Olt

Moderatori: Sebastian, pharaoh

Scrie răspuns
Avatar utilizator
candreir
senior
senior
Mesaje: 192
Membru din: 10 Mar 2011, 21:07
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Olt

Mesaj de candreir » 07 Oct 2011, 18:12

Acum am ajuns de la o partida de 20 de ore pe barajul de la Izbiceni. Am pescuit de ieri de la ora 19 pana astazi la ora 15. Am prins impreuna cu un amic 22,4 kg caras printre care si 4 bucati de peste 1 kg, platica dar nu mai mare de 800g, biban, rosioara si babusca. Am pescuit la viermusi, rame si pufarine. Pe momitor am folosit mamaliga amestecata cu ttx si aroma de squid. Am prins foarte bine astazi incepand de la ora 5.30.Vreau sa spun ca astazi nu am facut fata cu 3 lansete tragea la toate 3 odata. Demult nu am mai facut o asa partida la Izbiceni tinand cont ca sunt de loc din Turnu Magurele si am pescuit destul de des pe acest baraj. Mi -au spus niste prieteni ca a inceput sa se prinda bine si la Rusanesti.
Pescuiesc deci Exist

Avatar utilizator
ezekiel
Veteran
Veteran
Mesaje: 614
Membru din: 03 Aug 2011, 14:06

Re: Olt

Mesaj de ezekiel » 07 Oct 2011, 18:46

Te referi la ultimul baraj de pe OLT ? Acolo ai prins asa bine ? Ca vara asta a fost cam pauza peste tot ! Poate ca simte schimbarea de vreme si de asta ! Am fost in deversor la BABENI , mai jos de VALCEA si in afara de carasei de acvariu si bibani de aceeasi dimensiune nu merge nimic !

Avatar utilizator
candreir
senior
senior
Mesaje: 192
Membru din: 10 Mar 2011, 21:07
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Olt

Mesaj de candreir » 08 Oct 2011, 14:12

Da. Barajul de la Izbiceni este ultimul baraj de pe Olt. Sa incercati sa bagati aroma in nada. Eu am folosit aroma de squid la bidonase de 50 ml. La 5 kg de nada am pus 1 bidonas si avea un miros foarte puternic. Am facut si bulgari din aceeasi nada si i-am aruncat cu prastia. De tras trage ziua, noaptea am prins foarte putin 4 pesti. Pe ac am folosit rama si 2 viermi pe varful carligului, unul alb si unul rosu. Fire intinse.
Pescuiesc deci Exist

Avatar utilizator
ezekiel
Veteran
Veteran
Mesaje: 614
Membru din: 03 Aug 2011, 14:06

Re: Olt

Mesaj de ezekiel » 08 Oct 2011, 16:18

Merci de informatie , dar totusi zi-mi si mie daca ai dat jos in deversor si pe ce parte , sau sus pe lac , aproape de uzina pe stanga sau pe dreapta ?? Astept informatii pretioase si inca odata merci de cele date pana acum cu toate ca altii de pe alt forum care au fost tot acolo la IZBICENI zic ca a fost dezastru total si la cei din apropiere pe care i-au vazut ei !!

Avatar utilizator
candreir
senior
senior
Mesaje: 192
Membru din: 10 Mar 2011, 21:07
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Olt

Mesaj de candreir » 08 Oct 2011, 20:59

Buna seara. Am pescuit pe partea cu satul Prundu la circa 1 km amonte de fostul pod. Pe acest lac(baraj) de o saptamana se prinde bine, dar atentie nu noaptea. Am auzit de la niste prieteni ca a inceput si la Rusanesti unde sunt insulele. Eu din ce am vazut nici vecinii nostri nu au prins asa bine dar ei nu nadeau deloc si foloseau doar mamaliga facuta de ei pentru momitor, sau doar ttx umezit si pus pe acesta.
Pescuiesc deci Exist

Avatar utilizator
ezekiel
Veteran
Veteran
Mesaje: 614
Membru din: 03 Aug 2011, 14:06

Re: Olt

Mesaj de ezekiel » 08 Oct 2011, 21:21

Aha , am inteles , totul consta in nadirea cu prastia ca la stationar cu bulgari de nada . Probabil ca din cauza secetei n-au prea uzinat ca altfel , trebuie sa nadesti cu cel putin 50 m mai sus , avand in vedere ca e si adanca in locul in care zici tu si destul de puternic curentul daca se uzineaza tare !! Sa stii ca n-am mai auzit sa se nadeasca cu bulgari de nada pe OLT , ci doar cu boabe de porumb dar tot asa mai in amonte cu cel putin 50m , cand dai la crap . Oricum e interesant ce spui dar daca au debite si uzineaza , nu mai este valabila chestia , ca incep sa prinda aia mai jos de tine !!

Avatar utilizator
candreir
senior
senior
Mesaje: 192
Membru din: 10 Mar 2011, 21:07
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Olt

Mesaj de candreir » 09 Oct 2011, 11:15

A fost prima data cand am nadit pe acest lac . M-am gandit sa incerc sa pescuiesc ca pe orice alta balta normala adica sa ii fac si nadire constanta exact asa cum ati spus si dumneavoastra mai sus nu cu 50 m cu 25 30 m maxim. Nici eu nu ma asteptam sa dea rezultate dar nu aveam nimic de pierdut si am aruncat cam la 1h cate 15 20 de bulgari. Noaptea nu ne am abatut de la acest lucru si dimineata am inceput sa avem rezultate super bune.
Mie acest experiment pe care l-am facut mi-a adus rezultate asa ca am sa fac acelasi lucru la fiecare partida pe acest lac.
Fire intinse.
Pescuiesc deci Exist

Avatar utilizator
ezekiel
Veteran
Veteran
Mesaje: 614
Membru din: 03 Aug 2011, 14:06

Re: Olt

Mesaj de ezekiel » 09 Oct 2011, 12:34

OK si din nou merci de informatie !! Dar in bulgari ai pus alceva din ce ai pus pe momitor ?? Sa inteleg ca pe momitor ai pus mamaliga amestecata cu TTX si aroma de squid si la bulgari la fel ??

Avatar utilizator
candreir
senior
senior
Mesaje: 192
Membru din: 10 Mar 2011, 21:07
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Olt

Mesaj de candreir » 09 Oct 2011, 13:05

Bulgarii i-am facut din nada pe care am pus-o si pe momitor. Mamaliga de la magazinul domnului Mitranescu, ttx si aroma de squid atat. Nada s-a legat foarte bine si bulgarii nu se farmau deloc. Aroma am pus 50ml la 5 kg de nada si avea un miros foarte puternic. Pe bidonasele de aroma scria ca se pun 5-6 ml la 1kg de nada dar e mai bine sa puneti mai mult cam 10 ml la kg.
Nu va pot garanta ca asta a fost cheia succesului, poate sa fi fost si norocul, dar merita incercat.
Fire intinse va doresc.
Pescuiesc deci Exist

Avatar utilizator
ezekiel
Veteran
Veteran
Mesaje: 614
Membru din: 03 Aug 2011, 14:06

Re: Olt

Mesaj de ezekiel » 09 Oct 2011, 14:14

Merci si fire intinse iti doresc si eu si poate fac o iesire toamna asta daca se mai indreapta vremea ! Anul trecut am inteles ca s-a pescuit pana aproape de decembrie !

Avatar utilizator
candreir
senior
senior
Mesaje: 192
Membru din: 10 Mar 2011, 21:07
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Olt

Mesaj de candreir » 10 Oct 2011, 11:15

Anul trecut s-a pescuit pana in decembrie dar in acea luna erau numai pescari care in loc de monturi aveau cate 5-6 ancore si o omorau pe platica. De prins peste la monturi adevarate se prindea rar de tot. Eu asta am vazut.
Pescuiesc deci Exist

Avatar utilizator
ezekiel
Veteran
Veteran
Mesaje: 614
Membru din: 03 Aug 2011, 14:06

Re: Olt

Mesaj de ezekiel » 10 Oct 2011, 11:49

Era un anunt mai vechi al userului "alinuu" din 31 octombrie 2010 dar mentiona ca la FARCASELE a prins caras si a postat si poze , dar nu stiu pe unde vine localitatea asta si care ar fi lacul !!?? Oricum ala cu ancorele e braconaj total , si acei baieti care sunt din ce in ce mai multi si cu parasute si cu plase si cu ancore , ar trebui amendati si apoi sa le faca dosare penale , dar si jandarmii si ANPA si toate organele de control sunt pe mana cu ei !!

Avatar utilizator
candreir
senior
senior
Mesaje: 192
Membru din: 10 Mar 2011, 21:07
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Olt

Mesaj de candreir » 10 Oct 2011, 17:22

Nu doar ca sunt mana in mana ci multi dintre cei care braconeaza sunt chiar "oameni ai legii". Eu personal am primit 3sau 4 amenzi anul trecut pentru ca pescuiam cu 2 maxim 3 lansete, iar cei care braconau nu erau intrebati nici daca au permis nici cu ce pescuiesc. Veti vedea in decembrie concurs de castig pe acest baraj numai ca in loc de plumb ei folosesc ancore.
Pescuiesc deci Exist

Avatar utilizator
ezekiel
Veteran
Veteran
Mesaje: 614
Membru din: 03 Aug 2011, 14:06

Re: Olt

Mesaj de ezekiel » 10 Oct 2011, 17:52

Da asa cred ca este cam peste tot , cand vin cei de la filiala in control cu jandarmii , primii care sunt intrebati sunt cei cu cate un bat sau doua sau poate chiar trei sau patru , dar cei cu parasute sau ancore sunt lasati in pace !! Imi pare rau ca nu sunt mai aproape de locurile acelea , ca poate as veni mai des , la BABICIu mi-a placut mult si am si fost o data sau de doua ori pe an , in anii de demult , 1997 incoace . Din 2008 n-am mai fost , si atunci foarte slab , 2-3 carasi mai ca lumea , ca am dat o noapte intreaga dupa crap si n-am vazut o trasatura ! Erau vremuri cand la boaba de porumb luai si crap si caras la 800g-1kg . Daca mai tine treaba tot asa cred ca pestele va deveni monument al naturii !

Avatar utilizator
candreir
senior
senior
Mesaje: 192
Membru din: 10 Mar 2011, 21:07
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Olt

Mesaj de candreir » 10 Oct 2011, 18:48

Anul trecut am facut 4 partide de cate 72 de ore la Babiciu si am prins cate 3 sau 4 kg. Anul acesta am facut o singura partida tot de 72h si am prins 2 carasi. Partida am facut-o la inceputul lui Iunie. Nu stiu ce se intampla dar la Babiciu nu se mai prinde sau nu am prins eu si nici cei pe care ii cunosc si au mai mers acolo.
Pescuiesc deci Exist

Scrie răspuns

Înapoi la “Lacuri de acumulare”