nevoie de o parere

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: nevoie de o parere

Mesaj de viorelb73 » 18 Apr 2014, 20:06

Salut, Covrigel

Parerea mea este ca nu ai facut nici o greseala in alegerea batului. Asa cum ti-au spus si colegii de pe topic, in timp vei ajunge sa iei si feeder medium / light, dar pana atunci va trebui sa te obisnuiesti cu stilul.
Incearca anul acesta cu batul pe care l-ai luat sa te obisnuiesti cu aruncarile (nu prea seamana cu aruncarile pe care le faci cu lansetele de crap), sa cauti pesti marisori ca sa vezi cum semnalizeaza varful, sa iti exersezi aruncarile la punct fix, cu greutati diferite de aruncare (cu cosuletul de momit si apoi cu cosuletul de pescuit), etc.
Dupa ce te pui la curent cu ce inseamna pescuitul la feeder, poti usor, usor sa treci catre fineturi, carlige mici, fire finute ... etc! Eu cred ca ai facut bine ca incepi cu un bat heavy, mai ales daca vii dinspre stilul de pescuit la crap, trecerea la feeder nu se face direct la picker, iti trebuie o perioada de tranzitie!
As vrea sa ne scrii impresiile tale despre experienta la acest stil de pescuit in toamna, dupa o vara de feeder!
Din mulinetele pe care le-ai postat ti-as recomanda TICA, este facuta in cooperare cu Maver si cred ca au calitate!

Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Feeder”