Despre pescuitul la Feeder

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de intef » 02 Mar 2014, 21:54

In prima poza mi se pare,am vazut mai multe tipuri de mould-uri.Eu am de la Preston si de la Drennan,nu stiu daca il mai am si pe cel de la carp expert.Vroiam sa intreb de ce atunci când gresim putin nada(ma refer la supra umectare,ea ramane pe mould-ul de la Preston(cel cu clapeta in spate),insa pe cel de la Drennan nu se intampla asta?Mi-ar parea normal sa fie invers ca doar pe cel de la Preston ai si clapeta aceea cu care impingi momitorul,insa nu e asa deloc.Nada putin supra umectata ramane pe mould-ul de la Preston dar pe cel de la Drennan care nu are clapeta,nu ramane nimic.Am sesizat acest aspect doar la nada,nu si la pelete.

Avatar utilizator
tionis2000
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 57
Membru din: 05 Feb 2014, 18:04
Localitate: Braila

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de tionis2000 » 02 Mar 2014, 23:16

datorita faptului ca suprafata de contact la preston e mult mai mare si in plus la drennan fiind un mould elastic se desprinde singura cand apesi.totusi nu e o regula asta.iar lipirea se poate intampla si daca umectarea e prea putina, sau daca nada nu are proprietati mari de colare.sunt nade care nu stau pe method nici daca te rogi de ele.nada in mod normal ca sa vezi daca e corecta pentru method,trebuie ca imediat dupa ce ai lansat sa scoti montura sa vezi daca e nada in ea,daca nu e inseamna ca nu pescuiesti corect si nada se desface la impactul cu apa...adica pescuiesti de fapt numai daca pestii vin sa culeaga resturile mai grele care ajung pe fundul apei.

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de intef » 04 Mar 2014, 18:30

M-am lamurit.Faptul ca este siliconic adica elastic,il ”ajuta” pe cel de la Drennan.As mai avea o intrebare legata de pelete.De fapt mai multe intrebari. Una ar fi referitoare la amestecul de micropelete pe care le punem pe momitor.Fac referire strict la method,nu la cosulet(nu am folosit cosulet in pescuitul cu pelete).Asadar,ce tipuri de micropelete ati recomanda,care sa ”mearga” tot anul? O combinatie de green betaine de 3mm cu XL 2mm ambele de la Dynamite Baits ar fi in regula?Ce alta combinatie ati recomanda?O alta intrebare ar fi referitoare la traducere.Imi puteti dezvolta va rog termenul ”swim stim”?Si in fine,ultima (in acest post) ce pelete ati recomanda pentru a fi puse direct pe carlig fara ca acestea sa zboare in timpul lanseului ca cele ”source” spre exemplu.Ma refer la soft pellet sau hook pellet,cele moi atunci când le cumpar,ca acestea din fotografia pe care incerc sa o atasez.

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de intef » 04 Mar 2014, 18:32

nu reusesc.am facut o poza cu telefonul dar are 3mb. ~x(

Avatar utilizator
tionis2000
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 57
Membru din: 05 Feb 2014, 18:04
Localitate: Braila

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de tionis2000 » 04 Mar 2014, 19:00

intef scrie:M-am lamurit.Faptul ca este siliconic adica elastic,il ”ajuta” pe cel de la Drennan.As mai avea o intrebare legata de pelete.De fapt mai multe intrebari. Una ar fi referitoare la amestecul de micropelete pe care le punem pe momitor.Fac referire strict la method,nu la cosulet(nu am folosit cosulet in pescuitul cu pelete).Asadar,ce tipuri de micropelete ati recomanda,care sa ”mearga” tot anul? O combinatie de green betaine de 3mm cu XL 2mm ambele de la Dynamite Baits ar fi in regula?Ce alta combinatie ati recomanda?O alta intrebare ar fi referitoare la traducere.Imi puteti dezvolta va rog termenul ”swim stim”?Si in fine,ultima (in acest post) ce pelete ati recomanda pentru a fi puse direct pe carlig fara ca acestea sa zboare in timpul lanseului ca cele ”source” spre exemplu.Ma refer la soft pellet sau hook pellet,cele moi atunci când le cumpar,ca acestea din fotografia pe care incerc sa o atasez.
nu exista micropelete care sa mearga tot timpul anului pe orice balta sau apa.de exemplu iarna sunt recomanadate peletele mai dulci(dulce nu in adevaratul sens ci mai usoare de digerat,fara uleiuri),pe apa calda mai bune sunt cele care contin uleiuri.combinatia data de tine green cu Xl este o combinatie care trebuie sa-ti aduca pesti tot timpul anului ,betaine green sunt uleioase, XL sunt dulci.dar asta nu inseamna ca asa e corect.incearca pe apa rece numai XL si combinatie cand apa depaseste 10-12 grade. a doua problema pusa de tine cu swim stim,cred ca e pur denumire ca hrana cu stimulatori.nu stiu exact la ce se refera producatorul.
combinatie...eu folosesc in cea mai mare parte a partidelor pelete sonubaits(Krill, Andy Findlay, si S pellets) in combinatii,iar cand merg la o balta numai cu caras folosesc pelete halibut de la maros de 2 mm.acestea am observat ca, cu o aroma de fraguta si mai rar cu miere aduc cele mai dese trasaturi din partea carasilor si in plus sunt peletele care raman cel mai mult timp colante chiar si vara cam 7-8 ore.gasesti si pachet complet method de la maros care e ideal pentru cei care nu stiu foarte bine sa umecteze corect peletele pentru method.despre pelete de carlig gasesti pelete soft S-pellets de la sonubaits care stau foarte bine in carlig sau poti cumpara pelete expander pe care sa le prepari tu.acestea din urma la preparare corecta stau foarte bine in carlig si in plus prepari cat pentru o partida,cele gata preparate care se vand sunt preparate tot din astfel de pelete dar in timp isi pierd proprietatile de elasticitate si se sparg ori cand le pui in carlig ,ori la impactul cu apa.in plus le poti aditiva cu ce aroma doresti.eu personal folosesc pelete tari puse pe inel siliconic atasat pe fir de par...e cea mai buna solutie.pelete trase pe carlig(soft) nu folosesc decat daca pescuiesc la platica medie si mare.

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de intef » 04 Mar 2014, 19:31

Am ales DB pentru ca se gasesc la multe magazine fizice,spre deosebire de Sonu care se gasesc mai mult online.Ma gândeam ca pentru caras sa nu folosesc firul de par,poate nu aspira atat de bine cum o face crapul.O sa incerc sa pun si eu pe inel siliconic sau pe quick stop(am cateva zeci de la Drennan).Cum prepari peletele?Exista si alta metoda in afara de clasica ”minutul si milimetrul”?Cat despre produsele Maros,departe de mine gândul de a jigni pe cineva dar mi se par un fel de Haldorado,multa reclama doar.Sincer,nu le-am folosit dar nici nu ma bate gândul.Nu sunt nici atat de ieftine incat sa merite experimentul.In plus,nu mai am timp ca acum cativa ani sa ies de cateva ori pe saptamana la pescuit,acum abia daca ies o data pe saptamana,asadar nu-mi permit sa experimentez firme.DB mi-au adus destule satisfactii,merg pe mana lor.Cu Sonu nu am pescuit(dar as face-o) pentru ca nu sunt adeptul cumparaturilor online,iar unde am gasit produse Sonu,erau numai pentru crapari,nu pentru feederisti.Sau poate am ajuns prea tarziu... :)) Poti sa dezvolti putin despre peletele Andy F. si S-Pellets?Krill deja cred ca a ajuns mai cunoscut decat squid octopus.Se poate pescui la feeder in zona satului Gropeni?Sunt locuri prin zona asta unde sa pot prinde peste cu o lanseta feeder medium?

Avatar utilizator
tionis2000
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 57
Membru din: 05 Feb 2014, 18:04
Localitate: Braila

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de tionis2000 » 04 Mar 2014, 19:56

ambele tipuri si andy findlay si s pellets sunt slabe in uleiuri dar difera compozitia lor mai ales in faina de peste.combinarea lor se face pentru plus de atractivitate (ca si pop-up-urile in 2 culori),un plus de atarctivitate pentru andy findlay care insa sunt mai scumpe.pentru umectare sunt mai multe moduri...metoda minutului,metoda cu apa pana la nivelul superior al peletelor,metoda progresiva(umectezi cate putin pana obtii umectarea corecta), toate insa la peletele sonu dau randament numai daca iti pregatesti necesarul pentru o ora.daca faci mai multe decat iti trebuie, vor atrage apa si vor deveni pufoase(si db XL are aceeasi problema), dupa aceasta nu vor mai fi colante cat sa ajunga pe substrat ci se vor pierde in coloana de apa sau la impact,asta ducand la o hranire pe arie mare deci...mai putine capturi.sa nu mai zic daca sunt si curenti...
In zona mea nu pot sa-ti spun locuri de pescuit la dunare,eu nu merg la dunare decat ocazional cand stau 3-4 zile cu prietenii mai mult la relax,si atunci folosesc feedere heavy.dar sunt cu siguranta locuri mai ales ca stiu ca mai in amonte de bac la gropeni e o zona cu gropane si se pescuieste acolo.

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de intef » 04 Mar 2014, 20:54

Multumesc mult pentru informatii! =D> >:D< mai am intrebari asa ca odihneste-te putin! :P

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de intef » 04 Mar 2014, 21:27

Am vazut pe alt forum ca sunt pescari care isi pregatesc de seara peletele pentru momitor prin metoda milimetrul si minutul,apoi le tin la frigider pana a doua zi când le folosesc.Nu am incercat dar o voi face,nu e atat de multa munca spre deosebire de prepararea mixurilor.Referitor la carlige,am vazut ca unele sunt cu ochet altele cu paleta.Cum forfacul la method este unul scurt(5-10 cm),modul cum legam cârligele ar putea influenta cumva trasaturile?Care se leaga cu fir textil si care nu?

Avatar utilizator
tionis2000
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 57
Membru din: 05 Feb 2014, 18:04
Localitate: Braila

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de tionis2000 » 04 Mar 2014, 21:44

in general folosesc numai carlige cu ochet pentru method(se gasesc si de nr18) ,cat priveste firul,uneori sau cel mai des folosesc fir textil de la drennan ,cateodata insa firul mono aduce prezentari mai bune decat montura cu textil.umectarea aceea de care zici cu frigiderul e valabila dar...trebuie pastrate in punga si scoti numai cat folosesti.dupa dezghetare ele pierd apa mai repede.in plus nu ai de unde sa stii ce cantitate folosesti si daca prepari mai multe nu mai ai ce face cu ele.sfatul meu e sa umectezi la fata locului cate 100 grame,dar...faci cum doresti.eu doar iti spun din practica cum e mai bine,fiecare insa alege ce face cu proprii banuti.de exemplu exista pelete care pot fi folosite dupa umectare si dupa 2 luni de zile cu inca o umectare.deoarece sunt pelete care stau perfect pe method si dupa o zi si dupa 2 luni si pentru ca eu mai folosesc astfel de pelete in concursurile pe balti de crap,da-mi voie sa le trec sub tacere :P

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de intef » 04 Mar 2014, 22:54

:)) Ai putea sa spui care sunt,apoi sa adaugi ca nu le vei mai folosi niciodata! :)) De ce montura cu mono ar da roade mai bune uneori?Am citit undeva ca anumite tipuri de carlige se leaga cu mono,altele cu textil.Nu mai retin((desi ar fi trebuit) dar sa zicem ca cele cu ochetul aplecat spre varful carligului se leaga cu textil,cele cu ochetul pe spate se leaga cu mono.Amniste carlige Preston PR39 pe care le-am legat mai devreme cu ambele fire respectând lungimea,insa nu am sesizat vreo diferenta.am pus momitorul de 25g de la Drennan pe ambele.Nu am pus insa momeala,poate la un popup/porumb flotant s-ar fi vazut vreo diferenta.

Avatar utilizator
tionis2000
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 57
Membru din: 05 Feb 2014, 18:04
Localitate: Braila

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de tionis2000 » 04 Mar 2014, 23:21

mecanica in apa se schimba...firul textil devine foarte moale si orice curent mic de apa misca carligul atractiv pe substrat si este aspirat si mai usor.dar asa cum am zis nu e o regula asta.la orice partida de pescuit trebuie testate ambele.

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de intef » 05 Mar 2014, 09:30

Intr-o partida in care vizam exclusiv ciortanul/crapul,este necesara si nadirea cu mix? Balta are si caras.Intreb deoarece ma gândeam ca nadirea cu un cosulet special(5cm/7cm) ar face dificia lansarea la ”punct fix”,cosuletul cu mix fiind mai greu decat method-ul cu pelete.As duce si ceva mix pe patul de nada,insa mi-e teama ca as largi patul când as pune method cu pelete pana as nimeri din nou locul nadit.Un method Drennan large de 25 g duce cam 10-15 g de peleteAsta ar insemna undeva la 40g tot ansamblul..Dar un cosulet de dimensiunile descrise?Ce greutate ar avea plin cu mix?Sper ca m-am facut inteles.Multumesc.

Avatar utilizator
tionis2000
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 57
Membru din: 05 Feb 2014, 18:04
Localitate: Braila

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de tionis2000 » 05 Mar 2014, 10:01

in practica ,atunci cand pestele mananca,e necesar sa avem 2 lansete una medium si una heavy,alegem o distanta undeva pana la 40m deoarece peste aceasta distanta e mai greu sa dam cat mai exact,reglam ambele lansete pe mal la distanta dorita si facem in felul urmator:nadim la inceput cu un mix de grund de mare atractivitate cu micropelete si cateva cosuri de seminte cu capac de grund cu cosuletul pus pe lanseta heavy.dupa ce dam aproximativ 10-12 cosulete ,lansam cu montura pregatita de pescuit cu method exclusiv cu micropelete.teoria este ca grundbait-ul va atrage mai repede pestele pe vad(chiar daca atrage si carasii),semintele vor tine pestele pe vad,iar micropeletele pe method vor face o mica selectie.la inceput vor intra pe vad carasii dar cu putina rabdare vor veni si crapii.din cand in cand intretinem vadul cu seminte cu a doua lanseta.

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de intef » 05 Mar 2014, 10:19

Cat timp trebuie lasat cosuletul in apa atunci cand nadim,pentru ca acesta sa se goleasca de nada?Evident,depinde de cat de mult presam nada sau cat de colanta este.Dar ma gândeam ca daca nu este presata destul de bine,nada se va elibera in coloana de apa(atunci când adâncimea este mare) iar asta chiar ca nu este bine.

Scrie răspuns

Înapoi la “Feeder”