fire

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de kamasan » 27 Noi 2007, 22:29

:wink:
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de kamasan » 27 Noi 2007, 22:45

Imagine
Imagine
Imagine

Uite-te si tu cit de tulburi si pline de namol sint aceste lacuri! Salutari
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Mesaj de mini_mic » 27 Noi 2007, 23:00

chiar nu imi dau seama...la mal pare destul de limpede apa, ce este la fund nu-mi dau seama sincer din poze. in fine o sa te cred pe cuvant, dar daca vrei sa studiezi uitat-te pe google earth in zona Craiovei ca sunt niste lacuri sa vezi ce culori au ! :) unul verde, unul negru si asa mai departe.

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de kamasan » 27 Noi 2007, 23:04

Te cred pe cuvint. Si in zona noastra exista lacuri cu mult mil. Dar exista si lacuri cu fundul tare, fara prea multa vegetatie si fara mil. Nici la mal si nici la 100 sau 300 de metri de mal.
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
costel pisoiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 23 Noi 2007, 23:10
Localitate: ploiesti

Mesaj de costel pisoiu » 28 Noi 2007, 17:27

Nu vreau sa ma aliez cu una din parti in aceasta discutie, dar dupa ce am vazut filmul de la korda, am inteles cat sunt de novice in pescuitul crapului. Este cel mai bun material de profil care l-am vazut.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Mesaj de stefanflorin » 28 Noi 2007, 18:17

ce zic eu sa facem e sa lasam englezii cu crapii lor (ca pestele de il au il numeri pe degete exceptand crescatoriile) ca aia au 3 crapi intr-un lac de 21263213 de hectare si e logic ca sunt stresati de faptul cum sa faca sa captureze macar unu din ei, si inventeaza tot felul de monturi, fire, momeli( si tin sa precizez ca pt mine toate substantele alea ,cat de naturale-nenaturale sunt ,reprezinta ceea ce pt un crap ar reprezenta bine-cunoscutele E-uri. Nu cred ca ce pun ei in boiliesuri poate face bine pestelui si aici ati vazut ce crapi au, umflati si care abia mai innoata si e pacat sa incepem sa facem asa in Romania, si cum am citit pe un forum "prefer sa prind un crap de 5kg care arata si se comporta ca un crap" decat stiu eu ce obezitate de peste. Concluzia mea e ca incercam sa ii copiem prea mult pe englezi si nu vad rostul de cele mai multe ori (exceptand competitiile). Asa ca monturile tineti-le simple, fara multe brizbrizuri, si momelile cat mai naturale fara amino, betaina si alte porcarii. Lasati pestele sa se comporte natural nu stimulat de chimicale. Cu namol sau fara crapul tot tre sa se hraneasca si deci nu disperati :D FIRE INTINSE!
PS: lacul in care e filmat filmu de la Korda e crescatorie, ca astia numai asa mai stiu sa prinda peste! SI CINE NU PRINDE PESTE IN CRESCATORIE? :twisted:
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Pescar Brailean
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 24 Noi 2007, 11:01

Mesaj de Pescar Brailean » 28 Noi 2007, 21:28

Mi se pare forate inteleapta afirmatzia lui Stefan Florin, si din punctul meu de vedere are foarte mare dreptate!!!Ar trebui sa nu mai dopam atata crapul cu tot felul de chimicale pentru ca un crap sanatos shi crescut natural se simte cu adevarat in drill chiar daca nu are o greutate uriasha! :wink:

Avatar utilizator
costel pisoiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 23 Noi 2007, 23:10
Localitate: ploiesti

Mesaj de costel pisoiu » 28 Noi 2007, 23:43

Cand am inceput sa pescuiesc, cred ca am folosit 10 ani trestia si inghiteam in sec cand am vazut prima lanseta la unchii mei.Aici insa discutam despre fire si carlige si sa nu-mi spuneti mie ca mai pescuiti cu lansete germina. Baltile noastre din cate vad sunt impartite in doua. Unele in care firul de par si galustile fac regula fie ca vrem fie ca nu, si celelalte in care nu avem crapi nici cat englezii, braconierii stiu de ce. in alta ordine de idei cred ca primul crapist s-a nascut in Anglia,si ar trebuii sa le multumim pentru ca ne invata sa respectam acest peste. Cred ca nu trebuie sa uitam de momelile noastre traditionale si chiar sa incercam sa le imbunatatim si sa le facem mai prinzatoare, dar trebuie sa dam cezarului ce esteal cezarului.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Mesaj de stefanflorin » 29 Noi 2007, 01:04

Costel hai sa iti zic ceva: momentan locuiesc in Londra, in zona sunt niste lacuri destul de mari si frumos amenajate, insa in vara asta din cauza ,zic ei, a algei albastre crapii au cam dat coltul cu tot respectul lor pentru natura(si astia chiar o respecta pana la Dumenzeu), parerea mea e ca atunci cand ii dai mancare care nu face parte din meniul lui natural si il indopi cu prostii e normal ca sistemul lui imunitar se duce naiba si la cea mai mica chestie da coltu, si ce vedeti voi in filmele alea cu pescuit sunt balarii majoritatea, lacurile alea pe care inca mai prind peste sunt "members only" si deci numai cativa au acces acolo, restu pe unde apuca sau pe lacuri cu plata . Sa va dau un exemplu: am fost la un lac, frumos amenajat, chiar avea si peste, si am intrebat cum pot sa devin membru si mi s-a zis ca in principiu trebuie sa astept vreo 3-4 ani sa imi vina randul ca au deja vreo 200 de persoane care isi asteapta randul... deci vedeti ca nu e chiar roza treaba si sunt stresati si sa stiti ca toti pescarii englezi cand le zici Romania zic toti "a lot of fish, big carp, big catfish", bineinteles unii dintre ei nu sunt de acord cu faptul ca mancam pestele etc, si nu cred ca englezii au avut crap inaintea Romaniei numai ca la ei tehnologia a evoluat "un pic mai repede ca la noi" si au scule, mijloace, BANI, in rest...aaa si sa va zic ceva...cu toata politetea lor ...dar nu cred ca am vazut oameni mai incuiati ca englezii. Hai sa ne bucuram de ce avem si sa incercam sa le pastram cat se poate de bine, ca desi suntem saraci financiar suntem bogati in natura si in neuroni. Fir Intins!
Am uitat sa zic ca aici concesionarii de balti, patroni sau cum naiba se numesc nu cauta ca prin intermediul baltii sa isi umfle burtile si sa se umple de bani ci cauta sa ofere un loc unde iti poti petrece cateva ore/zile in liniste, poate si cu ceva peste in carlig, sa mai uiti de stresul cotidian. Nu stiu cate lacuri cu plata din Romania au o taxa mai mica de 20-30 ron/zi eh aici desi bugetul lor este imens comparativ cu al romanului preturile sunt mai mici si nici nu auzi manele la vecinul! Gata ca deja am deviat rau de tot de la subiect! Sanatate!
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
costel pisoiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 23 Noi 2007, 23:10
Localitate: ploiesti

Mesaj de costel pisoiu » 29 Noi 2007, 01:23

Fir intins si tie stefan si poate aflii pe acolo cum au scapat de braconieri. Cred ca daca se rezolva si asta ii facem sa se zgarie pe ochi, si urmatorul film korda o sa fie realizat in Romania.

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de kamasan » 29 Noi 2007, 21:42

[quote
PS: lacul in care e filmat filmu de la Korda e crescatorie, ca astia numai asa mai stiu sa prinda peste! SI CINE NU PRINDE PESTE IN CRESCATORIE? :twisted:[/quote]

Este vorba de mai multe lacuri. Plus ca, sa stii ca sint cazuri cind nu prinzi nici in aceste amenajari piscicole(chiar si in partea a treia parca, sint citeva zile fara nici o trasatura, chit ca erau in vad).
Sincer, eu am avut ce invata din aceste filme, si chiar am incercat asta vara sa vad cum arata sub apa firul pe care il folosesc eu. Nu mai intru in detalii. Fiecare este liber sa accepte si sa invete ceea ce doreste. Sint multe lucruri pe care le-am "inregistrat" dar , pe care nu am reusit inca sa le pun in practica.
Astfel, dragii mei, sinteti liberi sa invatati ce vreti, cit vreti si de la cine vreti. :wink: Va salut cu respect si sa aveti o iarna cit mai scurta!
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Mesaj de stefanflorin » 30 Noi 2007, 00:07

Chestia aia am zis-o mai mult ca o gluma :) eu zic ca experienta e mama invataturilor: pescuiesti des, te informezi, insisti, gandesti; filmele sunt facute ca sa isi vanda produsele iara unele sunt pur si simplu ca sa te delecteze in serile lungi de iarna.
Offtopic: azi am vorbit cu un pescar englez care imi zicea ca pescuieste de 11 ani pe Tamisa si nu a reusit sa prinda niciodata o mreana si ca nu a prins niciodata acest peste, si imi aduc aminte de un amic care era tare trist cand lua o mreana la 2-3 kilograme in timp ce pescuia la somn ca deh, ii rupea lipitorile :evil: si astia aici cred ca o pun inaintea crapului :roll:
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Pescar Brailean
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 24 Noi 2007, 11:01

Mesaj de Pescar Brailean » 02 Dec 2007, 00:53

Am shi eu o intrebare: Este prea subtzire un fir de 0.25(10Lb) pentru rapitor sau am nevoie de unul ma grosutz putzin,un 0.30. Multzumesc anticipat!!

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Mesaj de stefanflorin » 03 Dec 2007, 14:58

In principiu 0.25 e mai mult decat suficient (zic eu) pt majoritatea speciilor de la noi asa ca foloseste-l cu incredere.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: fire

Mesaj de timer » 13 Mar 2008, 17:18

Ma gandeam la niste fir dentar..O fi bun,n-o fi..?Ca rezistentza,tragi dupa tine o ...bascula.. :shock:

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”