tarif permise AJVPS si ANPA

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Bragau Laurentiu
senior
senior
Mesaje: 298
Membru din: 15 Mai 2009, 11:09
Localitate: Brasov
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de Bragau Laurentiu » 03 Ian 2011, 20:49

Anul acesta o singura data a venit ANPA cu jandarmeria si politia pe baraj la Scorei intre Fagaras si Sibiu.De acel control stiu eu nu stiu sa spun daca au fost mai multe

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de stefan_kwr » 03 Ian 2011, 21:14

florentiniuga scrie: A mai vazut cineva vreun "controlor" AJVPS pe rauri in zonele publice? Dar inspector ANPA? Pe Dunare controleaza cineva inafara de graniceri (politia de frontiera)?
Daca da, unde si cat de frecvent? E bine de stiut.
Ajvps pe jiu si pe canalele de langa balta Bistret (dolj) foarte rar.

Avatar utilizator
sece4u20
senior
senior
Mesaje: 227
Membru din: 09 Mai 2010, 20:06
Localitate: brasov;sacele; intorsura-buzaului
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de sece4u20 » 03 Ian 2011, 22:12

pe raul buzau eu am pescuit destul de des cel putin anul asta, si de 2 ori pe saptamana am fost ( acum sa nu se inteleaga ca am prins de fiecare data si ca daca am prins am luat tot) dar nu am vazut picior de control pe malul raului. am auzit zicea unu ca au fost 3 controale dar vizau pe cineva care bagase niste plase!!!
oricum nu mi-am mai vizat carnetul in ultimii 4 ani deoarece cu 3 balastiere care lucra de la 7 pana la 17 nu aveai cand sa mergi sa prinzi apa de o musca sau de o rotativa si am renuntat la a mai plati aiurea. anul trecut ,2010, nu au mai lucrat si apa a mai fost cum a mai fost dar stratul de mal era destul de grosier si pastravii si cleanul au cam fugit.

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de Allen Besnovich » 03 Ian 2011, 23:16

Anul asta am fost controlat de Politia de frontiera, in localitatea Bistret din Dolj dar cred ca mai mult pentru identificare..de fapt nici nu mi-a cerut permisul, doar buletinul, insa l-am aratat eu din reflex.
A doua oara pe Dunare in localitatea Dabuleni, insa tot politia de frontiera. Daca stau bine sa ma gandesc, niciodata n-am fost controlat de vreun inspector ANPA.

Stefan, daca vrei doar permis ANPA.. vezi ca asociatia Zargan elibereaza permis anpa + carnet membru cu 60 lei :D
Eu anul asta am avut permis de la magazin de la Dl. Marian si a fost 80lei (anpa+taxa de membru), anul asta ma gandesc sa merg la ajvps..
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de stefan_kwr » 04 Ian 2011, 14:58

alinuu scrie: Eu anul asta am avut permis de la magazin de la Dl. Marian si a fost 80lei (anpa+taxa de membru), anul asta ma gandesc sa merg la ajvps..
De ce vrei sa te muti?
ps: acum am sunat la ajvps dar inca nu s-a stabilit cat o sa fie taxa anul acesta...

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de tavimai » 04 Ian 2011, 21:35

Ajvps bihor -130 lei (chiar daca sunt pe cale sa piarda o parte din baltile pe care le administreaza)iar celelalte intre -70 si 90 de lei . La fel ca anul trecut cu specificatia ca in ape sunt aceleasi specii de pesti,dar mai putin cei prinsi in 2010 !Controale se mai fac doar "cand avem chef de chef" sau cand vor unii "sa-si mai completeze arsenalu " cu scule confiscate !

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de stefan_kwr » 05 Ian 2011, 11:11

tavimai scrie:Controale se mai fac doar "cand avem chef de chef" sau cand vor unii "sa-si mai completeze arsenalu " cu scule confiscate !
Treaba cu scule confiscate le iese doar cand sunt insotiti de jandarmi, ca altfel... am vazut cu ochii mei ce s-a intamplat acum cativa ani prin februarie-martie, la canalul de apa calda ce iese din termo (Isalnita) :))

Avatar utilizator
sece4u20
senior
senior
Mesaje: 227
Membru din: 09 Mai 2010, 20:06
Localitate: brasov;sacele; intorsura-buzaului
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de sece4u20 » 05 Ian 2011, 11:50

le-au luat sculele pescarilor... dar pe spinarea lor :)) =)) =)) =))

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de doru » 05 Ian 2011, 16:28

La Asociatia pescarulor Banatul din Timisoara taxa pe 2011 este de 62 ron.[30 ron anpa si 32 ron cotizatia de membru]In plus pt baltile Dumbravita si Ianova mai 30 ron ,doar optional

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de Allen Besnovich » 05 Ian 2011, 17:10

stefan_kwr scrie:
alinuu scrie: Eu anul asta am avut permis de la magazin de la Dl. Marian si a fost 80lei (anpa+taxa de membru), anul asta ma gandesc sa merg la ajvps..
De ce vrei sa te muti?
ps: acum am sunat la ajvps dar inca nu s-a stabilit cat o sa fie taxa anul acesta...
Mi se pare mai official la ajvps. Si anul asta am fost intai acolo dar era inchis iar eu a 2a zi trebuia sa plec la peste si am fost obligat sa-l fac la Marian. Dar sa vedem ce tarife o sa fie....cred ca la Marian o sa ramana tot 80 ron.
Apropo, daca mi-am schimbat buletinul trebuie sa-mi fac alt carnet de membru? Am alta serie la buletin decat cea inscrisa pe carnet...
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
sece4u20
senior
senior
Mesaje: 227
Membru din: 09 Mai 2010, 20:06
Localitate: brasov;sacele; intorsura-buzaului
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de sece4u20 » 05 Ian 2011, 17:50

alinuu scrie:
stefan_kwr scrie:
alinuu scrie: Eu anul asta am avut permis de la magazin de la Dl. Marian si a fost 80lei (anpa+taxa de membru), anul asta ma gandesc sa merg la ajvps..
De ce vrei sa te muti?
ps: acum am sunat la ajvps dar inca nu s-a stabilit cat o sa fie taxa anul acesta...
Mi se pare mai official la ajvps. Si anul asta am fost intai acolo dar era inchis iar eu a 2a zi trebuia sa plec la peste si am fost obligat sa-l fac la Marian. Dar sa vedem ce tarife o sa fie....cred ca la Marian o sa ramana tot 80 ron.
Apropo, daca mi-am schimbat buletinul trebuie sa-mi fac alt carnet de membru? Am alta serie la buletin decat cea inscrisa pe carnet...
teoretic si legal ar trebui sa ti se elibereze alt carnet. insa daca se intampla ceva poti sa confrunti date eliberarii buletinului cu cea a eliberarii carnetului de membru. insa atat timp cat platesti taxele la zi nu sunt ei interesati de ce serie ai tu acolo stai linistit.

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de stefan_kwr » 05 Ian 2011, 18:20

Eu mi-am schimbat buletinul in 2009 si nu mi-am dat seama de asta, dar nici nu m-a intrebat nimeni, asa ca stai linistit.

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de doru » 06 Ian 2011, 12:09

Nu are importanta de pe buletin decat codul numeric,indiferent ca ai schimbat buletinul,carnetul este valabil cativa ani buni pana se schimba toate pe toata asociatia.

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de Allen Besnovich » 06 Ian 2011, 13:59

Multumesc pentru raspunsuri.
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de pharaoh » 06 Ian 2011, 14:02

alinuu scrie:Mi se pare mai official la ajvps.
Salut Alin. Explica-mi si mie, te rog, ce ai vrut sa spui mai sus. Si cu ce te ajuta pe tine "officialitatea" asta.
I Fish. Therefore I am.

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”