DRIDU

Moderatori: Sebastian, pharaoh

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: DRIDU

Mesaj de marian_popescu » 29 Sep 2009, 21:58

de cativa ani se tot goleste lacul sub pretextul unor lucrari de intretinere a barajului. lacul ala a vazut multe la viata lui. acum ani de zile bagau baietii plasa sub ochii, sau mai bine zis sub ocrotirea sefului de post. tot el, devenit administrator al bazinului (ilegal, aceasta s-a remediat dupa cativa ani de jaf), impreuna cu grasul ala imputit care e angajat la baraj, au oprit si au dat drumul succesiv la ecluze, la interval de vreo 2 minute, de cateva ori, ca sa agite pestele din deversor si de pe gropi, dupa care au luat la plasa fiecar groapa in parte. eu pescuiam pe groapa 3 la crap, m-am enervat si am plecat pe baraj (eram singur, cu bicicleta). dimineata am aflat ca toata noaptea au luat decat un novac de 1,5 kg. eu am revenit la locul meu de pe groapa 3 si, pe la 10, am luat unul la 4 kg. unul dintre cacanari ramasese acolo sa dea la undita. ce fata a facut :))
ca sa nu mai punem kilometri de plasa si cate si mai cate. chiar ma miram cum de anul asta incepuse sa se prinda crap frumusel si, ici colo, cate un somn. ma mir de unde bazinul a gasit resurse sa se regeneraze atat de frumos. dar acum...macelul a intrecut orice masura
Dumnezeu e sus, de asta nu ar trebui sa uite nimeni
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
vaidaf
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 15 Mar 2010, 13:35

Re: DRIDU

Mesaj de vaidaf » 16 Mar 2010, 17:37

salutare, pot spune ca dridul este ''mort'' anul trecut in toamna a fost secat barajul si JAPCARIT TOT PESTELE si credeti ma ca a fost peste, toti tigani si localnicii efectiv au curatat barajul, ca sa va fac o mica descriere pentru cei care stiu zona, in barajul propriu zis unde apa era de jumatate de metru si namolul aproape la fel erau ''baietii cu plasele'' iar de pe margine cu japca, unde se scurge barajul '' la gropii'' stateau in 3 randuri nemaiavand nici o sansa pestele, si nu stiu unde erau atunci jandarmii, politia era acolo dirija circulatia dar nici gand sa faca ceva. Mai multe imagini gasiti pe cele http://www.youtube.com/watch?v=s50lN6BI ... re=related

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: DRIDU

Mesaj de intef » 13 Ian 2013, 19:45

Pentru cei care stau in apropiere si probabil vad/aud cate ceva : Se mai aude ceva de Dridu? Eu am auzit de la un localnic ca NICIODATA nu va fi redeschis...

Avatar utilizator
iulian_ionita
membru activ
membru activ
Mesaje: 65
Membru din: 11 Iun 2009, 01:38

Re: DRIDU

Mesaj de iulian_ionita » 09 Apr 2013, 18:22

am auzit in weekend de la un pescar ca s-ar fi umplut barajul cu apa, fara alte lucrari de decolmatare sau curatare a vegetatiei crescute in ultimii ani si fara vreo populare cu peste...in caz ca e adevarat, oricum, va dura ceva ani pana se va ajunge la o populatie pisciola care sa conteze

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: DRIDU

Mesaj de Tibi30 » 25 Apr 2013, 21:53

S-a umplut cu apa lntradevar...populare cu peste nu necesita,fiind destul peste pe ialomita,rau care ,,umple" acest baraj...

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: DRIDU

Mesaj de marian_popescu » 03 Iun 2013, 17:09

anul trecut am auzit d eceva povesti cu crapi si teni punctabili pe gropi (pe zona de protectie). Am pescuit in septembrie 24 de ore pe gropile 6 si 7, la porumb (momelile mai moi sunt tocate de omniprezentul clean), nu am luat nimic. Am luat, in schimb, clean mult la artiifciale, dar si un ten la kil, care a inhatat (nu intamplare, ci chiar a urmarit si atacat) o rotativa de 1. cu fir de 0,12, mi-a dat ceva emotii. Cel care mi l-a scos cu minciogul spunea ca a luat somn de 18 kg cu doua saptamani inainte.
Ce-i drept, cat am stat pe prima groapa si am mai inercat cleanul la plecare, au sarit doi ciortani in fata mea. Oricum, apa necesita cunoastere, s-a modificat mult structura

Va fi prima mea iesire pe salbatic dupa ce se termina prohibitia, abia astept sa revin, este apa care mi-a oferit cele mai frumoase partide la crap si somn de pana acum
Pacat de istoricul ei, dar, acum ca au fost puse in functiune turbinele, avem speranta ca o buna perioada de-aici inainte nu o vom mai vedea secata. Iar balta se regenereaza, inca din toamna s-au luat primi ciortani si carasi langa baraj, pe dale (din pacate nu si eliberati). Lansetele vor trebui sa mai astepte, est perie de salcii pitice si plopi pe substrat. Dar asta e bine pentru peste
Fishing is life. The rest...just details

Scrie răspuns

Înapoi la “Lacuri de acumulare”