Recomdare carlige

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Recomdare carlige

Mesaj de viorelb73 » 18 Noi 2013, 19:50

Asa este, Marius, PB sunt cele mai bune la ora actuala, dar sunt destul de scumpe si cand mergi pe zona de scoica (unde am avut si cate 4-6 ace pierdute pe ora !!!) te cam ustura la portofel.
Mi s-au parut foarte bune cele de la Maver MV-3, Hayabusa (L1 mai ales) si Sasame Boilist - si-au facut treaba foarte bine!

Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Recomdare carlige

Mesaj de pharaoh » 18 Noi 2013, 19:51

Am folosit Sasame Chinu Ringed in multe partide printre care si cateva concursuri. Inca ocupa un loc important in trusa de accesorii si sunt prima alegere in pescuitul cu plastice, porumb, momitor. Cateodata mai "cos" gura pestelui, poate din cauza ca sunt mai subtiri, nu-mi dau seama. Alaturi de PB-uri, pe care le-am descoperit mai recent, sunt singurele carlige pe care ma bazez. Am renuntat de-a lungul timpului la Korda, Fox si Gamakatzu.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: Recomdare carlige

Mesaj de Alexandru Mihai » 18 Noi 2013, 20:31

Folosesc Sasame Thinner's de 2 ani ... de vina pentru asta este Dan Mitrănescu, inițial am fost circumspect datorita prețului scăzut...alte cârlige nu am în trusa ca sa îmi pot spune părerea despre ele ( PB, Korda, etc).

ps: mărimea numărul 1 și 2

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Recomdare carlige

Mesaj de pharaoh » 18 Noi 2013, 20:53

Eu trebuie sa recunosc ca Dan Mitranescu este de vina pentru multe din alegerile pe care le-am facut in materie de pescuit (si nu ma refer numai la accesorii si echipamente folosite). Si cred ca nu sunt singurul. :)
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
odoctee
Veteran
Veteran
Mesaje: 1567
Membru din: 13 Iun 2010, 23:20
Localitate: Tulcea

Re: Recomdare carlige

Mesaj de odoctee » 18 Noi 2013, 21:26

de principiu folosesc fox arma point ssc insa cred ca in fiecare trusa trebuie sa existe:
http://www.youtube.com/watch?v=Fp-vzroXBPM
nu neaparat JAG, este destul de scump, sunt si alte variante mai ieftine insa poate aduce un carlig intr-o forma optima!
va salut, adrian, tulcea
CARP HUNTERS TEAM

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Recomdare carlige

Mesaj de Dan Mitranescu » 19 Noi 2013, 12:43

osc1or scrie:
Nu te deranjeaza ca ochetul este indoit in afara razei carligului? sau folosesti acest carlig decat la momeli flotante?
Folosesc Sasame atat la porumb cat si la boilies .
Asta cu pozitia ochetului ma depaseste . :) Nu am sesizat diferente niciodata intre un ac cu ochetul drept sau indoit asa ca nu am tinut cont .

Avatar utilizator
carbocalm
utilizator
utilizator
Mesaje: 40
Membru din: 16 Mai 2013, 21:28

Re: Recomdare carlige

Mesaj de carbocalm » 22 Noi 2013, 23:32

Dan Mitranescu scrie:
osc1or scrie:
Nu te deranjeaza ca ochetul este indoit in afara razei carligului? sau folosesti acest carlig decat la momeli flotante?
Folosesc Sasame atat la porumb cat si la boilies .
Asta cu pozitia ochetului ma depaseste . :) Nu am sesizat diferente niciodata intre un ac cu ochetul drept sau indoit asa ca nu am tinut cont .

Dan ,

Poti te rog sa detaliezi un pic ce marimi folosesti la aceste carlige si de ce ?

Merci,

Avatar utilizator
carbocalm
utilizator
utilizator
Mesaje: 40
Membru din: 16 Mai 2013, 21:28

Re: Recomdare carlige

Mesaj de carbocalm » 02 Dec 2013, 23:07

carbocalm scrie:
Dan Mitranescu scrie:
osc1or scrie:
Nu te deranjeaza ca ochetul este indoit in afara razei carligului? sau folosesti acest carlig decat la momeli flotante?
Folosesc Sasame atat la porumb cat si la boilies .
Asta cu pozitia ochetului ma depaseste . :) Nu am sesizat diferente niciodata intre un ac cu ochetul drept sau indoit asa ca nu am tinut cont .

Dan ,

Poti te rog sa detaliezi un pic ce marimi folosesti la aceste carlige si de ce ?

Merci,
M-am edificat. Am vazut emisiunea de la Infopescar din martie.

Toate bune,

Avatar utilizator
daddy caddy
senior
senior
Mesaje: 468
Membru din: 19 Ian 2011, 19:22
Localitate: BRASOV

Re: Recomdare carlige

Mesaj de daddy caddy » 04 Feb 2014, 19:38

Dan Mitranescu scrie:
osc1or scrie:
Nu te deranjeaza ca ochetul este indoit in afara razei carligului? sau folosesti acest carlig decat la momeli flotante?
Folosesc Sasame atat la porumb cat si la boilies .
Asta cu pozitia ochetului ma depaseste . :) Nu am sesizat diferente niciodata intre un ac cu ochetul drept sau indoit asa ca nu am tinut cont .
Alexandru Mihai scrie:Folosesc Sasame Thinner's de 2 ani ... de vina pentru asta este Dan Mitrănescu, inițial am fost circumspect datorita prețului scăzut...alte cârlige nu am în trusa ca sa îmi pot spune părerea despre ele ( PB, Korda, etc).

ps: mărimea numărul 1 și 2

carlige BETON!!! **==
STIL OSTIL


ENERGY CARP

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”