Pareri fir mulineta

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: Pareri fir mulineta

Mesaj de Alexandru Mihai » 26 Noi 2010, 21:01

Eu folosesc 0,20 pt aruncari lungi, ideea e ca nu sa rupt niciodata, adevarat ca il schimb destul de des, este un fir bun, depinde cum/la ce il folosesti.

Avatar utilizator
Dan Andrei
senior
senior
Mesaje: 307
Membru din: 07 Ian 2008, 13:05
Localitate: Campina

Re: Pareri fir mulineta

Mesaj de Dan Andrei » 27 Noi 2010, 09:51

Am folosit galben fluo diametre mici de pana in 0.28mm si pot spune ca este o porcarie,si iata cateva argumente din cele traite de mine.vine destul de rasucit din fabrica si se rasuceste si mai mult in timpul partidelor de pescuie eu fiind nevoit sa-l schimb dupa doar 3 iesiri pe balta,elongatie ffff.mare este practic un mare elastic,diametru mai mare de cel inscris pe ambalaj,rezistenta la rupere mult mai mica fata de valoarea data de producator,si nu i ultimul rand deprecierea rapida in contact cu radiatiile UV si mai exact dupa cea de a doua partida abia daca reuseam sa strang nodurile intre inaintas si nailon fara ca acesta sa se rupa......Pt Dunare folosesc acel fir Carp Expert negru cu diametre mai mari cca 0,35-0,40mm si pot spune ca este senzational din toate punctele de vedere.
Numai bine!

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: Pareri fir mulineta

Mesaj de Alexandru Mihai » 20 Dec 2010, 19:06

Dan Andrei scrie:Am folosit galben fluo diametre mici de pana in 0.28mm si pot spune ca este o porcarie,si iata cateva argumente din cele traite de mine.vine destul de rasucit din fabrica si se rasuceste si mai mult in timpul partidelor de pescuie eu fiind nevoit sa-l schimb dupa doar 3 iesiri pe balta,elongatie ffff.mare este practic un mare elastic,diametru mai mare de cel inscris pe ambalaj,rezistenta la rupere mult mai mica fata de valoarea data de producator,si nu i ultimul rand deprecierea rapida in contact cu radiatiile UV si mai exact dupa cea de a doua partida abia daca reuseam sa strang nodurile intre inaintas si nailon fara ca acesta sa se rupa......Pt Dunare folosesc acel fir Carp Expert negru cu diametre mai mari cca 0,35-0,40mm si pot spune ca este senzational din toate punctele de vedere.
Eu folosesc Carp Expert Fluo de 0,20 ( in realitate este mai mare ),,,problema cu rasucitul din fabrica...baga intr-o galeata cu apa rola cu guta si asa o tragi pe tambur...

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Pareri fir mulineta

Mesaj de eden » 01 Ian 2011, 02:20

eu nu am incercat decat vre-o 3 marci de fire, printre care si carp expertul, si am ajuns la concluzia ca este de departe cel mai bun fir de pescuit in agatatura (din gama de buget redus, si diametre mari, fireste). cu 0,4 nu am reusit sa-l rup cu momitor de 70 de grame plus cel putin 50 de grame de nada, e foarte bun si ca fir de spod, si ca rezistenta la nod, cum ar spune un prieten, e ,,giugiuca''. il am pe mulinete de doar un sezon, dar lansez foarte smucit, si FARA inaintas. tai 2 metri la fiecare iesire, si repet, nu exista probleme. foarte fluent, foarte moale, foarte tare-n nod. la 50 de ron rola, e perfect, desi la metraj si mie mi-a dat cu virgula... ca rezistenta la rupere, cociocul de pe fundul baltii solacolu e foarte suparat pe mine, la cate bucati am scos din apa... fire-ntinse in noul an !!!
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Pareri fir mulineta

Mesaj de craparulsef » 01 Ian 2011, 07:33

Alexandru Mihai scrie:...problema cu rasucitul din fabrica...baga intr-o galeata cu apa rola cu guta si asa o tragi pe tambur...
Nu am verificat dacă cumva s-a mai scris pe forum. După părerea mea, cea mai practică metodă de a îndrepta un fir (o linie), este cea folosită de noi în zonă şi probabil de mulți alții. În barcă, fără a tura prea mult motorul, lansăm în siaj toată linia pe care o plimbăm, cu vârful lansetei aproape de firul apei, câteva minute. Se recuperează progresiv aplicând câteva ture de manivelă, cu pauze între ele. Foarte bine se poate aplica această tehnică pe un lac mare. Se va constata, mai ales pe ultimii metri (unde în fapt poate fi văzut acest lucru), cum linia stă pur şi simplu dreaptă ! După o asemenea operație aţi scăpat de peruci pentru multă vreme ... evident dacă vârtejele monturilor funcționează şi ele corespunzător.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
Dan Andrei
senior
senior
Mesaje: 307
Membru din: 07 Ian 2008, 13:05
Localitate: Campina

Re: Pareri fir mulineta

Mesaj de Dan Andrei » 01 Ian 2011, 10:48

In primul rand un La multi ani! pentru toata lumea deoarece ca este prima postare a mea pe anul 2011.Nea Marius ideea expusa mai sus poate fi folosita de cei care au la indemana o barca cu motor si un lac f.mare :) in cazul in care vor sa-si de-rasuceasca firele de pe lansetele de crap pe care de obicei sunt cca.500-600m de fir pe fiecare mulineta....Eu procedez in felul urmator periodic la cca.3 partide intind pe iarba cam primi 100m de fir dupa care cu o carpa uda merg pe fir strans de la mulineta catre capatul liniei de 2-3ori si deja problema firului rasucit este rezolvata.Problema rasucirii firului este una destul de deranjanta si de care nu prea scapam si am trait pe pielea mea multe experiente neplacute si am ajuns la o concluzie oarecum fireasca,si anume cu cat mulineta este mai de firma si mai varf de gama cu atat aceasta problema devine minima,pretul mulinetei este invers proportional cu felul in care rasuceste firul :)Am fost un pic off topic dar poate sunt ceva informati utile in cele postate mai sus.
Numai bine!

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Pareri fir mulineta

Mesaj de marian_popescu » 04 Ian 2011, 00:22

eden, cu o,4 cred ca mai repede se rupe lanseta, orice marca de lanseta de crap....

carp expertul fluo, mai ales pe dimametre mai mari de 0,25 face peruci de innebunesti. cred ca pescarii de match ar plange dupa un fir cu elongatia acestuia, dar crapistii nu cred

sufix ultraknot fluo este de departe cel mai bun fir fluo pe care l-am folosit (dintre gamakatsu fluo, prowess operator, team daiwa si carp expert fluo)
daca mai gasesc de 0,25, cred ca iau 10 role, desi am gamakatsu nou nout pe tamburi. rezistent si asta, dar rigid
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Pareri fir mulineta

Mesaj de Allen Besnovich » 04 Ian 2011, 01:48

Am si eu pe tamburii mulinetelor sufix ultra knot opaque yellow, e un fir bun si destul de rezistent, cu o memorie foarte scazuta dar sincer sa fiu nu mi s-a parut a fi foarte fluo, in partidele de pescuit de noapte. E primul fir fluo pe care-l folosesc, poate asa trebuie sa fie, dar nu era prea vizibil noaptea..ma asteptam sa fie mult mai vizibil.

Apropo de carp expert fluo, incercati varianta orange este mult mai rezistent decat cel verde sau galben cum este!
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
Leonov
membru activ
membru activ
Mesaje: 55
Membru din: 05 Noi 2010, 22:37
Localitate: Bistrita, B-N

Re: Pareri fir mulineta

Mesaj de Leonov » 16 Iul 2011, 16:44

Salut!
Am o intrebare si totodata rugamintea de a fi indumat :D
Este vorba de firul de la C.E. varianta UV Fluo... pe mulinete am inaintas, dar 2 dintre ele vrea sa le folosesc fara...
Este vreo greseala, sperie crapul in apa, culoarea aceasta?
Va multumesc anticipat

Respecte, Leonov
"Respecta-ti partenerul de la celalalt capatul al firului..."

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri fir mulineta

Mesaj de Marius Vintila » 18 Noi 2011, 00:22

Salut,
Si eu sunt curios de Korda Adrena-Line, daca a folosit careva....Ce parere aveti?
Ms anticipat!
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
mariusbulanel
Veteran
Veteran
Mesaje: 509
Membru din: 25 Oct 2008, 18:05
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: Pareri fir mulineta

Mesaj de mariusbulanel » 18 Noi 2011, 11:36

Am luat o rola de o 1000 m de Nevis Senzor Fluo de 0.25 mm .As dori sa stiu pareriile voastre despre acest fir.
numai bine **==

Avatar utilizator
elephunk
senior
senior
Mesaje: 213
Membru din: 07 Feb 2011, 23:56
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri fir mulineta

Mesaj de elephunk » 18 Noi 2011, 13:28

Leonov scrie:Salut!
Am o intrebare si totodata rugamintea de a fi indumat :D
Este vorba de firul de la C.E. varianta UV Fluo... pe mulinete am inaintas, dar 2 dintre ele vrea sa le folosesc fara...
Este vreo greseala, sperie crapul in apa, culoarea aceasta?
Va multumesc anticipat

Respecte, Leonov
Teoretic, crapul nu vede foarte bine pe sub apa (fie ca e tulbure apa, fie ca e adanca, fie ca e noapte). Insa, daca vrei sa folosesti firul fara inaintas si nu ai vrea sa risti sa sperii pestii, poti foarte bine sa dai cu un marker permanent primii 2 m de fir si astfel nu ai nici inaintas si esti oarecum sigur ca pestele nu se sperie de culoarea fluo a firului principal.

Cat despre dirll-ul pe timp de noapte, nu vei avea probleme cu acei 2 m de fir dat cu marker-ul, pentru ca oricum, la mal, vei vedea foarte bine firul fluo ramas (cei 2 m nu te incomodeaza cand ai pestele adus la mal).

Numai bine!
Sa nu te exprimi niciodata mai clar decat esti in stare sa gandesti

Vlad Dobre
CPK Carp & More

Avatar utilizator
mariusbulanel
Veteran
Veteran
Mesaje: 509
Membru din: 25 Oct 2008, 18:05
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: Pareri fir mulineta

Mesaj de mariusbulanel » 18 Noi 2011, 21:29

mariusbulanel scrie:Am luat o rola de o 1000 m de Nevis Senzor Fluo de 0.25 mm .As dori sa stiu pareriile voastre despre acest fir.
numai bine **==

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Pareri fir mulineta

Mesaj de mirceasd » 22 Noi 2011, 22:56

elephunk scrie:
Teoretic, crapul nu vede foarte bine pe sub apa (fie ca e tulbure apa, fie ca e adanca, fie ca e noapte).

Care o fi totusi capacitatea crapului de a distinge culorile functie de adancime ?
http://www.infopescar.tv/forum/fire-si- ... ml#p128730

Multumesc si fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri fir mulineta

Mesaj de Marius Vintila » 26 Noi 2011, 11:31

Crapul vede mai bine in apa decat pe uscat este un lucriu cert. Vederea lui s-a adaptat in mediul respectiv in ani de "selectie naturala". S-au facut cercetari si s-a observat ca intr-o apa mai limpede cum sunt baltile din marea britanie (balastierele) pestele vede la fel de bine, poate chiar mai bine carligul, montura, firul, etc. Se sperie...va propun sa urmariti: Underwater Korda state of the art of carp fishing.
E adevarat ca baltile din romania in marea lor majoritate au fundul malos si firul e mai usor de ascuns dar asta nu inseamna ca pestele nu vede bine, ci doar ca nu are posibilitatea.
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”