Despre pescuitul la Feeder

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
razvy
senior
senior
Mesaje: 262
Membru din: 18 Dec 2009, 18:17

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de razvy » 04 Sep 2011, 21:26

Da poti folosi un inaintasi textil ... dar eu zic k la primele aruncari sa le acorzi o mai mare atentie ... sa vezi cum reactioneaza batul la auncari in forta ...pentru k poti sa nu rupi firul dar poti rupe varful ...intelegi ce vreau sa zic ... sa cunosti lanseta ...si dupa cateva aruncari o sa vezi k o sa resti distanta de lansare ...! mult succes ...si fire intinse!

Avatar utilizator
mikcutu
senior
senior
Mesaje: 257
Membru din: 15 Iul 2008, 09:34
Localitate: Bucuresti

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de mikcutu » 05 Sep 2011, 14:08

lochness scrie:Intrebare: se poate folosi fir inaintas la pescuitul cu aceste bete de feeder ? eu pe balti folosesc montura cu momitor inline incarcat cu nada si forfac scurt textil si sincer sa fiu tot timpul mi-e frica in aruncari sa nu rup varful....

salut,

weekend-ul asta am fost la o partida de caraseala cu feeder-ul.
balta nu conteaza care este dar ceea ce as vrea sa iti spun este ca am folosit atat momitor (culisant) cat si cosulet de feeder pus pe antitangler.
concluzia este ca pe montura cu cosulet se vede trasatura mult mai bine decat pe cel cu momitor inline.
cum feeder-ul este conceput pentru pescuit fin, nu cred ca are rost sa te complici cu aruncari lungi.

poti sa ajungi destul de departe daca ii pui inaintas dar momitorul iti va lua din distanta.
eu am dat cu emerald-ul meu, cu plumb de 40g cam 100 m, dar sincer nu mai vreau.
incercam sa caut senzatii si sa scot ciortan de 2-3 Kg la feeder...intre timp m-am lasat pgbas pentru ca ai cam 95% sanse sa nu se intepe cum trebuie si pana sa te bucuri de drill, mai rebuie sa il si intepi cum trebuie; apoi mai vine si imposibilitatea controlarii pestelui cum trebuie.

asadar, eu as sugera ca lanseurile lungi sa le lasi pentru bete adecvate. la feeder sa te limitezi la max 50m.

Avatar utilizator
mikcutu
senior
senior
Mesaje: 257
Membru din: 15 Iul 2008, 09:34
Localitate: Bucuresti

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de mikcutu » 05 Sep 2011, 14:09

...apropos, stie cineva de ce daca folosesc cosulet vad trasatura mult mai clar decat daca folosesc momitor culisant?

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de florentiniuga » 05 Sep 2011, 15:55

mikcutu scrie:...apropos, stie cineva de ce daca folosesc cosulet vad trasatura mult mai clar decat daca folosesc momitor culisant?
Doar presupun... ca din momitor se elibereaza mai brusc nada si mai imprastiat, ceea ce face ca pestii sa se hraneasca mai comod, pe cand din cosulet iese mai grupat si pestii sunt mai violenti in competitia lor la hranire... dar e o simpla supozitie la afirmatia ta. Eu nu am sesizat aceasta diferenta.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
mikcutu
senior
senior
Mesaje: 257
Membru din: 15 Iul 2008, 09:34
Localitate: Bucuresti

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de mikcutu » 05 Sep 2011, 18:08

nu stiu exact ce greutate avea momitorul...dar cosuletul gol avea 25g.
oare daca momitorul ar fi avut o greutate mai mare, sa fi influentat in vre-un fel?

ar fi culmea tinand cont ca era culisant... :(

Avatar utilizator
razvy
senior
senior
Mesaje: 262
Membru din: 18 Dec 2009, 18:17

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de razvy » 05 Sep 2011, 18:46

Nu e nici o diferenta in a observa trasatura atunci cand folosesti momitor sau cosulet... daca ambele monturi sunt culisnte trasatura ar trebui sa se vada la fel ... akm apare o alta problema .. posibil k atunci cand pescuiesti cu momitor sa arunci montura la o distanta mai mare si de aea nu observi asa bine trsatura ...sau poate a fost chiar o diferenta de trasatura adik la modul de hranire as cum spunea si dl .florentin iuga mai sus .. numai bine!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de florentiniuga » 05 Sep 2011, 19:50

Cateva intrebari am.
In ambele variante foloseai acelasi tip de momeala? Am observat ca de exemplu la porumb, trasatura e mult mai violenta decat la viermusi.
In ambele cazuri ai folosit acelasi tip de nada si au fost prinsi pesti de aceleasi dimensiuni? Si asta face diferenta la trasatura.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
razvy
senior
senior
Mesaje: 262
Membru din: 18 Dec 2009, 18:17

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de razvy » 05 Sep 2011, 22:14

Exact ...folosesti aceasi lanseta ? sau ai doua de ex un heavy si un medium heavy... k atunci e normal sa vezi mai bine trsatura pe medium heavy...la fel si cu varfurile...numai bine!

Avatar utilizator
mikcutu
senior
senior
Mesaje: 257
Membru din: 15 Iul 2008, 09:34
Localitate: Bucuresti

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de mikcutu » 06 Sep 2011, 09:18

Oooooooo, am un singur bat de feeder.
De lansat lansam in acelasi loc (aproximativ). Nada si momeala a fost totdeauna la fel. La fel si pestii vizati... :-??

Ar mai fi o mica diferenta, in prima situatie, cand foloseam textil inaintas iar in a 2 situatie nu mai foloseama...pentru ca s-au rupt si nu am mai pus...

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de cosmake » 06 Sep 2011, 11:44

mikcutu scrie:Ar mai fi o mica diferenta, in prima situatie, cand foloseam textil inaintas iar in a 2 situatie nu mai foloseama...pentru ca s-au rupt si nu am mai pus...
Aceasta diferenta este majora si trebuia sa o iei in calcul prima oara. Inaintasul textil are elasicitatea aproape nula iar tu observi trasatura instantaneu in schimb monofilamentul in functie de marca are o elasticitate mai mica sau mai mare.Daca vrei sa vezi diferenta leaga de o sfoara o mica greutate si de un elastic aceeasi greutate si tragede ele in acelasi timp cu aceeasi forta si vei vedea ce se intimpla intre cele 2
Fir intins sa ai

Avatar utilizator
mikcutu
senior
senior
Mesaje: 257
Membru din: 15 Iul 2008, 09:34
Localitate: Bucuresti

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de mikcutu » 06 Sep 2011, 16:51

pai inaintasul il foloseam cand nu observam trasaturile....
am zis ca trasaturile le vedeam mult mai bine cand foloseam doar mono(de 0.16)

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de florentiniuga » 06 Sep 2011, 19:10

Adica foloseai pe inaintas textil naditor cu tub antitangle si cand s-a rupt ai renuntat la naditor si ai pus cosulet cu antitangle direct pe linia mono?
In cazul asta, singura diferenta ar putea fi din calitatea tubului antitangle. Daca textilul freca de marginea lui, pestii simteau rezistenta si implicit scadea si violenta trasaturii. Nu gasesc nicio alta explicatie care sa stea in picioare.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
mikcutu
senior
senior
Mesaje: 257
Membru din: 15 Iul 2008, 09:34
Localitate: Bucuresti

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de mikcutu » 07 Sep 2011, 09:24

Nu Florentin, initial am folosit momitor (arc) culisant cu inaintas textil si trasaturile erau aproape imperceptibile. Apoi s-a rupt si am pus cosulet cu tub antitangle direct pe monofilament iar trasaturile erau foarte vizibile.

In ambele cazuri am folosit acelasi varf.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de florentiniuga » 07 Sep 2011, 12:26

mikcutu scrie:Nu Florentin,...
Era nevoie sa ma contrazici si sa repeti de fapt exact ce am spus si eu ?! :-?

PS naditor = momitor
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
mikcutu
senior
senior
Mesaje: 257
Membru din: 15 Iul 2008, 09:34
Localitate: Bucuresti

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de mikcutu » 07 Sep 2011, 21:11

vroiam doar sa nu se faca confuzie intre prima situatie cand foloseam arc naditor fara antitangle si a 2 situatie cand foloseam feeder cu antitangle.

din ce ai spus tu:
Adica foloseai pe inaintas textil naditor cu tub antitangle si cand s-a rupt ai renuntat la naditor si ai pus cosulet cu antitangle direct pe linia mono?
se putea intelege ca foloseam tub antitahgle in ambele situatii.

Scrie răspuns

Înapoi la “Feeder”