De ce ... ???

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
bradlly
senior
senior
Mesaje: 291
Membru din: 02 Apr 2009, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Re: De ce ... ???

Mesaj de bradlly » 08 Apr 2012, 22:11

Scuze ca nu am apucat sa citesc tot topicul pana in prezent si poate o sa repet ceva.
Eu unul am o problema cu importatorii de Shimano si Daiwa. Problema nu este sa " dai un ban sa stai in fata " sau " suntem prea saraci sa ne permitem ceva ieftin ", problema este ca suntem prostiti sa cumparam echipament top realizat in China la preturi exorbitante.

Cum e posibil sa mergi la magazinul Arrow la Obor si sa intreb unde este realizata o mulineta de 500 lei si sa-mi zica ca in China si daca vreau ceva original adika made in Japan sa ma orientez catre ceva peste 700-800 lei.

Toti am auzit de Kaercher cei care ii vedeti prin supermarketuri cu aspiratoare si jeturi de apa, au super publicitate si pana acum 5,6 ani toate produsele erau intradevar realizate in Germania, Austria etc, acum mai nou 90 % sunt realizate in China dar pe ele scrie made in UE sau Germany sau Austria pentru ca au depozitele in tarile respective si de acolo vand spre dealeri, toate la preturi de UE. Am dat acest exemplu facand trimitere speciala catre Shimano. Am citit mai demult pe acest forum ca cineva a masurat si comparat in sectiune 2 blank-uri unul parca de Shimano si unul Hakuyo cu rezultate asemanatoare.

Am importat si eu produse din China si pentru un produs exista 10 calitati cu 10 preturi. Daca vrei un pret bun cu o calitate buna iti iei ceva la nivelul 6,7. Vrei carbon pentru Hakuyo iei calitatea 6, vrei carbon pentru Shimano poate iei tot 6 ca ai nume si reclama in spate si de ce sa nu castigi 700 - 800 % ca doar esti concern mare cu 2000-3000 de angajati, si ai cheltuieli mari.

Nu sunt un fan inrait al lui Dan Mitranescu dar il admir pentru ceea ce face. Daca ar fi avut un buget de vreo 1 mil de euro pe an pentru reclama si aparitii in reviste in Europa...facea ravagii prin forecasturile firmelor de renume.

Sunt de acord cu Century si Harrison care intr-adevar au blancuri made in England...bine asta din citite ca nu ia controlat nimeni, pot aduce lejer blank-uri din Grecia sau chiar China de calitate 8,9.

In fine nu mai zabovesc mult, ideea e ca s-a dezvoltat o industrie pe un segment de piata virgin acum 7-8 ani care mie unul mi se pare ca a crescut foarte mult beneficiind pe naivitatea si necunostinta unora. Acum avem mult mai multa informatie in jurul nostru si foarte accesibila, pe mine cel mai mult ma deranjeaza atitudinea unora gen big fish care cand intrii la ei in magazin te privesc de parca ai fi ultimul unditar de pe pamant si daca nu iti iei o croseta de 50 de lei , frate nu ai ce cauta in clubul ( cercul )nostru.

Nu am nimic cu firmele originale, am ce am cu dealerii din Romania. Cine vrea sa intelega, intelege sigur. De aceea sunt din ce in cei multe persoane care iti comanda scule pe internet din Germania, Austria, Olanda la preturi cu 10,15,20 sau chiar 30 % mai ieftine. Cine are relatii in State... stima frate, cand ajunge pe balta se uita lumea la el ca la o icoana !!! :D mai ca nu-ti vine sa-ti faci poze cu pestele ci cu rodpodul sau lanseta de firma smechera.
Stima.
APS Bucuresti
www.pescar-sportiv.ro
Alexandru Brad
0720.990.295

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: De ce ... ???

Mesaj de dragan claudiu » 09 Apr 2012, 14:33

bradlly scrie:Scuze ca nu am apucat sa citesc tot topicul pana in prezent si poate o sa repet ceva.
Eu unul am o problema cu importatorii de Shimano si Daiwa. Problema nu este sa " dai un ban sa stai in fata " sau " suntem prea saraci sa ne permitem ceva ieftin ", problema este ca suntem prostiti sa cumparam echipament top realizat in China la preturi exorbitante.

Cum e posibil sa mergi la magazinul Arrow la Obor si sa intreb unde este realizata o mulineta de 500 lei si sa-mi zica ca in China si daca vreau ceva original adika made in Japan sa ma orientez catre ceva peste 700-800 lei.

Toti am auzit de Kaercher cei care ii vedeti prin supermarketuri cu aspiratoare si jeturi de apa, au super publicitate si pana acum 5,6 ani toate produsele erau intradevar realizate in Germania, Austria etc, acum mai nou 90 % sunt realizate in China dar pe ele scrie made in UE sau Germany sau Austria pentru ca au depozitele in tarile respective si de acolo vand spre dealeri, toate la preturi de UE. Am dat acest exemplu facand trimitere speciala catre Shimano. Am citit mai demult pe acest forum ca cineva a masurat si comparat in sectiune 2 blank-uri unul parca de Shimano si unul Hakuyo cu rezultate asemanatoare.

Am importat si eu produse din China si pentru un produs exista 10 calitati cu 10 preturi. Daca vrei un pret bun cu o calitate buna iti iei ceva la nivelul 6,7. Vrei carbon pentru Hakuyo iei calitatea 6, vrei carbon pentru Shimano poate iei tot 6 ca ai nume si reclama in spate si de ce sa nu castigi 700 - 800 % ca doar esti concern mare cu 2000-3000 de angajati, si ai cheltuieli mari.

Nu sunt un fan inrait al lui Dan Mitranescu dar il admir pentru ceea ce face. Daca ar fi avut un buget de vreo 1 mil de euro pe an pentru reclama si aparitii in reviste in Europa...facea ravagii prin forecasturile firmelor de renume.

Sunt de acord cu Century si Harrison care intr-adevar au blancuri made in England...bine asta din citite ca nu ia controlat nimeni, pot aduce lejer blank-uri din Grecia sau chiar China de calitate 8,9.

In fine nu mai zabovesc mult, ideea e ca s-a dezvoltat o industrie pe un segment de piata virgin acum 7-8 ani care mie unul mi se pare ca a crescut foarte mult beneficiind pe naivitatea si necunostinta unora. Acum avem mult mai multa informatie in jurul nostru si foarte accesibila, pe mine cel mai mult ma deranjeaza atitudinea unora gen big fish care cand intrii la ei in magazin te privesc de parca ai fi ultimul unditar de pe pamant si daca nu iti iei o croseta de 50 de lei , frate nu ai ce cauta in clubul ( cercul )nostru.

Nu am nimic cu firmele originale, am ce am cu dealerii din Romania. Cine vrea sa intelega, intelege sigur. De aceea sunt din ce in cei multe persoane care iti comanda scule pe internet din Germania, Austria, Olanda la preturi cu 10,15,20 sau chiar 30 % mai ieftine. Cine are relatii in State... stima frate, cand ajunge pe balta se uita lumea la el ca la o icoana !!! :D mai ca nu-ti vine sa-ti faci poze cu pestele ci cu rodpodul sau lanseta de firma smechera.
Stima.
=D> =D> =D> =D> bravo bine punctat...adevarul adevarat

Avatar utilizator
Arrow International
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 20 Apr 2012, 10:22

Re: De ce ... ???

Mesaj de Arrow International » 20 Apr 2012, 12:25

Buna ziua.
Dreptul la relica.
Aveti si nu aveti dreptate pentru ca depinde de situatii. Cel putin in ceea ce ne priveste pe noi.
Sunt produse, spre exemplu cele Daiwa - ca ati pomenit de ei si pentru ca suntem reprezentantii autorizati in Romania, pentru a cobora pretul, in unele cazuri pentru a prelungi durata de viata a produsului, cu adevarat le produc in China. Acest lucru nu inseamna ca sunt produse slab calitativ, pentru ca la final tot japonezul ii da drumul de pe banda. Iar Daiwa produce si in Thailanda, Hong Kong, Taiwan, Filipine, dar si in UK.
Daiwa are 3 programe dezvoltate doar pentru Europa. Daca doriti sa va cumparati (spre exemplu) un produs Daiwa din Germania, UK sau Franta va spun 100% ca nu aveti cum sa-l luati mai ieftin ca la noi. Poate sa fie o exceptie - lichidare de stoc sau cine stie ce super discount la marfa cantitate mare luata dintr-un magazin. Si cu aceasta cred ca am lamurit si cu pretul.
Va mai dau un exemplu de actualitate. Varianta noua a mulinetei de spinning Dawa Caldia este produsa in China si are toate caracterisiticile tehnice, materiale si noutati de conceptie lansate anul trecut, odata cu modelul nou Certate. Mag Seal, corp de Zaion, Air Rotor, tot. De ce? Simplu. Ar fi fost ok daca era produsa in Japonia, dar era diferenta de cost-manopera.
Cat despre lanseta, Daiwa este unul dintre putinii producatori care-si fac singuri blank-urile. O lanseta produsa in China sub marca Daiwa sigur nu v-a avea acelasi blank cu alta lanseta produsa tot in China sub alt brand. Acest lucru este 100% garantat. Cand o sa gasiti o lanseta cu blank fibra SVF, nici nu trebuie sa va uitati de cine este fabricata pentru ca raspunsul este unul singur.
Nu am nimic cu celelalte marci. Fiecare isi gaseste locul pe piata. Fiecare produs isi gaseste cumparatorul, dupa dorinta si posibilitatea fiecaruia. Si eu mi-as dori sa merg intr-un Mercedes. Dar nu am posibilitati financiare. Asta nu inseamna ca am ceva cu masina sau cu cel care-si cumpara asa masina.
Si daca tot suntem la pescuit, sincer lanseta mea costa 360lei si mulineta cam tot pe acolo. Amandoua sunt Daiwa si le am cam de 3 ani, pescuite destul de intens. Pe lanseta scrie Made in China si pe mulineta Made in Taiwan si am de gand sa-mi iau anul acesta noua Caldia de care tocmai am vorbit, tocmai pentru inovatiile si calitatea ei. Ca bani de noua Certate nu am.
Cu respect.

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”