monturi

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: monturi

Mesaj de stefanflorin » 07 Feb 2008, 00:37

Pai nu prea ai ce vorbi de monturi, toata lumea(aproape) da cu monturi simple, culisant sau momitor greu, opritor, carlig legat pe direct si cam asta e...carlige... cele cu care ai dat si care ti-au adus pestele pe mal fara probleme, ieftine si bune ca se consuma multe(gamakatsu eu), si ti-am explicat cum fac eu plumbii si nu ma plang de calitatea lor 8) chiar ii prefer celor cumparati pt ca ii fac mai plati si stau mai bine pe fund. Cred ca toti pescarii de Dunare se axeaza pe simplitate si poate ici colo cate o floricica. Moleata Incinsa! :D :D
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: monturi

Mesaj de vali003 » 07 Feb 2008, 01:48

stefanflorin scrie:Pai nu prea ai ce vorbi de monturi, toata lumea(aproape) da cu monturi simple, culisant sau momitor greu, opritor, carlig legat pe direct si cam asta e...carlige... cele cu care ai dat si care ti-au adus pestele pe mal fara probleme, ieftine si bune ca se consuma multe(gamakatsu eu), si ti-am explicat cum fac eu plumbii si nu ma plang de calitatea lor 8) chiar ii prefer celor cumparati pt ca ii fac mai plati si stau mai bine pe fund. Cred ca toti pescarii de Dunare se axeaza pe simplitate si poate ici colo cate o floricica. Moleata Incinsa! :D :D
ai dreptate , pe riuri si dunare ,simplitatea isi spune cuvintul , la cirlige eu prefer kamakatsu maxx ,am dat cu fox si geamakatsu inainte , de un an dau cu kamasan si sint super , mersi de informatii . :lol:

Avatar utilizator
cornel G
membru activ
membru activ
Mesaje: 112
Membru din: 16 Dec 2007, 19:33
Localitate: bucuresti

Re: monturi

Mesaj de cornel G » 07 Feb 2008, 15:29

stefanflorin scrie:Pai nu prea ai ce vorbi de monturi, toata lumea(aproape) da cu monturi simple, culisant sau momitor greu, opritor, carlig legat pe direct si cam asta e...carlige... cele cu care ai dat si care ti-au adus pestele pe mal fara probleme, ieftine si bune ca se consuma multe(gamakatsu eu), si ti-am explicat cum fac eu plumbii si nu ma plang de calitatea lor 8) chiar ii prefer celor cumparati pt ca ii fac mai plati si stau mai bine pe fund. Cred ca toti pescarii de Dunare se axeaza pe simplitate si poate ici colo cate o floricica. Moleata Incinsa! :D :D
multumesc ptr raspunsuri!
de discutat ar mai fi.... :lol:
de exemplu: puneti momeala direct pe carlig sau folositi firul de par :?:
carlige cu ochet sau paleta :?: (fiind vorba de legaturi pe direct)
plumb culisant sau fix?
toate cele bune si nu va suparati pe mine! :lol:

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: monturi

Mesaj de stefanflorin » 07 Feb 2008, 18:12

Plumb intotdeauna culisant, daca dai la boabe hair-rig si implicit carlig cu ochet legat de forfac, sau boabele pe rig din ala siliconic sau cum ii zice care se introduce pe carlig-> legatura directa carlig cu paleta, mamaliga pe carlig-carlig cu paleta, de boilies nu iti zic ca nu dau la asa ceva, in special pe rauri! singurele probleme care ne fac sa nu prindem peste zic eu este apa si locul(care zic eu e cel putin 50% din reusita unei partide)....si era sa uit si invazia de burtosi si pescarici care de cele mai multe ori iti strica ziua. Cum s-or fi facut frate atatia "pescari" peste noapte????
Work is for people who can't fish!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: monturi

Mesaj de gor965 » 07 Feb 2008, 18:30

Pai... "e la moda" !!!
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: monturi

Mesaj de vali003 » 08 Feb 2008, 01:52

parada de jeepuri si barci de 200 de cai putere nu se poate face de acasa :lol: :mrgreen: .

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: monturi

Mesaj de mini_mic » 08 Feb 2008, 17:12

vali003 scrie:parada de jeepuri si barci de 200 de cai putere nu se poate face de acasa :lol: :mrgreen: .
Deaia ma si duc pe Dunare ca nu suport sa ma scoata din sarite aia cu jet skiurile si muzica lor. Nu zice nimeni ca nu poti bea o bere la pescuit dar o poti face in liniste si pe deasupra sa nici nu lasi sticle acolo. In vara m-au scos unii din sarite pe un lac, beti morti in barca gomflabila cu motor, se plimbau pe unde dadeam noi dupa salau si nu s-au potolit pana nu am dat toti 3 cat am putut cu twisterele spre barca lor. :roll:

Avatar utilizator
mishu_bc
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 10 Feb 2008, 19:39
Localitate: fetesti

Re: monturi

Mesaj de mishu_bc » 10 Feb 2008, 20:25

frate numai pe dunare pescuiesc!!!!!!
monturi? simplu
fir de 50 nu conteaza calitatea, plumb turnat in matrita max 100g culisant, ace ca mai sanatoase nr. 1 sau 2 nu prea scumpe ca faci risipa, un singur nod pe mantura, bete pline dealea din europa si mulinete la fel.
toata treaba e sa citesti locurile
cu scule pricopsite nu ai ce cauta pe dunare ca le strici!!!!!!!!!

Avatar utilizator
Rezeanu-Stefan
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 30 Ian 2008, 20:28

Re: monturi

Mesaj de Rezeanu-Stefan » 16 Feb 2008, 18:43

mishu_bc scrie:frate numai pe dunare pescuiesc!!!!!!
monturi? simplu
fir de 50 nu conteaza calitatea, plumb turnat in matrita max 100g culisant, ace ca mai sanatoase nr. 1 sau 2 nu prea scumpe ca faci risipa, un singur nod pe mantura, bete pline dealea din europa si mulinete la fel.
toata treaba e sa citesti locurile
cu scule pricopsite nu ai ce cauta pe dunare ca le strici!!!!!!!!!
Ai dreptate.Cu ieftinica merge bine ,firar mama lor de creci.

Avatar utilizator
trca
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 19 Noi 2008, 18:45
Localitate: RM-VALCEA

Re:

Mesaj de trca » 19 Noi 2008, 19:55

mikif scrie:
Tu cum ti-ai turnat plumbii?
Eu am folosit o lingura mai mare si au iesit cam la 80-90g.
M-ar interesa un model de matrita... sau cum altfel procedezi? Care credeti ca este cea mai buna forma pe care sa o aiba plumbul cand pescuiti in agatatura?
Respecte.
daca ai posibilitatea cumpara de aici matrite:
http://www.bleigussformen.de/shop/index ... wasser.htm

eu am trei modele si...imi sint suficiente
daca nu ai posibilitati :tai cartoful in doua adica pe jumatate si sculptezi in el forma care o vrei si dupa aceea torni plumb.........am si o poza dar nu stiu cum sa iti trimit..........FIR INTINS...........

Avatar utilizator
bitonc
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 04 Noi 2008, 02:55
Localitate: Bucuresti

Re: monturi

Mesaj de bitonc » 05 Dec 2008, 23:13

Si cu poze pt cei mai 'amarati',pls!
Eu nu pescuiesc, ii fac doar baie ramei

Avatar utilizator
mihai001
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 27 Sep 2008, 09:53
Localitate: Karlsruhe,Germania

Re: monturi

Mesaj de mihai001 » 07 Dec 2008, 18:45

Eu pescuiesc pe riu(pe Rin acasa si in Franta pe Moselle)cam la fel ca si in balta numai ca schimb firele si plumbii.
Pe Rin nun sint agataruri asa ca pescuiesc cu fir de 0,35,1,5 metri de Leadcore de 45 lbs forfac de 25 lbs cu camasa si cirlige Gamakatsu teflonate de 4.
Pe Moselle am mai mult de lucru cu agataturi asa ca pescuiesc cu fir de 0,45,inaintas 20-30 m de fir de 0,60-0,70,forfacul si cirligele ramin aceleasi si plumbi in amindoua cazuri iau de la Fox klingon leads intre 135 si 335 de grame in functie de curent.Firul textil de 80 lbs care zicea vali003 mai inainte este un fir textil de 0,35-0,40.
In cea ce priveste formele de turnat plumbi baieti luati gips il turnati in cutii de carton si cind este un pic intarit apasati plumbii pe care vreti sai faceti in gips si aveti forma.Sau facute pe strung din aluminiu.

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: monturi

Mesaj de cosmake » 12 Ian 2009, 15:55

pe Jiu eu folosesc montura elicopter cu patrat de mamaliga direct pe cirlig, cirlig gamagatsu cu paleta, iar pe forfac pun o bucatica mica de spuma ca sa tina putin indoit forfacul pentru a putea fi aspirat de crap fara sa simta.
nu folosesc deloc pe jiu fir textil, plumbul este cu momitor iar firul nu e mai gros de 0,25. stiu ca e cam subtire , am avut multe rupturi dar am observat ca daca am pus de 0,30 rezultatele au fost mult mai slabe.
si cel mai important cind ma duc in felul acesta stau cam o saptamina si momesc zilnic dimineata si searain amonte de locul de pescuit.
rezultatele se vad in ultimele 2 zile

Avatar utilizator
mormoila
utilizator
utilizator
Mesaje: 41
Membru din: 28 Feb 2009, 14:06

Re: monturi

Mesaj de mormoila » 03 Mar 2009, 20:34

mi-a facut un prieten matrite pe strung de mai multe feluri......
pentru dunare au cam 80-90 gr,pentru balti au cam 40-50 gr si le torn singur in bucatarie pe aragaz....
mai naspa este ca trebuie sa plece toti vecinii de acasa ca miroase urat cand ai torn(ung cu untura formele inainte de turnare)
fire intinse.

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”