Despre pescuitul la Feeder

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de viorelb73 » 25 Mar 2012, 21:26

Nu-ti fie teama. Vei capata experienta necesara sa arunci si departe. Varfurile nu se rup pentru ca lanseta preia progresiv din greutatea cosuletului. Arunca de mai multe ori, folosind din ce in ce mai multa forta si ai sa vezi ca treci mult peste distanta de 20 de metri.Eu folosesc cosulexe de 20 - 30 grame si la Dunare de 50, triunghiulare. Nu sunt probleme atata timp cat nu te infigi in lansete ca in cele de crap. Daca te uiti la Dome Gabor ai sa inveti multe despre pescuitul la feeder, inclusiv despre lansari.
Spor la aruncat!
Respect!
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
c0r0nel
membru activ
membru activ
Mesaje: 110
Membru din: 22 Mar 2009, 00:33

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de c0r0nel » 25 Mar 2012, 21:36

parerea mea e ca e prea usor cosul, eu la balta dau cu cosulet de 40gr.

Avatar utilizator
syyd
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 13 Noi 2010, 20:42

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de syyd » 26 Mar 2012, 16:36

Acum ca s-au dezghetat raurile, credeti ca merge o partida la feeder la scobar, morunas, mreana?
Apa e in crestere si tulbure.
Ceva sfaturi de abordare a unei partide in conditiile date ar fi mai mult decat utile.

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de intef » 24 Apr 2012, 21:41

Intrebare : Cum abordati o partida de pescuit la feeder cu vant mediu-puternic?Data trecuta(duminica) mi-a batut din fata si mi-a creat o gramada de probleme(varful tremura ca naiba generand "trasaturi" false).Joi vreau sa merg din nou,dar dupa codul galben ce intra maine in vigoare si iese joi dimineata,nu cred ca se va opri vantul.Am incercat sa pun suportul mai aproape de varf,varful mai in jos spre apa,dar degeaba...Ma rog,in afara de statul acasa ar fi vreo solutie in problema asta cu vantul?

Avatar utilizator
razvy
senior
senior
Mesaje: 262
Membru din: 18 Dec 2009, 18:17

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de razvy » 24 Apr 2012, 22:15

Salut ar fi cateva solutii...in primul rand pozitionarea feederului cu varful cat mai jos mai aproate de apa,maresti greutatea cosuletul si pescuiesti mai tensionat folosesti varful mai puternic sau chiar ai putea foosi un feeder mai puternic mai rigid un heavy daca vantul este foarte puternic...numai bine si fire intinse!

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de intef » 25 Apr 2012, 07:44

Nu am decat unul... :(

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de Allen Besnovich » 25 Apr 2012, 10:47

Eu as fi incercat sa pun un cosulet mai greu, in felul asta firul sta mai tensionat si se misca mai putin. Dar mare atentie la gramaj, sa nu supra incarci lanseta.
Ce lanseta ai ?
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de viorelb73 » 27 Apr 2012, 22:20

Foloseste varful heavy, pune fluturasul la jumatatea celui de al doilea tronson, varful aproape in apa, unghiul de atac circa 30-45 grade si trasaturile false aproape dispar. Eu asa fac cu feederele mele cormoran heavy 3,9 m.
Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
tache
senior
senior
Mesaje: 391
Membru din: 20 Dec 2008, 20:22
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de tache » 30 Apr 2012, 13:07

Buna ziua!Pescuiesc de ceva timp cu aceasta metoda atat pe rauri cat si pe lacuri si am avut multe surprize placute.Deoarece vreau sa pescuiec la o dinstanta mai mare si vizez crapii de peste 5kg,ma gandeam sa imi achizitionez un feeder heavy,Trabucco Sygnum XLD 3,90.Ma poate ajuta cineva?ce parere aveti?Tin sa specific ca de cand am descoperit aceasta metoda numai la ea pescuiesc.Va multumesc!
Prinde un peste si ... fa-l mare !

Avatar utilizator
catalin ionescu
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 04 Mai 2012, 18:46

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de catalin ionescu » 04 Mai 2012, 19:05

pentru vant puternic nu uita sa folosesti firul de tip scufundator(sinking)

Avatar utilizator
catalin ionescu
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 04 Mai 2012, 18:46

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de catalin ionescu » 04 Mai 2012, 19:22

alinuu scrie:Imi puteti recomanda o mulineta shimano pentru feeder ? Am tot cautat ..
pentru heavy feeder si medium feeder shimano baitrunner dl-fa,o mulineta foarte versatila
Fişiere ataşate
BAITRUNNER-DLFA_B.jpg
BAITRUNNER-DLFA_B.jpg (5.67 KiB) Vizualizat de 3733 ori

Avatar utilizator
mikcutu
senior
senior
Mesaje: 257
Membru din: 15 Iul 2008, 09:34
Localitate: Bucuresti

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de mikcutu » 09 Mai 2012, 16:33

tache scrie:Buna ziua!Pescuiesc de ceva timp cu aceasta metoda atat pe rauri cat si pe lacuri si am avut multe surprize placute.Deoarece vreau sa pescuiec la o dinstanta mai mare si vizez crapii de peste 5kg,ma gandeam sa imi achizitionez un feeder heavy,Trabucco Sygnum XLD 3,90.Ma poate ajuta cineva?ce parere aveti?Tin sa specific ca de cand am descoperit aceasta metoda numai la ea pescuiesc.Va multumesc!
Salut,

De curiozitate m-am uitat si eu la descrierea acestei lansete de feeder:
Lanseta feeder Trabucco Sygnum XLD serie de feedere cu actiune extra tare pentru pescuitul pe ape curgatoare, cum ar fii Dunarea,Muresul ,Bega ,Otul,Prutul,Tisa etc .
Construita din carbon de ultima ora,, SHRC’’ aceasta are elementele de diametru redus dar de o mare potenta in lansare si extrem de bine echilibrata.Maner din pluta naturala pentru o mai buna aderenta.
Varfuri din carbon de 2oz, 3oz si 4oz.
* Lungime: 3,90m
* Lungime transport: 137cm
* Tronsoane: 3
* 3 varfuri din carbon 2oz, 3oz, 4oz
* Putere de aruncare: 170gr
* Blank: carbon HH
* Inele: SIC
* Maner pluta
* Greutate: 255gr
* Husa material textil
primul lucru care l-am observat a fost pretul, unul peste medie....dar ma rog, daca nu mai esti iccepator sa zicem ca se poate trece peste acest amanunt.

apoi, am marcat in rosu un detalie care nu ma clarifica: adica cum varf din carbon de XXoz?!
ca doar nu o rezista varful de 4oz sa arunci cu el 100g?! apoi...hai sa zicem...100g dar acele 100 de grame nu este un plumb aerodinamic...este un cosulet de nadit care daca umplut ajunge la 100 de grame... :O va avea aerodinamicitate ...-> 0 (care tinde spre zero)...

hai sa trecem si peste asta, dar nu peste faptul ca prin definitie, metoda de pescuit la feeder este una de finete, care se preteaza atunci cand pestele este mofturos si abia mananca (nu zic ca doar atunci se foloseste dar atunci se vede diferenta intre pescuitul al feeder si cel cu un bat normal) ori pescuid cu 100+g, oricum ar arata greutatea din capatul forfacului, numai de finete nu e...

acum...cel mai tare detaliu este cel bolduit: =)) =)) :lol: <:-P :-@ :-@
nu ma pot abtine sa nu abuzez de emoticoane...cand mi-oi vedea eu ceafa o sa existe feeder-e care arunca cu 170g.

in concluzie, ceea ce scrie pe bat este irelevant.

Din experienta personala (eu am un Emerald de la ET), daca pescuiesti pe un carpodrom (eu de regula pescuiesc pe MV2) dupa pesti mari vei avea de furca nu numai cu pestii dar si cu vecinii de stand, pentru ca daca vrei sa il si scoti pe mal, iti va trebui ceva spatiu de manevra.
Despre aruncatul la distanta mare, cu momitor, oricat de puternic ar fi varful, nu vei atince 80-100m datorita faptului ca este flexibil dar numai cu plumb, este posibil sa atingi 100-100 si un pic.

In rest, fir intins si spor la cumparaturi.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de florentiniuga » 10 Mai 2012, 23:47

Cred ca de fapt un bat puternic de feeder nu este destinat aruncarilor la distanta, ci mai curand nadirii mai intense la o distanta rezonabila pentru feeder.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de eden » 11 Mai 2012, 16:09

eu am un feeder jaxon de 3.90, cu putere de aruncare 60-180 care se incarca superb cu 110 grame la varful mediu (cel de 3 oz ) ( cu fir de .22 mulineta ET powerfeeder si momitor tip mv2 prindeam pontonul de pe malul opus (stand 25 parca) ) intr-adevar e un fel de pescuit la crap cu altfel de bat, forfacul fiind acelasi ca la pescuitul clasic cu momitor, dar te ajuta mult in cazul manevrarii exemplarelor sarite de 5-6 kile. cat despre pescuitul cu greutate de 170 de grame, nu e mare scofala. arunci cu 170 de grame, dar doar 30-50 de metri. lanseul cu feederul este unul progresiv si fluent, nu smucit ca la lanseul cu o lanseta de crap.
stima !
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de viorelb73 » 11 Mai 2012, 22:46

Pescuitul la feeder este unul de finete, nu unul de putere ... ca la crap. Nu te gandi sa arunci la 100 de metri cu feeder-ul, ai nevoie de 30-40 de metri, insa aruncari de precizie !!!!!!! Uita-te la filmele lui Dome Gabor si ai sa vezi multe lucruri interesante si bune despre acest tip de pescuit.
Respect!!!
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Feeder”