Despre pescuitul la Feeder

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de Reluaurel » 04 Dec 2011, 22:38

Confunzi in continuare momitorul cu lanseta ... :(

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de Marius Vintila » 04 Dec 2011, 22:44

Reluaurel scrie:Confunzi in continuare momitorul cu lanseta ... :(
Tu confunzi momitorul, lanseta si metoda de pescuit....Imi pare rau ca nu te pot face sa intelegi. Eu refuz sa-ti mai raspund, am incercat sa te fac sa intelegi dar te incapatanezi sa nu asculti si ceea ce spune altcineva. Iti propun sa urmaresti episodul 7 din filmuletele pe care ti le-am propus si poate ai sa intelegi ca ca ar trebui sa ramai cu mintea deschisa la alte lucruri. Am incercat sa ajut, sa dau sfaturi bune dar nu mai vad rostul.
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de Reluaurel » 04 Dec 2011, 22:55

Atata timp cat nu intelegi ca "method" se refera exclusiv la momitor, si poate fi folosit cu absolut orice lanseta de feeder, iar cele grele chiar cu lansete de crap, discutia chiar nu mai are rost.

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de Marius Vintila » 04 Dec 2011, 23:01

Reluaurel scrie:Atata timp cat nu intelegi ca "method" se refera exclusiv la momitor, si poate fi folosit cu absolut orice lanseta de feeder, iar cele grele chiar cu lansete de crap, discutia chiar nu mai are rost.
Inseamna ca atunci cand pescuiesc la momitor Korda eu pescuiesc la method feeder, nu fac pescuit de crap, nu? Cu toate ca pescuiesc cu lanseta de crap, nu?
Ok..de aceea am cedat eu primul!
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de Reluaurel » 04 Dec 2011, 23:20

:))
Doar 1 post inainte ti-am scris ca poti folosi "method feedere" grele ( korda cum ai dat exemplu ) si cu lansete de crap, cu senzori + swingeri ! ;)
Sau, daca vrei si ai, folosesti o lanseta de feeder heavy !
Acum intelegi ?

http://www.youtube.com/watch?v=_aanCeclIeY

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de Marius Vintila » 04 Dec 2011, 23:50

Reluaurel scrie::))
Doar 1 post inainte ti-am scris ca poti folosi "method feedere" grele ( korda cum ai dat exemplu ) si cu lansete de crap, cu senzori + swingeri ! ;)
Sau, daca vrei si ai, folosesti o lanseta de feeder heavy !
Acum intelegi ?
E adevarat ca stilurile se inrudesc, ca echipamentele se imprumuta de la stil la stil. Ce nu intelegi tu, probabil ca nici n-ai urmarit filmuletele care ti le-am trimis, este scopul lansetei feeder method. Nu intelegi de ce exista, de ce a fost invetata, nu intelegi ce rol joaca in acestfel de pescuit. Tu esti genul de om care nu intelege mai departe de ceea ce stie.
La acel post de dinainte am facut referire cand am spus de momitorul korda. Pescuiesc cu el, am rezultate, pescuiesc cu lansete crap dar nu poti compara inelele , flexibilitatea, caracteristicile unei lansete de crap cu o lanseta heavy feeder. Daca eu pescuiesc cu o lanseta cu inel de varf de 12 mm , cu o configuratie de 6 maxim 7 inele pe blank si pescuiesc pe avertizor (nu la varful lansetei) nu cu o lanseta super sensibila dedicata pescuitului la feeder, cu 14 inele din care cele de varf au doar cativa mm in diametru. Nu se poate spune sau compara ca stiluri ca fiind acelas stil de pescuit, esti de acord cu mine? Chiar daca pescuiesc in ambele cazuri cu method feederul de la Korda.
Nu poti sa negi faptul ca lanseta de care vorbim exista (lanseta method) si e dedicata stilului respectiv, e adevarat? Si ca aceasta lanseta, practic, joaca rolul ambelor moduri de pescuit descris mai devreme. Uita-te la ce spune Matt Hayes despre acea lanseta si poate o sa vezi ca am dreptate.
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de Reluaurel » 05 Dec 2011, 00:14

Crede-ma ca de ANI buni urmaresc majoritatea filmelor care au aparut, si am mare parte din DVD-urile aparute despre pescuitul la feeder.
Lucrurile sunt foarte simple:
- "Method feeder" se refera EXCLUSIV la momitor
- Lansetele pot fi de: feeder, crap, match, spining, etc ...
- Lansetele de feeder se deosebesc de restul, in principal prin aceea ca semnalizarea trasaturii o face varful.
- Lanseta "method" nu exista, ci doar lansete de feeder, cu puteri mai mari sau mai mici. Uneori ( daca nu stiai ) in anumite situatii, pe lasetele de feeder se folosesc chiar plumbi chiori, fara momitor.
Ca unii vor sa zica la feederele heavy ca sunt pentru method, e problema lor, cum le pot boteza si lansete "Gigi".
Cum nu exista feedere speciale pentru cosulete, la fel nu exista lansete de feeder dedicate momitoarelor "method".
La feeder puterea lansetei e cea care dicteaza greutatea maxima la aruncare, si puterea varfului dicteaza greutatea minima a momitorului pentru a nu fi tras pe fundul apei dupa ce s-a golit de nada.
Ca e cosulet,momitor, sau method, n-are nici cea mai mica importanta.

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de Marius Vintila » 05 Dec 2011, 00:18

Ok ramane asa, vedem poate vine cineva mai in masura sa ne lamureasca si pe noi in aceasta problema.
Fire intinse!
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de florentiniuga » 06 Dec 2011, 04:54

Diferenta intr-adevar vine de la modul de nadire (method feed = metoda de alimentare) si asta o da tipul de "alimentator" folosit. In mare, dreptatea e pe undeva pe la mijloc si e dictata numai de coincidenta notiunilor.
Pescuitul cu feederul se face in general cu cosulete de diferite dimensiuni, forme, materiale si in functie de tipul de nada folosit.
cosulet_naditor__un_element_foarte_util_pentru_o_nadire_precisa_f096d5b.jpg
cosulet_naditor__un_element_foarte_util_pentru_o_nadire_precisa_f096d5b.jpg (20.03 KiB) Vizualizat de 6725 ori
images (16).jpg
images (16).jpg (4.55 KiB) Vizualizat de 6725 ori
Daca ne referim insa la nadire, atunci cand e nevoie sa o facem, inafara metodelor independente (prastie, cupa, bulgari din mana, etc.) se poate nadi si cu cosulete speciale, caracterizate prin plasa cu gauri mari si diametre cuprinzatoare pentru nada mai multa.
Cosulet_Nadire_1_1302785783.jpg
84a9cce99c706bb7b3f630f2fdf00b1e.jpg
Cosuletele pentru nadire nu au greutate atasata pentru a folosi la maxim capacitatea de nadire. Pentru nadire folosim lansete cu puteri care depasesc 150g, cu varfuri mai rigide si actiune progresiva/semirapida si inele mai largi.
Exista insa si situatii, de regula in pescuitul pestilor de talie medie/mare (platica mare, crap, etc.), cand pescuitul in sine necesita lansete puternice deoarece sunt folosite naditoare (altele decat cosuletele) cu greutati proprii mari, cu forme deschise care permit accesul direct la nada.
momitor_arcuit_nadire_naditor_arc.jpg
momitor_arcuit_nadire_naditor_arc.jpg (6.77 KiB) Vizualizat de 6725 ori
images (13).jpg
images (13).jpg (4.16 KiB) Vizualizat de 6725 ori
HH494-25-500x500.jpg
dffca0a12664ba3ef8396ae30ac05521.jpg
In aceste cazuri se recomanda folosirea unei lansete tot puternice dar cu varfuri mai sensibile si cu actiune parabolica sau medie. Producatorii nu fac specificatii diferentiate in functie de denumirea data lansetei (heavy feeder sau method feeder). Diferentele sunt destul de mici si tin de pescuitul de competitie mai mult, unde se insira pe mal cate 4-5 lansete si unde nunate de genul acesta conteaza.
Pe scurt, ideea e ca lansetele inscriptionate "method feeder" ar fi destinate pescuitului cu naditoare iar cele "heavy feeder" pescuitului cu cosulet, nadirii sau pescuitului pe rau in curent, in special la pesti mai maricei. Repet insa, confuzia e destul de mare si deruta exista chiar si in randul producatorilor sau generata de denumirile date de ei.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de Marius Vintila » 06 Dec 2011, 14:56

Multumesc pentru raspuns **==
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
Radu Dascalescu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 159
Membru din: 15 Apr 2009, 22:35

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de Radu Dascalescu » 15 Dec 2011, 19:52

Salutare,


Tehnica de pescuit la feeder face referire la tehnica de pescuit cu momitor.In traducere, “feeder “ inseamna ceea ce noi numim momitor. Prin urmare acest stil de pescuit face referire la TEHNICA DE PESCUIT CU MOMITOR.
Exprimarea corecta este LANSETA PENTRU FEEDER, NU FEEDER !
Pentru ca am lamurit acest aspect, putem discuta despre lansetele folosite. In prima parte a secolului trecut, britanicii foloseau denumirea de Sheffield pentru tehnica de pescuit la pluta. Caracteristicile betelor folosite la acest stil de pescuit au fost imprumutate si lansetelor pentru feeder(lungimi, nr. total inele, caracteristici blanc)
Aceste lansete vin dotate cu o serie de varfuri ce se pot schimba in functie de anumiti parametrii.
Acest stil de pescuit foloseste bete dedicate ce au radacini in alt segment ( match) cu deosebirea ca metoda de semnalizare a trasaturilor se regaseste in varf,si sunt mult mai puternice. Varful se curbeaza sau detensioneaza dupa caz.
Betele folosite vin pe categorii , in functie de pestii pe care ii vizam, tipul de apa pe care pescuim , precum si greutatile pe care le folosim.
Din acesti parametrii se dezvolta o adevarata diversitate de bete, astfel incat un incepator se va pierde printre expozoarele din magazine si discutiile de pe forum-uri.


Urmarim TREI categorii: HEAVY, MEDIUM, LIGHT. Acesti termeni fac referire la greutatile pe care le suporta blanc-ul in lansare.
Dat fiind ca aceste bete fac parte din categoria betelor cu actiune parabolica ( lucrand progresiv pe intreaga lungime a blanc-ului) sunt foarte flexibile.. Flexibilitatea si puterea de aruncare sunt doua lucruri care nu trebuiesc confundate.

Gama Heavy este formata din bete care au un maxim de aruncare situat intre 100gr. si 170 gr. Aceste bete sunt dedicate pescuitului cu greutati mari , pretabil atunci cand urmarim : distanta , pozitionare pe vad , volum ridicat de nada.
Este clar ca pe rauri cu debite mari avem nevoie de greutati mari pentru a ramane cat mai bine pe substrat fara ca momitoarele sa fie luate de curent.
Pe iazuri , daca dorim distanta folosim aceste bete (Heavy) si marim distanta de pescuit prin corelarea greutatii totale nada-momitor cu firul principal utilizat.
In cazul in care dorim o nadire excesiva a vadului, apelam la aceste bete pentru a transpoorta un volum ridicat de nada in cazul unui pescuit in apropiere.

Gama Medium este formata din bete care au un maxim de aruncare situat intre 50gr. si 80 gr. Aceste bete sunt dedicate pescuitului in care nu avem situatiile atipice amintite mai sus. Asigura aceleasi calitati ale acestui stil de pescuit, singura diferenta fiind limitarea greutatii de aruncare pe care blanc-ul o suporta.

Gama Light este dedicata pescuitului pestilor de talie mica Greuutatile suportate sunt intre 35gr.- 50gr. Aceasta familie include si picker-ele ( bete de feeder de dimensiuni reduse ).


Mulinetele utilizate au ca si caracteristici principale : greutatea redusa , echiparea cu bait runner sau fighting drag ( nu este obligatoriu sa avem unul din cele 2 sisteme)., rata de recuperare medie .
In functie de cele 3 game de bete , vom alege mulinetele.
Ca o generalitate voi pozitiona mulinetele in functie de dimensiunea tamburilor : intre 3000 si 5000. Desi este optional sistemul suplimentar de care aminteam mai sus , eu il vad ca pe o necesitate.
Eu unul folosesc mulinete mai mari pentru ca lansetele stau pe suporti si nu ma deranjeaza in drill sau recuperare greutatea totala a sistemului.
In ce priveste catalogarea claselor in raport cu pestii vizati, personal iti spun ca am pescuit cu medium crapi intre 5 si 7 kg iar cu heavy carasi ca palma.
Varfurile sunt de doua tipuri : din fibra de sticla sau din carbon. Cele din fibra , sesizeaza si cele mai mici miscari datorita calitatilor materialului utilizat ( elasticitate ridicata).
Pentru ca pescuim cu bete flexibile apelam la fire cu elongatie redusa .
Pescarul traieste cate zile i-a lasat Dumnezeu si in plus, zilele in care a fost la pescuit...

Avatar utilizator
Radu Dascalescu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 159
Membru din: 15 Apr 2009, 22:35

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de Radu Dascalescu » 15 Dec 2011, 19:54

Lacuri

Montura crap :

I Fir princpal leadcore ( optim 80 cm) de 45 lbs : K Karp / Gardner
Firul pentru carlig 10lb sau 15 lb maxim.Folosesc Sufix NUflex / Silky Soft , KKarp Elusive
Carligele din gama kurv shank : K Karp Anti Eject , Korda , Gardner, Fox -marimea 4/6/8
Lungimea rig-ului este intre 7 si 10 cm.
Momitor inline (culisant) Trabucco intre 35 gr.- 80 gr.
Vartej de legatura ProLogic,Mad ,Korda nr. 8

II Fir principal inaintas
Firul pentru carlig 10lb sau 15 lb maxim.Folosesc Sufix NUflex / Silky Soft , KKarp Elusive
Carligele din gama kurv shank : K Karp Anti Eject , Korda , Gardner, Fox -marimea 4/6/8
Lungimea rig-ului este intre 7 si 10 cm.
Momitor inline (culisant) prevazut cu tija anti rasucire.
Opritor siliconic pentru auto intepare( montat in partea superioara a momitorului)
Bila cauciuc 4mm K Karp/ Cormoran pentru protectie nod inaintas-vartej
Vartej de legatura ProLogic,Mad ,Korda nr. 8


Montura caras / platica

Fir principal inaintas
Firul pentru carlig Trabucco Super Elite 0.12 mm - 0.16 mm.
Carligele din gama Gamakatsu A1 Hard marimea 14/12/10/8/6
Lungimea rig-ului este intre 7 si 15 cm, uneori 20 cm.
Momitor inline (culisant) Trabucco intre 35 gr.- 80 gr.
Vartej de legatura ProLogic,Mad ,Korda nr. 8

Rauri


Montura caras / platica / crap

Fir principal inaintas
Firul pentru carlig Trabucco Super Elite 0.12 mm - 0.22 mm.
Carligele din gama Gamakatsu A1 Hard marimea 14/12/10/8/6
Lungimea rig-ului este intre 10 si 20 cm, uneori 35 cm.
Tub anti tangle 5 cm CORMORAN
Momitor patrat 30gr. -90 gr. in functie de debitul raului
Opritor siliconic pentru auto intepare( montat in partea superioara a tubului anti tangle)
Bila cauciuc 4mm K Karp/ Cormoran pentru protectie nod inaintas-vartej
Vartej de legatura ProLogic,Mad ,Korda nr. 8


Fir principal : Trabucco XPS FEEDER 0.22mm / 0.25 mm
Inaintas : 0.18 mm lungime totala 15 m. Caracteristica : moale, neteflonat


Asa pescuiesc eu cel putin.
Pescarul traieste cate zile i-a lasat Dumnezeu si in plus, zilele in care a fost la pescuit...

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de Reluaurel » 15 Dec 2011, 20:12

florentiniuga scrie: ......
Pe scurt, ideea e ca lansetele inscriptionate "method feeder" ar fi destinate pescuitului cu naditoare iar cele "heavy feeder" pescuitului cu cosulet, nadirii sau pescuitului pe rau in curent, in special la pesti mai maricei. Repet insa, confuzia e destul de mare si deruta exista chiar si in randul producatorilor sau generata de denumirile date de ei.
Inscriptionarile pe care le vedem pe lansete de genul "method feeder" sunt pur comerciale. O lanseta de feeder de o putere oarecare, va arunca la fel de bine atat un momitor cat si un cosulet sau "method feeder", avand evident aceleasi greutatati. Ca lungimea lanseului va diferi mult de la cosulet la momitor sau method, e absolut normal si marimea lanseului va fi infuentata enorm de aerodinamicitatea a ceea ce aruncam.

In postul dinainte sunt foarte bine descrise tipurile lansetelor de feeder. Ce aruncam, chiar nu le intereseaza pe "ele" decat dpdv greutate.

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de Marius Vintila » 16 Dec 2011, 00:20

Cred ca clasificarea de mai devreme e pe buna dreptate una dintre cele mai bune.
Nu reuseste sa ne lamureasca Ce e dom'le cu laneta aia de METHOD FEEDER? La ce am mai fost creeata cu inelele alea mari de o face asa deosebita? De ce i se zice lanseta Method feeder si nu heavy feeder ca pana la urma pot arunca cosulete method cu amandoua? De ce a fost inventata daca nu i se atribuie o caracteristica determinanta, definitorie, ca sa stiu si eu de ce as alege o lanseta method in locul uneia heavy desi cu amandoua pot pescui la fel? STIU CA SE PESCUIESTE CU COSULETE METHOD dar mai stiu ca si cu lanseta heavy pot pescui cu method si totusi i se spune heavy. Intelege cineva ceva din ce spun eu sau nu? Daca da spuneti-mi si mie unde se foloseste aceasta lanseta, de ce si care e istoria ei. Ms anticipat!
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de Reluaurel » 16 Dec 2011, 00:30

De ce nu vrei sa intelegi ca lanseta "method feeder" nu exista decat ca si denumire comerciala ? Tu te referi de fapt la lansetele de feeder "heavy", si orice lanseta de feeder "heavy" are inele mari !

Scrie răspuns

Înapoi la “Feeder”