Despre pescuitul la Feeder

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tache
senior
senior
Mesaje: 391
Membru din: 20 Dec 2008, 20:22
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de tache » 21 Ian 2013, 00:26

Aveam o poza dar nu o mai gasesc imi cer scuze.Daca o gasesc o voi pune..
Batul de feeder in pozitie corecta trebuie sa stea cat mai ridicat (nici chiar la 90 de grade).
Nu este nici o problema in legatura cu neintelegerea inaintas/faorfac.Eu pescuiesc la crap cu 0,14....pe rau finetea este mai mare.depinde de anotimp si ce vrei sa prinzi.
Daca nu vrei sa pescuiesti la crap pe rau si vizezi platica,scobar,mreana clean,etc cosuletul este diferit fata de cel pentru balta in caz ca nu sti asta deja.Acestea sunt cilindrice cu capacel si cu orificii rotunde pentru viermi.Deobicei nada se pune foarte putina sau uneori chiar de loc prioritari find viermii.
Daca raul nu are un debit mare poti folosi chiar si momitor pana cand vei vedea la ce ai cele mai multe rezultate,trebuie sa incerci si sa schimbi.
Ultima oară modificat 21 Ian 2013, 00:38 de către tache, modificat 1 dată în total.
Prinde un peste si ... fa-l mare !

Avatar utilizator
tache
senior
senior
Mesaje: 391
Membru din: 20 Dec 2008, 20:22
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de tache » 21 Ian 2013, 00:34

Am gasit pana la urma ceva la repezeala...
Fişiere ataşate
pozitionare feeder pentru rau
pozitionare feeder pentru rau
Prinde un peste si ... fa-l mare !

hannibal
senior
senior
Mesaje: 456
Membru din: 15 Noi 2012, 01:40
Localitate: Bucuresti sector 6

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de hannibal » 21 Ian 2013, 07:23

multumesc ! o sa ma mai documentez eu am niste cosulte patrate si dreptunghiulare dar o sa imi mai iau cateva sa am tot ce mi trebuie .daca nu ma desurc si am nelamuriri o sa mai intreb aici.

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de viorelb73 » 21 Ian 2013, 10:20

Cosuletul meu preferat pe rau (Dunare) este cel de 50 gr triunghiular - are fundul de plastic.
http://pescari-profesionisti.webgarden. ... r-30-40-50

Forfacul il fac cam de 40 cm, dar incerc de la 55 pana la 20, functie de cum vrea el sa manance si-l aleg pe cel care da roade.

Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
c0r0nel
membru activ
membru activ
Mesaje: 110
Membru din: 22 Mar 2009, 00:33

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de c0r0nel » 22 Ian 2013, 00:04

hannibal scrie: intr un cosulet sa zicem de 50 grame cate grame de nada incap cu aproximatie ?
Nu cred ca a cantarit cineva vreodata greutate nadei:) dar din ce am simtit la mana nu cred ca intra mai mult de 25 gr intr-un cosulet normal, depinde si de cat de tare o umezesti si o strangi. Eu de obicei pescuiesc cu fir de 0.18, forfac de 0.10 (intre 30 - 100 cm) si cosulete de 30 - 40 gr. Lanseta o pozitionez cu varful cat mai sus pentru a intra o portiune cat mai mica de fir in contact cu apa.

hannibal
senior
senior
Mesaje: 456
Membru din: 15 Noi 2012, 01:40
Localitate: Bucuresti sector 6

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de hannibal » 22 Ian 2013, 02:29

multumesc pentru informatie!

Avatar utilizator
tache
senior
senior
Mesaje: 391
Membru din: 20 Dec 2008, 20:22
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de tache » 25 Feb 2013, 12:30

Incepe usor,usor sa se incalzeasca pe afara asadar ce planuri/concursuri/teluri aveti anul acesta in pescuitul la feeder???
Prinde un peste si ... fa-l mare !

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de georgemarian » 03 Mar 2013, 21:30

Buna seara,de curand m-am hotarat sa-mi iau un feeder langa betele de crap :D ce fir sa folosesc pe tambur?se foloseste si inaintas nu?acesta ce grosime sa aiba?precizez ca mojoritate pestilor pe baltile unde pescuiesc nu depasesc 4,5 kg...si inca ceva,ce montura imi recomandati de inceput?mi-ar fi de mare ajutor o poza,sapt asta vreau sa ies cateva ore la pescuit..

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de intef » 04 Mar 2013, 09:10

Eu folosesc un fir de 0,18 de la Carp expert pe o lanseta,iar pe cealalta unul de 0,16 de la Preston,ambele scufundatoare mai ales primavara cand ma supara vantul.Cosulete de 20-25-30g(vorbesc de lacuri nu ape curgatoare),sau method de aceeasi greutate.Iti recomand method si mould-ul de 25g de la Drennan,nu o sa-ti ramana NICIODATA nada in el,are peretii de silicon,deci oricat ai presa,se va mula pe pe method.Carlige folosesc de la Gamakatsu,Korum(cele mai bune pana acum),Excalibur...de la 14 la 22.Cu lungimea forfacului jonglez des,de la 8-10 cm pana la 80-90 cm,functie de specie,conditii meteo,substrat etc,iar ca grosime pun de 0,14,0,12 sau 0,10.Am vazut ca se mai pune si 0,8 dar am zis sa nici nu exagerez cu finetea,mai ales ca unul lung se "increteste" dupa fiecare drill.Ca nade nu stiu ce sa iti spun,pentru fiecare specie in parte gasesti nade de la diversi producatori,cu unele am avut rezultate,cu altele nu.Spre exemplu,cu Special concurs de la Benzar am prins bine caras si ciortan pe Crevedia,dar foarte slabe rezultate cu alte nade.Pe Movilita am "luat" bine cu nade de la Trabucco sau pelete.Pentru a le testa,am folosit doua lansete cu nade de la acelasi producator,dar una sarata una dulce.Testele le-am facut in 4 partide/balta,astfel: In prima partida am pus pe momitorul unei lansete nada sarata iar pe cealalta nada dulce.Urmatoarea partida(aceeasi balta acelasi loc),am pus nada sarata pe lanseta pecare pusesem nada dulce,iar pe cea care pusesem nada dulce am pus nada sarata(nu sondez apa si puteam avea gropi/structuri denivelari de substrat pe unul din locurile de pescuit si se ducea naibii toata munca,astfel am eliminat acest risc,de aceea am facut 2partide in acelasi loc cu nadele schimbate).Urmatoarele partide la fel,cu alte nade.Sunt putin increzator in spusele producatorilor,prefer sa testez inainte sa mai cumpar sau sa deschid gura.Sigur,calificativul unei nade mai depinde si de alti factori(umectare/sitare/ph,temperatura etc) ca la orice stil de pescuit,dar ne indepartam de subiect.Ca momeli,anul acesta voi merge exclusiv pe pelete atat in carlig cat si pe momitor.Este in general un pescuit de finete,foarte placut dar si solicitant.Cunosc pescari de crap care si-au vandut "sculele" si au trecut la feeder dupa doar 3 partide.Intr-adevar,ai un ALTFEL de drill cu aceste lansete,la un ciortan de 2 kg ai inima in gat,asa-l simti.Eu iti doresc fir intins si abia astept sa revii cu analiza partidei.Apropos,unde vrei sa mergi la pescuit?

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de georgemarian » 04 Mar 2013, 10:13

intef scrie:Eu folosesc un fir de 0,18 de la Carp expert pe o lanseta,iar pe cealalta unul de 0,16 de la Preston,ambele scufundatoare mai ales primavara cand ma supara vantul.Cosulete de 20-25-30g(vorbesc de lacuri nu ape curgatoare),sau method de aceeasi greutate.Iti recomand method si mould-ul de 25g de la Drennan,nu o sa-ti ramana NICIODATA nada in el,are peretii de silicon,deci oricat ai presa,se va mula pe pe method.Carlige folosesc de la Gamakatsu,Korum(cele mai bune pana acum),Excalibur...de la 14 la 22.Cu lungimea forfacului jonglez des,de la 8-10 cm pana la 80-90 cm,functie de specie,conditii meteo,substrat etc,iar ca grosime pun de 0,14,0,12 sau 0,10.Am vazut ca se mai pune si 0,8 dar am zis sa nici nu exagerez cu finetea,mai ales ca unul lung se "increteste" dupa fiecare drill.Ca nade nu stiu ce sa iti spun,pentru fiecare specie in parte gasesti nade de la diversi producatori,cu unele am avut rezultate,cu altele nu.Spre exemplu,cu Special concurs de la Benzar am prins bine caras si ciortan pe Crevedia,dar foarte slabe rezultate cu alte nade.Pe Movilita am "luat" bine cu nade de la Trabucco sau pelete.Pentru a le testa,am folosit doua lansete cu nade de la acelasi producator,dar una sarata una dulce.Testele le-am facut in 4 partide/balta,astfel: In prima partida am pus pe momitorul unei lansete nada sarata iar pe cealalta nada dulce.Urmatoarea partida(aceeasi balta acelasi loc),am pus nada sarata pe lanseta pecare pusesem nada dulce,iar pe cea care pusesem nada dulce am pus nada sarata(nu sondez apa si puteam avea gropi/structuri denivelari de substrat pe unul din locurile de pescuit si se ducea naibii toata munca,astfel am eliminat acest risc,de aceea am facut 2partide in acelasi loc cu nadele schimbate).Urmatoarele partide la fel,cu alte nade.Sunt putin increzator in spusele producatorilor,prefer sa testez inainte sa mai cumpar sau sa deschid gura.Sigur,calificativul unei nade mai depinde si de alti factori(umectare/sitare/ph,temperatura etc) ca la orice stil de pescuit,dar ne indepartam de subiect.Ca momeli,anul acesta voi merge exclusiv pe pelete atat in carlig cat si pe momitor.Este in general un pescuit de finete,foarte placut dar si solicitant.Cunosc pescari de crap care si-au vandut "sculele" si au trecut la feeder dupa doar 3 partide.Intr-adevar,ai un ALTFEL de drill cu aceste lansete,la un ciortan de 2 kg ai inima in gat,asa-l simti.Eu iti doresc fir intins si abia astept sa revii cu analiza partidei.Apropos,unde vrei sa mergi la pescuit?
Salut si merci mult! vreau sa te mai intreb ceva ce nu am inteles,firul cu care leg cosuletul de cat sa fie?nu vorbim de textil,nu?se foloseste si inaintas ? Vreau sa ma duc pe balta poenari,la aprox 25 km din militari,acolo ma duc de 2 ani,sunt foarte multumit cu toate ca nu sunt pesti de talie mare si nu este nici chiar asa ieftina..bine,sunt 2 balti,una cr pe care am prins si de 9 kg,si cealalta cu retinere are mult ciortan,2,3,4 kg...anul trecut era cineva langa mine cu 2 feeder eu cu 4 bete de crap :D eu prindeam 1 la 40,45 min,el la feedere 1 la 10,15 min,asta m-a faqt sa incerc si eu...

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de intef » 04 Mar 2013, 11:42

Nu,nu am auzit pana acum ca cineva sa fi folosir fir textil la feeder. Cosuletul sau method-ul il pun pe linia principala. La cosulet poti folosi montura cu bucla sau tub antitangle (ca la crap dar mai scurte). Method-ul inline,vine cu conectori. Iti trimit un mesaj privat.

Avatar utilizator
tache
senior
senior
Mesaje: 391
Membru din: 20 Dec 2008, 20:22
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de tache » 04 Mar 2013, 11:43

Buna ziua,ca monturi si modele de cosulete sunt chiar in paginile anterioare niste discuti .Personal,inaintas textil folosesc numai la concursuri sau in zonele unde stiu ca este agatatura si vizez crapi mari.Mentionez ca inaintasul il folosesc numai la batul HH,dupa experienta mea este ca la un feeder light chiar si medium nu necesita inaintas textil daca vizezi pesti mai mici de 3kg.Puteti incerca ca inlocuitor al inaintasului Trabucco XPS FEEDER PLUS CONUS acesta are 15 metri de inaintas conic de diferite diametre neavand nici un nod pe linie reprezinta un avantaj la lansari.
In functie de montura (cosulet/momitor/method feeder)se poate varia la nada in functie de anotimp sau specia de pesti vizata.
Ca forfac folosesc super elite 0.14 iar cand merg pe rau cobor la 0.12-0.10,iar la montura cu fir de par folosesc la lergarea carligelor fir textil.
Multe experimente si teste veti efectua in timp pana cand va veti da seama de nada si montura optima pentru locul in care va aflati.
Varfuri cat mai indoite in noul sezon!
Prinde un peste si ... fa-l mare !

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de georgemarian » 04 Mar 2013, 15:27

Multumesc frumos ! ma gandeam cas poate nu rezista un fir de 0.18 0.20mm la aruncare..

Avatar utilizator
tache
senior
senior
Mesaje: 391
Membru din: 20 Dec 2008, 20:22
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de tache » 04 Mar 2013, 17:32

Depinde de tipul lansetei si aveti grija la inceput sa nu supraincarcati momitorul/cosuletul.Lanseul la feeder este diferit fata de cel obisnuit de la crap,aruncarea trebuie sa fie continua nu smucita.
Ca siguranta va recomand inainte sa faceti niste lanseuri de proba cu un plumb de 50 gr pentru a va acomoda si a prinde incredere.
Cu cea mai mare placere!!
Prinde un peste si ... fa-l mare !

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de georgemarian » 04 Mar 2013, 18:15

tache scrie:Depinde de tipul lansetei si aveti grija la inceput sa nu supraincarcati momitorul/cosuletul.Lanseul la feeder este diferit fata de cel obisnuit de la crap,aruncarea trebuie sa fie continua nu smucita.
Ca siguranta va recomand inainte sa faceti niste lanseuri de proba cu un plumb de 50 gr pentru a va acomoda si a prinde incredere.
Cu cea mai mare placere!!
Am inteles,si asta e de retinut ! **==

Scrie răspuns

Înapoi la “Feeder”