Despre pescuitul la Feeder

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tionis2000
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 57
Membru din: 05 Feb 2014, 18:04
Localitate: Braila

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de tionis2000 » 05 Mar 2014, 12:30

cosuletul se elibereaza prin smucituri puternice iar nada nu trebuie sa fie foarte colanta ca pentru apa curgatoare dar nici prea pufoasa.de ibicei se strange un pumn si se arunca in apa la mal.daca se sparge la contactul cu apa nu e bine,daca ajunge pe fund si nu se sparge in 10-15 secunde iar nu e bine.pe apa curgatoare e altceva.se strange nada in pumn si se loveste de marginea galetii,daca nu se sparge sau se sparge doar in 2 bucati e ok.

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de intef » 05 Mar 2014, 14:32

Dar prin aceste smucituri nu indepartez cosuletul de locul nadit? Stiu ca nadirea trebuie efectuata cat mai precis,pe un perimetru cat se poate de restrans. Ori smucind cosuletul,nu il indepartez prea mult de patul de nada?

Avatar utilizator
Bogdan Melu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 317
Membru din: 18 Mar 2013, 00:22
Localitate: Bucuresti

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de Bogdan Melu » 05 Mar 2014, 15:24

Nu ai de ce sa iti faci griji.
Nadirea grupata se face pe o suprafata,nu pe un punct.
Deci patul sau farfuria de nada(dupa caz) trebuie sa se afle in zona in care pescuiesti.
Sa nu te gandesti ca prin 1-2 zmuciri muti cosuletul la nu stiu ce mare distanta.
C.S. CARP ZONE

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de intef » 05 Mar 2014, 19:01

Ce greutate au cosuletele pe care le folositi pe balti? Ma refer atat la cele cu care naditi(probabil mai largi) cat si cele cu care pescuiti. Multumesc.

Avatar utilizator
tionis2000
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 57
Membru din: 05 Feb 2014, 18:04
Localitate: Braila

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de tionis2000 » 05 Mar 2014, 19:09

la nadit folosesc cele de la haldorado de 10 grame sunt de 3 marimi special pentru a cara cantitati mari de nada cel mai mare fiind in limitele FIPS-CIPS de 7x5 cm.la pescuit folosesc de la 10 grame la 40.

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de intef » 06 Mar 2014, 00:26

Am vazut si eu pe cele de la haldorado de 7/5 dar spre rusinea mea,nu am stiut ca sunt atat de usoare si nici nu m-am interesat. Acum ca imi spui tu si tot sunt uimit. O sa imi iau de la expoaventuri daca gasesc si o sa incerc si pellet pack-ul ala de la maros de care mi-ai spus. In cele de dimensiuni "normale" de 10 g,cate grame de nada incap? Sau altfel formulat,cate grame vor avea la final? Eu nu am decat de 25,35 si 40g dar pe cele din urma nu le-am folosit niciodata. Cu cele de 35 arunc greu in sensul ca scurteaza bine din lanseu(am un mavrr genessis black ice de 3,60,85 g echipat cu fir de 0,20 si mulineta shimano exage 3000 sfd) chiar si cu varful cel mai gros. Stiu ca cel mai gros inseamna si cel mai rigid,dar despre varfuri vom vorbi "mai tarziu",sa ramanem la cosulete ca nu sunt lamurit cum arunci multumitor cu cosuletul de doar 10 grame. O seara buna si multumesc!

Avatar utilizator
Bogdan Melu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 317
Membru din: 18 Mar 2013, 00:22
Localitate: Bucuresti

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de Bogdan Melu » 06 Mar 2014, 00:39

Si eu folosesc cosuletele in cauza pt nadit.
Ca si distanta de lansare nu am obaervat nici o diferenta in cazul aruncarilor cu cosuletul cu nada sau cand pescuiesc ulterior cu metodul de 15g .
Se poate sa fie vorba si despre un pic de tehnica la care se adauga si increderea cu care lansezi cu un anumit echipament sau configuratie (lanseta,mulineta,fir,inaintas,montura,etc.)
Tin minte o partida alaturi de partenerul meu de suferinta pe malul apelor, cand dupa ce a schimbat inaintasul cu unul mai subtire se infigea in batul de feeder cu toata increderea si ca atare si lanseurile au devenit mai precise si mai lungi cand situatia a cerut acest lucru.
C.S. CARP ZONE

Avatar utilizator
tionis2000
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 57
Membru din: 05 Feb 2014, 18:04
Localitate: Braila

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de tionis2000 » 06 Mar 2014, 00:52

intef scrie:Am vazut si eu pe cele de la haldorado de 7/5 dar spre rusinea mea,nu am stiut ca sunt atat de usoare si nici nu m-am interesat. Acum ca imi spui tu si tot sunt uimit. O sa imi iau de la expoaventuri daca gasesc si o sa incerc si pellet pack-ul ala de la maros de care mi-ai spus. In cele de dimensiuni "normale" de 10 g,cate grame de nada incap? Sau altfel formulat,cate grame vor avea la final? Eu nu am decat de 25,35 si 40g dar pe cele din urma nu le-am folosit niciodata. Cu cele de 35 arunc greu in sensul ca scurteaza bine din lanseu(am un mavrr genessis black ice de 3,60,85 g echipat cu fir de 0,20 si mulineta shimano exage 3000 sfd) chiar si cu varful cel mai gros. Stiu ca cel mai gros inseamna si cel mai rigid,dar despre varfuri vom vorbi "mai tarziu",sa ramanem la cosulete ca nu sunt lamurit cum arunci multumitor cu cosuletul de doar 10 grame. O seara buna si multumesc!
gramajul final depinde de marimea cosuletului,exista cosulete da 10 g care iau 30 grame nada,sunt si cosulete care iau doar 10 grame de nada.cat despre cum arunc...e simplu,folosesc o lanseta cu putere maxima de 30 g @-)

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de intef » 06 Mar 2014, 01:03

Mai exact un piker? Si la ce distanta arunci?

Avatar utilizator
tionis2000
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 57
Membru din: 05 Feb 2014, 18:04
Localitate: Braila

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de tionis2000 » 06 Mar 2014, 01:16

un preston dutch master 3.35m si asa cum am zis mai sus in topic eu pescuiesc in general la maxim 40 de metri,cu cosulet de 10g plus nada mic arunc foarte usor 25 m,cu unul de 10 grame dar de capacitate mai mare pot arunca 40 de metri.

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de intef » 06 Mar 2014, 08:42

Ma indepartez putin de punctul unde vroiam sa ajungem cu discutia ca sa va intreb ceva daca tot ai discutia de lansetele Preston.Am vazut la cineva pe balta aceasta lanseta(si cea de 11 si cea de 12 ft parca le avea,dar numai una desfacuta) dar mi s-a parut sincer cam...fleasca.Prea moale ca sa folosesc un termen mai bland.Atat in aruncare cat si la recuperarea method-ului gol.Ma batea gândul sa imi iau un absolut feeder de la ei pentru pescuitul pe Dunare dar mi-e teama ca il va cocosa curentul. Voi ce spuneti?

Avatar utilizator
tionis2000
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 57
Membru din: 05 Feb 2014, 18:04
Localitate: Braila

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de tionis2000 » 06 Mar 2014, 09:07

lansetele preston nu sunt fleasca deloc.sa vezi cum e maverul powerlite :D. hai sa vedem de ce ti se par fleasca...varfurile de la preston sunt foarte subtiri,lungi si cu conicitate redusa pentru a semnaliza foarte bine trasaturile.tocmai de aceea e recomandat sa fim foarte atenti la lansare pentru a nu se da firul dupa primul inel.au o rezerva foarte mare pe partea inferioara.bun...absolut feeder e mai jos decat dutch master la greutatile pe care le poate lansa,pe dunare se poate folosi dutch de 60 grame si 3.80m in zone cu curent moderat.

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de intef » 06 Mar 2014, 09:33

zona Gropeni adica?!

Avatar utilizator
tionis2000
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 57
Membru din: 05 Feb 2014, 18:04
Localitate: Braila

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de tionis2000 » 06 Mar 2014, 09:36

m-ai omorat cu zona gropeni,ti-am zis doar ca nu pescuiesc in zona aia...

Avatar utilizator
pescar72
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 19 Apr 2013, 11:19

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de pescar72 » 06 Mar 2014, 12:06

intef scrie:Ma indepartez putin de punctul unde vroiam sa ajungem cu discutia ca sa va intreb ceva daca tot ai discutia de lansetele Preston.Am vazut la cineva pe balta aceasta lanseta(si cea de 11 si cea de 12 ft parca le avea,dar numai una desfacuta) dar mi s-a parut sincer cam...fleasca.Prea moale ca sa folosesc un termen mai bland.Atat in aruncare cat si la recuperarea method-ului gol.Ma batea gândul sa imi iau un absolut feeder de la ei pentru pescuitul pe Dunare dar mi-e teama ca il va cocosa curentul. Voi ce spuneti?
Intradevar, Absolut Feeder-ul nu prea este indicat pe Dunare, mult mai recomandate sunt Dutch Master-urile , puterea lor de aruncare o corelezi tu cu conditiile in care pescuiesti(curentul apei,adancime,etc).Daca te intereseaza subiectul,te poti uita si aici: http://www.pescuitlafeeder.ro/forum/vie ... =21&t=1158

Scrie răspuns

Înapoi la “Feeder”