fir fluorescent

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: fir fluorescent

Mesaj de Allen Besnovich » 11 Iun 2010, 13:47

Opaque Yellow , nu e fluo :)))))
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
Joker
Veteran
Veteran
Mesaje: 585
Membru din: 16 Mai 2010, 23:51
Localitate: buzau
Contact:

Re: fir fluorescent

Mesaj de Joker » 20 Iun 2010, 11:32

eu folosesc carp expert fluo de o.35 si sunt foarte multumit de el....
Prinde ,pastreaza dar si ELIBEREAZA !!

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: fir fluorescent

Mesaj de Allen Besnovich » 13 Iul 2010, 02:43

am o intrebare pt cei care folosesc sufix ultra knot opaque fluo... cat este de fluo noaptea? Sincer sa fiu, ma asteptam sa fie ceva mai fluo decat este. N-am gasit nicaieri scris oficial FLUO ci doar opaque yellow :D
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
mikif
senior
senior
Mesaje: 231
Membru din: 24 Noi 2007, 11:11
Contact:

Re: fir fluorescent

Mesaj de mikif » 13 Iul 2010, 10:39

alinuu scrie:Am testat astazi sufix ultra knot FLUO 0.28mm . Pot spune ca este un fir foarte matasos si nu are memorie deloc.
Pe rola la diametrul de 0.28, scrie ca ar rezista la 5.7kg.
Am luat o bucata de 1m, am facut un nod simplu, l-am umezit apoi l-am strans. Apoi am inceput sa strang cu toata forta, sa-l rasucesc pe maini si sa strang mai puternic. M-am ales cu o gramada de urme pe degete iar firul tot nu s-a rupt. N-am reusit sa-l rup cu mana libera, ceea ce ma bucura foarte mult.
.

zici ca ai o rola de fir, de ce nu faci o un pescuit de noapte sa vezi ce si cum?
crap.ro

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: fir fluorescent

Mesaj de Allen Besnovich » 13 Iul 2010, 11:00

Tocmai de asta am si zis, am pescuit si noaptea si ma asteptam sa fie mai vizibil.
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: fir fluorescent

Mesaj de Allen Besnovich » 13 Mai 2011, 13:06

Anul acesta o sa merg pe daiwa tournament 0.28; Sper doar sa fie si cat scrie pe rola :D
Fişiere ataşate
DJ3071.jpg
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
nimitz
membru activ
membru activ
Mesaje: 119
Membru din: 14 Iul 2008, 23:15

Re: fir fluorescent

Mesaj de nimitz » 17 Mai 2011, 21:39

stai linistit ca e cat scrie de vazut se vede bine iar cand o sa-l agati o sa ai de lucru pana o sa-l rupi da daca tragi tare se rupe pe la nodul cu inaintasul #:-S in schimb ai grija la intepat cand pescuiesti la peste 100 m ca are elongatie mare si te tine 2 sezoane sigur

Avatar utilizator
crazy crap
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 08 Mar 2011, 19:51
Localitate: Iasi
Contact:

Re: fir fluorescent

Mesaj de crazy crap » 18 Mai 2011, 12:37

alinuu scrie:Anul acesta o sa merg pe daiwa tournament 0.28; Sper doar sa fie si cat scrie pe rola :D
Eu folosesc atat Sufix Untra Knot cat si Daiwa Tournament, iti pot spune ca Daiwa face toti banii, matasos, se aseaza foarte bine pe tambur si indicat pentru aruncari la distanta. Eu folosesc 0.28 si mi se pare foarte rezonabil raportul calitate/pret, cat despre rezistenta nu iti pot spune nimik ca inca nu am fost pus in situatia sa-i testez limitele (abia are cateva partide la activ). fir intins **==

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: fir fluorescent

Mesaj de Allen Besnovich » 18 Mai 2011, 22:35

Exact asa am si eu, pe tamburii principali daiwa tournament de 28 si pe alte mulinete cu care pescuiesc la pesti mai mici, sufix ultra knot. Pana acum nu m-a dezamagit sufix-ul..
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
crazy crap
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 08 Mar 2011, 19:51
Localitate: Iasi
Contact:

Re: fir fluorescent

Mesaj de crazy crap » 19 Mai 2011, 13:40

alinuu scrie:Exact asa am si eu, pe tamburii principali daiwa tournament de 28 si pe alte mulinete cu care pescuiesc la pesti mai mici, sufix ultra knot. Pana acum nu m-a dezamagit sufix-ul..
Care dintre astea doua fire ti se pare mai bun pentru distanta, Sufix sau Daiwa? Sunt intr-o discutie cu cineva pe aceasta tema si avem pareri diferite asa ca mai apelez si la parerea altora. fir intins **==

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: fir fluorescent

Mesaj de Laurentiu » 19 Mai 2011, 14:28

Amandoua sunt pt distanta cu mentiunea ca firul daiwa chiar daca pare mai matasos are totusi prea mare elongatia si daca intepi un peste de la 100m cam trebuie sa muncesti ceva la intepatura din cauza elasiticitatii firului. Eu personal prefer un fir mai putin elastic pt distante de la 60-70 m in sus. As recomanda sufix tritanium, este un pic mai batos si exista in varianta portocaliu si rosu.
Ultima oară modificat 19 Mai 2011, 16:12 de către Laurentiu, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
crazy crap
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 08 Mar 2011, 19:51
Localitate: Iasi
Contact:

Re: fir fluorescent

Mesaj de crazy crap » 19 Mai 2011, 15:19

Laurentiu scrie:Amandoua sunt pt distanta cu mentiunea ca firul daiwa chiar daca pare mai mataosos are totusi prea mare elongatia si daca intepi un peste de la 100m cam trebuie sa muncesti ceva la intepatura din cauza elasiticitatii firului. Eu personal prefer un fir mai putin elastic pt distante de la 60-70 m in sus. As recomanda sufix tritanium, este un pic mai batos si exista in varianta portocaliu si rosu.
Intradevar am vazut si eu Tritanium si mi-a placut dar am inteles ca e bun pentru plantat, in special sau ma insel?numai bine **==

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: fir fluorescent

Mesaj de Laurentiu » 19 Mai 2011, 16:16

Mai, eu iti spun din propria experienta cu firele astea, tu faci ce crezi cu banii tai si iti cumperi ce iti face cu ochiul, numai ca putini pescari au incercat firele galbene daiwa, prowes si cele doua sufix-uri. Eu mi-am exprimat o parere personala vis-a-vis de fire.

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: fir fluorescent

Mesaj de Allen Besnovich » 19 Mai 2011, 22:28

Le folosesc pe ambele, sufixul l-am avut sezonul trecut iar daiwa l-am folosit intr-o singura partida anul acesta. Pot spune ca-mi place mai mult daiwa, nu stiu de ce dar e altfel. Parca aluneca mai bine in lansare. Elasticitate mare? la mine n-am vazut asta, este chiar asa cum trebuie sa fie.
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
crazy crap
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 08 Mar 2011, 19:51
Localitate: Iasi
Contact:

Re: fir fluorescent

Mesaj de crazy crap » 20 Mai 2011, 12:02

alinuu scrie:Le folosesc pe ambele, sufixul l-am avut sezonul trecut iar daiwa l-am folosit intr-o singura partida anul acesta. Pot spune ca-mi place mai mult daiwa, nu stiu de ce dar e altfel. Parca aluneca mai bine in lansare. Elasticitate mare? la mine n-am vazut asta, este chiar asa cum trebuie sa fie.
Exact aceiasi impresie mia lasat-o si mie Daiwa, un fir foarte reusit (din cate fire am incercat pana acuma). Daca ai o lanseta de 3-3.5 lb si o mulineta cu tambur de 60 sau mai mare arunci 100 m fara prea mare efort (aici ma refer la un fir de 0.28mm pe tambur+plumb 100-120gr). Legat de elasticitate nu ma pot pronunta ca inca nu am scos crapi mari de la distanta de 100m sau mai mult. Parerea mea: este un fir pentru buzunarul fiecaruia iar raportul calitate/pret este foarte bun. Poate sunt pescari care au folosit Daiwa mai multe sezoane si ne pot impartasi parerile lor pro sau contra legat de acest fir. numai bine si fire zbuciumate la toti **==

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”