fir fluorescent

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: fir fluorescent

Mesaj de Allen Besnovich » 20 Mai 2011, 21:28

Eu sunt "pro" amandoua , m-au multumit. Parerile sunt impartite oricum. Dar daca ar fi sa aleg intre cele doua, as alege daiwa..am mai spus :D
Fişiere ataşate
Aleen D. 3174.jpg
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
torpilorul
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 01 Iun 2011, 15:22

Re: fir fluorescent

Mesaj de torpilorul » 06 Iun 2011, 09:19

Salut
am citit pe aici ce si cum despre fir...
pana cum eu nu am lansat departe si nici nu am avut cu ce (lanseta-mulinet) acum caut un fir bun si m-am lamurit din discutiile voastre ,dar am o nelamurire mereu am luat fir in functie de ce greutate scria pe el, in general 0.30-0.35 si faceam o comparatie daca scria 15 kg pai crapul de pana in 15 kg il scot fara probleme..dar se pare ca nu este asa din discutiile de pe forum un fir care spune ca tine 4 kg poate scoate crapi de 15 in functie de maestria pescarului...va rog lamuriri ...
cu respect

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: fir fluorescent

Mesaj de eden » 06 Iun 2011, 12:44

păi dacă nu tragi de el cum tragi cu vinciul de maşină, şi nu are în ce agăţătură să se parcheze peştele, poţi scoate şi peşte de 20 de kg cu fir care ţine 4... totul e să ai răbdare, să îi dai fir când vrea să plece, să mai recuperezi când se opreşte din goană... e totul un dans de o frumuseţe rară, o ,,conversaţie'' dacă vrei în care fiecare vorbeşte civilizat, celălalt aşteptând să termine de vorbit... altfel nu se mai înţelege nimic, şi firul face PLICI :))
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: fir fluorescent

Mesaj de gor965 » 06 Iun 2011, 13:08

torpilorul scrie:Salut
am citit pe aici ce si cum despre fir...
pana cum eu nu am lansat departe si nici nu am avut cu ce (lanseta-mulinet) acum caut un fir bun si m-am lamurit din discutiile voastre ,dar am o nelamurire mereu am luat fir in functie de ce greutate scria pe el, in general 0.30-0.35 si faceam o comparatie daca scria 15 kg pai crapul de pana in 15 kg il scot fara probleme..dar se pare ca nu este asa din discutiile de pe forum un fir care spune ca tine 4 kg poate scoate crapi de 15 in functie de maestria pescarului...va rog lamuriri ...
cu respect
Trebuie in primul rand sa intelegi ca pe rolele de fir e trecuta rezistenta la rupere a firului exprimata in kg forta si NU greutatea pestilor ce pot fi scosi cu firul in cauza ! Unele firme f. serioase dau rezistenta la nod a firului, altele dau rezistenta liniara pe 1 m de fir ! Forta de tractiune dezvoltata de un crap este mai mare decat greutatea lui in kg !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: fir fluorescent

Mesaj de Marius Vintila » 07 Iun 2011, 13:56

gor965 scrie: Trebuie in primul rand sa intelegi ca pe rolele de fir e trecuta rezistenta la rupere a firului exprimata in kg forta si NU greutatea pestilor ce pot fi scosi cu firul in cauza ! Unele firme f. serioase dau rezistenta la nod a firului, altele dau rezistenta liniara pe 1 m de fir ! Forta de tractiune dezvoltata de un crap este mai mare decat greutatea lui in kg !
Scuze ca ma bag...din cate stiu nu cu foarte mult mai mare este forta de tractiune dezvoltata de un crap raportata la greutate...in sensul ca nu poate sa traga mai mult decat greutatea sa . E adevarat ca in drill multe lucruri se pot intampla cu un peste (sarituri, smucituri, etc) dar in apa fortele de frecare, tractiune, etc sunt diferite datorita glisarii cu apa. Astfel ca s-au facut studii pe rechini (care sunt rapitori apropos :D ) si s-a observat ca nu pot trage decat cu greutatea proprie...cel putin asa imi amintesc sa fi vazut dintr-un reportaj acum aproximativ 2 ani pe National Geografic.
Deci....senzatia ca pestele trage cu o forta mai mare decat greutatea este data si de elasticitatea lanetei, a firului, lungimea acestuia, etc , in cazul crapului.
Daca gresesc cu ceva imi cer scuze, nu gasesc acum nimic pe net care sa-mi acopere afirmatia deocamdata si nici timp nu am sa caut.
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: fir fluorescent

Mesaj de gor965 » 07 Iun 2011, 14:20

Nu ma prea pricep la fizica in asa fel incat sa definesc exact toti termenii care definesc miscarea de tractiune, forta de rupere, rezistenta, etc. ! Ce am vrut eu sa exprim in ultima fraza este ca tensiunea creata in fir, exprimata in kgf. (forta) poate fi cu mult mai mare decat masa unui peste, exprimata in kg ! Cand mie imi tragea la undita un crap de 4 kg si apuca sa se lanseze direct in fata, in momentul in care incercam sa-l contrez, imi rupea firul de 0.35 care are rezistenta liniara de 14 kgf ! Mare parte din tensiunea care duce la ruperea firului o pune si pescarul, nu doar pestele !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: fir fluorescent

Mesaj de Marius Vintila » 08 Iun 2011, 05:56

gor965 scrie:Nu ma prea pricep la fizica in asa fel incat sa definesc exact toti termenii care definesc miscarea de tractiune, forta de rupere, rezistenta, etc. ! Ce am vrut eu sa exprim in ultima fraza este ca tensiunea creata in fir, exprimata in kgf. (forta) poate fi cu mult mai mare decat masa unui peste, exprimata in kg ! Cand mie imi tragea la undita un crap de 4 kg si apuca sa se lanseze direct in fata, in momentul in care incercam sa-l contrez, imi rupea firul de 0.35 care are rezistenta liniara de 14 kgf ! Mare parte din tensiunea care duce la ruperea firului o pune si pescarul, nu doar pestele !
Esti sigur ca firul era ok din toate punctele de vedere? Sau pe langa peste nu aduci si altceva?Vorbim de aproximativ 4 kg...de aici pana la 14 e cale lunga chiar si pentru crapul de dunare.
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: fir fluorescent

Mesaj de gor965 » 08 Iun 2011, 09:25

Marius Vintila scrie:
gor965 scrie:Nu ma prea pricep la fizica in asa fel incat sa definesc exact toti termenii care definesc miscarea de tractiune, forta de rupere, rezistenta, etc. ! Ce am vrut eu sa exprim in ultima fraza este ca tensiunea creata in fir, exprimata in kgf. (forta) poate fi cu mult mai mare decat masa unui peste, exprimata in kg ! Cand mie imi tragea la undita un crap de 4 kg si apuca sa se lanseze direct in fata, in momentul in care incercam sa-l contrez, imi rupea firul de 0.35 care are rezistenta liniara de 14 kgf ! Mare parte din tensiunea care duce la ruperea firului o pune si pescarul, nu doar pestele !
Esti sigur ca firul era ok din toate punctele de vedere? Sau pe langa peste nu aduci si altceva?Vorbim de aproximativ 4 kg...de aici pana la 14 e cale lunga chiar si pentru crapul de dunare.
Eu vorbesc de pescuit la varga fixa dupa peste mare ! Nu vorbesc din auzite... eu asa am pescuit 12 ani si n-am rupt linia o data sau de doua ori...am rupt-o de zeci de ori ! Cand ti-a plecat crapul direct in fata dupa ce s-a intepat si tu reactionezi tarziu ridicand varga, pui tensiune suplimentara in fir fata de cea pusa de crap si rupi firul !Daca-ti pleaca in lateral sau il vezi cand trage si-l intepi din timp ai toate sansele sa-l scoti , dovada fiind faptul ca am prins crapi pana in 10 kg cu acelasi fir si doar o singura data am rupt varga in dril ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: fir fluorescent

Mesaj de Laurentiu » 08 Iun 2011, 12:22

Gore, urasc sa-ti spun, dar ai dreptate. :D
Confirm si eu ca un crap de 4-5 kg iti rupe mono de 0.35mm la varga. Ultima oara am patit-o anul trecut si nu pe Dunare unde se stie ca pestele e mai viguros, pe o balta comuna.

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: fir fluorescent

Mesaj de Marius Vintila » 09 Iun 2011, 09:12

Pana acum nu mi s-a intamplat...e bine de stiut
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
Leonov
membru activ
membru activ
Mesaje: 55
Membru din: 05 Noi 2010, 22:37
Localitate: Bistrita, B-N

Re: fir fluorescent

Mesaj de Leonov » 17 Iul 2011, 10:10

Salut!
Am o intrebare si totodata rugamintea de a fi indumat :D
Este vorba de firul de la C.E. varianta UV Fluo... pe mulinete am inaintas, dar 2 dintre ele as vrea sa le folosesc fara...
Este vreo greseala, sperie crapul in apa, culoarea aceasta?
Va multumesc anticipat

Respecte, Leonov
"Respecta-ti partenerul de la celalalt capatul al firului..."

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: fir fluorescent

Mesaj de Allen Besnovich » 17 Iul 2011, 13:04

S-a discutat mult pe tema asta, poti sa cauti in forum.
Dar ca sa te scutesc de asta, iti zic eu direct.. nu se sperie pestele de firul fluo. Dar se poate speria de montura :D
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
Leonov
membru activ
membru activ
Mesaje: 55
Membru din: 05 Noi 2010, 22:37
Localitate: Bistrita, B-N

Re: fir fluorescent

Mesaj de Leonov » 17 Iul 2011, 18:35

Mersi mult pentru raspus, si pentru promtitudine.
Cu treaba asta eram de ceva timp intr-o dilema... Si am zis ca e momentul sa o incerc.

Respecte, Leonov
"Respecta-ti partenerul de la celalalt capatul al firului..."

Avatar utilizator
AnAcKoNdA2
utilizator
utilizator
Mesaje: 41
Membru din: 16 Iul 2011, 21:44

Re: fir fluorescent

Mesaj de AnAcKoNdA2 » 04 Aug 2011, 10:35

torpilorul scrie:Salut
am citit pe aici ce si cum despre fir...
pana cum eu nu am lansat departe si nici nu am avut cu ce (lanseta-mulinet) acum caut un fir bun si m-am lamurit din discutiile voastre ,dar am o nelamurire mereu am luat fir in functie de ce greutate scria pe el, in general 0.30-0.35 si faceam o comparatie daca scria 15 kg pai crapul de pana in 15 kg il scot fara probleme..dar se pare ca nu este asa din discutiile de pe forum un fir care spune ca tine 4 kg poate scoate crapi de 15 in functie de maestria pescarului...va rog lamuriri ...
cu respect
Ca sa iti faci o idee,eu folosesc fir daiwa 0,31 pescuiesc pe Ebru... rar ma intilnesc cu crapi de 3-5 kg.Scrie pe rola ca tine in jur de 5 kg....INCA NU AM RUPT [-x .Nu te lua tu dupa ce scrie pe rola.....Am gasit zilele trecute un fir si cred ca e destul de okay-...awa-shima pune pe rola rezistenta 24 lbs e de 0,28..am si krystonite pune 4,5 kg rezistenta..sa fie un fir asa superior celor de la daiwa ..shimano...kryson? [-x
Pune tu un fir de MAXIM 0,28 si stai linistit .Singurul lucru cert ce pot sa iti spun este ca...ai mult mai multe avantaje de la un fir moale..matasos..decat de la un fir sarmos cu rezistenta de nu stiu cat.Poti sa modifici unde trebuie sa modifici...foloseste un fir moale ...iar daca te gandesti ca la distante mari poti sa ai probleme...nu pune un carlig no name ..pune unul de calitate...fa cumva ca montura sa fie cea corecta(pentru astfel de situatie)..etc.

29 euro bobina de 5200 e un fir okay si ieftin(probabil ai :)) un vecin sau o vecina in Spania)

sanatate si numai bine

Avatar utilizator
AnAcKoNdA2
utilizator
utilizator
Mesaje: 41
Membru din: 16 Iul 2011, 21:44

Re: fir fluorescent

Mesaj de AnAcKoNdA2 » 04 Aug 2011, 10:39

Scuze la Daiwa testul de rezistenta era in jur de 7 kg si nu 5 cum am scris.
Si am uitat sa las pagina sper ca nu e o problema, nu fac reclama niciunui magazin..departe de mine gandul.
http://www.depesca.es/pesca/hilos/monof ... ltima.html

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”