Despre pescuitul la Feeder

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tache
senior
senior
Mesaje: 391
Membru din: 20 Dec 2008, 20:22
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de tache » 28 Aug 2012, 11:26

Multumesc Dl Florentin nici eu nu stiam exact.

Imi cer scuze de intrebarea la care nu am raspuns mai sus,am fost la pescuit in zona Podul Olt.

Intrebare:In timpul drilului la acet stil de pescuit cum se tine corect lanseta?Am observat la concursurile de stationar in pescuitul la match,dupa intepare pescarul tine lanseta in lateral cu varful apropiat de apa pana ce crapul ajunge aproape de mal.La feeder se procedeaza la fel?Va multumesc!
Prinde un peste si ... fa-l mare !

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de florentiniuga » 29 Aug 2012, 00:37

Nu e nevoie nici la match intotdeauna dar cand intra cate un peste mai mare, riscul de a pocni lanseta de sheffield, care e mai fragila, e mai mare daca e in pozitie verticala si pestele ii aplica un soc brusc. Am vazut destule plesnite in competitii. Daca e tinuta cu varful in jos, pestele nefiind fortat sa se ridice, nu face intoarceri atat de bruste ca atunci cand simte suprafata apei si pana la mal oboseste suficient ca sa nu mai puna probleme atat de mari (daca e pescarul priceput si nu-l forteaza). La feeder insa, varful lansetei este de obicei din fibra de sticla, avand o elasticitate mult mai mare iar varga in sine e ceva mai robusta. Asta nu inseamna ca un peste mare nu o poate rupe la un soc brusc pe contra, daca nu e frana bine reglata si pescarul precaut.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
tache
senior
senior
Mesaje: 391
Membru din: 20 Dec 2008, 20:22
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de tache » 29 Aug 2012, 00:50

Va multumesc frumos!
Prinde un peste si ... fa-l mare !

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de viorelb73 » 30 Aug 2012, 21:01

Eu folosesc la feeder, cu precadere, 3 monturi:
1. cea postata de ingerasdefoc, cu diferite tipuri de momitoare cosulet (cilindrice, paralelipipedice, prisme)

2. cu momitoare in-line de tipul
http://www.magazinpescuit.ro/product_in ... ts_id=8470 - pentru ape curgatoare
(http://pescuitfeeder.com/wp-content/upl ... 24x595.jpg)
sau
http://www.energofish.ro/product.php/Se ... r-CE/9387/ - pentru balta

3. cu momitoare rocket-feeder pentru longcast (fara tija anti-tangle)
http://www.energofish.ro/product.php/Mo ... logic/933/ - pentru balta mai ales.

Partea cea mai proasta e ca nu prea mai am timp ... daca s-ar vinde timp liber la alimentară ce bine ar fi!

Respect si ---<>< la toti!
Fişiere ataşate
ROKET-FEEDER3.jpg
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de Allen Besnovich » 02 Sep 2012, 13:32

fir 020mm, momitor inline 25grame, codita de 018mm, carlig 8.. rezultatul..
Fişiere ataşate
bulzesti2012 063.jpg
bulzesti2012 064.jpg
bulzesti2012 069.jpg
bulzesti2012 077.jpg
bulzesti2012 070.jpg
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de Allen Besnovich » 03 Sep 2012, 00:08

Cu montura respectiva am castigat locul 2 la cupa APO.RO la feeder , editia I, Bulzesti 2012... :)
Fişiere ataşate
DSCN0508.JPG
DSCN0439.JPG
DSCN0436.JPG
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
cai99
Veteran
Veteran
Mesaje: 705
Membru din: 31 Mai 2010, 19:59
Localitate: BUCURESTI

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de cai99 » 03 Sep 2012, 17:31

FELICITARI !!! =D> Si la mai multe concursuri pe podium. :-h

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de Neamtul » 05 Sep 2012, 13:02

ingerasdefoc scrie:va salut domnilor!am o mica nelamurire.e o intrebare la care dak nu gasesc raspuns ma Roade maxim :))
intentionez sa folosesc montura aceasta pt feeder.faza pe care eu nu o inteleg e ca in poza cosuletul e atarnat in partea mai scurta a tubului dupa care vine forfacul.in descrierea monturii cel care a scris articolul a precizat :"Urmariti montura din poza. Pe firul principal, incepand de sus in jus, spre forfac : fir principal, tub antitangle ( cu partea mai lunga in jos), bila cauciuc amortizoare, vartej dublu si forfac. Suplimentar, se poate monta un opritor pe linia principala, deasupra tubului antitagle, pentru a avea efect de autointepare"
nu mai inteleg nimic.sunt incepator la feeder si chiar va rog sa ma lamuriti.cum atarn cosuletul?cu partea mai scurta in sus cum zicea nenea in articol sau ca in poza?va multumesc. **==
Pune tubul invers, adica leaga forfacul la capatul lung al tubului. E mult mai sigur asa. Din experienta iti spun ca asa cum e in poza se incurca mult mai repede. Intre tub si vartej pui o bila sau un opritor mare de cauciuc si un opritor pe fir dupa tubul antirasucire. Eu il pun la 10-15cm de tub. Cand pestele face o miscare mai hotarata se agata si incepe distractia. Poti sa incerci si cu opritorul direct dupa tub, adica firul sa nu culiseze.

Avatar utilizator
tache
senior
senior
Mesaje: 391
Membru din: 20 Dec 2008, 20:22
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de tache » 29 Dec 2012, 13:23

Un an nou cu multa sanatate,varfuri cat mai indoite si recorduri noi la acest stil de pescuit!!!!
Va saluta cu respect tache' !
Prinde un peste si ... fa-l mare !

Avatar utilizator
cai99
Veteran
Veteran
Mesaje: 705
Membru din: 31 Mai 2010, 19:59
Localitate: BUCURESTI

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de cai99 » 29 Dec 2012, 17:21

Salut !!! Take multumim frumos, la fel si tie fire intinse si La multi ani. DOAMNE AJUTA RESPECT!!!

Avatar utilizator
tache
senior
senior
Mesaje: 391
Membru din: 20 Dec 2008, 20:22
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de tache » 17 Ian 2013, 13:41

A pescuit cineva special la amur cu acest stil de pescuit?Poate sa imi spuna/ne spune ceva detali ?
Multumesc!
Prinde un peste si ... fa-l mare !

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de florentiniuga » 17 Ian 2013, 15:00

tache scrie:A pescuit cineva special la amur cu acest stil de pescuit?Poate sa imi spuna/ne spune ceva detali ?
Multumesc!
E mai greu cu tenul, e un fel de "Doamne fereste!" pentru feeder-isti si nu cred ca vrea mai nimeni sa-l prinda intentionat. Daca intra din greseala, e care pe care. Imagineaza-ti lupta la mal cu o varga extrem de flexibila si unul din cei mai bataiosi si violenti pesti. Riscul sa plangi dupa lanseta/montura/peste e foarte mare daca nu ai o experienta si prezenta de spirit foarte mare.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

hannibal
senior
senior
Mesaje: 456
Membru din: 15 Noi 2012, 01:40
Localitate: Bucuresti sector 6

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de hannibal » 20 Ian 2013, 08:02

va salut! sunt incepator in ale pescuitului cu feeder si vreau sa intreb cate ceva. pe rauri pot sa pescuiesc cu fir de 25 la power feeder de la et cu actiune 40 150 gr si inaintas de 0,16 si cu fir de 0,20 si inaintas de de 0,16 sau chiar 0,14 la maver multi tip cu actiune d la 30 la 80 grame? deasemenea pot sa folosesc cosulete de 50 grame la maver sau daca sunt incarcate cu nada e greutatea prea mare pentru maximul pe care il poate arunca lanseta? mentionez ca o sa pescuiesc cu ele pe arges in cea mai mare parte si la dunare ocazional . deocamdata am cosulet de 50 si 65 grame. credeti ca pentru power feeder ar fi bine sa folosesc cosulete mai grele sau sa folosesc varful de mijloc si sa pun cosuletele de 65 g ?

Avatar utilizator
tache
senior
senior
Mesaje: 391
Membru din: 20 Dec 2008, 20:22
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de tache » 20 Ian 2013, 19:10

Salutare,cam asta e parerea mea pentru un pescuit la feeder pe rau:
-trebuie mai intai sa cunosti foarte bine zona in care pescuiesti (adancime,structuri,etc);
-specia de pesti care o ai vizata.
-pe rau eu nu am pescuit cu inaintas si nici nu cred ca este indicat,cu 0,22 maxim am pescuit atat pe rau cat si pe balta.Pe rau te sfatuiesc sa folosesti un forfac lung (uneori chiar si de 40cm sau si mai mult).
-ai grija la greutatea cosuletelor+nada sa nu depaseasca puterea batului ,foloseste varfurile cu putere mare 3-4oz in cazul in care raul are un debit mare.Ai grija la primele lanseuri pana te obisnuiesti.
-pozitionarea lansetelor de feeder pe rau este diferita fata de balta.Acest detaliu este important in observarea celor mai sensibile muscaturi.
Alte detali le vei observa si invata in timpul partidelor sau din greseli .
Prinde un peste si ... fa-l mare !

hannibal
senior
senior
Mesaje: 456
Membru din: 15 Noi 2012, 01:40
Localitate: Bucuresti sector 6

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de hannibal » 20 Ian 2013, 21:57

multumesc pntru sfaturi !cum ar trebui pozitionate lansetele pentru o observare mai buna a trasaturii? m am exprimat eu gresit, nu inaintas , forfac am vrut sa spun, firul care leaga carligul . am observat ca acesta trebuie sa fie mai subtite decat firul principal . intr un cosulet sa zicem de 50 grame cate grame de nada incap cu aproximatie ?

Scrie răspuns

Înapoi la “Feeder”