Permise pescuit 2011

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Avatar utilizator
dillodillo66
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 21 Mai 2011, 00:22

Re: Permise pescuit 2011

Mesaj de dillodillo66 » 26 Mai 2011, 20:05

cum nu ma pricep la introduceri am sa va povestesc ceva interesant in legatura cu pescuitul in zona Giurgiu...nu cu mult timp in urma am scris ca eu impreuna cu un amic am fost la pescuit in zona gostinu si am avut cv probleme cu Politia de Frontiera si aici vreau sa vin cu o completare si cand spun probleme nu a fost ceva grav,nici macar nu au spus ca sa parasim zona si sa nu mai pescuim...au fost niste oameni foarte ok si inclin sa cred ca si-au facut datoria...pana aici toate bune...dar ieri a venit un bun prieten pe la mine si ma invitat la un pescuit si l-am refuzat povestindui ca m-am cam saturat de peste dupa intamplarile de la gostinu...ma ascultat si apoi imi zice-am un prieten politist la rutiera in bucuresti dar locuieste in giurgiu si zice el-hai sa vorbim cu el poate ne ajuta cu un raspuns ca nu este normal ca atunci cand ai actele in regula sa ai probleme...il suna-m,ii povestesc tot,ce acte am avut la noi,unde pescuiam,ma ascultat atent si ma rugat sa asteptam ca se intereseaza si ne suna...dupa aproximativ 3 ore si ceva la sunat pe prietenul meu (nu mai eram impreuna)si zice...ca in zona de frontiera giurgiu poti pescui in baza unuiaviz de activitate in zona de frontiera si ca nu este valabil niciun permis de pescuit si ca viza pusa de Politia de frontiera Giurgiu este pe o foaie de hartie format A4 si in cazul in care esti supus unui control al actelor a doua oara si ai aceeasi problema esti posibil de amenda ...asa ca astea sunt raspunsurile adevarate,nu cum se agita unii si posteaza eronat sau ptr reclama proprie asa cum se intelege din unele postari...si ca o incheiere si fara sa fac vreo reclama ca nu am cui sa ii fac cine vrea sa pescuiasca STRICT in zona giurgiu (nu stiu km) poate plati o taxa de 30ron la trezorerie si merge la sediul anpa si aici vorbesc strict de bucuresti si isi ridica permisul anpa dupa care face o copie+o copie dupa C.I.si atunci cand vrea sa mearga la pescuit depune actele astea la politia de frontiera si cu putin tupeu face o rugaminte ca fiind din bucuresti nu are rost sa stea pe drumuri ptr o stampila...si din ce am aflat 90% din cazuri reusesc...aici depinde si de puterea de convingere a fiecaruia...asta e viata... ---<>< ---<><

Avatar utilizator
dillodillo66
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 21 Mai 2011, 00:22

Re: Permise pescuit 2011

Mesaj de dillodillo66 » 26 Mai 2011, 20:15

depune actele si este pus ca sa vina peste o saptamana dupa viza,la asta m-am referit cand am zis ca trebuie sa ai putina putere de convingere si tupeu...atat am avut de spus si cred ca am fost de ajutor unora care au mai avut probleme de genul asta fir intins tuturor

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: Permise pescuit 2011

Mesaj de bitza35 » 29 Mai 2011, 06:56

no comment... :-* =D>
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Permise pescuit 2011

Mesaj de timer » 01 Iun 2011, 18:41

Azi m-am intalnit cu cineva ,care mi-a zis ca nu se poate pescui la Olt cu alte permise decat cele eliberate de AJVPS...Eu (spre exemplu) am facut permisul la Marian(APS-Oltenia-Dolj) Altii la Zarganul etc...Din cate stiu eu ,permisul(ANPA) e VALABIL PESTE TOT.Stiti ceva , e vreo modificare ulterioara? Daca se poate , specificati unde se gaseste Ordinul care prevede ca se poate pescui in orice judet in baza permisului-ANPA, ca nu vreau sa ma iau de gat cu aia de la Filiala Olt...Multumesc!
Ultima oară modificat 01 Iun 2011, 19:33 de către timer, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Permise pescuit 2011

Mesaj de bebe2011 » 01 Iun 2011, 19:09

Cam acelasi lucru vroiam sa intreb si eu,am permisul vizat pe Galati desi sunt buzoian si pescuind pe raul Buzau,autoritatile locale incercau sa maraie,cred ca daca eram mai timid ma alegeam si cu amenda!Sa inteleg ca in permis scrie una si la fata locului se intampla alta?Ma poate lumina cineva,nu de alta dar eu sunt mai recalcitrant din fire si n-as vrea sa imbaiez vreo autoritate de-asta locala fara sa am dreptate.

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Permise pescuit 2011

Mesaj de Allen Besnovich » 02 Iun 2011, 01:33

timer scrie:Azi m-am intalnit cu cineva ,care mi-a zis ca nu se poate pescui la Olt cu alte permise decat cele eliberate de AJVPS...Eu (spre exemplu) am facut permisul la Marian(APS-Oltenia-Dolj) Altii la Zarganul etc...Din cate stiu eu ,permisul(ANPA) e VALABIL PESTE TOT.Stiti ceva , e vreo modificare ulterioara? Daca se poate , specificati unde se gaseste Ordinul care prevede ca se poate pescui in orice judet in baza permisului-ANPA, ca nu vreau sa ma iau de gat cu aia de la Filiala Olt...Multumesc!
Si eu sunt tot la aps oltenia, din cate mi-a spus dl Marian.. are un protocol cu ajvps dolj, prin care putem pescuit oriunde are jurisdictie ajvps dolj.. in aceleasi conditii. Ajvps Dolj avand colaborare cu Ajvps olt, rezulta ca avand permis la APS OLTENIA poti pescui fara probleme in apele administrare de ajvps olt.
Acum ramane de vazut cine minte si cine nu :))
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Permise pescuit 2011

Mesaj de stefan_kwr » 05 Iun 2011, 18:07

Se poate pescui de exemplu la Calugareni cu permis de la ajvps sau aps, sau doar cu cel de la zarganul?

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Permise pescuit 2011

Mesaj de timer » 06 Iun 2011, 11:04

stefan_kwr scrie:Se poate pescui de exemplu la Calugareni cu permis de la ajvps sau aps, sau doar cu cel de la zarganul?
Cei de la Zarganu au introdus plata la Calugareni..20 lei pentru cei care vor sa pescuiasca acolo si nu sunt afiliati la asociatia lor..Am fost alaltaieri in zona, nu tragea nici pe Dunareni (iarba) nici pe canalul Malaini asa ca am ajuns la Calugareni..Nici acolo nu se prindea, nu am vrut sa le las si taxa pentru nimic... :-w

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Permise pescuit 2011

Mesaj de Allen Besnovich » 07 Iun 2011, 00:55

La Calugareni poti doar cu carnetul de membru de la Zargan.
Acum nu stiu daca in balta din stanga sau dreapta de peste dig...
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
volvica
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 26 Mai 2011, 05:01

Re: Permise pescuit 2011

Mesaj de volvica » 10 Iun 2011, 06:54

Stie cineva de pe aici care este treaba cu canalul Siderurgic de la Calarasi??Se pescuieste cu permis de la ANPA sau este cu plata,cum am inteles de la unii?

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: Permise pescuit 2011

Mesaj de miyagi » 13 Iun 2011, 03:33

Oameni buni! De anul asta s-au dat foarte multe ape nationale in administrare asociatiilor de pescuit. Ca sa fiti bine informati sau sa nu intrati in diferite conflicte intrati pe sit-ul ANPA si vedeti acolo situatia globala a acestor repartizari.
Pentru probleme de genul am acte, dar nu sunt in regula mergeti la emitentul acelor acte si solicitati reparatia erorilor materiale din acele acte. Organele sunt obligate sa va sesizeze aceste lucruri si nu sa va amendeze. Cel mult sa va interzica sa va desfasurati activitatea daca nu reiese din document ( vezi PG ) ca aveti "avizele" in regula pentru zonele in cauza.
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: Permise pescuit 2011

Mesaj de Amos » 23 Iun 2011, 21:15

Mi-am luat tot: permis la ASPR filiala Sinoe (50 de lei, de la sediul Asociației din Autogara Sud Constanța ), PG de la Poliția de Frontieră (moca, pe loc, tot de la Asociație), permis ANPA (pe loc, de la Asociație, cu taxa de 30 de lei achitată la trazorerie) + permis de acces în Rezervația Biosferei Delta Dunării (30 de lei, plătit și eliberat pe loc la Asociație). Total 110 lei, 2 poze tip pașaport și 10 minute de stat pe scaun, parol! Acum trebuie să văd unde o să mă duc la pescuit. :-/

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Permise pescuit 2011

Mesaj de pharaoh » 23 Iun 2011, 21:30

Amos scrie: + permis de acces în Rezervația Biosferei Delta Dunării (30 de lei, plătit și eliberat pe loc la Asociație)
Nu stiam ca elibereaza si asa ceva. Dar presupun ca e doar ca bonus pentru celelalte permise :).
Si intr-adevar e greu sa gasesti o locatie buna pentru pescuit in jurul Constantei.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: Permise pescuit 2011

Mesaj de Amos » 24 Iun 2011, 22:34

pharaoh scrie:
Amos scrie: + permis de acces în Rezervația Biosferei Delta Dunării (30 de lei, plătit și eliberat pe loc la Asociație)
Nu stiam ca elibereaza si asa ceva. Dar presupun ca e doar ca bonus pentru celelalte permise :).
Si intr-adevar e greu sa gasesti o locatie buna pentru pescuit in jurul Constantei.
Se eliberează pentru o zi, pentru 7 zile sau pentru un an. Se dă numai la membri asociației menționate și trebuie să păstrezi chitanța cu care ai plătit înscrierea în asociație, că are număr care se trece pe permisul de acces.
Dacă nu te înscrii în ASPR- filiala Sinoe, trebuie să te duci la Tulcea să obții personal Permisul de acces în Rezervația Biosferei Delta Dunării.
Hai, că mi-se limbă plinmba-n gură de atâta scris. #:-S

Avatar utilizator
xeno13
senior
senior
Mesaje: 390
Membru din: 15 Mai 2011, 21:19
Localitate: Bucuresti

Re: Permise pescuit 2011

Mesaj de xeno13 » 30 Iun 2011, 12:44

Stie cineva in Bucuresti de la ce Asociatie, sau de unde as putea lua urmatoarele:
Permis ANPA, PG de la Poliția de Frontieră și Pemis de intrare în Rezervația Biosferei Delta Dunării?
Multumesc
Mai bine sa taci si sa pari prost decat sa deschizi gura si sa inlaturi orice dubiu.

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”