Baraj Mihailesti

Moderatori: Sebastian, pharaoh

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Baraj Mihailesti

Mesaj de LARY » 05 Noi 2011, 21:25

Numai lacul mare a fost concesionat si numai acolo se percepe taxa.
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: Baraj Mihailesti

Mesaj de bitza35 » 06 Noi 2011, 01:24

LARY scrie:Numai lacul mare a fost concesionat si numai acolo se percepe taxa.
iti multumesc ptr raspunsul tau promt...cum am mai zis...sanatate maxima si fir intins **== ---<>< ---<><
niciodata nu spun NICIODATA...

mircea pescar
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 27 Feb 2009, 23:03

Re: Baraj Mihailesti

Mesaj de mircea pescar » 06 Noi 2011, 17:11

A mai prins cineva ceva pe Mihailesti :?: ---<><

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: Baraj Mihailesti

Mesaj de bitza35 » 07 Noi 2011, 09:11

mircea pescar scrie:A mai prins cineva ceva pe Mihailesti :?: ---<><
ieri 06.11 am fost la o ''plimbare'' cu un ''bat'' de 7m dupa mine pe baraj la mihailesti...sa vad ce mai este pe acolo si cu gandul la niste sabioara sau balos...am ajuns pe la 7 dimineata si vreo 45 de min am privit la baietii care dadeau dupa rapitor numai la artificiale pe lacul mare...in baraj...nu am vazut sa fi luat cineva cat am stat eu pe acolo.eu am ales sa cobor jos la pietre,cum stai cu spatele la stavilar,pe partea dreapta.pescari erau vreo 20-25 pe ambele maluri,dintre care vreo 5 erau nelipsitii (nu nesimtitii) parasutisti...si sa nu creada cineva ca erau parasutistii de pe clinceni,ca slava Domnului,aia erau cu ale lor...cu avioane,cu parasute care plutesc in aer (nu care se scufunda in apa)...la ''bat'' foarte slabut...numai biban,de la foarte mic (2-5cm) :O pana pe la 15-17cm dar pe ''fund'' se lua mai mare,eu am luat 7bibani care aveau vreo 20cm,dar am lasat printre pietre 5-6linii cu tot cu pluta ~x( ,pe la ora 15 au aparut vreo 3 baieti ''lingurari''...de rapitor binenteles...si dupa multe lansari,unul mai insistent a scos o stiuca absolut superba =D> =D> =D> ,cred ca avea peste 75 cm lungime si grasuta,nu prea le am cu greutatea dar la lungime [-x nu cred ca m-am inselat...ei au continuat cu lingurile lor...eu am strans si am luat-o incet spre casa ca era deja seara...aaa...si eu am avut 7bibani frumosi si inca vreo 10 un pic mai mici ca ei pentru o saramura de biban de rau...nu am vazut balos,sabioara absolut deloc...oare de ce?????????Ma intereseaza si pe mine cum mananca pestele pe Arges,inainte sa intre in baraj...am auzit ca se mai prinde scobar,caras,mreana,biban mai maricel...daca cineva ma poate ajuta cu ceva detalii ar fi ok...sanatate maxima si... ---<><
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
cai99
Veteran
Veteran
Mesaje: 705
Membru din: 31 Mai 2010, 19:59
Localitate: BUCURESTI

Re: Baraj Mihailesti

Mesaj de cai99 » 07 Noi 2011, 22:23

Salutare! Eu zic sa te duci pe Calnistea, pentru balos mare 300-500g, clean, sabioara.Este un rau foarte bun, afluent al Neajlovului. ;)

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: Baraj Mihailesti

Mesaj de bitza35 » 11 Noi 2011, 20:29

cai99 scrie:Salutare! Eu zic sa te duci pe Calnistea, pentru balos mare 300-500g, clean, sabioara.Este un rau foarte bun, afluent al Neajlovului. ;)
si cum pot ajunge acolo din bucuresti?sa zicem...din zona rahova ''antiaeriana'',chiar as fi interesat...sper sa manance pe timpul asta.ceva locuri,o zona?astept un raspuns...si merci mult ptr idee. ---<><
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
cai99
Veteran
Veteran
Mesaje: 705
Membru din: 31 Mai 2010, 19:59
Localitate: BUCURESTI

Re: Baraj Mihailesti

Mesaj de cai99 » 12 Noi 2011, 19:33

bitza35 scrie:
cai99 scrie:Salutare! Eu zic sa te duci pe Calnistea, pentru balos mare 300-500g, clean, sabioara.Este un rau foarte bun, afluent al Neajlovului. ;)
si cum pot ajunge acolo din bucuresti?sa zicem...din zona rahova ''antiaeriana'',chiar as fi interesat...sper sa manance pe timpul asta.ceva locuri,o zona?astept un raspuns...si merci mult ptr idee. ---<><
Din Bucuresti o iei spre Alexandria si la Ghimpati faci stanga spre Schitu , inainte de ferma Bila se face un pod care traverseaza raul Calnistea ,stanga - dreapta ai multe variante multi km .Azi nu prea a mancat si am insistat pe gropane. :-h

Avatar utilizator
Alex ps
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 03 Iul 2008, 08:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: La Mihailesti

Mesaj de Alex ps » 31 Ian 2012, 13:25

Paguba crescatorului, bucuria pescarului. La Mihailesti, plasele vivierelor au fost smulse de pe ramele metalice sub actiunea greutatii pestilor si a valurilor provocate de vant. In urma acestei intamplari, lacul a fost “populat” cu aproximativ 50 de tone de crap dintre care 32 de tone pesti cu greutati intre 3 si 4 kg si 18 tone intre 400 si 600 de grame.
Ultima oară modificat 31 Ian 2012, 14:30 de către Alex ps, modificat de 4 ori în total.

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Baraj Mihailesti

Mesaj de Laurentiu » 31 Ian 2012, 14:24

Sa vezi acum braconajul naibii pe lac. Ce era acum, dar ce va fii de acum inainte!

Avatar utilizator
dani
senior
senior
Mesaje: 158
Membru din: 09 Mar 2008, 19:41
Localitate: Bucuresti

Re: Baraj Mihailesti

Mesaj de dani » 31 Ian 2012, 14:33

Saracul crescator...acum va fi nevoit sa plasuiasca lacul in draci tot anul...sa isi recupereze paguba. Sarcina va fi mult ingreunata de faptul ca pe langa pestele evadat se vor captura si exemplare capitale din lac si pe care, saracul crerscator, le va sorta si le va elibera in lac inapoi... :))

Doamne ce nenorocire...!!! Norocul nostru...ce sa zic!!!
today is the yesterday that tommorow won't count

Avatar utilizator
dani
senior
senior
Mesaje: 158
Membru din: 09 Mar 2008, 19:41
Localitate: Bucuresti

Re: Baraj Mihailesti

Mesaj de dani » 31 Ian 2012, 14:36

Laurentiu scrie:Sa vezi acum braconajul naibii pe lac. Ce era acum, dar ce va fii de acum inainte!
Nu cred ca va exista asemenea fenomen...ci mai degraba oameni ai locului care vor sari in ajutorul saracului crescator...ca buni cetateni...si il vor ajuta sa recupereze pestele pierdut... :^O
today is the yesterday that tommorow won't count

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Baraj Mihailesti

Mesaj de Dan Mitranescu » 31 Ian 2012, 15:20

Lacul nu se mai braconeaza.
Se pescuieste industrial , dar numai dupa crapi chinezesti de dimensiuni mari.
Pescuiesc pe acest lac de cand a fost luat de noua administratie si nu am gasit plase monofilament .
Singurele plase bagate sunt cu ochiuri mari pentru fitofagi.
Si acest lucru o sa fie interzis incepand cu acest an.

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Baraj Mihailesti

Mesaj de Laurentiu » 31 Ian 2012, 16:22

Las ca exemplarele mari vor fi vandute lui Petcu. :))

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Baraj Mihailesti

Mesaj de Dan Mitranescu » 31 Ian 2012, 16:39

Laurentiu scrie:Las ca exemplarele mari vor fi vandute lui Petcu. :))
Pai sunt doua variante : ori la Metro ori la MV2 ( sau similar) . Ce este de ales ?
Sa le dea drumul inapoi si sa mergem noi ? ;) :D

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Baraj Mihailesti

Mesaj de Laurentiu » 31 Ian 2012, 17:23

Normal ca e bine in alta balta; pe mine ma enerveaza atitudinea lui...

Scrie răspuns

Înapoi la “Lacuri de acumulare”