Despre pescuitul la Feeder

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de florentiniuga » 09 Sep 2011, 02:26

everaldo78 scrie:nea florine ziceai ceva de o filmare cu ian van schndel si una la doripesco.ce se mai aude de astea?
Deocamdata de la CN 2011. Info aici.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de florentiniuga » 17 Sep 2011, 00:26

Din pacate, de la CN Feeder nu am mai mult. Eu eram in paralel la prima mansa a CN de crap ca manager al lotului Carp Zone si nu am putut fi in doua locuri simultan.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
mikcutu
senior
senior
Mesaje: 257
Membru din: 15 Iul 2008, 09:34
Localitate: Bucuresti

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de mikcutu » 20 Sep 2011, 11:31

daniel duduc scrie:
mikcutu scrie:eu am o problema legata de forfac.
la prima lansare, pun firul dupa clips-ul mulinetei pentru a arunca de fiecare data in acelasi loc.
numai ca uneori, cand scot cosuletul cu sau fara peste, gasesc forfacul infasurat in jurul cosuletului.
montura care o folosesc este cu antitangle indoit la 135 grade de care se prinde cosuletul cu agrafa.

are cineva vreo explicatie de ce mi se incurca forfacul?

merci.


salut am patit aceeasi chestie pe care ai intimpinat-o si tu cu incilcirea forfacului,dar curios la mine ca folosesc aceeasi montura( folosesc doua bete cu mulinete diferite) la unul din cele doua i-mi face aceasta problema iar la celalalt nu.Poate stie cineva care-i baiul?
forfatul are aceeasi lungime la ambele lansete? ...eu inclin sa cred ca este mai degraba legat de lungimea forfatului...

Avatar utilizator
mikcutu
senior
senior
Mesaje: 257
Membru din: 15 Iul 2008, 09:34
Localitate: Bucuresti

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de mikcutu » 20 Sep 2011, 17:02

foarte ciudat. eu am de 16

Avatar utilizator
mikcutu
senior
senior
Mesaje: 257
Membru din: 15 Iul 2008, 09:34
Localitate: Bucuresti

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de mikcutu » 23 Sep 2011, 09:09

trimite-mi link-ul in PM.

Avatar utilizator
costel pisoiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 23 Noi 2007, 23:10
Localitate: ploiesti

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de costel pisoiu » 24 Oct 2011, 23:10

tot nu inteleg de ce va trebuie inaintas la o lanseta de feeder /

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de florentiniuga » 25 Oct 2011, 01:10

costel pisoiu scrie:tot nu inteleg de ce va trebuie inaintas la o lanseta de feeder /
Daca nu folosesti un feeder separat pentru nadire, atunci e destul de dificil sa arunci o cantitate mare de nada cu o linie de obicei subtire. Un alt motiv este ca te poti "lasa" cu mai multa siguranta pe lanseta pentru aruncari la distante mai mari. In sfarsit, un alt motiv este acela ca in cele mai multe cazuri, lansetele nu sunt de cea mai buna calitate iar numarul mare de inele cu diametru mic tind sa uzeze foarte repede o linie subtire, atat la aruncare cat si in drilul de aproape, cand pestele e mai nervos. Daca a intrat insa pe inaintas, e mult mai sigur ca nu se va rupe linia, cel mult poate ceda forfacul.
In cazul unei partide la pesti de talie medie-mica insa, nu vad utilitatea inaintasului textil, exceptand nadirea grea.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de Marius Vintila » 25 Noi 2011, 19:34

florentiniuga scrie:
costel pisoiu scrie:tot nu inteleg de ce va trebuie inaintas la o lanseta de feeder /
Daca nu folosesti un feeder separat pentru nadire, atunci e destul de dificil sa arunci o cantitate mare de nada cu o linie de obicei subtire. Un alt motiv este ca te poti "lasa" cu mai multa siguranta pe lanseta pentru aruncari la distante mai mari. In sfarsit, un alt motiv este acela ca in cele mai multe cazuri, lansetele nu sunt de cea mai buna calitate iar numarul mare de inele cu diametru mic tind sa uzeze foarte repede o linie subtire, atat la aruncare cat si in drilul de aproape, cand pestele e mai nervos. Daca a intrat insa pe inaintas, e mult mai sigur ca nu se va rupe linia, cel mult poate ceda forfacul.
In cazul unei partide la pesti de talie medie-mica insa, nu vad utilitatea inaintasului textil, exceptand nadirea grea.
Eu, in cazul folosirii inaintasului textil, prefer sa adauc 15 mm de power gum inaintea cosuletului de feeder pentru ca firul textil este foarte rigid in cazul unui dril cu un "nervos" flexibilitatea trebuie sustinuta de lanseta. In acest fel Power Gum-ul, fiind mai flexibil , preia din socuri.
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de Marius Vintila » 25 Noi 2011, 19:37

Marius Vintila scrie:
florentiniuga scrie:
costel pisoiu scrie:tot nu inteleg de ce va trebuie inaintas la o lanseta de feeder /
Daca nu folosesti un feeder separat pentru nadire, atunci e destul de dificil sa arunci o cantitate mare de nada cu o linie de obicei subtire. Un alt motiv este ca te poti "lasa" cu mai multa siguranta pe lanseta pentru aruncari la distante mai mari. In sfarsit, un alt motiv este acela ca in cele mai multe cazuri, lansetele nu sunt de cea mai buna calitate iar numarul mare de inele cu diametru mic tind sa uzeze foarte repede o linie subtire, atat la aruncare cat si in drilul de aproape, cand pestele e mai nervos. Daca a intrat insa pe inaintas, e mult mai sigur ca nu se va rupe linia, cel mult poate ceda forfacul.
In cazul unei partide la pesti de talie medie-mica insa, nu vad utilitatea inaintasului textil, exceptand nadirea grea.
Eu, in cazul folosirii inaintasului textil, prefer sa adauc 15 mm de power gum inaintea cosuletului de feeder pentru ca firul textil este foarte rigid in cazul unui dril cu un "nervos" flexibilitatea trebuie sustinuta de lanseta. In acest fel Power Gum-ul, fiind mai flexibil , preia din socuri.
Rectrificare 15 cm de power gum nu 15 mm...Scuze!
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de Reluaurel » 02 Dec 2011, 10:01

Inaintasul textil poate fi util ( evenual ) doar in cazul unui feeder heavy. La un feeder medium lanseta amortizeaza/preia socurile, inaintasul textin neavand niciun rost. Sa nu mai vorbim de faptul ca inelele sunt extrem de mici ( mai ales primele de la varf ), si incurca enorm trecerea nodului prin ele.
Pescuitul la feeder este prin definitie un pescuit de finete, si chiar atruncarile la distanta foarte mare nu-si prea au rostul. Feeder vine de la "feed" ( a hrani ) adica nadire foarte eficienta ( de mare precizie ) in imediata apropiere a momelii. La feeder patul de nada nu are nevoie si nici nu trebuie sa fie facut pe o suprafata mare ca in pescuitul la crap, ca se duce pe rapa toata filozofia feederului. Iar la distanta mare, precizia aruncarilor se dilueaza enorm, chiar daca prindem firul in clips. Daca aruncam la distante mari si vine o rafala de vant in timpul aruncarii, chiar daca firul se opreste in clips, va avea "burta" si va micsora substantial distanta la care va cadea momitorul in apa. In aruncarile la distanta mica, chiar daca firul va face burta in aruncare, abaterea va fi mult mai mica.
Cateva cosulete la inceputul partidei, sau 2-3 bulgari de nada aruncati cu prastia consider a fi suficienti la pescuitul pe balti.
Personal am renuntat la cosulete aproape definitiv la pescuitul pe lac, si folosesc naditoare ( momitoare ) inline cu mouldul aferent. Una e sa facem un pat de nada imprastiat pe o suprafata mare ( chiar daca atragem multi pesti ), si alta sa avem un pat de nada pe o suprafata mica. Sansele ca pestii sa dea si peste momeala noastra sunt mult mai mari in ultimul caz.
Nada e foarte importanta si ea prin compozitia ei, si mai ales prin dimensiunea particulelor din ea. Daca avem o nada formata din particule foarte mici ( pulbere ), pestele va fi atras de aroma, va veni pe vad, dar neavand ce manca va pleca repede. Daca avem si particule ceva mai mari in nada, aroma ii va atrage, si particulele ii vor tine pe loc, pentru ca doar acele particule mai mari ( boabe, seminte, pelete, etc ... ) inseamna defapt mancare pentru ei. Si aspirand boabele/semintele/peletele din nada, vor da si peste momeala.

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de Marius Vintila » 03 Dec 2011, 14:18

Reluaurel scrie:Inaintasul textil poate fi util ( evenual ) doar in cazul unui feeder heavy. La un feeder medium lanseta amortizeaza/preia socurile, inaintasul textin neavand niciun rost. Sa nu mai vorbim de faptul ca inelele sunt extrem de mici ( mai ales primele de la varf ), si incurca enorm trecerea nodului prin ele.
Pescuitul la feeder este prin definitie un pescuit de finete, si chiar atruncarile la distanta foarte mare nu-si prea au rostul. Feeder vine de la "feed" ( a hrani ) adica nadire foarte eficienta ( de mare precizie ) in imediata apropiere a momelii. La feeder patul de nada nu are nevoie si nici nu trebuie sa fie facut pe o suprafata mare ca in pescuitul la crap, ca se duce pe rapa toata filozofia feederului. Iar la distanta mare, precizia aruncarilor se dilueaza enorm, chiar daca prindem firul in clips. Daca aruncam la distante mari si vine o rafala de vant in timpul aruncarii, chiar daca firul se opreste in clips, va avea "burta" si va micsora substantial distanta la care va cadea momitorul in apa. In aruncarile la distanta mica, chiar daca firul va face burta in aruncare, abaterea va fi mult mai mica.
Cateva cosulete la inceputul partidei, sau 2-3 bulgari de nada aruncati cu prastia consider a fi suficienti la pescuitul pe balti.
Personal am renuntat la cosulete aproape definitiv la pescuitul pe lac, si folosesc naditoare ( momitoare ) inline cu mouldul aferent. Una e sa facem un pat de nada imprastiat pe o suprafata mare ( chiar daca atragem multi pesti ), si alta sa avem un pat de nada pe o suprafata mica. Sansele ca pestii sa dea si peste momeala noastra sunt mult mai mari in ultimul caz.
Nada e foarte importanta si ea prin compozitia ei, si mai ales prin dimensiunea particulelor din ea. Daca avem o nada formata din particule foarte mici ( pulbere ), pestele va fi atras de aroma, va veni pe vad, dar neavand ce manca va pleca repede. Daca avem si particule ceva mai mari in nada, aroma ii va atrage, si particulele ii vor tine pe loc, pentru ca doar acele particule mai mari ( boabe, seminte, pelete, etc ... ) inseamna defapt mancare pentru ei. Si aspirand boabele/semintele/peletele din nada, vor da si peste momeala.

De aceea exista lanseta de Method feeder, pentru ca are inele de dimesiuni mari este dedicata lanseurilor lungi astfel ca nodul dintre textil si monofilament sa nu fie o problema atat de mare ca la lansetele de feeder clasice. Aceste lansete au sensibilitati asemanatoare cu cele clasice. Eu le prefer si le consider cele mai bune pentru pescuitul la feeder in conditii grele.
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de Reluaurel » 03 Dec 2011, 17:21

E prima oara cand aud ca exista lansete pentru "method feeder" ... :-??
Lansetele sunt: ori de feeder, ori de crap, ori de rapitor, match, etc ....
"Method feeder" se refera la momitor ( naditor ), inseamna defapt introducerea momelii si a carligului in nada din momitor, si n-are nicio legatura cu puterea lansetei. Oricum, "method-ul" a aparut si a fost creat pentru pescuitul stationar.
Ca "method feederele" au fost adoptate ulterior si de crapari, avand greutati mult mai mari ( primind evident si mai multa nada ) e foarte adevarat, si asta tocmai datorita eficientei deosebite a nadirii.
La noi mai putin, dar afara sunt din ce in ce mai multi crapari care folosesc method feederele ( combinat evident si cu nada dedicata lor ), pe lansetele de crap, cu rezultate deosebite.
Dupa parerea mea, feederele heavy n-au nicun rost la pescuitul pe lacuri. In afara de placerea deosebita pe care ti-o ofera in drill cu pestii ceva mai mici, nu vad ce motive ar avea un crapar sa nu foloseasca lansete dedicate crapului, folosind momitoare ( method feedere ) pentru crap.
Lansetele de feeder "heavy" sunt cu adevarat utile pe rauri cand se urmareste peste mare. In rest, feeder inseamna lansete moi, usoare, care permit linii si monturi fine, si eficienta maxima in partide scurte.

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de Marius Vintila » 04 Dec 2011, 09:39

Reluaurel scrie:E prima oara cand aud ca exista lansete pentru "method feeder" ... :-??
Lansetele sunt: ori de feeder, ori de crap, ori de rapitor, match, etc ....
"Method feeder" se refera la momitor ( naditor ), inseamna defapt introducerea momelii si a carligului in nada din momitor, si n-are nicio legatura cu puterea lansetei. Oricum, "method-ul" a aparut si a fost creat pentru pescuitul stationar.
Ca "method feederele" au fost adoptate ulterior si de crapari, avand greutati mult mai mari ( primind evident si mai multa nada ) e foarte adevarat, si asta tocmai datorita eficientei deosebite a nadirii.
La noi mai putin, dar afara sunt din ce in ce mai multi crapari care folosesc method feederele ( combinat evident si cu nada dedicata lor ), pe lansetele de crap, cu rezultate deosebite.
Dupa parerea mea, feederele heavy n-au nicun rost la pescuitul pe lacuri. In afara de placerea deosebita pe care ti-o ofera in drill cu pestii ceva mai mici, nu vad ce motive ar avea un crapar sa nu foloseasca lansete dedicate crapului, folosind momitoare ( method feedere ) pentru crap.
Lansetele de feeder "heavy" sunt cu adevarat utile pe rauri cand se urmareste peste mare. In rest, feeder inseamna lansete moi, usoare, care permit linii si monturi fine, si eficienta maxima in partide scurte.
Ok hai sa ne intelegem...
http://www.magazine-online.ro/oneshop4u ... m--2092780
http://armezdr.ro/lansete-de-feeder/85- ... -360-.html
http://www.profishing.ro/lansete-si-ver ... -6753.html
Si exemplele pot continua....Dar mai bine da pe google "Lansete method feeder"/ imagini si ai sa gasesti cate exemple vrei.
Lansetele Method feeder sunt lansete cu aceeasi flexibilitate, caracteristici ca si o lanseta clasica de feeder doar ca au alta configuratie a inelelor, sunt mai mari si permit lanseuri de distanta.
Fir intins!
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de Reluaurel » 04 Dec 2011, 09:50

Din pacate, confunzi notiunea "method" cu lansetele feeder heavy.
http://www.anglersfishingguide.com/Fish ... er_267.asp
"Method' feederele au greutati incepand cu 15 grame, pana la 80, sau chiar mai sus cand urmarim crapi capitali si folosim lansete heavy, uneori chiar lansete de crap
http://www.prestonfishing.nl/index.php? ... 53&lang=EN
http://www.korda.co.uk/products/view.php?id=151

Si cateva filme, sa fie mai clar
http://www.youtube.com/watch?v=ipBVzG85 ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=ASpUIZVVm_w

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de Marius Vintila » 04 Dec 2011, 22:21

Reluaurel scrie:Din pacate, confunzi notiunea "method" cu lansetele feeder heavy.
http://www.anglersfishingguide.com/Fish ... er_267.asp
"Method' feederele au greutati incepand cu 15 grame, pana la 80, sau chiar mai sus cand urmarim crapi capitali si folosim lansete heavy, uneori chiar lansete de crap
http://www.prestonfishing.nl/index.php? ... 53&lang=EN
http://www.korda.co.uk/products/view.php?id=151

Si cateva filme, sa fie mai clar
http://www.youtube.com/watch?v=ipBVzG85 ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=ASpUIZVVm_w
Nu vrei sa intelegi...te-ai uitat pe adresele pe care ti le-am trimis? Pentru ca vad ca vorbim si nu ne intelegem....Eu vorbesc de lansetele Method feeder si tu-mi arati momitoare si filmulete (interesante de-altfel) cu pescuit la feeder cu method...
Daca vrei mai multe detalii despre LANSETA (nu despre metoda) cauta "How to Feeder Fish with Matt Hayes cd1.
Eu stiu ce vrei tu sa spui despre momitoarele method feeder. Le stiu, le cunosc, am pescuit cu ele. Tu vad ca nu stii nimic despre lansetele method feeder dar te dai cu parerea ca ar fi heavy feeder. Mai intereseaza-te si mai vorbim dupa ce vezi filmuletul.
http://www.youtube.com/results?search_q ... l2-2.1l3l0
Asta e pe youtube, pentru curiozitatea ta incearca sa urmaresti al 7-lea filmulet, poate asa ai sa intelegi ce spun. Interesate sunt toate partile, eu le-am vazut pe CD-uri si le-am vazut cap-coada fara intreruperi si fara episoade. E mai bine sa le vezi de la inceput pana la sfarsit pentru ca sunt multe de invatat.
Ah si vroiam sa spun ca am gasit lansete method feeder cu puteri de aruncare de 80-100g ceea ce in feedere clasice le gasesti sub denumirea de medium heavy.
Fir intins!
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Scrie răspuns

Înapoi la “Feeder”