Despre pescuitul la Feeder

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de intef » 04 Mar 2013, 21:33

Te sfatuiesc saefectuezi primele 4-5 lansari cu un plumb de 20-30g.Prima data iti va fi teama sa arunci,cand vei vedea cum se incovoaie varful lansetei doar cu plumbul ca greutate.Pe urma te obisnuiesti. Si inca ceva: ai grija sa nu cazi in asa zisa "capcana heavy".Ia-ti un feeder medium sau light,IN NICIUN CAZ HEAVY de prima data.Nu uita ca vorbim de finete,cu cat ansamblul este mai fin,cu atat vizibilitatea trasaturilor,eficacitatea la intepare,placerea drilului cresc.Parerea mea(deci parerea mea,subliniez) este ca poti scoate orice peste cu o lanseta feeder.Eu,din fericire,am avut noroc chior,prima lanseta am primit-o cadou si a fost un Maver medium,dar altfel mi-as fi luat si eu heavy,recunosc.Sigur,poti lua red range-ul de 11ft de la drennan,la carepoti adapta varful drennan de 1,5 oz sau chiar si mai subtire(la drennan toate varfurile se potrivesc de la 0,5 oz la 4 oz).Asta a fost doar un exemplu,depinde si unde pescuiesti,lacuri,rauri sau Dunare,depinde de bugetul alocat lansetei,mulinetei etc.Ai o buna oportunitate acum pe 15 martie la targul din piata Constitutiei(daca esti din Bucuresti sau din apropiere) sa vezi multe lansete/mulinete/seturi combo pentru feeder.Testeaza-le,uita-te bine,ai timp destul...Personal,nu cumpar niciodata,producatorii sau patronii de firme folosesc acest targ ca pe o oportunitate sa mareasca preturile,dar repet,sa le vezi pe toate la un loc...asta da ocazie(cu carete intalnesti de 2 ori pe an).Bafta la alegerea lansetei si fir intins la pescuitul cu ea!!!

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de georgemarian » 05 Mar 2013, 00:44

intef scrie:Te sfatuiesc saefectuezi primele 4-5 lansari cu un plumb de 20-30g.Prima data iti va fi teama sa arunci,cand vei vedea cum se incovoaie varful lansetei doar cu plumbul ca greutate.Pe urma te obisnuiesti. Si inca ceva: ai grija sa nu cazi in asa zisa "capcana heavy".Ia-ti un feeder medium sau light,IN NICIUN CAZ HEAVY de prima data.Nu uita ca vorbim de finete,cu cat ansamblul este mai fin,cu atat vizibilitatea trasaturilor,eficacitatea la intepare,placerea drilului cresc.Parerea mea(deci parerea mea,subliniez) este ca poti scoate orice peste cu o lanseta feeder.Eu,din fericire,am avut noroc chior,prima lanseta am primit-o cadou si a fost un Maver medium,dar altfel mi-as fi luat si eu heavy,recunosc.Sigur,poti lua red range-ul de 11ft de la drennan,la carepoti adapta varful drennan de 1,5 oz sau chiar si mai subtire(la drennan toate varfurile se potrivesc de la 0,5 oz la 4 oz).Asta a fost doar un exemplu,depinde si unde pescuiesti,lacuri,rauri sau Dunare,depinde de bugetul alocat lansetei,mulinetei etc.Ai o buna oportunitate acum pe 15 martie la targul din piata Constitutiei(daca esti din Bucuresti sau din apropiere) sa vezi multe lansete/mulinete/seturi combo pentru feeder.Testeaza-le,uita-te bine,ai timp destul...Personal,nu cumpar niciodata,producatorii sau patronii de firme folosesc acest targ ca pe o oportunitate sa mareasca preturile,dar repet,sa le vezi pe toate la un loc...asta da ocazie(cu carete intalnesti de 2 ori pe an).Bafta la alegerea lansetei si fir intins la pescuitul cu ea!!!
Multumesc,o sa fiu atent la orice detaliu....foarte interesant ce mi'ai spus ! O seara frumoasa,si cum reusesc sa prind primul peste la feeder o sa'l vedeti si voi

Avatar utilizator
tache
senior
senior
Mesaje: 391
Membru din: 20 Dec 2008, 20:22
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de tache » 05 Mar 2013, 01:29

Asteptam,asteptam eu sunt din Brasov mai am de asteptat un pic pana se dezgheata complect lacurile aceastea de aici.
Prinde un peste si ... fa-l mare !

Avatar utilizator
tache
senior
senior
Mesaje: 391
Membru din: 20 Dec 2008, 20:22
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de tache » 05 Mar 2013, 11:51

A pescuit cineva cu acele inele siliconice?ce rezultate au fost?
Prinde un peste si ... fa-l mare !

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de Allen Besnovich » 05 Mar 2013, 12:07

georgemarian scrie:
Multumesc,o sa fiu atent la orice detaliu....foarte interesant ce mi'ai spus ! O seara frumoasa,si cum reusesc sa prind primul peste la feeder o sa'l vedeti si voi
:D :D :D

Uite-l si pe primul al meu :))
Fişiere ataşate
1.JPG
2.JPG
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de georgemarian » 05 Mar 2013, 12:44

Frumusel,la mai multiii si mai mariii **== :)) unde l-ai prins?

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de Allen Besnovich » 05 Mar 2013, 13:51

Teslui, Dolj. Pe 9 februarie :D
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
tache
senior
senior
Mesaje: 391
Membru din: 20 Dec 2008, 20:22
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de tache » 05 Mar 2013, 14:31

Felicitari si la mai multi mustaciosi greoi!!
Prinde un peste si ... fa-l mare !

Avatar utilizator
tache
senior
senior
Mesaje: 391
Membru din: 20 Dec 2008, 20:22
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de tache » 16 Mar 2013, 15:27

Pentru studenti concurs in luna aprilie,echipa de 2 persoane(taxa200).Este permis si cu lansete de feeder,dar monutura pentru concurs de crap.Pentru cei interesati pot sa ma contacteze.Wekend placut!!
Prinde un peste si ... fa-l mare !

Avatar utilizator
tache
senior
senior
Mesaje: 391
Membru din: 20 Dec 2008, 20:22
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de tache » 01 Apr 2013, 10:36

Salutare, am tot hoinarit zilele aceastea pe net pentru o nada de feeder facuta acasa.Am dat de o nada decenta cu porumb,faina de grau,srot de floarea soarelui etc. la care se mai adauga mancare de caini/pisici (cu baza de ficat)macinata .Ce parere aveti ?a mai incercat cineva sa adauge asa ceva la nada?Multumesc!
Prinde un peste si ... fa-l mare !

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de Allen Besnovich » 01 Apr 2013, 10:42

Salut tache. Poate e buna nada, dar primavara... pe baza de ficat, eu nu m-as risca! Cred ca mai degraba ar merge ceva pe baza de fructe!
Iar partea lichida..... ?
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
tache
senior
senior
Mesaje: 391
Membru din: 20 Dec 2008, 20:22
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de tache » 01 Apr 2013, 11:57

Legat de partea lichida nu scria nimic.Imi era ciudata mancarea asta de caini/pisici nu am mai auzit sa se pescuiasca cu ea.De aceea am cerut pareri poate aflam mai multe.
Prinde un peste si ... fa-l mare !

Avatar utilizator
tache
senior
senior
Mesaje: 391
Membru din: 20 Dec 2008, 20:22
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de tache » 01 Apr 2013, 12:40

Laptele praf adaugat in nada are ca scop legare ei,iar in apa formeaza un norisor?
Prinde un peste si ... fa-l mare !

Avatar utilizator
ingerasdefoc
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 24 Aug 2011, 17:43

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de ingerasdefoc » 01 Apr 2013, 19:21

aleendark scrie:
georgemarian scrie:
Multumesc,o sa fiu atent la orice detaliu....foarte interesant ce mi'ai spus ! O seara frumoasa,si cum reusesc sa prind primul peste la feeder o sa'l vedeti si voi
:D :D :D

Uite-l si pe primul al meu :))
Catana de 4000 :D

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de Allen Besnovich » 01 Apr 2013, 19:52

Daca te referi la mulineta folosita de mine, da, este Catana 4000FB :)
C.S. OLTENIA FISHING

Scrie răspuns

Înapoi la “Feeder”