Baraj Mihailesti

Moderatori: Sebastian, pharaoh

mircea pescar
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 27 Feb 2009, 23:03

Re: Baraj Mihailesti

Mesaj de mircea pescar » 11 Noi 2009, 21:33

Se prinde salau dincolo de draga numai la sabioara sau boarta nu foarte mare dar se prinde . ---<>< **==

Avatar utilizator
schumy
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 02 Mai 2008, 19:28

Re: Baraj Mihailesti

Mesaj de schumy » 13 Ian 2011, 13:23

Mai intai tin sa va salut si sa va urez fire zbuciumate pentru 2011 .
Legat de Barajul Mihailesti , parerea mea este ca are un potential piscicol enorm . Un amic de-al meu , prieten pescar spunea la un moment dat ca daca ar putea intra un pescador pe lac" nu ar putea sa ridice plasele si imi place sa cred ca asa este . Pacat este totusi ca aceasta acumulare a raului Arges este braconata sub ochii neputinciosi ai pescarului amator si sub bratele nepasatoare ale legii .
Totusi taxa este modica , dar la cine ajung banii ? Cine o incaseaza pe balta" stim cu totii . Este legal oare ce se intampla acolo ?? Se tot aude ca Primaria ar fi luat luciul apei ceea ce mi s-ar parea normal , dar tot auzim de LODI . Cine este LODI ? Cine il sprijina ? De ce nu este recunoscut si valabil Permisul pentru pescuit ANPA eliberat de Asociatia AJVPS Calarasi ?
Cu toate acestea mergem cu nerabdare si cu drag pe acest Baraj la pescuit chiar daca pescuim cu lansetele in plasele satenilor" intinse cat vezi cu ochii . Anul trecut din spusele pescarilor SALAUL a fost mai rar decat in 2009 , eu pot sa spun ca a fost marait" , ciudat chiar . Trasaturi fine uneori chiar si la cei mai rasariti . In medie sunt cu greutati de peste 1kg , nu foarte mari . Mai rar am auzit sa depaseasca 3 sau 4 kg , dar au fost si asemenea specimene . Placerea mare a fost sa prind si 2 stiuci ( 2 kg ) cu monturi de salau si sabioara in carlig .
Ca si locuri .. Noi mergem spre Ciobani , altii spun ca merge si la Draganescu . Trebuie sa-i gasiti culcusul " , gropi , praguri, pietre criar si agatatura .
La varga vreau sa-l incerc in primavara . Localnicii il cauta pe mustacios si pe caras pe langa stuf intrand chiar pana la brau in apa .
Dupa cum va spuneam Barajul are potential iar apusurile de soare sunt de nedescris , in plus vedeti si show-ul aviatic de pe Clinceni .
Sa ne auzim cu bine si fire intinse .
Adrian C.

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Baraj Mihailesti

Mesaj de PsiHo » 16 Ian 2011, 21:55

salut si la multi ani.Adrian,ce faci joi? =P~

Avatar utilizator
schumy
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 02 Mai 2008, 19:28

Re: Baraj Mihailesti

Mesaj de schumy » 17 Ian 2011, 00:49

Psiho ...Joi ??? Nu prea stiu , de ce ma intrebi ? Ai vreun gand ? Azi am fost sa linguresc pe Neajlov fara rezultate , apa f. tulbure si cred ca e cumatra ascunsa bine .

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Baraj Mihailesti

Mesaj de PsiHo » 17 Ian 2011, 02:13

hmm...??? in ce zona ai fost?
am fost si eu tot pe neajlov :D nici un rezultat(amicu meu o marlita), joi as vrea sa ies pe mihailesti...sau in cel mai rau caz pe neajlov

Avatar utilizator
schumy
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 02 Mai 2008, 19:28

Re: Baraj Mihailesti

Mesaj de schumy » 18 Ian 2011, 14:11

Salut , dupa Gorneni e Neajlovul . Am intrat in dreapta podului si m-am dus in spate spre cariera. Bine ca n-am ramas cu masina in noroaiele alea .

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Baraj Mihailesti

Mesaj de PsiHo » 20 Ian 2011, 09:36

lasa-mi nr si id-ul tau pe prv, poate facem o iesire peste 2 saptamani, eu am fost ieri pe borcea..nici un rezultat :(

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Baraj Mihailesti

Mesaj de sdaniel » 20 Ian 2011, 12:20

Cum se prezinta apa mai jos de pietre ?

Are cineva ceva info , ma mananca sa merg sa-l caut de dinti @-)
Dan Serban

Avatar utilizator
schumy
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 02 Mai 2008, 19:28

Re: Baraj Mihailesti

Mesaj de schumy » 12 Mar 2011, 12:04

maine merg cu un amic sa luam sabioara si sa incercam si la spining pe la pietre .

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: Baraj Mihailesti

Mesaj de bitza35 » 07 Iun 2011, 23:40

sal...as vrea sa stiu si eu daca a fost cineva pe baraj,acum dupa terminarea prohibitiei...ceva amanunte la cald ar fi ok...astept un raspuns.multa sanatate si fire intinse ---<>< ---<>< ---<><
niciodata nu spun NICIODATA...

mircea pescar
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 27 Feb 2009, 23:03

Re: Baraj Mihailesti

Mesaj de mircea pescar » 03 Noi 2011, 21:38

Daca a mai fost cineva pe acest lac, as vrea sa stiu daca se mai prinde ceva rapitor ? ---<><

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Baraj Mihailesti

Mesaj de LARY » 03 Noi 2011, 22:17

Eu nu am fost da am vesti bune pentru cei care se vor duce pe lacul mare, taxa e doar 20 de lei (4 lansete) si se elibereaza si bon.
Daci am scapat de ti.... #:-S
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: Baraj Mihailesti

Mesaj de bitza35 » 04 Noi 2011, 08:47

LARY scrie:Eu nu am fost da am vesti bune pentru cei care se vor duce pe lacul mare, taxa e doar 20 de lei (4 lansete) si se elibereaza si bon.
Daci am scapat de ti.... #:-S
salut.sa-nteleg ca acum se percepe o taxa de 20 ron si se elibereaza si bon @-) ...de catre cine :O ???si oare de ce???ca peste oricum nu se prinde...ca o parere personala...nu ma interesa cine lua banii si nici unde ajungeau cand mergeam acolo si prindeam.cand veneau baietii,intrebau de permis anpa si daca nu aveai iti spuneau ca tre sa platesti o taxa...si in 3 insi,am vazut eu s-au dat si 25 ron :)) :)) ...acum banuiesc ca tre sa platesti taxa de 20 ron necondidionat si pun pariu ca anpa sa dus dreaq si nu mai este acceptat [-x ...asta...o alta jmecherie de baieti destept =D> i...asta e,tara asta se duce dreaq si fara sa jignesc pe cineva...si noi cu ea...sanatate multa si numa bine :-h **==
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Baraj Mihailesti

Mesaj de LARY » 04 Noi 2011, 13:55

Eu nu ma duc acolo, da mi se pare corect ce sa intimplat acolo.
A fost concesionata de o firma ........(nu ai stiu numele) si cred ca sunt in regula.
Percepe o taxa legala si da bon.
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: Baraj Mihailesti

Mesaj de bitza35 » 05 Noi 2011, 20:04

LARY scrie:Eu nu ma duc acolo, da mi se pare corect ce sa intimplat acolo.
A fost concesionata de o firma ........(nu ai stiu numele) si cred ca sunt in regula.
Percepe o taxa legala si da bon.
asta e...ce sa faci...pe mine ma intereseaza daca se percepe vreo taxa pe arges in zona aia...pana la intrare in baraj si de la iesire din el...daca se poate si ma poti lamuri ar fi ok.sanatate maxima si fir intins...
niciodata nu spun NICIODATA...

Scrie răspuns

Înapoi la “Lacuri de acumulare”