Informatii despre Paltinu?

Moderatori: Sebastian, pharaoh

Avatar utilizator
dani
senior
senior
Mesaje: 158
Membru din: 09 Mar 2008, 19:41
Localitate: Bucuresti

Re: Informatii despre Paltinu?

Mesaj de dani » 27 Apr 2009, 00:25

Ceva noutati de la Paltinu?
Am inteles de la un prienten care a trecut recent pe acolo ca erau cativa pescari pe acolo..dar din pacate el nu este pescar si nu a oprit sa vada care este treaba...

Poate stie cineva daca se prinde ceva si cam ce ...ceva detalii di astea ....!!!

Fir intins!
today is the yesterday that tommorow won't count

Avatar utilizator
rajnoveanu
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 28 Apr 2009, 14:57

Re: Informatii despre Paltinu?

Mesaj de rajnoveanu » 28 Apr 2009, 15:11

conform regulamentului afisat la loc vizibil taxa este de 30 de lei de la rasaritul pana la apusul soarelui, este interzisa momeala vie, adica pestisor si bucatica de pestisor (atentie ca e apa de munte!!!), este interzisa retinerea stiucii, a salaului si a crapului romanesc. In contul taxei se pot retine biban, clean, rosioara, caras pana la 5 kg. Pe Paltinu exista cei mai frumosi cleni pe care mi-a fost dat sa-i vad vreodata. Se prind la twister. Bibanul este din abundenta, de asemenea. Nu va plictisiti! :!! Taxa se plateste la rulota paznicului sau cand trece el pe balta. Pacat ca este prea mult fum de mititei si muzica data tare - manele, manele, manele... si nesimtiti care dupa ce ca fac galagie mare lasa si gunoi unde au stat. :-t Altfel peisajul este de vis. Sfatul meu: Evitati week-endurile si sarbatorile. Toate cele bune! Basarabia-pamant Romanesc **==

Avatar utilizator
bitonc
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 04 Noi 2008, 02:55
Localitate: Bucuresti

Re: Informatii despre Paltinu?

Mesaj de bitonc » 10 Mai 2009, 09:10

alte informatii?maninca crapul?ce maninca? se poate nadi sau cea mai buna solutie e saculetul?merge la boilies?multumesc mult pt celelalte informatii,foarte ,foarte utile.Poate reusim sa vedem si asemenea locuri in circuit.Cine stie,poate si concursuri.
Eu nu pescuiesc, ii fac doar baie ramei

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Informatii despre Paltinu?

Mesaj de marian_popescu » 12 Mai 2009, 19:48

am intrebat pe cineva intr-un magazin si spunea ca acum vreo 2 ani a avut mai multe rupturi la mamaliga, cica nu a avut nicio sansa. nu era pregatit pt peste mare, a dat undeva spre coada lacului, mi-a explicat el locatia exacta, dar nu cunosc zona, cica intr-o depresiune unde intra apa doar cand creste nivelul barajului. spunea ca lacul tine crapi mari si adevarati monstri de novac. nu e prima parere de acest fel despre paltinu pe care o aud, dar trebuie sa detii informatii despre localizare. incearca sa vb cu localnicii, mi-a spus ca pot obtine sfaturi pretioase in schimbul a 10-20 de lei, te duc baietii exact la tanc, pe fiecare specie. am auzit de la pescarii de rapitor ca stiuca (mica, din popularea de anul trecut) se prinde in zona podului, biban cel mai bine pe coada lacului, strapazanul de destul de omogen raspandit. crapul...m-ar interesa si pe mine, sunt prahovean. as vrea sa ajung si eu prin zona in concediu, dar e mai rau ca nu poti pescui noaptea sa poti sa legi cateva zile, suficient timp cat sa tragi cata de cat niste concluzii despre locul respectiv. balta e mare, atat ca suprafata, cat mai ales ca adancime, iti trebuie timp sa o cunosti
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Informatii despre Paltinu?

Mesaj de marian_popescu » 13 Mai 2009, 11:32

50 de lei taxa, zi lumina
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
booghy28
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 04 Mai 2009, 12:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Informatii despre Paltinu?

Mesaj de booghy28 » 13 Mai 2009, 12:16

salut baieti.
am fost eu duminica la o plimbare la aer curat pe la baraj, taxa stiu ca este de 30 ron, am vorbit cu un domn care pescuia acolo, rezervat in raspunsuri si detalii, dar din cate mi-a zis in ziua aceea nu prinse-se nimik dar sambata a zis ca a mers "binisor", am intrebat mare-mic...... a zis ..potrivit....si cam atat nu am putut sa aflu mai multe informatii....daca aflati mai multe de anul acesta , postati va rugam........
fir intins ! **==

Avatar utilizator
Crownyboy
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Apr 2009, 22:39

Re: Informatii despre Paltinu?

Mesaj de Crownyboy » 04 Feb 2010, 16:53

Am fost la inceputul lunii Ianuarie, la o temperatura de -2C, vreo 2-3 h si n-am avut nici o trasatura. Am vizat stiuca , salaul, sau bibanul. Despre taxa mi-au spus 3 pescari la fel de nebuni ca mine, care erau deja acolo , ca nu ar mai exista si s-ar pescuii doar in baza permisului ANPA. Dar nu este o informatie sigura.

Avatar utilizator
bitonc
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 04 Noi 2008, 02:55
Localitate: Bucuresti

Re: Informatii despre Paltinu?

Mesaj de bitonc » 20 Mar 2010, 17:13

Alte informatii pe 2010?Cineva la crap?
Eu nu pescuiesc, ii fac doar baie ramei

Avatar utilizator
edy
membru activ
membru activ
Mesaje: 57
Membru din: 31 Dec 2008, 18:07
Localitate: campina

Re: Informatii despre Paltinu?

Mesaj de edy » 21 Mar 2010, 17:29

Crownyboy scrie:Am fost la inceputul lunii Ianuarie, la o temperatura de -2C, vreo 2-3 h si n-am avut nici o trasatura. Am vizat stiuca , salaul, sau bibanul. Despre taxa mi-au spus 3 pescari la fel de nebuni ca mine, care erau deja acolo , ca nu ar mai exista si s-ar pescuii doar in baza permisului ANPA. Dar nu este o informatie sigura.
Da este adevarat incepind de anul acesta se pescuieste in baza permisului ANAPA,pt ca lacul nu a mai fost concesionat anul acesta.

Avatar utilizator
iulian_ionita
membru activ
membru activ
Mesaje: 65
Membru din: 11 Iun 2009, 01:38

Re: Informatii despre Paltinu?

Mesaj de iulian_ionita » 09 Oct 2010, 00:03

a fost careva in vara/toamna asta pe paltinu ?...ceva actiune la crap ?

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Informatii despre Paltinu?

Mesaj de marian_popescu » 29 Oct 2010, 15:16

cautati pe google PALTINU - CASSIEN DE ROMANIA

mai multe nu stiu, dar m-a disperat filmuetul ala
daca aveti mai multe informatii, va rog postati
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
narf
utilizator
utilizator
Mesaje: 46
Membru din: 06 Feb 2010, 14:45
Localitate: Constanta

Re: Informatii despre Paltinu?

Mesaj de narf » 28 Dec 2010, 16:52

Mai asteapta marian ca o sa il dea pe pv-tv ca si eu sunt curios ,am rude in valea prahovei tot pescari care mi-au povestit despre el.Sa vedem ce au facut baietii :)

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Informatii despre Paltinu?

Mesaj de marian_popescu » 30 Dec 2010, 22:58

sunt foarte nerabdator sa vad intregul material, nu inteleg de ce dureaza atat, am inteles ca au filmat in august
oricum, mi-au spus ca a fost singurul peste, prins de sorin rudeanu la bilele lor, in decurs de doua zile
oricum, TARE
Fishing is life. The rest...just details

Scrie răspuns

Înapoi la “Lacuri de acumulare”