Olt

Moderatori: Sebastian, pharaoh

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ezekiel
Veteran
Veteran
Mesaje: 614
Membru din: 03 Aug 2011, 14:06

Re: Olt

Mesaj de ezekiel » 10 Oct 2011, 20:59

Esti din zona si e foarte aproape de tine si de asta iti convine sa mergi mai des , dar sa faci 200km sau 220 km numai dus deci 450km aprox. per total , nu-ti mai convine !! Oricum zona e foarte frumoasa , dar pacat ca nu mai e peste sau e din ce in ce mai putin !!

Avatar utilizator
candreir
senior
senior
Mesaje: 192
Membru din: 10 Mar 2011, 21:07
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Olt

Mesaj de candreir » 10 Oct 2011, 23:04

Eu merg la pescuit pe aceste lacuri numai cand merg in vizita la parintii mei. Nu as bate atatia km special pentru a pescuii acolo. Nu se merita chair daca locurile sunt frumoase. Sunt destule balti super bune si pe langa Bucuresti.
Seara buna.
Pescuiesc deci Exist

Avatar utilizator
ezekiel
Veteran
Veteran
Mesaje: 614
Membru din: 03 Aug 2011, 14:06

Re: Olt

Mesaj de ezekiel » 10 Oct 2011, 23:41

Seara buna si pastram legatura , iar cand voi face cumva o vizita in zona iti dau un MP sa-mi spui si mie ce si cum , mai detaliat !!

Avatar utilizator
candreir
senior
senior
Mesaje: 192
Membru din: 10 Mar 2011, 21:07
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Olt

Mesaj de candreir » 11 Oct 2011, 20:36

Nici o problema. Cu cea mai mare placere. Daca mai aud ceva sau daca tine vremea cu noi si mai fac o partida va tin la curent cu rezultatele.
Seara buna.
Pescuiesc deci Exist

Avatar utilizator
ezekiel
Veteran
Veteran
Mesaje: 614
Membru din: 03 Aug 2011, 14:06

Re: Olt

Mesaj de ezekiel » 11 Oct 2011, 20:56

Merci si o seara buna si tie si chiar astept informatii , cu toate ca zic astia ca se raceste puternic in weekend , dar cand mergi la peste in zona sau afli stiri , chiar te rog sa-mi faci o informare , ca poate cine stie ??

Avatar utilizator
ezekiel
Veteran
Veteran
Mesaje: 614
Membru din: 03 Aug 2011, 14:06

Re: Olt

Mesaj de ezekiel » 27 Oct 2011, 10:17

Chiar n-a mai fost nimeni , sau s-a lasat frigul si pescarii stau la gura sobei !!??

Avatar utilizator
candreir
senior
senior
Mesaje: 192
Membru din: 10 Mar 2011, 21:07
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Olt

Mesaj de candreir » 14 Noi 2011, 18:34

Am fost sambata 12 11 2011 cu gandul sa dau dupa salau la Izbiceni la cadere lucru care s-a dovedit imposibil din cauza celor pete 200 de cosasi sau jepcari de pe ambele maluri care prindeau platica(in cantitati industriale),caras,ciortan si chiar salau. Multi dintre cei care braconau in acest fel nu erau muritori de foame din contra pe ambele maluri nu erau mai mult de 2 dacii, in rest numai masini scmpicele. In 30 de minute cat am stat sa ma uit la ei am vazut ca fiecare pescar avea langa el cel putin un sac de peste. Intrand in vorba cu unul dintre acei "pescari" i-am spus ca am de gand sa anunt autoritatile despre ceea ce se intampla acolo la care mi-a raspuns ca il doare in ....... cot ca nu au ce sa le faca pentru ca in fiecare seara trec pe acolo si primesc cate un sac de peste de la fiecare.
In rest , oltul foarte scazut in aval de barajul de la Izbiceni. In cazul in care vreti sa mergeti sa vedeti si dumneavoastra minunea sa nu va apropiati pre mult de maluri ca riscati sa plecati cu capul spart sau cu ochii scosi din cauza plumbilor sau a ancorelor care zboara haotic . Imi pare rau ca nu i-am filmat dar nu am vrut sa ii enervez pe acesti domni si sa plec batut acasa.
Fire intinse va doresc asta in cazul in care vom mai avea unde sa pescuim.
Pescuiesc deci Exist

Avatar utilizator
ezekiel
Veteran
Veteran
Mesaje: 614
Membru din: 03 Aug 2011, 14:06

Re: Olt

Mesaj de ezekiel » 16 Noi 2011, 16:00

Merci de informatie , dar cred ca n-o sa mai ajung anul asta acolo din motive de sanatate in primul rand si apoi chiar ca nu mi-ar conveni nici mie sa vad pe nemernicii aia cum jepcuiesc , si pe deasupra sa mai ai si probleme din cauza lor , in sensul ca sa nu pleci si cu ochii umflati si cu masina lovita sau mai stiu eu cum......... !! Poate la anul daca mai avem unde si ce pescui dar ma bate gandul sa ma duc la privati , cu toate ca nu mi-am dorit niciodata , dar se pare ca asta e viitorul , deoarece la OLT pleci cu coada intre picioare !!Numai bine si pastram legatura !!

Avatar utilizator
candreir
senior
senior
Mesaje: 192
Membru din: 10 Mar 2011, 21:07
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Olt

Mesaj de candreir » 17 Noi 2011, 18:48

Parerea mea este ca daca organele abilitate isi faceau datoria si ii alungau pe scarbele alea de "oameni" se merita din plin un drum la Izbiceni, cel putin la cadere de unde s-au sustras cred zeci de tone de peste prin metode de braconaj. La cat peste a fost in acea zona atata timp imposibil sa nu fi mancat si sa fi oferit satisfactii Pescarilor adevarati. O alta zona cu potential piscicol excelent este distrusa chiar de unii oameni ai legii si chiar sub ochii celeorlalti care se imbogatesc din aceasta afacere BRACONAJUL.
Pescuiesc deci Exist

Avatar utilizator
ezekiel
Veteran
Veteran
Mesaje: 614
Membru din: 03 Aug 2011, 14:06

Re: Olt

Mesaj de ezekiel » 17 Noi 2011, 21:03

Da , ai dreptate si cred ca se merita un drum daca zici ca tot pestele din Dunare este adunat acolo in deversor. Dar in conditii de normalitate si nu sa te omoare braconierii aia nenorociti pe acolo . Cred ca ar fi fost sanse mari sa prinzi ceva la mamaliga sau rama sau chiar viermi ! Dar cum sa faci , daca n-ai loc de aia ??

Avatar utilizator
candreir
senior
senior
Mesaje: 192
Membru din: 10 Mar 2011, 21:07
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Olt

Mesaj de candreir » 17 Noi 2011, 21:47

In aceste conditii nu se merita dar daca Militia isi facea datoria s-ar fi meritat. Cu siguranta pestele ar fi mancat aproape la orice momeala i se datea. Asta este. Noi stam in casa si ne gandim cum ar fi fost in timp ce jigodiile braconeaza tone de peste. ~x( Sa ii ia Dracu pe toti si braconieri si autoritati. Daca as avea posibilitatea as mina malurile Oltului.
Pescuiesc deci Exist

Avatar utilizator
ezekiel
Veteran
Veteran
Mesaje: 614
Membru din: 03 Aug 2011, 14:06

Re: Olt

Mesaj de ezekiel » 18 Noi 2011, 13:53

Ai dreptate , dar nu malurile ar trebui dinamitate, ci nemernicii aia cu Filiala si Politia impreuna !

Avatar utilizator
tudor mircea
Veteran
Veteran
Mesaje: 598
Membru din: 21 Dec 2008, 17:22

Re: Olt

Mesaj de tudor mircea » 18 Noi 2011, 17:00

cred ca solutia este :balti private!

Avatar utilizator
sorinbv
senior
senior
Mesaje: 460
Membru din: 13 Feb 2010, 17:56

Re: Olt

Mesaj de sorinbv » 18 Noi 2011, 20:20

SCUZE CA MA BAG DAR CUM BRACONAU CEI DE LA IZBICENI? FAPTUL CA PRINDEAU CU SACUL NU CRED CA E BRACONAJ. BRACONAJUL E O MODALITATE DE A PRINDE PESTE ILICIT (PLASE, CURENT...). AM PDAT SI EU ACOLO ASTA VARA SE PRINDEA LA ,, PARASUTA" SI LA AGATAT CU ANCORA ..NISTE TAMPITI. SE UITAU LA MINE CARE ERAM CU 3 LANSETE SI ASTEPTAM.PE ACOLO NU TREC JANDARMI SI FILIALA NICI IN VECI VECILOR

Avatar utilizator
candreir
senior
senior
Mesaje: 192
Membru din: 10 Mar 2011, 21:07
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Olt

Mesaj de candreir » 19 Noi 2011, 14:23

Braconau cu ancore si cativa cu parasute. Cei cu ancore prindeau mult mai bine decat cei cu parasute. Oricum la sutele de ancore care erau trase prin apa in acelasi timp nu cred ca a mai scapat mult peste.
Pescuiesc deci Exist

Scrie răspuns

Înapoi la “Lacuri de acumulare”