de garda si mi-a scos orteza, revenind piciorul la loc ca un arc, in aselasi timp lasandu-ma si durerile. Deci am stat cu piciorul intins circa 5 ore ceea ce e foarte bine (chiar daca ma durut) ca s-au mai intins muschi si tendoanele si imi este mie mai usor sa il indrept treptat, treptat , cate putin, dupa ce se vindeca complet operatia. au mai continuat durerile (ca o febra musculara) dar cu calmante ma mai linisteam.
Acum sunt mai bine, am inceput sa "ma dau" cate putin pe marginea patului (in fund), dar 6 saptamani trebuie sa am grija (sunt limitat la anumite miscari) sa nu imi "sara" iar proteza deoarece nu am muschi acolo si de asta trebuie sa astept 6 saptamani, se refaca muschi.
Pe saptamana viitoare imi trag firele si imi dau drumu acasa, o sa postez atunci si poze cu radiografiile sa vedeti "minunea" de proteza si eventual si factura protezei (asta pentru carcotasi care credeau ca strang bani asa .... si nu pt proteza) care a costat 3500 de euro, plata in ron, cursul zilei respective, 15.015 ron.

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: Sa ajutam un om!

Mesaj de miyagi » 17 Oct 2010, 21:36

Taticule sa nu mi-o iei in nume de rau. Vreau sa-ti ajute Dumnezeu atat tie cat si alor tai si ai prietenului tau care din pacate s-a dus. Numai cine nu a patit nimic in viata nu poate sa inteleaga prin ce treci. Sa fi sanatos si sa poti iesi singur din casa la un pescuit.
In perioada asta mai exista inca un caz mai grav al unei fetite cu o tumora (parca) la creier. O comunitate s-a adunat deja si a inceput sa stranga bani pentru ca la ea timpul e scurt si-i priveaza viata. Cazul tau acum am reusit si eu sa-l aflu. Mai tine-ne la curent cu ce faci ca niciodata nu sti de unde sare iepurele.
Tine-te tare si nu uita ca inca mai sunt OAMENI pe lumea asta.
Ultima oară modificat 18 Oct 2010, 00:25 de către miyagi, modificat 1 dată în total.
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Sa ajutam un om!

Mesaj de nagy victor » 18 Oct 2010, 00:01

Luciane , stai linistit , eu si multi altii te credem
circotasi au fost , sunt si vor mai fi de acum incolo !
sa fii tare , mai tinem legatura :-h

@ miyagi

stiu ce inseamna o operatie pe creier , acum citiva ani am trecut si eu prin asta
dar cind ma gindesc ca este vorba de un copil , ma doare sufletul , crede-ma
nu pot decit sa-i doresc tot binele din lume , mult succes la operatie , sa creasca mare , frumoasa si sanatoasa pentru ca parintii ei sa se poata bucura de ea !

Dumnezeu s-o ajute
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: Sa ajutam un om!

Mesaj de miyagi » 18 Oct 2010, 00:23

nagy victor scrie:Luciane , stai linistit , eu si multi altii te credem
circotasi au fost , sunt si vor mai fi de acum incolo !
sa fii tare , mai tinem legatura :-h

@ miyagi

stiu ce inseamna o operatie pe creier , acum citiva ani am trecut si eu prin asta
dar cind ma gindesc ca este vorba de un copil , ma doare sufletul , crede-ma
nu pot decit sa-i doresc tot binele din lume , mult succes la operatie , sa creasca mare , frumoasa si sanatoasa pentru ca parintii ei sa se poata bucura de ea !

Dumnezeu s-o ajute
Te cred Victore si-l cred si pe baiat. Aveam doar un mesaj de incurajare. Momentan sunt blocat, dar as putea sa donez ceva din echipament pentru o licitatie daca putem organiza pe forum ca sa-l ajutam. Eu am mai avut participari la astfel de cazuri anul asta, in mod activ si inca nu am reusit sa dau toti banii de care m-am imprumutat pentru ultima.
Dumnezeu sa ajute tuturor.
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”