DRIDU

Moderatori: Sebastian, pharaoh

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: DRIDU

Mesaj de toader nicolae » 28 Apr 2009, 23:39

Cand am spus ca suntem"prostii familiei" si ca suntem jegmaniti din toate directiile mi-am atras o multime de critci.Noi discutam despre moralitate si principii,despre C&R si pestii pe care ii eliberam ,ii cumparam din piata mai tarziu.Taxa de permis de granita care ne incalca serios statutul de cetateni ai acestei tari,unde merge,pentru ce sunt folositi acesti bani.Cand este prins un braconier nu este logic sa consider ca a furat din buzunarele tuturor romanilor.Daca pe braconieri ii lasa in pace,atunci de ce ii leaga pe cei care fura fier vechi?
Trebuie aflat care este motivul pentru care judecatorii decid"neinceperea urmaririi penale" si avut grija ca acest motiv sa nu mai poata fi invocat.Dar asa probabil ca vor scdea simtitor veniturile unor sefi de prin Romania si cu siguranta si al multor patroni de balti.Nimeni nu este nebun sa plateasca 100-150ron pentru 12 ore de pescuit daca Dunarea colcaie de peste.

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: DRIDU

Mesaj de mih_IL » 29 Apr 2009, 13:00

toader nicolae scrie:Cand am spus ca suntem"prostii familiei" si ca suntem jegmaniti din toate directiile mi-am atras o multime de critci.Noi discutam despre moralitate si principii,despre C&R si pestii pe care ii eliberam ,ii cumparam din piata mai tarziu.Taxa de permis de granita care ne incalca serios statutul de cetateni ai acestei tari,unde merge,pentru ce sunt folositi acesti bani.Cand este prins un braconier nu este logic sa consider ca a furat din buzunarele tuturor romanilor.Daca pe braconieri ii lasa in pace,atunci de ce ii leaga pe cei care fura fier vechi?
Trebuie aflat care este motivul pentru care judecatorii decid"neinceperea urmaririi penale" si avut grija ca acest motiv sa nu mai poata fi invocat.Dar asa probabil ca vor scdea simtitor veniturile unor sefi de prin Romania si cu siguranta si al multor patroni de balti.Nimeni nu este nebun sa plateasca 100-150ron pentru 12 ore de pescuit daca Dunarea colcaie de peste.
Asa este, ai mare dreptate. N.U.P.-ul s-a dat pentru ca acei nenorociti de braconieri nu prezinta pericol social, cu toate ca, nu de putine ori, poarta la ei cutite.
I love carp!

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: DRIDU

Mesaj de toader nicolae » 29 Apr 2009, 13:37

Tare sunt curios cum de GIGI BECALI reprezinta un pericol social sau batraneii aia in inchisi la 80 de ani si mai stiu eu cati sunt care nu pot nici sa se bata singuri si acesti nenorociti nu reprezinta pericol social.Problema este ca nu trebuie sa reprezinte pericol social ca sa fie anchetati pentru furt din avutul obstesc la fel ca cei care fura fier vechi.
Singura soluti este sa le faceti pagube insemnate de fiecare data cand ii prindeti.Sa le spargeti barcile cu toporul sa le ardeti plasele si poate se mai potolesc.Dar asa veti deranja sefii care ii protejeaza.Probabil ca avocatii care reprezinta interesele noastre sun cei mai slabi cu putinta,daca aceste animale pot fura la nesfarsit fara ca macar unul sa fie urmarit penal.Oare sunt asa slabi acesti avocati????????

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: DRIDU

Mesaj de mih_IL » 01 Mai 2009, 07:54

toader nicolae scrie:Tare sunt curios cum de GIGI BECALI reprezinta un pericol social sau batraneii aia in inchisi la 80 de ani si mai stiu eu cati sunt care nu pot nici sa se bata singuri si acesti nenorociti nu reprezinta pericol social.Problema este ca nu trebuie sa reprezinte pericol social ca sa fie anchetati pentru furt din avutul obstesc la fel ca cei care fura fier vechi.
Singura soluti este sa le faceti pagube insemnate de fiecare data cand ii prindeti.Sa le spargeti barcile cu toporul sa le ardeti plasele si poate se mai potolesc.Dar asa veti deranja sefii care ii protejeaza.Probabil ca avocatii care reprezinta interesele noastre sun cei mai slabi cu putinta,daca aceste animale pot fura la nesfarsit fara ca macar unul sa fie urmarit penal.Oare sunt asa slabi acesti avocati????????
;) ;) ;) Chestia cu arsul plaselor si spartul barcilor s-a executat deja :D :D :D
I love carp!

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: DRIDU

Mesaj de marian_popescu » 01 Mai 2009, 19:33

nu s-a gasit vreun avocat mai jmecher sa ii dea in judecata pentru distrugerea barcilor. asta cu NUP e fumata de mult. credeti-ma ca am vazut si cazuri clare de talharie in forma calificata sau chiar omor calificat anul trecut pentru care procurorul a dat judecata in stare de libertate si multe altele. pentru faptul ca omoara o persoana pe trecerea de pietoni sub influenta alcoolului sau fara permis...nu veti vedea (cel putin in Prahova) pedepse cu executare. cunosc cazuri in care sunt probate 12 sau 15 dosare pentru conducere fara permis pentru o singura persoana, care a mai fost implicata si in mai multe acidente rutiere. cel mai mult a primit 3 ani cu suspendare. am vb si cu baietii de la postul de politie Dridu anul trecut cand am fost ultima data pe-acolo (obisnuiam sa pescuiesc pe gropi, dinjos de baraj). aceeasi poveste>>>sunt innebuniti de apeluri 112 pentru semnalarea cazurilor de braconaj, dar au in principal doua probleme. fie cel care apeleaza inchide telefonul cand i se cer datele de identitate, iar daca reusesc si obtin datele, mai departe ajung la sfantul NUP si o amenda administrativa pentru care nu exista mijloace de constrangere sa o plateasca.
cu durere o spun, mai bine nici nu cred ca va fi in urmatorii ani. an electoral, criza, etc, multa lume nu va avea ce sa puna pe masa, greul inca nu a venit. chiar si unora dintre noi ne va fi greu sa vorbim despre C&R. orice-ar fi sa vina, bunul simt va trebui sa ramana un principiu de baza nu numai in pescuit, ci ca principiu de viata. iar la capitolul asta romania sta tot mai prost
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: DRIDU

Mesaj de marian_popescu » 03 Mai 2009, 23:18

am trecut astazi pe la dridu. gropile pline de pescari, balta mare la fel. nimeni nu prindea mai nimic. balta era foarte tulbure, totusi baietii cu barcile si plase se vedeau in susul barajului, departe. cu toate ca s-au ridicat barierele acelea de pamant ca sa restrictioneze accesul auto pe zona gropilor, masiniile intra fara probleme cand este uscat. lumea vorbea ca saptamana asta a intrat tare de tot in ei ANPA-ul, si pe baraj si pe gropi. cica ar fi curs cu amenzi :D . nu imi venea sa mai plec. de obicei, veneam duminica dupa ora 15, cand amatorii incepeau sa-si care gratarele acasa si ramaneau nebunii sa se pregateasca pentru noapte, la crap sau somn (mai putin, ca l-au greblat baietii). nu mai vreau dunare, nu mai vreau mihailesti sau orice alta apa, vreau cateva zile la dridu, ca-n vremurile bune. mai am ceva vreme de rabdat
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: DRIDU

Mesaj de mih_IL » 05 Mai 2009, 08:19

@ Dani
Nu ma refer la procurori( stiu de ce te referi la dansii) ;) , ei doar inainteaza dosarul la judecatorie cu propunerea de arestare preventiva sau alta masura, iar judecatori decid daca se cerceteaza in stare de libertate, daca primesc amenzi penale sau daca nu fac obiectul cercetarii penale.
I love carp!

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: DRIDU

Mesaj de nando » 06 Mai 2009, 23:23

am trecut astazi pe la dridu si culmea nu mai vedeai braconieri
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
edy
membru activ
membru activ
Mesaje: 57
Membru din: 31 Dec 2008, 18:07
Localitate: campina

Re: DRIDU

Mesaj de edy » 03 Iul 2009, 12:53

sa prins ceva crap la dridu?

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: DRIDU

Mesaj de marian_popescu » 25 Sep 2009, 21:28

plec saptamana viitoare pentru vreo 2-3 zile. am auzit ca este cam scazut barajul, dar cred ca se va rezolva problema asta. se vorbeste ca s-ar fi luat crap pana la 21 kg. eu am luat in august o bucata de 7,5 si altii cativa mai mici, dar cunosc si pe cineva vare a luat de 9 kg (am vazut foto). plec de miercuri pana vineri, cel mai probabil
se baga cineva?
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: DRIDU

Mesaj de LARY » 25 Sep 2009, 21:46

Duminica ma duc eu pe dridu la o partida scurta de la 6.00 pina la 7/8 seara.
O sa va anunt daca am facut ceva.
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: DRIDU

Mesaj de nando » 25 Sep 2009, 22:02

mai bine stai acasa
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: DRIDU

Mesaj de mih_IL » 26 Sep 2009, 09:15

Barajul este aproape gol. S-a dat drumul la apa.
I love carp!

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: DRIDU

Mesaj de nando » 26 Sep 2009, 09:19

astazi 26.09. da lumea la japca la greu pe baraj.. caras chinezesc romanesc etc. si nimeni nu face nimic
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
iulian_ionita
membru activ
membru activ
Mesaje: 65
Membru din: 11 Iun 2009, 01:38

Re: DRIDU

Mesaj de iulian_ionita » 28 Sep 2009, 23:11

am auzit ca, in sfarsit, a aparut si politia ieri si a facut curatenie...dar, nu pt. ca se dadea la greu la japca si s-au scos tone de peste in cateva zile (somn la 15 - 50 kg, crap 9 -15 kg), ci pt. ca au murit doua persoane infundate in mal...mi s-a mai spus ca se vor face lucrari de intretinere la baraj, din cauza asta au golit lacul si odata cu apa s-a dus si pestele...poate o sa mai trec peste vreo 10 ani pe acolo :(

Scrie răspuns

Înapoi la “Lacuri de acumulare”