tarif permise AJVPS si ANPA

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
zippo47
utilizator
utilizator
Mesaje: 49
Membru din: 14 Iun 2009, 14:00
Localitate: Fetesti
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de zippo47 » 13 Ian 2012, 13:56

Salut toti pescarii din lume! Acum incerc si eu sa ajung la ANPA Calarasi (in Ialomita nu am unde ) .Anul trecut am solicitat si eu permis pentru apele de frontiera, au spus ca nu este nici o problema dar nu l-am vazut nici pana azi. Sper ca anul asta sa il primesc . Imediat cum ajung acolo va dau de veste!
FIR INTINS!

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de doru » 15 Ian 2012, 17:32

zippo47 scrie:Salut toti pescarii din lume! Acum incerc si eu sa ajung la ANPA Calarasi (in Ialomita nu am unde ) .Anul trecut am solicitat si eu permis pentru apele de frontiera, au spus ca nu este nici o problema dar nu l-am vazut nici pana azi. Sper ca anul asta sa il primesc . Imediat cum ajung acolo va dau de veste!
FIR INTINS!
Daca cunosti pe cineva care a scos permisul,cere lamuriri si nu astepta sa -ti trimita ei,ca te apuca pensia.
Toti nevolnicii,toti care sunt paraleli cu pescuitul,sunt in posturi de care depindem noi toti si incurca lucruri care se pot rezolva usor mai ales ca noi platim pt. asta.

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de intef » 27 Ian 2012, 13:15

Nimic nou?????????????????? Sau nu ai mai ajuns?De luat stiu ca nu l-ai luat,dar as fi vrut sa stiu ce ti-au spus... ---<><

Avatar utilizator
hunter
membru activ
membru activ
Mesaje: 58
Membru din: 09 Ian 2009, 17:31
Localitate: carei
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de hunter » 30 Ian 2012, 10:50

Va cruciti daca cititi cum decurge stabilirea de taxe la Avps Carei.
http://lacianculesti.forumulmeu.ro/t6p6 ... -cotizatii.

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de doru » 30 Ian 2012, 19:41

hunter scrie:Va cruciti daca cititi cum decurge stabilirea de taxe la Avps Carei.
http://lacianculesti.forumulmeu.ro/t6p6 ... -cotizatii.
Cauta o asociatie de pescuit ,alta de avps,sunt vechii ciocoi in haine mai spalate.In Timisoara avem mai multe asociatii si am avut de unde alege,drept urmare anul acesta taxa a fost 0 ron,doar anpa-ul a fost 30 ron.

Avatar utilizator
florian1954
membru activ
membru activ
Mesaje: 72
Membru din: 02 Feb 2010, 23:13

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de florian1954 » 02 Feb 2012, 11:50

Dacă doriţi permis ptr.pescuit (ANPA),se plăteşte taxa de 30 lei pentru cei care nu beneficiază de reduceri,iar permisul se poate lua şi dela sediul filialei ANPA (regional).Pentru asta se poate pescui cu acea chitanţă dela trezorerie până la tipărirea şi distribuirea permiselor.Atunci,cu chitanţa se eliberează permisul.
Nu este obligatoriu să fii membru al vreunei asociaţii.

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de intef » 02 Feb 2012, 12:27

Ei,iata si o veste buna.Pentru ca mai bine il imbogatesc pe patronul de la Sandulita decat sa ma inscriu in vreo asociatie.

Avatar utilizator
hunter
membru activ
membru activ
Mesaje: 58
Membru din: 09 Ian 2009, 17:31
Localitate: carei
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de hunter » 10 Feb 2012, 12:03

Dl inspector Kacso Zoltan de la Anpa filiala Transilvania pct.de lucru Satu Mare,informeaza toti pescarii sa tansmita in zilele si intre orele prezentate mai jos Chitantele sau cupoanele de pensie impreuna cu copiile de buletine sau Ci pentru a fi trimise la Bucuresti unde se fac noile carduri,acesta este necesar deoarece cardurile o sa vina de la Bucuresti nominal si personalizate ca buletinele.De preferabil ar fi ca pescarii sa se asocieze mai multi si sa duca unul dintre ei aceste acte ca sa nu cheltuiasca separat fiecare.

Satu-Mare
Unitatea Fitosanitara Satu Mare, str. Lacramioarei nr. 17, parter camera 5.
Marti
Vineri
09:30 – 15:30
Kocso Zoltan
0742355013
Pescarii dupa ce intra in posesia permiselor pot merge la pescuit iar pentru raul Crasna si Ier taxa de acces se poate plati pe malul apei daca Asociatia trimite paznici cu chitantier.
Nu este obligat nimeni sa mearga la nici-o asociatie.


Avatar utilizator
werty
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 12 Feb 2012, 12:43

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de werty » 12 Feb 2012, 12:54

cu ANPA pot sa obtin permise de granita (PG)? Cum anume?

Avatar utilizator
florian1954
membru activ
membru activ
Mesaje: 72
Membru din: 02 Feb 2010, 23:13

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de florian1954 » 16 Feb 2012, 15:16

Atenţie!Numai cu permis de pescuit (ANPA) poţi obţine viza poliţiei de frontieră.Nici nu îi interesează dacă şi unde eşti membru asociat.Pe verso-ul permisului se punea viza.Pe viitoarele permise,nu ştiu,deoarece am înţeles că pe verso,vor avea căsuţe ptr.viză anuală.Cu permisul te prezinţi la IPF unde doreşti să obţii viza,completezi un formular şi viza se dă pe loc,după cîteva zeci de minute.

Avatar utilizator
florian1954
membru activ
membru activ
Mesaje: 72
Membru din: 02 Feb 2010, 23:13

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de florian1954 » 19 Feb 2012, 19:05

Am discutat cu ANPA-secţia Timiş despre eliberarea permiselor de pescuit,orar şi locaţie,constatând că aceştia -lucrătorii- au toată disponibilitatea pentru noi.
In acest sens,în fiecare joi,se deplasează în loc.mun.Lugoj unde preiau actele necesare eliberării permiselor de pescuit fără a fi obligat să fii membru al unei sau altei asociaţii.Tot din discuţia cu aceştia,a rezultat că licitaţia a fost câstigată (atribuită),datele necesare ptr.permis se trimit electronic la firma respectivă,se personalizazează permisul de pescuit şi apoi se trimite la filiala ANPA respectivă de unde poate fi ridicat. =D>

Avatar utilizator
hunter
membru activ
membru activ
Mesaje: 58
Membru din: 09 Ian 2009, 17:31
Localitate: carei
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de hunter » 21 Feb 2012, 10:34

A N U N Ţ

În atenţia deţinătorilor de Autorizaţii de Pescuit Recreativ-Sportiv (APRS) si a posesorilor de premise de Pescuit Recreativ-Sportiv nemebri

Posesorii permiselor de pescuit recreativ-sportiv (PPRS) pot practica pescuitul recreativ/sportiv pe toate habitatele piscicole naturale, cu excepţia Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării.

Pe o zonă de pescuit autorizată pescuitul recreativ/sportiv se poate practica atât de membrii asociaţiilor deţinătoare de autorizaţie de pescuit recreativ/sportiv cât şi de nemembri cu respectarea Regulamentului propriu al asociaţiei, iar pe zonele neautorizate pescuitul recreativ/sportiv se face numai pe baza permiselor de pescuit recreativ/sportiv emise de Agenţia Naţională pentru Pescuit şi Acvacultură (denumită în continuare ANPA), cu respectarea legislaţiei în vigoare.

Asociaţiile de pescari sportivi sunt obligate să practice pe zonele autorizate pentru pescuit recreativ/sportiv tarifele aprobate de ANPA pe săptămână/lună/an şi să organizeze controale zilnice cu privire la verificarea modului de practicare al pescuitului recreativ/sportiv şi pentru a încasa taxe de pescuit la nemembri.

Asociaţiile sunt obligate să permită accesul la resursele acvatice vii şi la pescarii nemembri, cu condiţia ca aceştia să achite tariful pentru pescuit conform Regulamentului propriu al asociaţiei de practicare a pescuitului r/s.

Permisele de pescuit recreativ-sportiv se eliberează de ANPA nominal atât la persoane fizice cât şi la Asociaţiile de pescari sportivi care deţin Autorizaţii de pescuit recreativ/sportiv, prin structurile sale regionale.

Cei interesaţi pot suna la sediile filialelor regionale şi la ANPA-sediul central din Bucureşti, conform programului de primire documente şi eliberare PPRS, pe care-l ataşăm.
sursa www. anpa.ro

Avatar utilizator
florian1954
membru activ
membru activ
Mesaje: 72
Membru din: 02 Feb 2010, 23:13

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de florian1954 » 24 Feb 2012, 21:53

Joi,23.02.2012,am predat documentele (copie xerox c.i.şi talon pensie) reprezentantului ANPA.Mi s-a spus că datele din C.I.vor fi comunicate electronic firmei cate tipăreşte permisele ptr.pescuit şi,atunci când sunt gata,vor fi trimise .
Am întrebat ce se întâmplă cu asociaţiile care nu respectă preţurile afişate pe sait ANPA pentru apele date în administrare,acesta afirmând că asociaţiile nu au voie să mărească aceste preţuri decât cu inflaţia pe anul în curs.Acolo unde nu se respectă aceste regulamente şi se constată acest lucru,vor fi retrase autorizaţiile pentru asociaţiile respective.

Avatar utilizator
hunter
membru activ
membru activ
Mesaje: 58
Membru din: 09 Ian 2009, 17:31
Localitate: carei
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de hunter » 25 Feb 2012, 10:42

Anpa este o agentie neserioasa am predat o gramada de acte si sesizari,masuri ioc....am aflat pana la urma ca s-au facut presiuni asupra lor....ce sa inteleg de aci????Coruptia functioneaza,omul de rand este calcat in picioare.Si ne aduc la cunostinta de cate ori au ocazia ca TRAIM IN ROMANIA.

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”