UNA PE ZI

sa mai radem un pic

Moderatori: Qnyx, pharaoh

Reguli forum
Anumite materiale pot contine cuvinte si manifestari licentioase. Daca nu sunteti de acord cu aceste conditii, va rugam sa nu accesati aceasta rubrica si ne cerem scuze pentru eventualele inconveniente. Echipa InfoPescar.tv.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: UNA PE ZI

Mesaj de sorin1362 » 02 Iul 2013, 02:41

"Fratzii Montgolfier" au inceput sa ne cam ia "in balon" cu scumpirea gazului. Probabil ca nu le ajunge acestor vanturalume gazul pentru baloanele de sapun pe care le umflau in campanie. Iata, ca asa cum au prezis totemurile, gazul s-a apreciat tocmai atunci cand gandurile romanului urmau sa fie ravasite de arshitza verii. Ghinion dragi tavarashi, ca inca nu a urcat mercurul in termometre pana sa ne intunece mintzile. Inca n-am uitat ... dragi tavarishi ca am iesit pe branci din ultima iarna cu plata facturilor.Iar eu, unul, ma gandesc cu groaza la facturile care va sa vina ...
Fişiere ataşate
montgolfier brothers.jpg
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: UNA PE ZI

Mesaj de sorin1362 » 05 Sep 2013, 03:32

S-a reluat mai acerb ca niciodata subiectul "ROSIA MONTANA" ... Aiaiaiaiai, niste cretini ne considera prosti … unii care, in inconstienta lor nativa, sunt amagiti cu un pumn de arginti de niste concerne care n-au nimic sfant in ele.
Pai de ce nu merg cautatorii de aur in Austria sa mute aiurea trambulinele de la Garmisch-Partenkirchen, ori poate la Val d'Isere in Franta, ... ori poate in Rocky Mountains ai americanilor. Pai va spun eu ca le dau aia neshte palme cu picioru' de li se invarte capu’ ca titirezul.
Am mai scris candva de dezastrul de la Baia-Mare, despre iazuri cu cianuri, despre indivizi de peste mari si tari care ne iau bogatiile si ne lasa numai otrava si paguba, ... iar noi nu luam aminte. Adica noi poporul nu luam aminte :-$ ... dar altii isi iau shpaga >:D<
Ar mai fi ceva : cat timp cred ei ca vor avea slujbe cetatenii din zona ? Ha ? Ca in zece ani vor rade muntele si isi vor lua talpashitza, iar cetateanul locului va ramane iar sarac lipit si peticit in cur.
Fişiere ataşate
la rosia montana se face bulionul gros.jpg
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: UNA PE ZI

Mesaj de sorin1362 » 13 Sep 2013, 00:09

Ma mir (dar ce ma mai poate mira referitor la plaiurile mioritice ?) ca unii filosofi isi dau cu parerea despre raportul poluare/castiguri materiale. Filosofii trebuie sa inteleaga ca poluarea se cumuleaza pentru noi toti, iar castigurile materiale se cumuleaza doar pentru unii. Pe astia cu castigurile ii voi numi "ăia".
Adica ăia pentru care nu conteaza ca stratul de ozon s-a cam dus. Adica ăia pentru care nu conteaza ca raurile sunt poluate. Adica ăia pentru care nu conteaza ca aerul nu mai poate fi respirat. Aia ...daaa ... epoca industrializarii si a exploatarii resurselor ... baaa da' tampiti mai sunteti. Tare am impresia ca si filosofii sunt bine "unshi". ;)
Iar poporul, daca ia atitudine, e considerat prost ... (?) Am vazut oameni de calitate ce au iesit in strada, oameni frumosi, nu figurile grotesti care urlau in iarna trecuta si aruncau cu borduri.
Da' ia sa ne facem o parere despre cine sunt "ăia" si ce mici copii naivi suntem noi:
http://www.wall-street.ro/articol/Compa ... ntana.html
Fişiere ataşate
salmo cyanoticus
salmo cyanoticus
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: UNA PE ZI

Mesaj de sorin1362 » 22 Sep 2013, 21:31

S-au implinit niste ani de cand ne-a parasit cel care a fost Matei (Matty) Aslan, n. 7 mai 1924, orașul Ismail (astăzi în Ucraina); d. 21 septembrie 1995, care a fost caricaturist, regizor și scenarist de filme de animație.
Dupa parerea mea a fost cel mai mare caricaturist al acestor taramuri, de la navalirea romanilor si pana in prezent. Si va mai curge multa apa ... Si se pare ca a fost si stelist ... ;) :D
Fişiere ataşate
Matty_Aslan.jpg
Matty_Aslan.jpg (6.06 KiB) Vizualizat de 3487 ori
MATTY ASLAN.jpg
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: UNA PE ZI

Mesaj de florentiniuga » 24 Sep 2013, 04:35

Corect! Poate nu cel mai talentat dpdv artistic, unde cred ca l-a surclasat Popas dar cel mai plin de umor si prolific. Ani intregi a fost primul lucru pe care-l urmaream in ziar - "Una pe zi - de Matty". Intr-un fel, prin ceea ce faci in aceasta rubrica, se poate spune ca-i pastrezi viu spiritul, o rara avis in zilele noastre.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: UNA PE ZI

Mesaj de sorin1362 » 26 Sep 2013, 03:32

Spuneam cu ceva vreme in urma ca "maidanejii"(dingo) au reusit sa termine toate carnivorele marsupiale din Australia, prin concurentza. Ei, daca acuma vom pleca urechea la bocetele babetelor, vom avea si noi mari probleme ... Un aspect care s-a scapat din vedere e ca, pe langa faptul ca ataca oameni pe strada, unii se organizeaza in haite prin paduri si vaneaza animale salbatice !
Fişiere ataşate
omul sau cainele.jpg
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: UNA PE ZI

Mesaj de sorin1362 » 05 Oct 2013, 03:24

Fratilor, ne cam pravalim in prapastie. Adica, mai bine zis, in hău.
Cresc facturile, cresc toate taxele si impozitele, cresc toate darile catre stat. Defapt cine este acest stat? Mereu m-am gandit la treaba asta. Cand eram copil credeam ca statul roman e reprezentat de noi toti ... adica locuitorii acestei tari. Ei, ca intre timp am aflat ca statul e reprezentat de o mana de indivizi care se imbuiba si iau decizii aiurea. Pana si un copil de gradinita isi da seama, pana la urma, ca un cub nu poate intra intr-o gaura rotunda...da' astia nu-si dau seama ... sau nu vor să ... Defapt nici nu ma mai mir, cand un actual ministru a afirmat ca pana nu demult era muncitor, daaar a facut intre timp o facultate. Eu zic ca de trei lulele ... D'alde astia ne conduc. D'aia ne merge asa de bine. Cei capabili n-au loc, din pacate. Nu sunt promovati politic.
Adica d.p.d.v. politic vreau sa zic.
Si ca sa puna banana, ... pardon, bomboana pe coliva ... si justitia ?
Fişiere ataşate
planeta mai ....jpg
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: UNA PE ZI

Mesaj de sorin1362 » 06 Oct 2013, 04:47

Zilnic mi-e dat sa aflu anumite chestii, care altadata m-ar fi crucit. Am devenit mai degraba irascibil decat mirat. Ca de multa vreme nu ma mai mira nimic. Vreau sa spun despre ce se intampla pe plaiurile transhumantei eterne ... ca in restul planetei lumea e normala la cap.
Ia uite ce au mai inventat niste functionari care nu mai au ce face : cica fiscul va prelua Manastirea Putna! Oare care o fi motivul? Poate ca Fane Barosanul nu si-o fi platit impozitul pe cele 16 hectare aferente? Si in 500 si ceva de ani s-au cam adunat ceva parai.
Apropos de impozite, eu, romanul de rand, platesc impozit pe teren, casa si autoturism. Pai de ce platesc daca sunt ale mele? Ha? Pai de ce nu platesc impozit si pentru televizor, cafetiera, oala de noapte, batul de pescuit sau aerul pe care-l respir ...?
Dar asta sa ramana intre noi ... sa nu le dam idei. :-$
Fişiere ataşate
Putna o ia fiscul.jpg
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: UNA PE ZI

Mesaj de sorin1362 » 12 Oct 2013, 04:26

Dupa sutele de mii de de miscari tectonice previzionate de distinsul profesor Vergil Hancu, care a fost ridicat in camasa de forta si ascuns la Socola, pana si celalalt profesor, Ghitza Marmureanu, a ramas inmarmurit. Insa cand ambii cutremurati, si noi toti dealtfel, stateam cu ochii ca sarmalele pe Vrancea, iata ca ne lua zgaltaiala pe la spate ... tocmai la Galati, unde e marfa dom'le.
Si in traditionalul spirit comunist s-au intrunit comisii, care au mers la fata locului ... Care sa rezolve ce ? Ce pot rezolva niste babalaci stand cu mainile la spate si rostind la unison : "Ntz..." ?
Insa, iata ca apare Superman, Batman, Ironman ... salvatorul omenirii, acest Manole(scu), ce a confectionat o cushca ce va ingenunchea toate cutremurele, indiferent de scara. Cica un astfel de adapost anticutremur de 0,7 mp ar costa cam 2600 de parai. De inaltime nu se spune nimic ... oricum se sta in pozitia chircit (Columbeanu poate sta si erect). Optional poti avea si LCD, camera de baie, frigider cu de toate, papusi gonflabile, lampa lu' Aladin, etc ... intr-un cuvant orice iti doresti, adica e mai bine decat in viata de zi cu zi. Cica, acolo, pe sub moloz, se pot uni mai multe cushti. Adica bati la usa custii vecinului si ii propui unirea. Daca accepta poti bate table cu dumnealui, ori o canasta, ori sa bei cu vecinu' o bere vizionand un wrestling la LCD. Cine si-ar mai dori sa fie salvat ?
Numa' sa treaca proba ...
Fişiere ataşate
proba 1
proba 1
...
...
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: UNA PE ZI

Mesaj de sorin1362 » 16 Oct 2013, 03:27

Ce a fost intai? TVR sau pestele de sticla? :-?
Fişiere ataşate
pestele tvr.jpg
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: UNA PE ZI

Mesaj de Qnyx » 16 Oct 2013, 18:34

Superb !
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: UNA PE ZI

Mesaj de florentiniuga » 16 Oct 2013, 23:29

Qnyx scrie:Superb !
:)) :)) :)) M-am trezit gandindu-ma daca era vreo casa in care am intrat cand eram mic, unde sa nu fie pestele ala de sticla pe televizor sau in vitrina.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: UNA PE ZI

Mesaj de sorin1362 » 21 Oct 2013, 01:21

Cine n-a observat ca in Parlamentul Romaniei se voteaza diverse? ... dar mai ales neprevazute pentru popor. Se voteaza si in lipsa, ca d'aia suntem tovarasi, sa ne ajutam. Legea, buna ori rea, trebuie sa fie adoptata, ca doara d'aia suntem la putere.
Da' pe mine, biet cetatean, ma intreaba cineva ceva? Ca, parca, toate legile sunt date impotriva mea, ... eu care am mers la vot in speranta de mai bine ...
Fişiere ataşate
parlamentarul...voteaza.jpg
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: UNA PE ZI

Mesaj de sorin1362 » 22 Oct 2013, 00:15

Rasfoind zilele astea niste file de istorie, iata ce am gasit : cica marele imperiu roman a avut un imparat de origine romanes, pe nume HADRIAN ... ca altfel i-ar fi zis ADRIAN. Pai atunci ce tot caraie macaronarii ? Cioco piccolo ... ;)
Fişiere ataşate
romanes imperator hadrianus.jpg
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: UNA PE ZI

Mesaj de florentiniuga » 22 Oct 2013, 02:04

=)) =)) =))
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Glume”