tarif permise AJVPS si ANPA

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
hombyz
membru activ
membru activ
Mesaje: 97
Membru din: 04 Mar 2011, 14:42

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de hombyz » 05 Mar 2011, 15:31

Salut,

Imi poate spune cineva,in bucuresti de unde pot achizitiona permisul ANPA?

Avatar utilizator
florian1954
membru activ
membru activ
Mesaje: 72
Membru din: 02 Feb 2010, 23:13

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de florian1954 » 05 Mar 2011, 17:01

Dela oricare asociaţie legal constituită,după ce plăteşti taxa de inscriere la asociaţie,carnet membru şi cotizaţie asociaţie+taxă permis ANPA.
Trebuie să mai aştepţi ptr.că nici nu am auzit că s-ar fi tipărit

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de Amos » 05 Mar 2011, 17:44

Anul acesta s-a făcut o mare măgărie cu permisele de pescuit. Din câte am înțeles, ANPA a dat de mâncare și la alte asociații fomiste, prin licitație, zonele unde poți pescui. Pentru jud. Constanța, dacă până mai acum un an, un permis era de 30 de lei la ANPA, acum este de 120 de lei, permis pe care-l achiziționezi de la o asociație de pescuit (cu a mic) care are un sediu situat în Autogara Sud Constanța. Respectivul sediul este dotat cu o masă și un scaun pe care se află o fătucă care nu știe nici măcar zonele în care pot să pescuiesc cu respectivul permis. Am făcut rost de tel. directorului sau președintelui respectivei asociații, l-am sunat și culmea, nici el nu știa cât de mare este plăcinta pe care a licitat-o. Urmează să-l apelez săptămâna următoare, poate între timp se informează.
Însă, când este vorba de preț, sunt foarte categorici: 120 de lei, reprezentând 30 de lei ANPA, 30 de lei înscrierea în asociația respectivă și 60 de lei taxa de șmecher, adică taxa asociației.
Dacă cineva deține mai multe informații utile despre permisele de pescuit pe 2011, rog să posteze. :-?

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de pharaoh » 05 Mar 2011, 18:19

Amos, despre ce asociatie vorbesti?
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de Amos » 07 Mar 2011, 20:23

A.S.P.R. - filiala Sinoe Constanța, ei au "câștigat" licitația de la ANPA pentru zona Constanța. Au sediul la Autogară Sud Constanța, chiar lângă peron, într-o clădire cu 2 nivele, la etajul 1 (De la OZLEM TUR TURIZM spre I.C. Brătianu, pe partea stângă).
Astăzi am vorbit cu un anume Stănescu, parcă așa-l chema și mi-a spus că permisul eliberat de ei este valabil la Grindul Chituc, Vadu - Periboina, Grindul Lupilor până la Canalul 2, Istria, Karaburun, Marea Neagră, Canalul Dunăre - Marea Neagră, Dunărea - zona jud. Constanța. 120 lei+2 poze 3/4 + copie după buletin.
Dacă nu ai permis de la ei, posibil să nu ai acces în zonele din Biosferă, respectiv Periboina, Vadu, Istria, Karaburun, Canalul 2. :-?

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de pharaoh » 07 Mar 2011, 20:28

Pai, ma scuzi, dar permisul anpa la ce naibii mai e bun?
Mi se par totusi cam multe zonele. Daca e asa sunt curios cum se justifica aceste taxe, adica ce vor face ei pentru aceste zone si pescuitul sportiv???
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de Amos » 07 Mar 2011, 20:31

Ptr. Constanța, ANPA nu mai eliberează decât prin intermediarul menționat. ;)

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de Amos » 07 Mar 2011, 20:35

Amos scrie:Ptr. Constanța, ANPA nu mai eliberează decât prin intermediarul menționat. ;)
Cel puțin eu așa știu. Dacă este cineva mai informat pe acest subiect, rog să posteze.

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de miyagi » 07 Mar 2011, 21:08

http://www.anpa.ro/index.php?v=subcat&i ... ubmeniu=28
intrati aici cu adobe si vedeti cum sunt zonele impartite si cine are drept de eliberare a ANPA-ului direct pescarilor fara sa se asocieze.
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de miyagi » 07 Mar 2011, 21:10

hombyz scrie:Salut,

Imi poate spune cineva,in bucuresti de unde pot achizitiona permisul ANPA?
In Bucuresti nu-l poti lua decat de la asociatii insa daca mergi la Giurgiu, il poti lua si fara sa te asociezi. Giurgiu este singurul punct care elibereaza pentru zona Muntenia din care face parte si Bucurestiul.
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de miyagi » 07 Mar 2011, 21:14

Amos scrie:Anul acesta s-a făcut o mare măgărie cu permisele de pescuit. Din câte am înțeles, ANPA a dat de mâncare și la alte asociații fomiste, prin licitație, zonele unde poți pescui. Pentru jud. Constanța, dacă până mai acum un an, un permis era de 30 de lei la ANPA, acum este de 120 de lei, permis pe care-l achiziționezi de la o asociație de pescuit (cu a mic) care are un sediu situat în Autogara Sud Constanța. Respectivul sediul este dotat cu o masă și un scaun pe care se află o fătucă care nu știe nici măcar zonele în care pot să pescuiesc cu respectivul permis. Am făcut rost de tel. directorului sau președintelui respectivei asociații, l-am sunat și culmea, nici el nu știa cât de mare este plăcinta pe care a licitat-o. Urmează să-l apelez săptămâna următoare, poate între timp se informează.
Însă, când este vorba de preț, sunt foarte categorici: 120 de lei, reprezentând 30 de lei ANPA, 30 de lei înscrierea în asociația respectivă și 60 de lei taxa de șmecher, adică taxa asociației.
Dacă cineva deține mai multe informații utile despre permisele de pescuit pe 2011, rog să posteze. :-?
Ia vezi tata ca aveti si voi un punct de distribuire fara asociere. Singura exceptie ar fi ca trebuie sa va intelegeti cu aia de la asociatia despre care vorbeai pentru cele 3 zone pe care le au in administrare.
Intrati pe link-ul care vi l-am dat ca va da si un numar de telefon. Parca 555.343 Dl. Viorel.
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de gor965 » 07 Mar 2011, 21:41

miyagi scrie:http://www.anpa.ro/index.php?v=subcat&i ... ubmeniu=28
intrati aici cu adobe si vedeti cum sunt zonele impartite si cine are drept de eliberare a ANPA-ului direct pescarilor fara sa se asocieze.
Eu inteleg ca in anuntul ala e vorba de autorizatii de pescuit nu de permise ! Anuntul se adreseaza asociatiilor care doresc obtinerea de autorizatii ptr. segmente din apele publice !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de pharaoh » 07 Mar 2011, 22:21

Amos scrie: Dunărea - zona jud. Constanța
Din cate am citit aici: http://www.anpa.ro/index.php?v=subcat&i ... submeniu=4 , Dunarea , Delta Dunarii, Marea Neagra nu fac obiectul atribuirii autorizatiei de pescuit sportiv catre asociatii. De asemenea asociatiile sunt obligate sa elibereze permisul ANPA catre pescari fara taxe suplimentare, dar pot impune taxe pe zonele pe care au autorizatie. Deci nu stiu daca-mi pot interzice accesul intr-o zona doar pe motiv ca nu am permis de la ei. Ar trebui sa pot sa am acces contra unei taxe, stabilita de altfel dinainte (asa scrie in ordin) si care va fi facuta si publica pe site-ul ANPA. Acum ramane de vazut daca se vor si respecta toate aceste prevederi.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de miyagi » 07 Mar 2011, 23:38

pharaoh scrie:
Amos scrie: Dunărea - zona jud. Constanța
Din cate am citit aici: http://www.anpa.ro/index.php?v=subcat&i ... submeniu=4 , Dunarea , Delta Dunarii, Marea Neagra nu fac obiectul atribuirii autorizatiei de pescuit sportiv catre asociatii. De asemenea asociatiile sunt obligate sa elibereze permisul ANPA catre pescari fara taxe suplimentare, dar pot impune taxe pe zonele pe care au autorizatie. Deci nu stiu daca-mi pot interzice accesul intr-o zona doar pe motiv ca nu am permis de la ei. Ar trebui sa pot sa am acces contra unei taxe, stabilita de altfel dinainte (asa scrie in ordin) si care va fi facuta si publica pe site-ul ANPA. Acum ramane de vazut daca se vor si respecta toate aceste prevederi.
In baza unor conditii impuse si a unei taxe PRESTABILITE asociatiile au obtinut avizul de la ANPA. Acele taxe nu pot fi modificate tot decat cu acordul ANPA-ului, iar pentru asta trebuiesc date comunicate de presa. Intrati si voi pe sit la ANPA si vedeti care sunt conditiile de acordare a avizelor catre asociatiile respective si acolo veti vedea si taxele de referinta in momentul avizarii dupa care urmariti comunicatele de presa. Nu stiu daca se mai schimba ceva dupa inchiderea protocolului de atribuire si solutionare a contestatiilor. Bineinteles ca nu-ti vor interzice accesul daca n-ai permis la ei atata timp cat vei plati taxa si nu-ti vor imputa abateri de la regulametele de pescuit. Sunt ape nationale. Poate doar daca se declara anumite zone de protectie permanenta si daca aceste sectoare sunt semnalizate corespunzator.
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de miyagi » 07 Mar 2011, 23:45

gor965 scrie:
miyagi scrie:http://www.anpa.ro/index.php?v=subcat&i ... ubmeniu=28
intrati aici cu adobe si vedeti cum sunt zonele impartite si cine are drept de eliberare a ANPA-ului direct pescarilor fara sa se asocieze.
Eu inteleg ca in anuntul ala e vorba de autorizatii de pescuit nu de permise ! Anuntul se adreseaza asociatiilor care doresc obtinerea de autorizatii ptr. segmente din apele publice !
Citeste mai bine George ca acolo e vorba de Filialele Teritoriale ale ANPA care elibereaza permise tuturor, persoane fizice ( asta reiese din noianul de proceduri de acordare a permisului si din Ordinul MPADR ) si asociatii, in judetele de competenta.
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”